Τουφεκιές στα όρια...

εγω θα συμφωνησω με τον Νικο,στα 50m στον πινακα μπορει να φαινεται καλη η κατανομη,ομως η ατρακτος θα ειναι το λιγοτερο 6 μετρα,οποτε ποια θα ειναι η πυκνοτητα κ η πιθανοτητα ωστε να πετυχουμε την τσιχλα;θα περιμενουμε 1 σκαγι τυχερο για να πουμε οτι το λειοκανο σκοτωνει κ στα 50m; προσωπικα τα 40 m για το λειοκανο ειναι το ταβανι κ με διαφορους συγκεντρωτηρες κ τσοκ αντε να παμε στα 45m,οσο κ να προχωρησε η τεχνολογια η κατανομη χανεται πολυ πιο νωρις απο την ενεργεια,μονο με αλλο σκαγι βαρυτερο του μολυβδου μπορουμε να εχουμε συστηματικα τετοιες καταβολες, π.χ. με TSS τις federal αλλαζουν πολλα,
η απαντηση δεν απευθυνεται μονο σε σενα Βασιλη,το λεω για να μην φανει σαν μονομερης απαντηση απεναντι σου,σε ολα τα προηγουμενη ειπα κ εγω την αποψη μου,απλα επειδη ειπες στο Νικολα οσα δεν πιστευω κ εγω απαντησα σε σενα κ σε "ολους" τους φιλους που διαβαζουν το θεμα
Μανωλη καλημερα, με ενα τσοκ full η Lfull σαν το kicks παιρνεις αρκετα μετρα ακομα και επισης εχεις πολυ μικροτερη ατρακτο και πολυ μεγαλυτερη δυναμη στη τουφεκια σου. Οσοι εχουν δοκιμασει τετοια τσοκ φρενου θα σου πουνε το ιδιο πραγμα, επισης ακομα και στα 50-55 μετρα ενα φυριγγι για τσιχλα αν το ριξεις σε πινακα η σε χαρτονι καταλαβαινεις ευκολα οτι φτανουν πολλα σκαγια μαζι πανω στο στοχο. Τα οπλα καλως η κακως με λιγο ψαξιμο και βελτιωση μπορουν το δυσκολο ειναι να μπορεσουμε εμεις να ειμαστε πανω στο θηραμα:cool:
 
Εχεις αναρωτηθει τι θα γινει αν 100 ατομα απο εδω ,που δεν το εχουν κανει αρχισουν να βαρανε απο τα 40 μετρα και πανω? Ξερεις ποσα σκαγιασμενα θα φυγουν?Ειδικα σε τσιχλες που οι περισσοτεροι βαζουν 9αρια.

Καλημέρα! Μιλάς πολύ σωστά...

Επέτρεψε μου να σου πώ...τι γίνεται....όταν τουφεκάνε στα 40 μέτρα και πάνω!

Απλά δεν τις παίρνουν...και τα πουλιά δεν στρώνουν για τους υπόλοιπους που είναι τριγύρω και περιμένουν τα πουλιά να χαμήλωσουν! Είναι πολλές οι φορές που ορισμένοι ρίχουν 3άρες...σε πουλιά στην "στρατόσφαιρα" και ακούς από τα γύρω καρτέρια...."γαλλικά"

Φιλικά!
 
Καλημέρα! Μιλάς πολύ σωστά...

Επέτρεψε μου να σου πώ...τι γίνεται....όταν τουφεκάνε στα 40 μέτρα και πάνω!

Απλά δεν τις παίρνουν...και τα πουλιά δεν στρώνουν για τους υπόλοιπους που είναι τριγύρω και περιμένουν τα πουλιά να χαμήλωσουν! Είναι πολλές οι φορές που ορισμένοι ρίχουν 3άρες...σε πουλιά στην "στρατόσφαιρα" και ακούς από τα γύρω καρτέρια...."γαλλικά"

Φιλικά!
Γιατί πρέπει να μπλέκουμε την μακρινή τουφεκιά με τους παπαρες που χαλάνε τα πουλιά στους άλλους;
Δεν σας έχει τύχει ποτέ σε καλοκαιρία στα μπασιματα να περνάνε τα πουλιά ψηλα ή μήπως οι φασσες στον κάμπο πετάνε πάντα χαμηλά;
Δεν κυνηγάμε όλοι στα λεγρενα ή στο μοδι και στο ρολόι που είναι οι κυνηγοί περισσότεροι από τα δέντρα...
 
