Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σαν χρήστης τετράγωνων γομώσεων, σε 3 διαφορετικά διαμετρήματα (12-20-32), έχω παρατηρήσει ότι διατηρούν την ίδια (καλή) απόδόση στις διακυμάνσεις μεγέθους σκαγίων 7-10, ενώ οι βαρύτερες γομώσεις (για μένα) πάνε λίγο καλύτερα με τα χοντρότερα (7-8 και κάτω) σκάγια.
Από κει και πέρα θεωρώ ότι βγάζουν πιο σφιχτές κατανομές ακόμα και στα ψιλότερα σκάγια σε σχέση με βαρύτερες γομώσεις, πράγμα που νομίζω βοηθάει σκοπευτικά και πρακτικά, να κυνηγάμε με το ίδιο (σε ψιλό Νο) φυσίγγι σε ένα δικαννάκι και με 2 "κοντινά" τσοκ (2/3 ή 3/4) έχουμε μεγάλο(-υτερο) εύρος οφέλιμου βεληνεκούς (αντίστοιχα και με ένα αυτογεμές)
 
Αύριο λέω να δοκιμάσω τα gorilla quail το πρωί σε νούμερο 9.5 με 4 *. Το μέρος είναι σχετικά σφιχτό λόγω ακλάδευτων ελιών. Με τον πρωινό παγετό θα κάνουν άραγε?

Μην τα φοβάσαι! Θα κάνουν...! Να το πιστεύεις πραγματικά όμως ε...! (Είπαμε, η ψυχολογία...) ;)
 
Σαν χρήστης τετράγωνων γομώσεων σε 3 διαφορετικά διαμετρήματα έχω παρατηρήσει ότι διατηρούν την ίδια (καλή) απόδόση στις διακυμάνσεις μεγέθους σκαγίων 7-10, ενώ οι βαρύτερες γομώσεις (για μένα) πάνε λίγο καλύτερα με τα χοντρότερα (7-8 και κάτω) σκάγια.
Από κει και πέρα θεωρώ ότι βγάζουν πιο σφιχτές κατανομές ακόμα και στα ψιλότερα σκάγια σε σχέση με βαρύτερες γομώσεις, πράγμα που νομίζω βοηθάει σκοπευτικά και πρακτικά, να κυνηγάμε με το ίδιο (σε Νο) φυσίγγι σε ένα δικαννάκι και με 2 "κοντινά" τσοκ (2/3 ή 3/4) έχουμε μεγάλο(-υτερο) εύρος οφέλιμου βεληνεκούς (αντίστοιχα και με ένα αυτογεμές)

.shake hands.
 
Προσωπικά θεωρώ ότι τα 28 γρ έχουν σαφέστατα περισσότερα πλεονέκτηματα από τα 32αρια, καθαρά βλητικα... Οι λόγοι πάνω κάτω αναφέρθηκαν από αρκετούς ...
Αν θεωρώ ότι τα 28αρια είναι δυσκολοτερα ? Ναι θεωρώ ότι είναι ...
Έχουν μια ιδιαίτεροτητα ... Έχουν στενοτερο ωφέλιμο κύκλο κατανομης ... Αυτο σημαίνει δύο πράγματα για μένα ... Κοντά είναι δυσκολότερο να ανοίξουν ακόμα κ με ανοιχτά τσοκ κ μακριά απαιτούν μια ακριβείς στη σκοπευση κ σφιχτά τσοκ.. Θελει λίγο ψάξιμο ο συνδυασμός που θα έχει επιτυχία στον καθένα κ στο περπάτητο κ στο καρτέρι, συνδυασμός που διαφέρει ανάλογα με το όπλο κ το φυσιγγι ...
Με πολύ σφιχτο τσοκ στο καρτέρι σκοτώνει πραγματικά πολύ μακριά αλλά είναι σαν να περνάς την τρίχα από το βελόνι, με πιο ανοιχτά τσοκ ενδεχομένως να υπάρχουν κενα στην κατανομή που δικαιολογουν τραυματισμενα κ ξεπουπουλιασματα... 30 σκαγια πάντως επιπλέον στην κατανομή , δεν λέω για παραπάνω είναι αρκετά για να γλιτώσουν πολλούς από όλο το παραπάνω ψάξιμο ...
 
