Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για κρύο πολύ καλό. Τα φυσίγγια που σου γράφουν παραπάνω είναι όντως πολύ καλά όλα και θα σου κάνουν τη δουλειά. S4 και sipe είναι οι πυρίτιδες που θες. Δεν δουλεύω κάποιο εμπορικό αλλά σίγουρα κάποιος το κάνει να σε συμβουλεύει. Εμένα η s4 είναι η αγαπημένη μου πυρίτιδα στην ίδιογόμωση.
Θα τα πάρω με την πρωτη ευκαιρία Μανο και θα σου πω.Τωρα σχετικά με με τα φυσιγγια που μου είπαν, τα ξερω αλλά δεν είναι μέχρι 32γρ που θέλω...
Ένα 32αρι με s4 θελω να βρω αλλά να ειναι πράγματι καλο...γιατι δοκιμασα και το nsi s4 και ήταν μάπα εντελώς!
 
Θα τα πάρω με την πρωτη ευκαιρία Μανο και θα σου πω.Τωρα σχετικά με με τα φυσιγγια που μου είπαν, τα ξερω αλλά δεν είναι μέχρι 32γρ που θέλω...
Ένα 32αρι με s4 θελω να βρω αλλά να ειναι πράγματι καλο...γιατι δοκιμασα και το nsi s4 και ήταν μάπα εντελώς!
Υπάρχει το classic του Ναυπλιώτη αλλά θα το πληρώσεις 9.70 το κουτι
 
Για κρύο πολύ καλό. Τα φυσίγγια που σου γράφουν παραπάνω είναι όντως πολύ καλά όλα και θα σου κάνουν τη δουλειά. S4 και sipe είναι οι πυρίτιδες που θες. Δεν δουλεύω κάποιο εμπορικό αλλά σίγουρα κάποιος το κάνει να σε συμβουλεύει. Εμένα η s4 είναι η αγαπημένη μου πυρίτιδα στην ίδιογόμωση.
Μάνο αν μπορείς γράψε μου καμιά συνταγή με S4n έχω λίγη από δαυτη και τη μία φορά που την γέμισα τα ξεπουπουλιαζα μέχρι αηδίας και αυτές συνέχιζαν ολογυμνες την πορεία τους κανονικότατα.
 
Tα φυσιγγια με διβασικη ειναι ακριβα, επειδη ειναι καπως πιο μπελαλιδικο το γεμισμα τους, ή τουλαχιστον αυτο φαινεται ως δικαιολογια. Σαν κοστος υλικων δεν υπερβαινουν κατα πολυ τα κοστολογια ενος φυσιγγιου με μονοβασικη, ομως η διβασικη ειναι πιο περιεργη στο γεμισμα, και απαιτει πιο προσεκτικη διαχειριση λογω μικρου ογκου. Ισως και αλλες μηχανες, δεν ξερω.
 
Με πιο σκεπτικο αραγε?
Ενα κουτι των 25 φυσιγγιων, με διβασικη,κοστιζει 0.125 € παραπανω απο το αντιστοιχο με μια ισπανικη μονοβασικη ευρειας χρησης!
Απο που δικαιολογηται μια διαφορά 2-3€,μεταξυ των?
Για ιδιο φορτο σκαγιων...
Στη λιανικη,η αγορα πυριτιδας!
Δεν δικαιολογείται καθαρή αισχροκέρδεια είναι.
 
Προχθές πήγα κι έψαχνα να βρω φυσίγγια να πάρω για να κάνω ένα δωράκι στον μεγάλο.επεσε λοιπόν το μάτι μου στα nike της b&p.πηγα να δω τιμή και βλέπω 8 ή 8 και κάτι ευρώ δε θυμάμαι και καλά .ε όχι ρε φίλε μου
To nike το είχα πρωτοδοκιμάσει το 2007-8. Ήταν απλά εξαιρετικό, ειδικά σε παλιόκαιρο. Αν δεν κάνω λάθος το έπαιρνα 7 ευρώ. Το δούλεψα 3-4 χρόνια με ένα verney carron saggitaire που είχα τότε. Μετά καποια στιγμή το ξαναπήρα, το βλέπω με πάφυλα απλό χωρις το σύστημα gordon............ και απόδοση καμία σχέση με ότι ήξερα. Απόλυτα μέτριο.
 
