Τουφεκιές στα όρια...

Οι πολύ μακρινές ντουφεκιές έχουν νόημα και εν δυνάμει χρησιμότητα, αποκλειστικά και μόνον με χοντρά σκάγια και στα μεγάλα θηράματα...!!! Οι λόγοι είναι ευνόητοι, πιστεύω...!
Δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση ένα 9ράκι να έχει την απαιτούμενη δύναμη στα 50(!!!) μέτρα, συνάμα με την απαιτούμενη πυκνότητα, ώστε να μπορεί να καταβάλει ακαριαία την τοσοδούλα τσιχλίτσα...! Διότι πολύ απλά, είναι α-δύ-να-το...!
Εάν το επιχειρούμε αυτό κατ' εξακολούθηση, είναι σαν να παίζουμε με την τύχη μας και μόνο άσκοπους τραυματισμούς θα "κερδίζουμε" και αυτό, στην καλύτερη περίπτωση...!
Εάν κατεβούμε σε νούμερο, δηλαδή 7 ή 6, εκτός του ότι είναι υπερβολή να τουφεκάμε την τσιχλίτσα με τέτοια σκάγια, πάλι θα έχουμε πρόβλημα στα 50 μέτρα, λόγω ελλείψεως επαρκούς πυκνότητος της κατανομής από την ντουφεκιά μας, σε συνδυασμό πάντα με ένα τόσο μικρό στόχο όπως η τσίχλα...!

Τονίζω, πως όλα τα ανωτέρω ισχύουν κυρίως για τον μέσο κυνηγό και όχι για ντουφέκια σαν τον George Digweed...! Aυτός (και άλλοι σαν κι αυτόν) μπορούν να καταφέρουν "μικρά θαύματα" με τις "φαρμακερές" ντουφεκιές τους...!

Υ.Γ.: Δεν ξαναγράφω σε αυτήν την ενότητα: ό,τι ήταν να πω, το έχω πει με το παραπάνω...! Ο καθένας ας κρίνει κι ας βγάλει τα συμπεράσματά του...!

Εύχομαι ολόψυχα σε όλους σας... καλές ντουφεκιές...!!! (Πιστέψτε με, δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να μην το κάνω...!)
 
Last edited:
Έχω να πω αν και άσχετο με το θέμα ότι είναι καλός έχει βάσεις είναι μικρός και αν το δουλέψει θα φτάσει σε υψηλά επιπεδα;)
Μη καλέ,κοκκινιζω:oops::oops:.very funny..very funny. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι παρέα με τον Γιούρι θα μάθω και τις extreme long range ντουφεκες που μου λείπουν!
 
Οι πολύ μακρινές ντουφεκιές έχουν νόημα και εν δυνάμει χρησιμότητα, αποκλειστικά και μόνον με χοντρά σκάγια και στα μεγάλα θηράματα...!!!
Οι λόγοι είναι ευνόητοι, πιστεύω...! Δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση ένα 9ράκι να έχει την απαιτούμενη δύναμη στα 50(!!!) μέτρα, συνάμα με την απαιτούμενη πυκνότητα για να καταβάλει την τοσοδούλα τσιχλίτσα...! Διότι πολύ απλά, είναι α-δύ-να-το...!
Η άποψη σου είναι αυτή Νικόλαε και είναι σεβαστή. Γιατί δεν αφήνεις ένα παράθυρο να έχεις άδικο κάπου όμως? Τελείως φιλικά στο λέω. Πριν χρόνια είχα άλλες απόψεις απ'ότι τώρα. Αυτός εδώ ο χώρος μου έδειξε πως αν έχω ανοιχτό μυαλό θα γίνω πολύ καλύτερος και θα μάθω πολλά και μοντέρνα πράγματα. Η επιστήμη έχει προχωρήσει στον τομέα μας. Πάρε ένα φυσίγγιο σε νούμερο 9 να δοκιμάσεις σε έναν πίνακα 1Χ1 μέτρα σε απόσταση 50 μέτρα. Και ανέβασε το αποτέλεσμα εδώ. Και μετά μπορούμε να συζητήσουμε για άλλα πράγματα, όπως διάτρηση, ταχύτητες, προσκόπευση κλπ. :)
 
Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια λενε στο χωριο μου!Θηραματα δυνατα πεφτουν σε αποστασεις 60-70+ με μαλλινοταπα φυσιγγια.
Και οχι 1 στα 25 αλλα σερι!Αυτο ειναι γνωστο σε ολους μας.Το θεμα ειναι ποιος εχει την ορεξη να ασχοληθει και να δωσει χρημα και χρονο.
Θα ελεγα μετα απο τοσα χρονια ασχολιας σε ακραιες ντουφεκιες και ιδιογομωσης οτι το κλειδι σε ολα ειναι το κοντακι και μονο,μετα ο συνδιασμος
τσοκ-φυσιγγι-καιρος.Ο χωρος αυτος φτιαχτηκε για να λεμε την γνωμη μας και να μαθαινουμε ο ενας απο τον αλλο απο αυτους που τολμουν
να βγουν σε αυτα τα μετρα και να καταφερουν να εχουν αποτελεσματα.Δεν ειναι αρενα εδω για να σκοτωθουμε μεταξυ μας.Ας φτιαξει το
φορουμ εναν χωρο που να λεγεται ντουφεκιες στα 35μετρα το πολυ και να πανε αυτοι που το υποστηριζουν να βγαλουν τα ματια τους εκει.
Μπουγαδοκαυγαδες και ειρωνιες δεν βοηθανε στην βελτιωση των κυνηγων και των γνωσεων πανω στην βαλλιστικη.Ευχαριστω.............

Εχεις αναρωτηθει τι θα γινει αν 100 ατομα απο εδω ,που δεν το εχουν κανει αρχισουν να βαρανε απο τα 40 μετρα και πανω? Ξερεις ποσα σκαγιασμενα θα φυγουν?Ειδικα σε τσιχλες που οι περισσοτεροι βαζουν 9αρια.

Θεωρεις βελτιωση και τολμη να βαρας πανω απο τα ορια και να παροτρυνεις και αλους να το κανουν?
Με μαλινοταπα βαρατε 60 και 70 μετρα.Μην το παρεις ειρωνεια,απορια ειναι.Εγω ξερω εδω και 40 χρονια οτι τα μαλινοταπα εχουν μεγαλυτερη διασπορα.Με τι κεντρα φθανουν 70 μετρα.Μιλας μηπως για ιδιογομωση.
Ειρωνειες που ειδες? Και απο ποιον?

Τελος για του λογου το αληθες, βαραω σε μεγαλες αποστασεις.Αυτοι που καθονται διπλα μου,λενε που τα βαραει ο μαλακας εκει πανω.Ποτε μου δεν θα πω σε καποιον οτι βαρεσα στα τοσα μετρα.. Ισως γιατι εχω δει τις αποτυχιες που ειχα μεχρι να βρω τον τροπο.Ισως γιατι ακομα και μετα απο 30 χρονια, τα βλεπω να φευγουν τραυματισμενα με κρεμασμενα ποδια.Επισης φιλοι μου, δεν ξερω τι θα πει 3 και 4 αστρα,ξερω μονο το φουλ και το εξτρα φουλ..Αν σας λεει κατι αυτο σε ολους τους μαγκες που βαρατε μακρυα..

[[[Ας φτιαξει το
φορουμ εναν χωρο που να λεγεται ντουφεκιες στα 35μετρα το πολυ και να πανε αυτοι που το υποστηριζουν να βγαλουν τα ματια τους εκει.]]]
Αυτο το προσπερναω για να μην γινουμε αρενα.
 
Προσωπική γνώμη ....κυνηγοί που ξεκινήσανε το κυνήγι με δίκανα τσοκαρισμενα π.χ baikal η καραμπίνες με σταθερά 1*-2* πιστεύω πως μπορούν άνετα να έχουν καλά ποσοστά σε βολές 40+ μέτρων ....αντίθετα κυνηγοί που ξεκινήσανε να κυνηγάνε με καραμπίνες και 4*-5* για να έχουν επιτυχίες, δύσκολα θα τα καταφέρουν στα πολλά μέτρα όταν σφίξουν τα τσοκ
 
Εχεις αναρωτηθει τι θα γινει αν 100 ατομα απο εδω ,που δεν το εχουν κανει αρχισουν να βαρανε απο τα 40 μετρα και πανω? Ξερεις ποσα σκαγιασμενα θα φυγουν?Ειδικα σε τσιχλες που οι περισσοτεροι βαζουν 9αρια.