Δεν κυνηγάμε όλοι στα λεγρενα ή στο μοδι και στο ρολόι που είναι οι κυνηγοί περισσότεροι από τα δέντρα...

Καλημέρα Stef...

Ναι..επειδή δεν κυνηγάμε όλοι στα Λεγραινά και στο Μόδι...αλλά ταξιδεύουμε σε όλη την Ελλάδα...από το Κοπανάκι Μεσσηνίας για τσίχλες....μέχρι και τα Γρεβενά για φάσσες....για αυτό ακριβώς γράφω αυτά που γράφω!
Σχετικά με την καλοκαιρία και τις τσίχλες....όσοι ήταν πέρσι στα περάσματα στο Καπανδρίτι...θα θυμούνται τις μέρες όπου τα πουλιά περνούσαν ψηλά (45+)...παρόλο τις δεκάδες τουφεκιές....δεν έπεφτε κάνενα. Θα θυμούνται επίσης...τις φωνές και τα "γαλλικά"...του στύλ..."μωρή καριόλα γλίτωσες"...
Σε καρτέρια φάσσας στην ορεινή Ευρυτανία πέρσι τον Οκτώβριο...τα ίδια. Νά οι 6αρες....στο Θεό.....τίποτα στο χώμα! Ναι...6αρες...καλά διάβασες!!
Σε παπιά πρόπερσι στην Θεσσαλία....Να οι ομοβροντίες...τίποτα στο χώμα.
Για να μην παρεξηγηθώ...στα δικά μου μάτια....μιλάμε πάντα για βολές στα 60+!!

Αν το θές....ναι...έχω δεί και καταβολή σε μεγάλο ύψος....αλλά μετά άκουγα τον κυνηγό να φωνάζει......ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ...ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ ΠΈΦΤΕΙ....ΤHΝ ΕΙΔΕΣ; και τον συγκυνηγό του να απαντά....OXI

Εμένα λοιπόν....αυτές είναι εμπειρίες μου...και τα βιώματα μου. Κάποιοι συμφωνούν...κάποιοι όχι.
Τουφεκάτε...σε ότι μέτρα θέλετε....50, 60, 70....όπου γουστάρετε....δεν με απασχολεί....και δεν θέλω να αλλάξω κανέναν. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κρίνει πότε θα τραβήξει την σκανδάλη.
Εγώ...με 2 χρόνια παρουσιάς στο φόρουμ...γράφω με ύφος και ήθος που ΕΓΩ πιστεύω ότι είναι το σωστό.
Αν με παρακολουθήσεις...θα δείς ότι δεν γράφω "νούμερα" κάρπωσης πότε...δεν ανεβάζω φωτογραφίες...και δεν αναφέρομαι ποτέ στα πόσα μέτρα τουφεκάω τα πουλιά...φυσίγγια και τσόκ.

Παρόλα αυτά...μοιράζομαι τις πληροφορίες που πρέπει...όπως για παράδειγμα...πάντα γράφω τι έγινε στον κυνηγότοπο όπου πήγα και δίνω μια αξιόπιστη εικόνα στους υπολοίπους.

Με εκτίμηση,
 
Μανωλη καλημερα, με ενα τσοκ full η Lfull σαν το kicks παιρνεις αρκετα μετρα ακομα και επισης εχεις πολυ μικροτερη ατρακτο και πολυ μεγαλυτερη δυναμη στη τουφεκια σου. Οσοι εχουν δοκιμασει τετοια τσοκ φρενου θα σου πουνε το ιδιο πραγμα, επισης ακομα και στα 50-55 μετρα ενα φυριγγι για τσιχλα αν το ριξεις σε πινακα η σε χαρτονι καταλαβαινεις ευκολα οτι φτανουν πολλα σκαγια μαζι πανω στο στοχο. Τα οπλα καλως η κακως με λιγο ψαξιμο και βελτιωση μπορουν το δυσκολο ειναι να μπορεσουμε εμεις να ειμαστε πανω στο θηραμα:cool:
εχω δει κατανομες με τσοκ φρενου κ kicks,αλλα η ατρακτος δεν μειωνεται με κανενα εργοστασιακο τσοκ,στα 36m αποσταση εχει 2m ατρακτο μετρημενη με καμερα στα 50-55m να μειωθει το πολυ σε 50-70cm η ατρακτος απο τα κανονικα τσοκ
 
