Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Υδρόθειο είναι Νικόλα (H2S)... Το έχω συναντήσει και εγώ κάποιες φορές αυτό το φαινόμενο στο σκοπευτήριο, αλλά δεν έδωσα σημασία ούτε έψαξα ποια φυσίγγια το έκαναν, όχι δικά μου πάντως.
Δεν ξέρω τι πρόσθετες ουσίες βάζουν στις πυρίτιδες, και αν κάποιες περιέχουν θείο. Αλλά και αυτή καθεαυτή η διαδικασία νίτρωσης της γλυκερίνης και της κυτταρίνης γίνεται σε μίγμα νιτρικού και θειικού οξέος, οπότε ίσως κάποιες φορές να μην γίνεται μετά απόλυτος καθαρισμός (έκπλυση) από τα οξέα, και να μένουν ίχνη θείου (θειικών ιόντων). Σ' αυτή την περίπτωση κατά τη χημική αντίδραση της καύσης της πυρίτιδας μπορεί να παραχθεί και υδρόθειο, και αυτό το αέριο είναι που έχει τη χαρακτηριστική μυρωδιά βόθρου ... ή κλούβιου αυγού ...
Επίσης θα έχεις παρατηρήσει ότι και αυτοκίνητα αφήνουν αυτή τη μυρωδιά από την εξάτμιση πολλές φορές ...
Στελιο Victory starlight!Μιλαμε για μποχα,λες και καποιος εχει φαει ενα τελαρο
μελιτζανες με ψοφιο κουναβι και τον πηγαινε τσουληθρα.sarcastic.
 