Μάνο αν μπορείς γράψε μου καμιά συνταγή με S4n έχω λίγη από δαυτη και τη μία φορά που την γέμισα τα ξεπουπουλιαζα μέχρι αηδίας και αυτές συνέχιζαν ολογυμνες την πορεία τους κανονικότατα.
Σταύρο μπορεις να γράψεις αναλυτικά την συνταγή που είχες γεμίσει? (αρχικο-τελικό ύψος, με στάδιο-χωρίς, στροφείο κλπ)
 
Μάνο αν μπορείς γράψε μου καμιά συνταγή με S4n έχω λίγη από δαυτη και τη μία φορά που την γέμισα τα ξεπουπουλιαζα μέχρι αηδίας και αυτές συνέχιζαν ολογυμνες την πορεία τους κανονικότατα.

Καλοκαίρι 1,40/31 και 1,40/32, 70, SG25 με φελλό στο πάτο του συγκεντρωτήρα, CX2000, αστέρι στο κλείσιμο στα 57,5 χιλ.
Τον χειμώνα η πυρίτιδα στο 1,45 και όλα τα άλλα τα ίδια. Δεν είναι γρήγορη τουφεκια, λίγο υπομονή να τη βρεις. Εξαρτάται και από το πώς τουφεκας βέβαια.
 
Σταύρο μπορεις να γράψεις αναλυτικά την συνταγή που είχες γεμίσει? (αρχικο-τελικό ύψος, με στάδιο-χωρίς, στροφείο κλπ)
Καλοκαίρι 1,40/31 και 1,40/32, 70, SG25 με φελλό στο πάτο του συγκεντρωτήρα, CX2000, αστέρι στο κλείσιμο στα 57,5 χιλ.
Τον χειμώνα η πυρίτιδα στο 1,45 και όλα τα άλλα τα ίδια. Δεν είναι γρήγορη τουφεκια, λίγο υπομονή να τη βρεις. Εξαρτάται και από το πώς τουφεκας βέβαια.
Ειλικρινά Κώστα δε θυμάμαι ακριβώς πως την είχα γεμίσει τότε δε μπορώ να βρω το τεφτέρι μου.
Πάντως μόλις ανέβηκα από το εργαστήρι μου δεν είχα και πολύ χρόνο γέμισα 6-7 με το παρακάτω σεταπ με Piston Skeet 25και άλλη μια 10αρια με Spark26.
O Spark έκλεινε οπως πρέπει ο Piston Skeet κάπως ρηχά.
Δεν έβρισκα Aquila 26 να δοκιμάσω κάπου είναι καταχωνιασμένοι.
Πιστεύω ότι και με B&P T2 27 θα έκλειναν ωραία τεσπα.
Γέμισα Cheditte καλυκα με CX2000 1.45gr X 32 όπως προαναφερα με Piston Skeet 25 Kai Spark 26 κλείσιμο αστέρι 6αρι με στροφειο Gaep BN2 Special 57.80mm
Για να δούμε αν θα τους κάνω στριπτιζ η θα καρπωθώ καμιά.
Σε.ευχαριστω Μάνο
 