Σε δοκιμη περυσι σε μια μεγαλη πετρα στο χωμα στα 45 μετρα με τον αδερφο μου benelli με 2 αστρα κι εγω 1100g3 με kicks ειχαν τεραστια διαφορα στην ατρακτο και στην δυναμη κρουσης. Μιλαμε τωρα για μετρα διαφορα οχι 70 ποντους, εγω αυτα εχω δει αυτα λεω, δεν ηταν η ιδεα μου παντως το ιδιο καταλαβε κι ο αδερφος μου.
 
εχω δει κατανομες με τσοκ φρενου κ kicks,αλλα η ατρακτος δεν μειωνεται με κανενα εργοστασιακο τσοκ,στα 36m αποσταση εχει 2m ατρακτο μετρημενη με καμερα στα 50-55m να μειωθει το πολυ σε 50-70cm η ατρακτος απο τα κανονικα τσοκ
Επισης επειδη ξεχασα να το γραψω πριν, μπορει η διαφορα να μην οφειλεται μονο στο τσοκ αλλα και στον αυλο-κωνο που εχει η 1100, παντως σε δοκιμη ufo με kicks σε τενεκε εχει πιο πολυ δυναμη το kicks
 
τελικά , για να καταλάβω , και ίσως για να καταλήξουμε κάπου.
ποιό είναι το θέμα μας ?
1. η απόσταση που "νομίζουμε" ότι είναι 60μ ενώ είναι π.χ. 45μ ( δλδ το πρόβλημα στην εκτίμηση της πραγματικής απόστασης)

2. η απόσταση που το λειόκανο (με ότι προσθήκες - μετατροπές , κώνοι - κλώνοι - τσοκ - φυσίγγια - αλεύρια - δυναμίτες - πυροτεχνήματα κ.λπ.) μπορεί να καταβάλει συστηματικά και όχι τυχαία ένα θήραμα.

νομίζω ότι είναι δυο διαφορετικά θέματα που ΑΝ ΔΕΝ εξετασθούν μεμονωμένα δεν πρόκειται να δοθεί ΠΟΤΕ απάντηση.
 
τελικά , για να καταλάβω , και ίσως για να καταλήξουμε κάπου.
ποιό είναι το θέμα μας ?
1. η απόσταση που "νομίζουμε" ότι είναι 60μ ενώ είναι π.χ. 45μ ( δλδ το πρόβλημα στην εκτίμηση της πραγματικής απόστασης)

2. η απόσταση που το λειόκανο (με ότι προσθήκες - μετατροπές , κώνοι - κλώνοι - τσοκ - φυσίγγια - αλεύρια - δυναμίτες - πυροτεχνήματα κ.λπ.) μπορεί να καταβάλει συστηματικά και όχι τυχαία ένα θήραμα.

νομίζω ότι είναι δυο διαφορετικά θέματα που ΑΝ ΔΕΝ εξετασθούν μεμονωμένα δεν πρόκειται να δοθεί ΠΟΤΕ απάντηση.
Θα στο ξεκαθαρίσω όσο μπορώ γιατί κι εγώ έχω μπερδευτεί.στην αρχή υποστήριζαν ότι τουφεκιές στα 45 μέτρα και πάνω είναι τυχαίες μετά το γυρίσαμε στο ότι δεν μπορούμε με το μάτι να υπολογίσουμε απόσταση μετά πάλι το ξαναγυρίσαμε στο ότι όσοι τουφεκανε στα 40 μέτρα και πάνω δεν παίρνουν πουλιά.παλι καλά που ξεφυγαμε από το ότι το λιοκανο έχει ωφέλιμο βεληνεκές τα 35,5 μέτρα.κατι είναι κι αυτό.ελπιζω να βοηθησα
 
Καλημέρα Stef...