η συζητηση εχει εστιαστει στα γρ , ενω πρεπει να βλεπουμε συνδυαστικα τουλαχιστον και το ν σκαγιων. ( μη βαλουμε και το ειδος οπλου, περπατητο _ καρτερη κλπ). η αναγκη μεγαλυτερου βαρους γομωσης προεκυψε ΜΟΝΟ απο την αναγκη αυξησης της διαμετρου σκαγιων.
η μειωση σκαγιων ειναι δραματικη με την αυξηση διαμετρου και για να πετυχουμε των αριθμο των ν9 στα 30γρ , παμε με ν8 στα 36γρ.
τωρα με αυτο το ευρος δεδομενων περιοριζουμε τη σκεψη στη διαφορα 28 με 32 και ν10,8,9.
αν μεταφεραμε τη συζητηση σε ιταλικο site , η κουβεντα θα ηταν για τα σκαγια (10 κλπ) παρα για τα γρ.
τωρα χρησιμοποιω ΒP classik 32 n9 καρτερι kai mezzo 30 9,5-10 περπατητο, πιστευω αξιολογωντας ολα τα παραπανω
Σωστο κι αυτο!:)
Το νουμερο σκαγιων....
Καταθετοντας προσωπικη εμπειρια....
Την κυνηγησα απο πιτσιρικας με #7.
Περασα στο #8,οταν αρχισα να χρησιμοποιώ το 7,στην ανοιχτη κανη του πλαγιοκανου,στην περδικα.
Συμπερασματικα,αφου το 7 "εκαιγε "την graeca ,γιατι το #8 να μην κανει το ιδιο στην κατα 1/5-6 μικροτερη τσιχα?
Το εκανε!
Δοκιμασα το 9....
Ακομη καλυτερα!
Στην αρχη το επιχειρούσα μεχρι τα 30μ...
Μετα ξεψαρωσα!:D
Πηγα και στο #10...
Μεχρι τα 30-35μ. ειναι σκουπα με σκοτωματα καθαρα και ξαστερα!
Μιλωντας για 3*.
Απο κει και μετα,εριχνε μεν τα πουλια,πλην ομως πολλες φορες τραυματισμενα!
Δε μου πολυαρεσε το δευτερο!
Χωρις σκυλο,εχανα πουλιά και στο κατω κατω,δεν ηθελα να ταλαιπωριουνται.
Ενα φεγγαρι εριχνα skeet.
Εκει ΕΙΔΑ,τι κανει ο συνδυασμος ανοιχτου τσοκαρισματος (c,ic)και #9,5(2.00mm).
Απο τη στιγμη που ΣΠΑΕΙ το δισκακι,στα 35-40μ,ειναι δυνατον να μην σκοτωνει την τσιχλιτσα?
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!
Αυτο,το βλεπω στην πραξη καμια 20αρια χρονια!
Το 10αρι το χρησιμοποιω στις μαυρες με μισοταπο η μαλλινη.
Το 9 σε καρτερια και περπατητο,αν δεν εχω 9,5αρια(για την δευτερη περιπτωση).
Το 8 κατι λιγο σε μπασιματα,ανοιχτα καρτερια απογευματινα και στο κυνηγι γερακο-δεντροτσιχλας.
Το 8,θα δωσει καποια μετρα παραπανω σε μακρινα πουλια και θα κρατησει τις προσκοπευσεις πιο "μαζεμενες".
Μιλαω για συσφιξεις 2 ως 5/10.
Τα παραπανω,προσωπικες παρατηρησεις και διαπιστωσεις!
Και μια και αναφερθηκε ο βασικοτατος παραγοντας της ψυχολογιας....
Τα καλυτερα ποσοστα μου σε περπατητα,μακραν τα καλυτερα,τα ειχα με #10!
Ωστοσο,προτιμω το 9.5!
Ας χανω καμια 150αρια σκαγια απο την τουφεκια!:)
Μετά απο τόσα ωραία διατυπωμένα και με επιχειρήματα κείμενα, βρέθηκα στην ιδιαίτερα ευχάριστη θέση να κανω like σε όλους (παρότι κάποιοι υποστηρίζετε διαφορετικές απόψεις και εγω δεν συμφωνώ με όλους), οχι για να γίνω αρεστός ή για να ανεβάσω το ...σκορ μου, αλλα γιατι πραγματικά απόλαυσα αυτόν τον ωραίο, πολιτισμένο και με θέσεις και εμπειρίες επι του πεδίου, διάλογο.
ΕΥΓΕ ΠΑΙΔΙΑ -και ευχαριστούμε *
Ακομη και σε αυτά που διαφωνώ με κάνετε να το ξανασκεφτώ και να το ...παλέψω.
Αυτά ειναι τα καλά που μπορούμε να προσφέρουμε σε ανοιχτά μυαλά, με επιχειρήματα και όχι με αυθεντίες και απο καθέδρας αφορισμούς των "μόνων κατόχων της Γνώσης"
Αυτο,Σπυρο!!!
Ακριβως αυτο!!:)
Αυτο οφειλουμε να κανουμε,σε μια συζητηση που θέλουμε αν μη τι αλλο,να είναι...διασκεδαστικη κι ευχαριστη!
Αν βγει και καποιο συμπερασμα ή δοθούν ερεθισματα για ψαξιμο,ακομη καλυτερα!
Δεν ειναι αναγκη να συμφωνουμε ολοι μεταξυ μας,ξεχωρα που ειναι και βαρετο!;)
 
Last edited:
να πω και εγώ την εμπειρία μου. ( χωρίς να την στηρίξω επιστημονικά )
επειδή έχω ρίξει ένα καράβι φυσίγγια στο σκοπευτήριο και μετά τα ανύπαρκτα τρυγόνια φέτος αρκετά 24 γρ τραπ σε καρακάξες με πολύ καλά αποτελέσματα ,
είπα να ρίξω και στις τσίχλες 28 γρ νο 8 . ( τα 24 γρ skeet 9.5 τα απέλκεισα γιατί έγω με αυτά μετά τα 20 μέτρα δεν σκοτώνω ούτε πουλάκι από πορσελάνη )
αφού λοιπόν χάλασα μερικά κουτιά στα ( μηδαμινά φέτος ) μπασίματα και έβλεπα πολλά ( αλλά πολλά όμως ) ξεπουπουλιάσματα και πολλά ζωντανά , ειδικά άμα το πουλάκι είναι λίγο μακρυά , το παράτησα και γύρισα σε 32 γρ. νο8 / νο 7.
Και ω του θαύματος , τέρμα τα ξεπουπουλιάσματα και τα ζωντανά.
Βέβαια να πω ότι λόγω και της σπανιότητας της αγίας τσιχλίτσας , έχουμε καταντήσει να τουφεκάμε εκεί που παλιά δεν σηκώναμε τουφέκι γιατί η επόμενη τσιχλίτσα θα περνούσε κανονικά.
Τελικά εγώ νομίζω ( χωρίς να σημαίνει ότι είμαι και σωστός ) για τουφεκιές πέρα από 30 μ θέλεις 32 γρ νο7 ή νο8 και αυτά χρησιμοποιώ .
 