Θεωρεις βελτιωση και τολμη να βαρας πανω απο τα ορια και να παροτρυνεις και αλους να το κανουν?
Με μαλινοταπα βαρατε 60 και 70 μετρα.Μην το παρεις ειρωνεια,απορια ειναι.Εγω ξερω εδω και 40 χρονια οτι τα μαλινοταπα εχουν μεγαλυτερη διασπορα.Με τι κεντρα φθανουν 70 μετρα.Μιλας μηπως για ιδιογομωση.
Ειρωνειες που ειδες? Και απο ποιον?

Τελος για του λογου το αληθες, βαραω σε μεγαλες αποστασεις.Αυτοι που καθονται διπλα μου,λενε που τα βαραει ο μαλακας εκει πανω.Ποτε μου δεν θα πω σε καποιον οτι βαρεσα στα τοσα μετρα.. Ισως γιατι εχω δει τις αποτυχιες που ειχα μεχρι να βρω τον τροπο.Ισως γιατι ακομα και μετα απο 30 χρονια, τα βλεπω να φευγουν τραυματισμενα με κρεμασμενα ποδια.Επισης φιλοι μου, δεν ξερω τι θα πει 3 και 4 αστρα,ξερω μονο το φουλ και το εξτρα φουλ..Αν σας λεει κατι αυτο σε ολους τους μαγκες που βαρατε μακρυα..

[[[Ας φτιαξει το
φορουμ εναν χωρο που να λεγεται ντουφεκιες στα 35μετρα το πολυ και να πανε αυτοι που το υποστηριζουν να βγαλουν τα ματια τους εκει.]]]
Αυτο το προσπερναω για να μην γινουμε αρενα.

Εχεις να προτεινεις κατι καινουργιο για βολες ανω των 35 μετρων?
Εχεις να ανεβασεις φωτο σε δοκιμες φυσιγγιων στα 50-60 μετρα?
Εχεις να δωσεις ενα setup για βολες ανω των 35 μετρων?
Εχεις να πεις κατι για κοντακια?
Εχεις να πεις κατι για σωστη σκοπευση?
Χωρις παρεξηγηση αλλα δεν ειπες κατι καινουργιο.Μασαμε την ιδια τροφη εδω μεσα.
Οσο για εμενα,ναι ειμαι ανοιχτομυαλος.Τα λειοκανα εχουν δυνατοτητα καταβολης θηραματος σε μεγαλες αποστασεις.
Οταν καποιος θελει να μπει στον χωρο των 50-60-70 μετρων θα πρεπει να το κανει με τον σωστο τροπο.
Δοκιμες σε πινακες-σε ομοιωματα-δισκους και τελος σε θηραματα.
Μα πανω απο ολα να φτιαξει κοντακι και να βελτιωσει τον εαυτο του
Δοκιμες σε φυσιγγια αλλα και γνωση πανω στην βλητικη.
Δεν παμε στο καρτερι και αρχιζουμε να πυροβολουμε.
Οι Αγγλοι εχουν παιδια-παραδοση πανω στο κυνηγι.Ειχα την τυχη να κυνηγησω αρκετες φορες διπλα τους.
Απλοι ανθρωποι σαν εμενα και εσενα.Ειχαμε τα ιδια φυσιγγια,τα ιδια οπλα αλλα διαφορα 30 μετρα στις ντουφεκιες.
(οι Αγγλοι στα καρτερια τους εχους σημαδια με μεζουρα απο πριν,δεν μαντευουν οπως οι περισσοτεροι εδω)
Οταν τους ρωτησα πως ειναι δυνατον με φυσιγγι 30γρ να παιρνετε φασιανο στα 60 μετρα,γυρισαν χαμογελοντας
και μου ειπαν,το φυσιγγι αρκει για αυτα τα μετρα,εσενα τυφλωνει ο φοβος σου,δεν εισαι ετοιμος!
Οσο για το μαλλινοταπο που ειπες,ειναι ενα φυσιγγι με τρομερες δυνατοτητες.Δεν ειναι απλα ενα φυσιγγι διασπορας και
δεν ειναι ολα τα μαλλινοταπα ιδια.Οσο για την παροτρυνση που ειπες δεν το καταλαβα καθολου.Δεν εχω σχολη ακραιων
βολων και ψαχνω πελατακια!Βασικα δεν ψαχνομαι καθολου οπως μερικοι αλλοι.........
Οσο για τον χωρο των 35 μετρων που ειπα ειναι ακριβως αυτο που εγραψες.Αυτα που ειπες εδω επρεπε να τα πεις εκει.
Απλα τα πραγματα.......
 