Ναι..επειδή δεν κυνηγάμε όλοι στα Λεγραινά και στο Μόδι...αλλά ταξιδεύουμε σε όλη την Ελλάδα...από το Κοπανάκι Μεσσηνίας για τσίχλες....μέχρι και τα Γρεβενά για φάσσες....για αυτό ακριβώς γράφω αυτά που γράφω!
Σχετικά με την καλοκαιρία και τις τσίχλες....όσοι ήταν πέρσι στα περάσματα στο Καπανδρίτι...θα θυμούνται τις μέρες όπου τα πουλιά περνούσαν ψηλά (45+)...παρόλο τις δεκάδες τουφεκιές....δεν έπεφτε κάνενα. Θα θυμούνται επίσης...τις φωνές και τα "γαλλικά"...του στύλ..."μωρή καριόλα γλίτωσες"...
Σε καρτέρια φάσσας στην ορεινή Ευρυτανία πέρσι τον Οκτώβριο...τα ίδια. Νά οι 6αρες....στο Θεό.....τίποτα στο χώμα! Ναι...6αρες...καλά διάβασες!!
Σε παπιά πρόπερσι στην Θεσσαλία....Να οι ομοβροντίες...τίποτα στο χώμα.
Για να μην παρεξηγηθώ...στα δικά μου μάτια....μιλάμε πάντα για βολές στα 60+!!

Αν το θές....ναι...έχω δεί και καταβολή σε μεγάλο ύψος....αλλά μετά άκουγα τον κυνηγό να φωνάζει......ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ...ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ ΠΈΦΤΕΙ....ΤHΝ ΕΙΔΕΣ; και τον συγκυνηγό του να απαντά....OXI

Εμένα λοιπόν....αυτές είναι εμπειρίες μου...και τα βιώματα μου. Κάποιοι συμφωνούν...κάποιοι όχι.
Τουφεκάτε...σε ότι μέτρα θέλετε....50, 60, 70....όπου γουστάρετε....δεν με απασχολεί....και δεν θέλω να αλλάξω κανέναν. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κρίνει πότε θα τραβήξει την σκανδάλη.
Εγώ...με 2 χρόνια παρουσιάς στο φόρουμ...γράφω με ύφος και ήθος που ΕΓΩ πιστεύω ότι είναι το σωστό.
Αν με παρακολουθήσεις...θα δείς ότι δεν γράφω "νούμερα" κάρπωσης πότε...δεν ανεβάζω φωτογραφίες...και δεν αναφέρομαι ποτέ στα πόσα μέτρα τουφεκάω τα πουλιά...φυσίγγια και τσόκ.

Παρόλα αυτά...μοιράζομαι τις πληροφορίες που πρέπει...όπως για παράδειγμα...πάντα γράφω τι έγινε στον κυνηγότοπο όπου πήγα και δίνω μια αξιόπιστη εικόνα στους υπολοίπους.