Από κει και πέρα νομίζω πωσ σε μια κάννη 18,3 18,4 αυλό δουλεύουν καλύτερα από ότι σε μια 18,6. Στη δεύτερη θα πήγαινα στα 31 γραμμάρια.

Η διαφορά στον αυλό δεν παίζει ρόλο...!!! Τουλάχιστον σημαντικό και αξιόλογο...!!! Οι όποιες διαφορές είναι μάλλον συμπτωματικές, ασήμαντες και αμελητέες...!!! Αρκεί, βέβαια, να (προ)σκοπεύουμε όπως πρέπει...!!!
 
σε συζητηση παλιοτερα με τον Μηνα Ιορδανογλου μου ειπε οτι ξεκαθαρα οσο αυξανεται η γομωση αυξανεται ο κυκλος διασπορας

Μέγα λάθος...!!! Το άνοιγμα (διάμετρος) του κύκλου της κατανομής έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με τον βαθμό σύσφιγξης στην μπούκα της κάννης...!!! Το μόνο που αλλάζει καθώς αυξάνουμε τη γόμωση, είναι φυσικά η πυκνότητα της κατανομής (πιο πυκνή), καθώς έχουμε περισσότερα σκάγια στο φυσίγγι...!!!

Υ.Γ.: Μην ακούτε και μην διαβάζετε τον "Ιορδάνογλου" και τον "κάθε Ιορδάνογλου"...!!! Δεν γνωρίζουν σε βάθος τη βλητική του λειόκαννου...!!! Όλοι αυτοί (και ο Κοσκινάς) είναι "γατάκια" μπροστά στον Νικήτα Κυπρίδημο...!!! (Τους διαβάζω προσεκτικά όλους εδώ και πολλά χρόνια και, πιστέψτε με, ξέρω να κρίνω...)
 
Last edited:
Γενικός κανόνας ειναι οτι Πρώτα χάνεται η συγκέντρωση της τουφεκιάς και μετά η δύναμη διάτρησης των σκαγίων ... αν συγκρίνουμε δυο ¨καλοφτιαγμένα¨ φυσιγγια 28 και 32 γρ , με IC στα 30 μέτρα , ίδιο νούμερο σκαγίων πχ 8ρια, ποιο θα βγάλει πιο αδύναμη κατανομή ?? Η να το θέσω αλλιώς, ποιό απο τα δυο θα χάσει πρωτο τη φονικότητα του ?

Μένιο, ξέρεις ποια είναι η διαφορά μεταξύ των δύο που αναφέρεις...; Μόνο 56 σκάγια...!!! Δεν νομίζω να είναι εκεί το ζήτημα...!!! Δηλαδή θέλω να ειπώ, πως εάν ντουφεκάμε σωστά, η κατανομή ενός ποιοτικού 28αριού σε Νο 8 θα μας καλύψει απόλυτα στα 30 μέτρα με βελτιωμένο κύλινδρο (IC)...!!!
 