Προσωπική γνώμη ....κυνηγοί που ξεκινήσανε το κυνήγι με δίκανα τσοκαρισμενα π.χ baikal η καραμπίνες με σταθερά 1*-2* πιστεύω πως μπορούν άνετα να έχουν καλά ποσοστά σε βολές 40+ μέτρων ....αντίθετα κυνηγοί που ξεκινήσανε να κυνηγάνε με καραμπίνες και 4*-5* για να έχουν επιτυχίες, δύσκολα θα τα καταφέρουν στα πολλά μέτρα όταν σφίξουν τα τσοκ
Όλοι οι 40+ που ξεκίνησαν το κυνήγι από πιτσιρίκια με τέτοια όπλα μάθαμε. Αλλά είμαι της άποψης να σηκώνουμε το όπλο σε λογικές αποστάσεις. Εντάξει θα κάνεις και κάποιες μακρινές αλλά 60 μέτρα κλπ είναι πολλά. Άλλο τα 45 μέχρι και 50 Κι άλλο τα 60+...
 
Εγω ξερω εδω και 40 χρονια οτι τα μαλινοταπα εχουν μεγαλυτερη διασπορα.
Μαλλινοταπα με εξαιρετικο σφαιρικο ΣΚΛΗΡΟ σκαγι,δινει καταβολες στις 70+ γυαρδες σε φασιανους και γκραους.
Οπλα τσοκαρισμενα!
Αυτο που επιδιωκουμε με το τσοκ φρενου στο πλαστικο κυαθιο,το καταφερνουν με την παραπανω προυποθεση.
Η μαλλινοταπα ΔΕΝ δινει φυσιγγι διασπορας εκτος και το επιδιωξουμε εμεις.
Η αποψη αυτη επικρατησε επειδη αν ριξουμε ιδιο φορτιο σκαγιων,με διαφορά την βισματωση ,με το ιδιο τσοκ,θα ειναι ΠΙΟ συγκεντρωτικο το φυσιγγι με το κυαθιο.
Με εξαιρεση το full....
Εκει,θα δουμε κατι που μπορει να μας φανει παράταιρο για να μην πουμε απιστευτο,σε οτι αφορα την αποδοση του μαλλινοταπου.
Επειδη δεν "στραγγαλιζονται" τα σκαγια,δεν υπαρχει εμβολισμος της στηλης των, απο τη βισματωση που καθυστερει στη διελευση της απο το ιδιαιτερα στενο τσοκαρισμα κι εχουμε συμπαγεστερη και κοντυτερη ατρακτο.
Τα μαλλινοταπα με στενο τσοκαρισμα,αποδίδουν παρα πολυ μακρυα!!:)
 
Εχεις αναρωτηθει τι θα γινει αν 100 ατομα απο εδω ,που δεν το εχουν κανει αρχισουν να βαρανε απο τα 40 μετρα και πανω? Ξερεις ποσα σκαγιασμενα θα φυγουν?Ειδικα σε τσιχλες που οι περισσοτεροι βαζουν 9αρια.