Με εκτίμηση,
Επειδή και εμένα το πιο πρόσφατο παράδειγμα που θυμάμαι είναι πέρυσι μέρα που περνούσαν ψηλά ήρθε μια παρέα μεγαλων ανθρώπων μετά από εμένα. Αφού βρήκαν το καρτέρι πιασμένο από εμένα σκορπιστηκαν γύρω μου και μάλιστα σε απόσταση που δεν ένιωθα και πολύ άνετα. Όταν άρχισαν να περνάνε τα πουλιά κατάλαβα ότι το 4* δεν είναι αρκετο. Αυτοί άρχισαν τις τριαρες τις φωνές και τα γαλλικά... μάλιστα αφού είδαν ότι δεν έπαιρναν πουλιά έκατσαν σχεδόν ο ένας δίπλα στον άλλον, 3 άτομα σε ένα μήκος 15-20 μετρα και φώναζαν χαλωντας μου πουλιά. Εγώ βιδωσα το 2* κατέβηκα και από 9 σε 8 και άρχισα να έχω επιτυχίες. Δεν λέω ότι ήταν στα 50 μέτρα ούτε ότι τις κατεβαζα κορδόνι αλλά κανένας άλλος δεν βαραγε εκτός από εμένα. Κάποια στιγμή κάποιος είπε ότι δεν πρόκειται να κανουν πουλια γιατί περνάνε ψηλά και έφυγαν. Εγώ έμεινα πιο ήσυχος και έφυγα με 14 τσίχλες με 2 ή 3 χαμένες και μάλιστα παρότι είχαν ένα σκυλάκι πηγαίνοντας προς το αυτοκίνητο βρήκα μια δική τους.
Όλο αυτό δεν το έγραψα για να δείξω ότι ριχνω καλά μακριά παρότι πήρα μακρινά πουλιά, αλλά για να δείξω ότι μπορείς να ρίχνεις μακρύτερα από τους υπόλοιπους χωρίς να χαλάς τα δικά τους. Αυτοί βέβαια μπορεί να είπαν στο καφενείο ότι ένα κωλοπαιδο τουφεκαγε στο θεό και δεν τους άφησε να κάνουν κάτι.

Χαίρομαι να μπαίνω εδώ μέσα και να διαβάζω τις εμπειρίες και τα βιώματα όλων καθώς αυτό με κάνει και εμένα καλύτερο. Δεν μου αρέσει η πόλωση και μάλιστα γενικότερα στη ζωή και ίσως να το έχω δείξει σε πολλά θέματα εδώ μέσα.

Θα χαρώ λοιπόν να διαβάζω απο εσάς και όλους τους υπόλοιπους τις πληροφορίες και τις εικόνες από τους κυνηγοτοπους και θα χαρω να συζηταμε χωρίς πόλωση, φανατισμό και ειρωνείες.
Πάντα φιλικά!
 
νομίζω ότι είναι δυο διαφορετικά θέματα που ΑΝ ΔΕΝ εξετασθούν μεμονωμένα δεν πρόκειται να δοθεί ΠΟΤΕ απάντηση.

Αυτό ακριβώς...έχω υποστηρίξει τουλάχιστον εγώ!
Στο τεχνικό κομμάτι περί βεληνεκούς...φυσιγγίων...τσόκ και ικανότητας...δεν έχω σχολιάσει, και δεν θα σχολιάσω...γιατί όντως ένα λειόκανο (υπό προυποθέσεις) μπορεί να σπάσει δίσκο ακόμα και στα 120 μέτρα.
Στο κομμάτι όμως που αφορά την εκτίμηση αποστάσεων...εκεί κρίνω ότι υπάρχει το πρόβλημα. Ότι εγώ βλέπω ως 30 μέτρα...εσύ μπορεί να το βλέπεις 20 και ένας άλλος 50! Τελικά όμως υπάρχουν συνάδελφοι...που το μάτι τους είναι ψηφιακή μετροταινία...και έχουν την σκοπευτική ικανότητα του George Digweed!

Ελπίζω να βοήθησα!
 
Όλες οι γνώμες σεβαστές παιδιά...μιας και η κουβέντα έχει προχωρήσει Το μόνο που θα συμπληρώσω ειναι οι δικοί μου οι προβληματισμοί που με κάνουν υπερμαχο του ορίου των 35 μέτρων....Πώς είναι δυνατόν το 80% των συναδέλφων να ειναι σκοπευτικα άριστο???Πως είναι δυνατόν οι αποστάσεις να μετριούνται δια γυμνού οφθαλμού με ακριβεια καταργοντας βιομετρικες ερευνες(βάθος εστίασης)???Πως είναι δυνατή η ανάκτηση ενός θηραματος που θα πέσει από 60m με πληρη ταχύτητα ακόμη και στην πεδιάδα(οι υψομετρικες διάφορες πάνε μακριά τη βαλίτσα)???Συμφέρει να ψάχνεις το θήραμα που έπεσε στου διαόλου τη μάνα και να αφήνεις το καρτέρι σου???Αυτά τα ερωτήματα με κάνουν υπερμαχο των μεσαίων αποστάσεων ....Και αυτός είναι ο λόγος που προσπαθώ να είμαι κοντά στο θήραμα από το να γίνω ένας ακομη digweed με ότι αυτό συνεπάγεται...Καλή συνέχεια....
 