Last edited:
Η ελαφρυτερη γομωση υπερτερει,σε ανακρουση,σε ποιοτητα τουφεκιας(κατα μηκος ατρακτου και κατα μετωπο),σε πιο ευκολη 2η-3η τουφεκια(λογω ακριβως,μικροτερης ανακρουσης).
Δεν θα κρεμασει σε λιγο πιο αντιξοες καιρικες συνθηκες!
Ισα ισα!
Αν ΜΠΟΡΟΎΜΕ,να βαλουμε το θηραμα(στην προκειμενη τα "τσιχλοειδη"),μεσα στην τουφεκια,θα δουμε καταβολες που "δεν τους το'χαμε"!
Εννοωντας απο αποστασεις...
Το "βαρυτερο" φυσιγγι,επιδρα θετικα στο ψυχολογικο κομματι!
Εκει που η απλοικη σκεψη οδηγεί στο "πιο πολλα-πιο καλα"!:)
Εχει βαση!
Χρωσταμε πολλα ,πιο πολλα απο οσα πιστεύουμε θηραματα,στα ακρινα σκαγια ,αυτων των φυσιγγιων!
Εχει διαφορα το σκοτωμα των ακρινων-περιφερειακων σκαγιων στη μια και στην άλλη περιπτωση.
Τα ελαφρια φυσιγγια,εχουν καλυτερες καταβολες με τα περιφερειακα σκαγια σε σχεση με τα βαρυτερα.
Τα βαρυτερα,βολευουν τον σκοπευτη που "φευγει"πιο μπροστα,στις προσκοπευσεις,λογω μακρυτερης ατρακτου.
Αυτα τα δυο πανε μαζι.
Τα στραπατσαρισμενα σκαγια θα ανοιξουν περισσοτερο και συναμα,θα μεινουν πιο πισω.
Εκτος απο θεωρητικο-ψυχολογικο,το θεμα ειναι πρωτα απ'ολα πραγματικο!

.shake hands..shake hands. Συμφωνώ και επαυξάνω...!!! Εύγε!
 
Αν ασχοληθείς με το σκοπευτήριο θα σας φύγουν όλες οι αμφιβολίες περί των φυσιγγίων του Sporting!
Γιατί να γίνεται σκόνη το πιατάκι και να μην μπορείς να καρπωθείς την τσίχλα ή το τρυγόνι;
Πλέων τα χρησιμοποιώ αρκετά συχνά στα κυνήγια μου και ειδικά στα δίκαννα είναι τα μόνα που βάζω!

Μπράβο Γιώργο! Πολύ σωστός ο συλλογισμός σου...!!! Ισχύει και για τα 24άρια skeetοφύσιγγα σε Νο 9,5...!
 
Για μένα μέχρι 32 γρ για τσίχλα είναι υπέρ αρκετά. Καλύτερα ακόμη για μένα 30 - 31 ,αλλά το κυριότερο είναι η ψυχολογία ....αν θεωρείτε ότι συκωνω το όπλο και η τσίχλα θα πεσει ,τότε και με 28 θα εχετε επιτυχία. Όπως και το αντιθετο με περισσότερα γρ από το " ενδεδειγμένο" .
Εμένα μου αρέσει να πειραματιζομαι και το έχω διαπιστώσει.....πως ???
Όταν έχω ψυχολογία και 24 να ρίξω θα έχω επιτυχία. Για αυτό όλοι έχουμε δίκιο...:)
Από τα 28 μέχρι τα 32 μικρη η διαφορά σε αριθμό σκαφών...!!
 
Αν ειχανε αυτη την στιγμη τα 36 γρ 5,00 ευρω και τα 28 γρ 5,00 ποιο θα περνατε?

Εγώ το 28άρι "με χίλια", διότι θέλω και πιο μαλακές ανακρούσεις και πιο σταθερές δεύτερες βολές (πέρα απ' τα θεωρητικά πλεονεκτήματα της "τετράγωνης" γόμωσής του), αφού ρίχνω πάντα με δίκαννο...!!!
 
εγω ρε παιδες την τσιχλιτσα την κανω καρτερακι καμια 3 χρονακια μιας και μου βγαζη ωραιες τουφεκιεςςς σαν δισκακια και βεβαια ειναι ενας ωραιος μεζεςςςς γραμαρια δεν δουλευω πωλα και ειμαι κολημενως στα 28αρια ν8 και καρφωμενες να ερχωνταιιιι με ενα σφυχτω τσοκαρισμα και με προσκοπευση σωστη πευτουν για πλακαααα, επισης δεν εχουνε να φωβηθουνε τα 28γρ το κρυο,,και ενα δευτερο δεν δηνω ευρω παραπανω απο 4,70,80 το κουτακι μπρωστα στα 8 και 9 ευρω το κουτι.hair. αρα ενα σκοπευτηριο εχη να σου χαριση πωλα πραγματα επανω στο κυνηγιιιι και στην τσεπησουυυ.my man. ΥΓ ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΟΚ ΟΚ .my man.

Μπράβο Σάκη! Καλά κάνεις και καλά τα λες...!!!
 
