Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
τιμη ?μπαρουτι? ξερουμε?
https://www.facebook.com/endraseishop/posts/1150274585133191
Ο Ψωμάς στη Χαλκίδα ξαναβγάζει φυσίγγια, πολύ καλή τιμή δεδομένων των υλικών και του ανταγωνισμού, προσωπικά θα ήθελα πιο ψηλό πάφυλα.
Αν περάσω από κει σίγουρα θα τσιμπήσω μερικά
 
Μπορεί να μου πει κάποιος ένα φυσιγγι μέχρι 32 γραμ για αρνητικες θερμοκρασίες με πολυ υγρασια;Γενικά ήμουν ευχαριστημένος με τα kill 32 (g3000) αλλά σήμερα που ήταν δυσκολη μέρα μου έκαναν νερά.
Την λυση του να σφίξω λίγο το τσοκ την ξέρω και την δοκίμασα αλλά και πάλι όταν δεν ήμουν ακριβώς κεντρο είχα θέμα ακόμα και σε αποσταση 20 μετρα.
 
Δεν φαίνεται η τσιχλα στα 50 μετρα λεμεεεεεεεε .love.

Τα ωμεγα του κουτουμανου έριξα μετά από αρκετό καιρό κ ξαναθυμηθηκα γιατί το γουσταρα στις μακρινες :)
Και εγώ με την breda ρε Άρη είναι από τα πιο μακρινά μου σκοτωματα με αυτά......
 
Μπορεί να μου πει κάποιος ένα φυσιγγι μέχρι 32 γραμ για αρνητικες θερμοκρασίες με πολυ υγρασια;Γενικά ήμουν ευχαριστημένος με τα kill 32 (g3000) αλλά σήμερα που ήταν δυσκολη μέρα μου έκαναν νερά.
Την λυση του να σφίξω λίγο το τσοκ την ξέρω και την δοκίμασα αλλά και πάλι όταν δεν ήμουν ακριβώς κεντρο είχα θέμα ακόμα και σε αποσταση 20 μετρα.
εγω σου προτεινω καποια εσυ αποφασιζεις ,imperial 34gr,hunting perfection 8-9 ,speed 34 ,f2 classic.
 
Μπορεί να μου πει κάποιος ένα φυσιγγι μέχρι 32 γραμ για αρνητικες θερμοκρασίες με πολυ υγρασια;Γενικά ήμουν ευχαριστημένος με τα kill 32 (g3000) αλλά σήμερα που ήταν δυσκολη μέρα μου έκαναν νερά.
Την λυση του να σφίξω λίγο το τσοκ την ξέρω και την δοκίμασα αλλά και πάλι όταν δεν ήμουν ακριβώς κεντρο είχα θέμα ακόμα και σε αποσταση 20 μετρα.

Το μπλε gorilla το έχεις ρίξει;
 
Μπορεί να μου πει κάποιος ένα φυσιγγι μέχρι 32 γραμ για αρνητικες θερμοκρασίες με πολυ υγρασια;Γενικά ήμουν ευχαριστημένος με τα kill 32 (g3000) αλλά σήμερα που ήταν δυσκολη μέρα μου έκαναν νερά.
Την λυση του να σφίξω λίγο το τσοκ την ξέρω και την δοκίμασα αλλά και πάλι όταν δεν ήμουν ακριβώς κεντρο είχα θέμα ακόμα και σε αποσταση 20 μετρα.
εγω σου προτεινω καποια εσυ αποφασιζεις ,imperial 34gr,hunting perfection 8-9 ,speed 34 ,f2 classic.
Ειναι περιορισμός τα 32 γρ που θέτεις γιατι στην ελληνικη αγορα υπαρχει η "κουλτούρα" των 34 γρ για τετοιες συνθηκες , που ειναι λαθος κατα τη γνώμη μου. (αυτα που αναφέρει ο συνάδελφος ειναι εξαιρετικά ) .
Υπαρχουν μόνο "ασφαλή δυναμιτάκια " ελληνων κατασκευαστών. Εγω χρησιμοποιούσα για τετοιες συνθηκες , απο φτηνά του ZOTOS , το super Kokino 33γρ και το extra mavro 32 γρ , οταν μεχρι πέρισυ γεμίζονταν με MB32 . Αλλα επειδη μεγάλωσα και αποφεύγω τα μείον C, τις λίγες φορες που παω με τετοιες συνθηκες , καφε λαμπρό ή nsi classica .....ακριβα
 
Μπορεί να μου πει κάποιος ένα φυσιγγι μέχρι 32 γραμ για αρνητικες θερμοκρασίες με πολυ υγρασια;Γενικά ήμουν ευχαριστημένος με τα kill 32 (g3000) αλλά σήμερα που ήταν δυσκολη μέρα μου έκαναν νερά.
Την λυση του να σφίξω λίγο το τσοκ την ξέρω και την δοκίμασα αλλά και πάλι όταν δεν ήμουν ακριβώς κεντρο είχα θέμα ακόμα και σε αποσταση 20 μετρα.
Η πιο εύκολη λύση είναι τα φυσίγγια με διβασική πυρίτιδα.
 