Έχω ξεμείνει από 28αρια σε νούμερο 9 όπου με ΙC αποτελούν τον ιδανικό μου συνδιασμό στο περπατητο της τσίχλας, αναγκαστικά θα παίξω μπάλα αύριο με 28άρια νούμερο 8 με την μόνη διαφορά ότι θα τα ρίξω με κύλινδρο. Είδα ότι σκοτώνουν καλά μέχρι τα 35 μέτρα . Δύο σκαγάκια θέλω, αν δεν μπορέσω να τα βάλω στην τσίχλα ,ας πρόσεχα .
Μου έχουν μείνει και αρκετά κουτιά tordo lambro n.9 αλλά τα φοβάμαι μετά από αυτά που είδα πέρσι. Είχα φορτώσει σε μια προσφορά πρόπερσι και δεν μπορώ να τα τελειώσω. Ίσως δοκιμάσω μετά τις δέκα που θα έχει λιώσει το πούσι, με ic ή και 3*, να παίρνει 5-6 σκάγια η τσίχλα...:D
 
Έχω ξεμείνει από 28αρια σε νούμερο 9 όπου με ΙC αποτελούν τον ιδανικό μου συνδιασμό στο περπατητο της τσίχλας, αναγκαστικά θα παίξω μπάλα αύριο με 28άρια νούμερο 8 με την μόνη διαφορά ότι θα τα ρίξω με κύλινδρο. Είδα ότι σκοτώνουν καλά μέχρι τα 35 μέτρα . Δύο σκαγάκια θέλω, αν δεν μπορέσω να τα βάλω στην τσίχλα ,ας πρόσεχα .
Μου έχουν μείνει και αρκετά κουτιά tordo lambro n.9 αλλά τα φοβάμαι μετά από αυτά που είδα πέρσι. Είχα φορτώσει σε μια προσφορά πρόπερσι και δεν μπορώ να τα τελειώσω. Ίσως δοκιμάσω μετά τις δέκα που θα έχει λιώσει το πούσι, με ic ή και 3*, να παίρνει 5-6 σκάγια η τσίχλα...:D
Δεν σε φοβαμαι εσενα!:cool:
 
Αν και δεν κυνηγαω πολυ τσιχλα γιατι δεν εχει φετος αλλα και γενικα εχω τρελα με τις φασσες εχω κι εγω τις εμπειριες μου με τα τσιχλοφυσιγγα...
Πριν δυο τρια χρονια πηγαινα συνεχεια για τσιχλα αλλα η παρεα που πηγαινα ειχε κακες επιρροες πανω μου....yel.
Εριχναν 32 και 34 γρ παντα και συνηθως τα gm3 και τα speed που πλεον κυνηγαω φασσες με αυτα...
Συνηθως εριχνα 32 γρ σε νο 8 αλλα πολλες φορες και σε νο7 για τις ψηλωμενες στα μπασιματα και στο καρτερι, ειχα φαει κολλημα με τα χοντρα σκαγια γιατι θεωρουσα θα εκοβαν πιο μακρια...
Με τα γραμ παλι ειχα φαει κολλημα γιατι ειχα δοκιμασει μια φορα τα σπορτινγκ με πολυ κρυο και ειχα παρα πολλες αστοχιες με αποτελεσμα να μου βαλει ιδεες ενα φιλαρακι οτι δεν κανουν για χειμωνα...
Τελικα φετος μετα απο πολυ διαβασμα στο φορουμ στα μπασιματα τον Οκτωβριο πηγαινα με τα κενταυρος 28γρ νο9 και με μερικα 32γρ νο8 για να δω τι παιζει...
Τις πιο τρελες επιτυχιες τις ειχα με τα ταπεινα 28γρ νο9 και το kicks σε πολυ μακρινες αποστασεις, για μενα πλεον το φυσιγγι της τσιχλας θα ειναι 28γρ σκοπευτικο σε νο9 γιατι επαρκει για τελειως τρελες αποστασεις, και τα επομενα που θα δοκιμασω θα ειναι 24γρ σε νο9.5 που ανεφερε ο μαστροΓιαννης πολλες φορες.
 
Προσωπικά θεωρώ ότι τα 28 γρ έχουν σαφέστατα περισσότερα πλεονέκτηματα από τα 32αρια, καθαρά βλητικα... Οι λόγοι πάνω κάτω αναφέρθηκαν από αρκετούς ...
Αν θεωρώ ότι τα 28αρια είναι δυσκολοτερα ? Ναι θεωρώ ότι είναι ...
Έχουν μια ιδιαίτεροτητα ... Έχουν στενοτερο ωφέλιμο κύκλο κατανομης ... Αυτο σημαίνει δύο πράγματα για μένα ... Κοντά είναι δυσκολότερο να ανοίξουν ακόμα κ με ανοιχτά τσοκ κ μακριά απαιτούν μια ακριβείς στη σκοπευση κ σφιχτά τσοκ.. Θελει λίγο ψάξιμο ο συνδυασμός που θα έχει επιτυχία στον καθένα κ στο περπάτητο κ στο καρτέρι, συνδυασμός που διαφέρει ανάλογα με το όπλο κ το φυσιγγι ...
Με πολύ σφιχτο τσοκ στο καρτέρι σκοτώνει πραγματικά πολύ μακριά αλλά είναι σαν να περνάς την τρίχα από το βελόνι, με πιο ανοιχτά τσοκ ενδεχομένως να υπάρχουν κενα στην κατανομή που δικαιολογουν τραυματισμενα κ ξεπουπουλιασματα... 30 σκαγια πάντως επιπλέον στην κατανομή , δεν λέω για παραπάνω είναι αρκετά για να γλιτώσουν πολλούς από όλο το παραπάνω ψάξιμο ...