Καλημέρα Stef...

Ναι..επειδή δεν κυνηγάμε όλοι στα Λεγραινά και στο Μόδι...αλλά ταξιδεύουμε σε όλη την Ελλάδα...από το Κοπανάκι Μεσσηνίας για τσίχλες....μέχρι και τα Γρεβενά για φάσσες....για αυτό ακριβώς γράφω αυτά που γράφω!
Σχετικά με την καλοκαιρία και τις τσίχλες....όσοι ήταν πέρσι στα περάσματα στο Καπανδρίτι...θα θυμούνται τις μέρες όπου τα πουλιά περνούσαν ψηλά (45+)...παρόλο τις δεκάδες τουφεκιές....δεν έπεφτε κάνενα. Θα θυμούνται επίσης...τις φωνές και τα "γαλλικά"...του στύλ..."μωρή καριόλα γλίτωσες"...
Σε καρτέρια φάσσας στην ορεινή Ευρυτανία πέρσι τον Οκτώβριο...τα ίδια. Νά οι 6αρες....στο Θεό.....τίποτα στο χώμα! Ναι...6αρες...καλά διάβασες!!
Σε παπιά πρόπερσι στην Θεσσαλία....Να οι ομοβροντίες...τίποτα στο χώμα.
Για να μην παρεξηγηθώ...στα δικά μου μάτια....μιλάμε πάντα για βολές στα 60+!!

Αν το θές....ναι...έχω δεί και καταβολή σε μεγάλο ύψος....αλλά μετά άκουγα τον κυνηγό να φωνάζει......ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ...ΚΟΙΤΑ ΠΟΥ ΠΈΦΤΕΙ....ΤHΝ ΕΙΔΕΣ; και τον συγκυνηγό του να απαντά....OXI

Εμένα λοιπόν....αυτές είναι εμπειρίες μου...και τα βιώματα μου. Κάποιοι συμφωνούν...κάποιοι όχι.
Τουφεκάτε...σε ότι μέτρα θέλετε....50, 60, 70....όπου γουστάρετε....δεν με απασχολεί....και δεν θέλω να αλλάξω κανέναν. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κρίνει πότε θα τραβήξει την σκανδάλη.
Εγώ...με 2 χρόνια παρουσιάς στο φόρουμ...γράφω με ύφος και ήθος που ΕΓΩ πιστεύω ότι είναι το σωστό.
Αν με παρακολουθήσεις...θα δείς ότι δεν γράφω "νούμερα" κάρπωσης πότε...δεν ανεβάζω φωτογραφίες...και δεν αναφέρομαι ποτέ στα πόσα μέτρα τουφεκάω τα πουλιά...φυσίγγια και τσόκ.

Παρόλα αυτά...μοιράζομαι τις πληροφορίες που πρέπει...όπως για παράδειγμα...πάντα γράφω τι έγινε στον κυνηγότοπο όπου πήγα και δίνω μια αξιόπιστη εικόνα στους υπολοίπους.

Με εκτίμηση,
.shake hands..shake hands..shake hands.
 
Δεν νομίζω ότι κανένας κυνηγός βλέπει τη φασσα και λέει "Αυτή είναι στα 50 μέτρα, θα βάλω τόση προσκοπευση.." ή "Αυτή είναι στα 55, δε θα της ρίξω.."
Η εκτίμηση του αν θα ρίξεις και υπό ποιες προϋποθέσεις γίνεται από τις εικόνες που έχεις εμπειρικά.
Η εκτίμηση της απόστασης γίνεται μετά τη βολή...
 
και άμα είναι μακρυά του πετάει και το όπλο ..........yel..yel..yel..yel..yel..yel.
Oπωσδήποτε η προσκόπευση του δεν ξεπερνά την ώρα που τραβά σκανδάλη τα 60-70 cm .
Aπλά άν είναι γρήγορος ή αργός μακρυνός στόχος θα συνεχίσει (swing )ανάλογα την κίνηση σου .....
 
Back
Top