Θεωρεις βελτιωση και τολμη να βαρας πανω απο τα ορια και να παροτρυνεις και αλους να το κανουν?
Με μαλινοταπα βαρατε 60 και 70 μετρα.Μην το παρεις ειρωνεια,απορια ειναι.Εγω ξερω εδω και 40 χρονια οτι τα μαλινοταπα εχουν μεγαλυτερη διασπορα.Με τι κεντρα φθανουν 70 μετρα.Μιλας μηπως για ιδιογομωση.
Ειρωνειες που ειδες? Και απο ποιον?

Τελος για του λογου το αληθες, βαραω σε μεγαλες αποστασεις.Αυτοι που καθονται διπλα μου,λενε που τα βαραει ο μαλακας εκει πανω.Ποτε μου δεν θα πω σε καποιον οτι βαρεσα στα τοσα μετρα.. Ισως γιατι εχω δει τις αποτυχιες που ειχα μεχρι να βρω τον τροπο.Ισως γιατι ακομα και μετα απο 30 χρονια, τα βλεπω να φευγουν τραυματισμενα με κρεμασμενα ποδια.Επισης φιλοι μου, δεν ξερω τι θα πει 3 και 4 αστρα,ξερω μονο το φουλ και το εξτρα φουλ..Αν σας λεει κατι αυτο σε ολους τους μαγκες που βαρατε μακρυα..

[[[Ας φτιαξει το
φορουμ εναν χωρο που να λεγεται ντουφεκιες στα 35μετρα το πολυ και να πανε αυτοι που το υποστηριζουν να βγαλουν τα ματια τους εκει.]]]
Αυτο το προσπερναω για να μην γινουμε αρενα.
Εγώ πάλι επειδή έχω δει πως συμπεριφέρεται η πλειονότητα των κυνηγών στα καρτέρια και επειδή για διάφορους λόγους τουφεκανε το θήραμα όπου το δούνε με ακατάλληλα τσοκ φυσίγγια κλπ, θα προτιμούσα να συζητάμε σε ένα θέμα όπως αυτό ποιος είναι ο σωστός τρόπος για βολες στα όρια ωστε να γινόμαστε καλύτεροι και να μειώνονται τα τραυματισμένα.
Αν πρέπει να μιλήσουμε για ανηθικότητα της μακρινής τουφεκιας λόγω τραυματισμών, θα πρέπει να μιλήσουμε και για ανηθικότητα όταν το όπλο δεν είναι στα μέτρα μας, για ανηθικότητα στο τουφεκισμα στο μπουλουκι στις φασσες ακόμα και για ανηθικότητα στο ότι δεν έχουν όλοι οι κυνηγοί σκύλο που θα βρει όλα τα θηράματα.. Έτσι όλοι είμαστε ανήθικοι..
 
Μαλλινοταπα με εξαιρετικο σφαιρικο ΣΚΛΗΡΟ σκαγι,δινει καταβολες στις 70+ γυαρδες σε φασιανους και γκραους.
Οπλα τσοκαρισμενα!
Αυτο που επιδιωκουμε με το τσοκ φρενου στο πλαστικο κυαθιο,το καταφερνουν με την παραπανω προυποθεση.
Η μαλλινοταπα ΔΕΝ δινει φυσιγγι διασπορας εκτος και το επιδιωξουμε εμεις.
Η αποψη αυτη επικρατησε επειδη αν ριξουμε ιδιο φορτιο σκαγιων,με διαφορά την βισματωση ,με το ιδιο τσοκ,θα ειναι ΠΙΟ συγκεντρωτικο το φυσιγγι με το κυαθιο.
Με εξαιρεση το full....
Εκει,θα δουμε κατι που μπορει να μας φανει παράταιρο για να μην πουμε απιστευτο,σε οτι αφορα την αποδοση του μαλλινοταπου.
Επειδη δεν "στραγγαλιζονται" τα σκαγια,δεν υπαρχει εμβολισμος της στηλης των, απο τη βισματωση που καθυστερει στη διελευση της απο το ιδιαιτερα στενο τσοκαρισμα κι εχουμε συμπαγεστερη και κοντυτερη ατρακτο.
Τα μαλλινοταπα με στενο τσοκαρισμα,αποδίδουν παρα πολυ μακρυα!!:)

.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands.
 