Άρη έτσι είναι ακριβώς όπως τα λες.
Η ερώτηση - αμφιβολία , δεν έχει να κάνει με την διασπορά ( ούτε αν λείπουν 70 σκάγια ) αλλά με την δύναμη καταβολής σε μεσαίες - μακρυνές αποστάσεις , ειδικά με κρύο.
Το πιατάκι και ένα "αδύναμο" σκαγάκι νο 9,5 να το πάρει θα κόψει κομμάτι και η βολή είναι οκ.
Το τσιχλάκι όμως στην ίδια περίπτωση θα ......... γυρίσει ...... θα στα δείξει ........ και θα φύγει γελώντας.
 
Τις πιο όμορφες τουφεκιές στα περπατιτα που έχω κάνει κ μου έχουν γράψει στη μνήμη κ θέλω να τις κάνω συνεχεία μου τις έχουν χαρίσει τα skeet κ τα 28αρια κ λιγότερο τα 30 mezo που ρίχνω τώρα σαν αριθμό πουλιών μπορεί να δίνουν παραπάνω άλλα σαν τα skeet δε τα χαίρομαι
 
Αρχες δεκαετιας του 2000 εγιναν καποιες αναφορες στον κυνηγετικο τυπο για τα φυσιγγια των 28γρ στο κυνηγι μικρων θηραματων κ για ακομη χαμηλοτερα βαρη..
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι αυτες τις εποχες κανενας κυνηγος δεν μπηκε στον κοπο να τα δοκιμασει..
Περνωντας τα χρονια κ ολοενα κ περισσοτερος κοσμος πηγενε στα σκοπευτηρια εκει καταλαβε οτι τα 28γρ μπορει να ειναι αρκετα κ στο κυνηγι..
Δεν ειναι τυχαια η φραση "αφου σπαει το δισκακι γιατι να μην σκοτωνει κ το θηραμα"..
Ουτε κ ειναι κ ειναι τυχαιο οτι χρησιμοποιουνται κυριως απο οσους "ριχνουν" κ στο σκοπευτηριο..
Κατι τα πιο εμπεριστατωμενα αρθρα στα περιοδικα αργοτερα,κατι το ιντερνετ,κατι οι αναφορες φιλων σκοπευτων,εκαναν πολλους κυνηγους να τα δοκιμασουν..Η κριση δεν νομιζω να επαιξε μεγαλο ρολο,εξαλλου πολλα απο αυτα ειναι πιο ακριβα κ απο 32γρ..
Αλλα η αληθεια ειναι οτι σε καθε αστοχια το πιο πιθανο ειναι να πει καποιος: αν ειχα τα 4-5γρ σκαγια παραπανω θα επερνα την τσιχλα,η τις τσιχλες..
Ο κυνηγος που ειναι κ σκοπευτης σε καθε αστοχια πιθανων να το εβλεπε διαφορετικα κ δεν τα του εφταιγαν τα γραμμαρια..
Αν κ λιγοι ειναι αυτοι που κυνηγανε την τσιχλα αποκλειστικα κ μονο με 28γρ( μιλωντας παντα για cal 12)...
Για εμενα δεν υπαρχει ιδανικο βαρος κ νουμερο σκαγιων για κανενα θηραμα...
Ο καθενας εχει τις δικες του επιλογες η οποιες μπορει να αλλαζουν αναλογα τον τροπο κυνηγιου,τις καιρικες συνθηκες κλπ...
Εχω ριξει απο 28-34γρ στις τσιχλες,με ολα εχω κανει πολυ ωραιες τουφεκιες κ καλα κυνηγια..
Η αληθεια ομως ειναι οτι την μεγαλη σιγουρια- αυτοπεποιθηση την εχω με φυσιγγια των 32γρ..
Χωρις ομως να υπαρχει καποιος λογος που να εξηγει το γιατι,προφανως ψυχολογια..
Απο την αλλη μερια οταν ακουμε "τσιχλοφυσιγγο" αμεσως ο νους μας(ο δικος μου τουλαχιστον..)παει στα 32γρ..
Ισως να μην ειναι τυχαιο που κατα κυριο λογο στα κουτια αυτων των φυσιγγιων "φωτογραφιζονται" τσιχλες..
Υπηρχε κ ενα παλιο αρθρο στο εθνος κυνηγι
Η "τομη" των 32 γραμμαριων,που "εξυμνουσε" την ιδανικη γομωση του διαμετρηματος 12..
Απο εκει κ περα οτι πιστευει ο καθενας μας,καλα κ τα 28αρια κ τα 34αρια!
 
Το νούμερο 9...καρπώνεται την τσίχλα στα 50 μέτρα !
Δεν φαίνεται η τσιχλα στα 50 μετρα λεμεεεεεεεε .love.

Τα ωμεγα του κουτουμανου έριξα μετά από αρκετό καιρό κ ξαναθυμηθηκα γιατί το γουσταρα στις μακρινες :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top