  • Like
Reactions: DrV
Ειναι περιορισμός τα 32 γρ που θέτεις γιατι στην ελληνικη αγορα υπαρχει η "κουλτούρα" των 34 γρ για τετοιες συνθηκες , που ειναι λαθος κατα τη γνώμη μου. (αυτα που αναφέρει ο συνάδελφος ειναι εξαιρετικά ) .
Υπαρχουν μόνο "ασφαλή δυναμιτάκια " ελληνων κατασκευαστών. Εγω χρησιμοποιούσα για τετοιες συνθηκες , απο φτηνά του ZOTOS , το super Kokino 33γρ και το extra mavro 32 γρ , οταν μεχρι πέρισυ γεμίζονταν με MB32 . Αλλα επειδη μεγάλωσα και αποφεύγω τα μείον C, τις λίγες φορες που παω με τετοιες συνθηκες , καφε λαμπρό ή nsi classica .....ακριβα
Στις συνθηκες αυτες τα συνηθισμένα μας φυσίγγια 32 γρ εχουν απώλειες 5-10% σε αρχικές ταχ. και αντισταθμίζεται τελεια με ν8 αντι ν9 . Αν τωρα γινεται ετσι η δουλειά δεν πειράζουμε το τσοκ. Στα 32 γρ δεν αραιώνει τοσο η τουφεκια για να χρειαστει αλλαγη σύσφιξης απο ν9σε ν8 . ( Αυτο το σκεφτόμαστε στα 28 γρ πχ)
Γενικα οι μέτριοι σκοπευτές ας αποφεύγουμε εύκολες αλλαγες τσοκ, γιατι ειναι αυτο που εχει πραγματικη και δραματική επίδραση στην τουφεκια.(ολα τα αλλα μαζι εχουν πολυ μικρότερη)
 
Οχι δεν το έχω δοκιμάσει Μανο...Καλο;

Για κρύο πολύ καλό. Τα φυσίγγια που σου γράφουν παραπάνω είναι όντως πολύ καλά όλα και θα σου κάνουν τη δουλειά. S4 και sipe είναι οι πυρίτιδες που θες. Δεν δουλεύω κάποιο εμπορικό αλλά σίγουρα κάποιος το κάνει να σε συμβουλεύει. Εμένα η s4 είναι η αγαπημένη μου πυρίτιδα στην ίδιογόμωση.
 
Η πιο εύκολη λύση είναι τα φυσίγγια με διβασική πυρίτιδα.
Νικολή φίλε μου επέτρεψε μου να πω εδώ το εξής.για όσους από εμάς δεν ασχολούμαστε με ιδιογομωση φυσίγγια εμπορίου με διβασικη ή τροπ.μονοβασικη κοστίζουν μια περιουσία.δεν θα πληρώσω λοιπόν 8 και παραπάνω ευρώ για ένα τέτοιο φυσιγγι.πιστευω ότι ένα καλοστημενο φυσιγγι με μονοβασικη δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε κανένα καιρό.θα γίνω κουραστικός για μια ακόμη φορά μιλώντας για το express 32 που ίσως ν αποτελεί την εξαίρεση στα εμπορικά φυσίγγια αυτή τη στιγμή και στη συνέχεια θα πω την εμπειρία μου με το csb του Ρουμελιώτη.λοιπον το express το έχω δουλέψει με 22-23 βαθμούς φουλ νότια και υγρασία μέχρι -3 με κρύο και υγρασία πάντα σε νο.9.ποτε δεν υστέρησε σε απόδοση ποτέ δεν έσφιξα τσοκ και πάντα μου έδωσε αυτό που έπρεπε να μου δώσει.τωρα μετά από αρκετή χρήση με το csb το 32 του Ρουμελιώτη έχω να πω ότι δεν αγαπάει πολύ τη ζέστη και τον ήπιο καιρό.τωρα που έσφιξε το κρύο ειναι θεριστής πάντα σε νο.9. δε τολμώ να γράψω και δε θέλω να γράψω εκεί που πέφτουν οι τσίχλες με 4 άστρα τσοκ.οποτε αν βρεις ένα καλοστημενο φυσιγγι με μονοβασικη δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία.για κάποιον που ιδιογομωνει τα πράγματα ίσως να είναι πιο ευκολα
 