Τα μαλλινοταπα με στενο τσοκαρισμα,αποδίδουν παρα πολυ μακρυα!!:)
Πολλές και μακρινές τουφεκιές δεν έχω κάνει τόσο με το δίκαννο όσο με το μονόκαννο το εικοσάρι σταθερό φουλ και μαλλινόταπα.
στην πράξη το έχω δει να ισχύει απόλυτα!
 
Εγώ πάλι επειδή έχω δει πως συμπεριφέρεται η πλειονότητα των κυνηγών στα καρτέρια και επειδή για διάφορους λόγους τουφεκανε το θήραμα όπου το δούνε με ακατάλληλα τσοκ φυσίγγια κλπ, θα προτιμούσα να συζητάμε σε ένα θέμα όπως αυτό ποιος είναι ο σωστός τρόπος για βολες στα όρια ωστε να γινόμαστε καλύτεροι και να μειώνονται τα τραυματισμένα.
Αν πρέπει να μιλήσουμε για ανηθικότητα της μακρινής τουφεκιας λόγω τραυματισμών, θα πρέπει να μιλήσουμε και για ανηθικότητα όταν το όπλο δεν είναι στα μέτρα μας, για ανηθικότητα στο τουφεκισμα στο μπουλουκι στις φασσες ακόμα και για ανηθικότητα στο ότι δεν έχουν όλοι οι κυνηγοί σκύλο που θα βρει όλα τα θηράματα.. Έτσι όλοι είμαστε ανήθικοι..
:):)
Καλο,πολυ καλο!!!!
Σαν προσεγκιση....
Η μακρινη τουφεκια,ειναι πρωτα απ'ολα θεμα "εργαλειων" και μετα τεχνικης και εμπειριας...
Στη κοντινη,αλλαζει η σειρα!;)
Αν δεν διαθετεις τα "εργαλεια",απλα κανεις καταναλωση φυσιγγιων!
Χρειαζεται να ζορισει καποιος τον εαυτο του,για να δωσει προσκοπευσεις μηκους....σκουπιδιαρας!:D
Αν την μαθεις,αν το κανεις κτημα σου,θα εχεις επαναλαμβανόμενες επιτυχιες!
Μην περιμενεις ομως μ'αυτες τις προσκοπευσεις,να εχεις αποτελεσμα και στα κοντινα...
Πιστη και ...ανηθικότητα!
Πρεπει να το επιχειρήσεις παλι και παλι και να χαραμίσεις θηραματα,μεχρι να το αποκτησεις!:(
 
Παλικάρια το κουρασαμε το θέμα, αφήστε και καμία κουβέντα να πέσει κάτω ο ένας τραβάει μαλι και ο άλλος τομάρι στο τέλος θα γίνουμε κωλος μεταξύ μας για ανοησίες.
Προσωπικά και γω πιστεύω ότι τα 35μετρα δεν είναι το τέρμα της τουφεκιας του λειοκανου, στον κυνηγοτοπο δύσκολο να καθορισεις με ακρίβεια κάποια απόσταση στο έδαφος νομίζω ευκολότερα, στον ουρανό δυσκολότερα αν δεν υπάρχει κάποιο σημείο αναφοράς.
Κάποιοι έχουν ψαχτει για τέτοιου είδους βολές, κατάλληλος εξοπλισμός, φυσίγγια, εξάσκηση και επανάληψη, δεν νομίζω να είναι απίθανο.
Ωραία η μακρινή τουφεκιά και όλους μάς εξιτάρει η πλειοψηφία όμως των βολών δεν νομίζω να γίνεται σε τέτοιες αποστάσεις, αλλιώς θα ήμασταν όλοι sniper .sarcastic. .
Κουβεντούλα λοιπόν χωρίς διαξιφισμούς και φαγομαρες και μπορούμε άνετα να ανταλλάξουμε απόψεις χωρίς εντάσεις.
Συμφωνώ με το μυνημα του Στέφανου παραπάνω περι ηθικής και διαχείρισης του θηραματος, έχω δει αρκετά βιντεάκια κυρίως φασσας ελληνικά και ξένα να πηγαίνει η τριάρα σύννεφο μέσα στο μπουλούκι μπας και πέσει κάτι, πόσα πουλιά θα πάρουν σκάγια και θα πεθάνουν μετά από μέρες από μολύνσεις, ανήμπορα να τραφούν κτλ.
Στο κυνήγι είπαμε υπάρχουν γραφτοι και άγραφοι νόμοι όποιος νομίζει ότι είναι ικανός και με κατάλληλο εξοπλισμό για τέτοιες βολές με γειά του με χαρά του ,προσωπικά δεν τον κατακρίνω αν το κάνει με επιτυχία και δεν τραυματίζει άσκοπα η σπαταλάει το θήραμα απλά για να ρίχνει τουφεκιές.
Όλοι έχουμε να μάθουμε κάτι μεσα απο μια τετοια κουβεντα αρκεί να συζητάμε και όχι κόντρα στην κόντρα πάμε παρακάτω.
 