Μπορείς σε παρακαλώ Νικόλαε,να μου δώσεις ενα καλό επιχείρημα,γιατι πλεονεκτεί το 28αρι στην τσιχλα απέναντι στα 30 31 32 ?
Μην μου πεις το οικοκομικό κομματι της υπόθεσεις ...
είναι λιγότερο ευάλωτα στης καιρικές αλλαγές , ποιο γρήγορα, ποιο συγκεντρωτηκα, και δεν είναι για όλους.
 
η μειωση σκαγιων ειναι δραματικη με την αυξηση διαμετρου και για να πετυχουμε των αριθμο των ν9 στα 30γρ , παμε με ν8 στα 36γρ.
τωρα με αυτο το ευρος δεδομενων περιοριζουμε τη σκεψη στη διαφορα 28 με 32 και ν10,8,9.
αν μεταφεραμε τη συζητηση σε ιταλικο site , η κουβεντα θα ηταν για τα σκαγια (10 κλπ) παρα για τα γρ.

.shake hands.Πολύ ορθή και αυτή η σκέψη...!!! Ισχύει! Κι εγώ έτσι το σκέφτομαι...
 
Σωστο κι αυτο!:)
Το νουμερο σκαγιων....
Καταθετοντας προσωπικη εμπειρια....
Την κυνηγησα απο πιτσιρικας με #7.
Περασα στο #8,οταν αρχισα να χρησιμοποιώ το 7,στην ανοιχτη κανη του πλαγιοκανου,στην περδικα.
Συμπερασματικα,αφου το 7 "εκαιγε "την graeca ,γιατι το #8 να μην κανει το ιδιο στην κατα 1/5-6 μικροτερη τσιχα?
Το εκανε!
Δοκιμασα το 9....
Ακομη καλυτερα!
Στην αρχη το επιχειρούσα μεχρι τα 30μ...
Μετα ξεψαρωσα!:D
Πηγα και στο #10...
Μεχρι τα 30-35μ. ειναι σκουπα με σκοτωματα καθαρα και ξαστερα!
Μιλωντας για 3*.
Απο κει και μετα,εριχνε μεν τα πουλια,πλην ομως πολλες φορες τραυματισμενα!
Δε μου πολυαρεσε το δευτερο!
Χωρις σκυλο,εχανα πουλιά και στο κατω κατω,δεν ηθελα να ταλαιπωριουνται.
Ενα φεγγαρι εριχνα skeet.
Εκει ΕΙΔΑ,τι κανει ο συνδυασμος ανοιχτου τσοκαρισματος (c,ic)και #9,5(2.00mm).
Απο τη στιγμη που ΣΠΑΕΙ το δισκακι,στα 35-40μ,ειναι δυνατον να μην σκοτωνει την τσιχλιτσα?
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!
Αυτο,το βλεπω στην πραξη καμια 20αρια χρονια!
Το 10αρι το χρησιμοποιω στις μαυρες με μισοταπο η μαλλινη.
Το 9 σε καρτερια και περπατητο,αν δεν εχω 9,5αρια(για την δευτερη περιπτωση).
Το 8 κατι λιγο σε μπασιματα,ανοιχτα καρτερια απογευματινα και στο κυνηγι γερακο-δεντροτσιχλας.
Το 8,θα δωσει καποια μετρα παραπανω σε μακρινα πουλια και θα κρατησει τις προσκοπευσεις πιο "μαζεμενες".
Μιλαω για συσφιξεις 2 ως 5/10.
Τα παραπανω,προσωπικες παρατηρησεις και διαπιστωσεις!
Και μια και αναφερθηκε ο βασικοτατος παραγοντας της ψυχολογιας....
Τα καλυτερα ποσοστα μου σε περπατητα,μακραν τα καλυτερα,τα ειχα με #10!
Ωστοσο,προτιμω το 9.5!
Ας χανω καμια 150αρια σκαγια απο την τουφεκια!:)

.shake hands..shake hands..shake hands. Χαίρομαι πάρα πολύ Γιάννη που οι απόψεις μας επί του θέματος ταυτίζονται απόλυτα...!!! Σαν να τα έγραφα εγώ ο ίδιος τα λόγια σου...!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top