Ειλικρινά Κώστα δε θυμάμαι ακριβώς πως την είχα γεμίσει τότε δε μπορώ να βρω το τεφτέρι μου.
Πάντως μόλις ανέβηκα από το εργαστήρι μου δεν είχα και πολύ χρόνο γέμισα 6-7 με το παρακάτω σεταπ με Piston Skeet 25και άλλη μια 10αρια με Spark26.
O Spark έκλεινε οπως πρέπει ο Piston Skeet κάπως ρηχά.
Δεν έβρισκα Aquila 26 να δοκιμάσω κάπου είναι καταχωνιασμένοι.
Πιστεύω ότι και με B&P T2 27 θα έκλειναν ωραία τεσπα.
Γέμισα Cheditte καλυκα με CX2000 1.45gr X 32 όπως προαναφερα με Piston Skeet 25 Kai Spark 26 κλείσιμο αστέρι 6αρι με στροφειο Gaep BN2 Special 57.80mm
Για να δούμε αν θα τους κάνω στριπτιζ η θα καρπωθώ καμιά.
Σε.ευχαριστω Μάνο
Για να κλείνει σωστα ο spark με 32 γραμμαρια ψιλά σκάγια ,μάλλον κλείνεις χωρίς στάδιο. Αν θες να βγει γρηγορότερο και ελαφρύτερο, δοκίμασε χαρτάκι cal.20 μέσα στον spark και 31 γραμμάρια σκάγια, όλα τα άλλα ίδια. Προσωπικά μου αρέσει καλύτερα στο 1,45-31 είτε με spark είτε με aquila 26 (την ίδια ογκομετρία έχουν).
Στα 32 θα σου πρότεινα να την δοκιμάσεις και με ns686-f615. Mε cx2000 δεν μου αρέσει. Προφανώς την καίει διαφορετικά και όχι απλά πιο γρήγορα. Για τον Τ2-27 δεν έχω ιδέα πως θα ταιριάξει. Τον piston skeet 25 τον χρησιμοποιώ στα 30 γραμμάρια στο 1,40 με cx2000, και στα πολλά κρύα με ns688. Πολύ γρήγορο.
 
Για να κλείνει σωστα ο spark με 32 γραμμαρια ψιλά σκάγια ,μάλλον κλείνεις χωρίς στάδιο. Αν θες να βγει γρηγορότερο και ελαφρύτερο, δοκίμασε χαρτάκι cal.20 μέσα στον spark και 31 γραμμάρια σκάγια, όλα τα άλλα ίδια. Προσωπικά μου αρέσει καλύτερα στο 1,45-31 είτε με spark είτε με aquila 26 (την ίδια ογκομετρία έχουν).
Στα 32 θα σου πρότεινα να την δοκιμάσεις και με ns686-f615. Mε cx2000 δεν μου αρέσει. Προφανώς την καίει διαφορετικά και όχι απλά πιο γρήγορα. Για τον Τ2-27 δεν έχω ιδέα πως θα ταιριάξει. Τον piston skeet 25 τον χρησιμοποιώ στα 30 γραμμάρια στο 1,40 με cx2000, και στα πολλά κρύα με ns688. Πολύ γρήγορο.
Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα για τον χρόνο και τις γνώσεις σου.
Εννοείς αν κλείνω πεντασταδιακα με 13μμ ελεύθερο?
Όχι κλείνω κλασσικά χαραξη-κλεισιμο-ρελιασμα με 11 χιλιοστά ελεύθερο στο αστερι
 
Δεν δικαιολογείται, καθαρή αισχροκέρδεια είναι.
Πράγματι έτσι είναι. Γιατί ναι μεν οι διβασικές είναι ακριβότερες, αλλά η δόση είναι μικρότερη. Για τα 32 γρ. για παράδειγμα, ενώ με μια μονοβασική (Α1, Aquila, Csb1 κλπ) βάζουν συνήθως 1,60 - 1,65 - 1,70 γρ. με την S4n βάζουν 1,45 - 1,50 γρ. (Το Lambro Classic είχε 1,40 - ήταν υποτίθεται για παλιά και ελαφριά δίκαννα) .
Και έχει δίκιο ο kostasbrow, μάλλον σταμάτησε να παράγεται, προς χάριν του Royal Classic, ρελιαστό με τζαμάκι, σε 65αρη κάλυκα, και 29,5 γρ σκάγια - με την ίδια δόση S4 υποθέτω, και ... ακόμη υψηλότερη τιμή !!!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top