Νικολή φίλε μου επέτρεψε μου να πω εδώ το εξής.για όσους από εμάς δεν ασχολούμαστε με ιδιογομωση φυσίγγια εμπορίου με διβασικη ή τροπ.μονοβασικη κοστίζουν μια περιουσία.δεν θα πληρώσω λοιπόν 8 και παραπάνω ευρώ για ένα τέτοιο φυσιγγι.πιστευω ότι ένα καλοστημενο φυσιγγι με μονοβασικη δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε κανένα καιρό.θα γίνω κουραστικός για μια ακόμη φορά μιλώντας για το express 32 που ίσως ν αποτελεί την εξαίρεση στα εμπορικά φυσίγγια αυτή τη στιγμή και στη συνέχεια θα πω την εμπειρία μου με το csb του Ρουμελιώτη.λοιπον το express το έχω δουλέψει με 22-23 βαθμούς φουλ νότια και υγρασία μέχρι -3 με κρύο και υγρασία πάντα σε νο.9.ποτε δεν υστέρησε σε απόδοση ποτέ δεν έσφιξα τσοκ και πάντα μου έδωσε αυτό που έπρεπε να μου δώσει.τωρα μετά από αρκετή χρήση με το csb το 32 του Ρουμελιώτη έχω να πω ότι δεν αγαπάει πολύ τη ζέστη και τον ήπιο καιρό.τωρα που έσφιξε το κρύο ειναι θεριστής πάντα σε νο.9. δε τολμώ να γράψω και δε θέλω να γράψω εκεί που πέφτουν οι τσίχλες με 4 άστρα τσοκ.οποτε αν βρεις ένα καλοστημενο φυσιγγι με μονοβασικη δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία.για κάποιον που ιδιογομωνει τα πράγματα ίσως να είναι πιο ευκολα
Συμφωνώ είναι ακριβά τα φυσίγγια με διβασική.
 
Συμφωνώ με τα γραφόμενα του Ευριπίδη. Πριν αρχίσω να ιδιογομώνω, το express 32 ήταν από τα αγαπημένα μου φυσίγγια.
Στην ιδιογόμωση οι ''διβασικές'' λύσεις πράγματι συμφέρουν κάπως καλύτερα. Από την άλλη θα πω το χιλιοειπωμένο '' το καλοστημένο ανά περίσταση θα δουλέψει αξιοπρεπώς, και ας είναι και με μονοβασική ". Απλά όπως λέει και ο μαστροΓιάννης, "κάποιες πυρίτιδες στα δύσκολα θα δώσουν το κάτι παραπάνω"
 
Συμφωνώ είναι ακριβά τα φυσίγγια με διβασική.
Με πιο σκεπτικο αραγε?
Ενα κουτι των 25 φυσιγγιων, με διβασικη,κοστιζει 0.125 € παραπανω απο το αντιστοιχο με μια ισπανικη μονοβασικη ευρειας χρησης!
Απο που δικαιολογηται μια διαφορά 2-3€,μεταξυ των?
Για ιδιο φορτο σκαγιων...
Στη λιανικη,η αγορα πυριτιδας!
 
Last edited:
Με πιο σκεπτικο αραγε?
Ενα κουτι των 25 φυσιγγιων, με διβασικη,κοστιζει 0.125 € παραπανω απο το αντιστοιχο με μια ισπανικη μονοβασικη ευρειας χρησης!
Απο που δικαιολογηται μια διαφορά 2-3€,μεταξυ των?
Για ιδιο φορτο σκαγιων...
Με το σκεπτικό ακριβώς ότι είναι διβασικη ότι φτιάχνουν κάτι εξαιρετικό κάτι ίσως εξειδικευμένο και τις γνωστές παπαντζες και ας μην ξεχνάμε και τη κλασσική ελληνική δικαιολογία την αύξηση του μολύβδου.ενα καλό παράδειγμα ήταν το sipe της nsi τ οποίο για πάνω από 15 χρόνια σε κρύο και υγρασία ήταν το αγαπημένο μου τσιχλοφυσιγγο σε νο.9 και 10.ειδικα το 10 έκανε μαγικά πράγματα μέχρι που του εκτοξευσανε τη τιμή και επίσης το χαλάσανε παρα πολυ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top