Αν δεν αποδεχτούμε ότι μπορεί και να κάνουμε λάθος σε κάτι που πιστεύουμε ακράδαντα ότι είναι σωστο ,δεν βγάζει άκρη η κουβέντα
Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα για να δουλέψουν πρέπει να είναι ανοιχτά;);)
 
Η άποψη σου είναι αυτή Νικόλαε και είναι σεβαστή. Γιατί δεν αφήνεις ένα παράθυρο να έχεις άδικο κάπου όμως? Τελείως φιλικά στο λέω. Πριν χρόνια είχα άλλες απόψεις απ'ότι τώρα. Αυτός εδώ ο χώρος μου έδειξε πως αν έχω ανοιχτό μυαλό θα γίνω πολύ καλύτερος και θα μάθω πολλά και μοντέρνα πράγματα. Η επιστήμη έχει προχωρήσει στον τομέα μας. Πάρε ένα φυσίγγιο σε νούμερο 9 να δοκιμάσεις σε έναν πίνακα 1Χ1 μέτρα σε απόσταση 50 μέτρα. Και ανέβασε το αποτέλεσμα εδώ. Και μετά μπορούμε να συζητήσουμε για άλλα πράγματα, όπως διάτρηση, ταχύτητες, προσκόπευση κλπ. :)
εγω θα συμφωνησω με τον Νικο,στα 50m στον πινακα μπορει να φαινεται καλη η κατανομη,ομως η ατρακτος θα ειναι το λιγοτερο 6 μετρα,οποτε ποια θα ειναι η πυκνοτητα κ η πιθανοτητα ωστε να πετυχουμε την τσιχλα;θα περιμενουμε 1 σκαγι τυχερο για να πουμε οτι το λειοκανο σκοτωνει κ στα 50m; προσωπικα τα 40 m για το λειοκανο ειναι το ταβανι κ με διαφορους συγκεντρωτηρες κ τσοκ αντε να παμε στα 45m,οσο κ να προχωρησε η τεχνολογια η κατανομη χανεται πολυ πιο νωρις απο την ενεργεια,μονο με αλλο σκαγι βαρυτερο του μολυβδου μπορουμε να εχουμε συστηματικα τετοιες καταβολες, π.χ. με TSS τις federal αλλαζουν πολλα,
η απαντηση δεν απευθυνεται μονο σε σενα Βασιλη,το λεω για να μην φανει σαν μονομερης απαντηση απεναντι σου,σε ολα τα προηγουμενη ειπα κ εγω την αποψη μου,απλα επειδη ειπες στο Νικολα οσα δεν πιστευω κ εγω απαντησα σε σενα κ σε "ολους" τους φιλους που διαβαζουν το θεμα
 
Last edited:
Αν δεν αποδεχτούμε ότι μπορεί και να κάνουμε λάθος σε κάτι που πιστεύουμε ακράδαντα ότι είναι σωστο ,δεν βγάζει άκρη η κουβέντα
Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα για να δουλέψουν πρέπει να είναι ανοιχτά;);)
Εγραψες!!!! Την ατακα σου θα την χρησιμοποιω συχνα εκτος και αν εχει πνευματικα δικαιωματα.shake hands.
 
Back
Top