Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα. Επειδη δεν εχουμε ολοι ουτε τις ιδιες δυνατοτητες ουτε τα ιδια οπλα ή γουστα, γιαυτο δεν υπαρχει και κανονας. Υπερτερει το φυσιγγι που αρεσει στον καθενα, και δεν ειναι απαραιτητο οτι θα αρεσει και σε αλλους. Υπο προυποθεσεις συμφωνω ομως πως και τα φυσιγγια του σπορτιγκ και του σκητ κανουν για την τσιχλα
 
Αν το δούμε θεωρητικά και μόνο ,όσο περισσότερα σκάγια ...τόσο καλύτερα. Η εμπειρία μετά από....δύο κιβώτια φυσίγγια....:D.....έχει δείξει πως τα "σκοπευτικά" των 28γρ είναι πιο σταθερά σε κλιματολογικές αλλαγές. Τα πλεονεκτηματα τους είναι περισσότερα λόγω γενικότερα λιγότερων τριβών και σντιστασεων στο εσωτερικό του κοίλου. Οι μπαρούτες πιο ταχύκαυστες άρα περισσότερο ανεπιρρεαστες σε αρνητικές συνθήκες. Ένα "σκοπευτικό" φυσιγγι στηρίζει την επιτυχία του μεταξυ των αλλων και στην σταθερότητα της ταχύτητας, η παραμικρή αλλαγή αυτής θα γίνει αμέσως αντιληπτή σε έναν σκοπευτή που ρίχνει σε....πιατάκια (έτσι τα αποκαλούν όσοι δεν τα φτάνουν και τα κάνουν κρεμαστάρια, στο εξής θα αναφέρονται....πήλινοι δίσκοι :D ), με σοβαρό ενδεχόμενο να μπουν στην άκρη από τον σκοπευτή. Οπότε ο σκοπός του κάθε κατασκευαστή "σκοπευτικών" φυσιγγιων είναι η σταθερότητα σε βάθος χρόνου κάτι που δεν συμβαίνει στα κυνηγητικά. Τα κυνηγητικά "κρεμάνε" πιο εύκολα!
Τα "σκοπευτικά" είναι όπως και να το κάνουμε πιο ευέλικτα φυσίγγια. Λόγω του μικρού τους βάρους είναι προσαρμοσημα σε μεγαλύτερη γκάμα κανών διαφορετικής γεωμετρίας. Τα κλασικά κυνηγητικά δεν είναι. Γι'αυτό και στα σκοπευτηρια δεν ακούς ποτέ το επιχείρημα....."τα πάει το όπλο μου".....;)
Γιατί όμως ενώ πολλοί τα έχουν δοκιμάσει, τα έχουν απορρίψει ; ;)
Γιατί πρέπει να έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι τα λιγότερα σκάγια, άρα η πιο απρόσκοπτη διέλευση, προκαλεί...συγκέντρωση. Στο "σκοπευτικό" φυσίγγι ανοίγουμε το λιγότερο έναν βαθμό την σύσφιξη όταν πάμε για κυνήγι.
Γενικά από τότε που "γνώρισα" τα 28γρ στο κυνήγι των μικρών φτεροτών, βαλόμενα από cal 12, έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι αν γέμιζα φυσίγγια, θα ερευνούσα πολύ αυτό το βάρος ακόμα και για μεγαλύτερα θηράματα!
 
Εγω ξερω τοτε που δεν ηταν ακριβα τα φυσιγγια ριχναμε 33 και 34 γρ και δεν μιλαγε κανενας για φυσιγγια τοτε αν ηταν καλα αν πανε αν δεν πανε πηγαινανε παντου σε ολους τους καιρους,απο τοτε που ακριβηναν αρχισαμε τα ψαξηματα και τα παραπονα.αληθεια γιατι τα περισοτερα 36 αρια πχ ειναι καλα? Και δεν ακουγεται τιποτα? Μεσα σε ολα εχουμε και τους κατασκευαστες να εχουν ριξει ποιοτητα και κοστος και εμεις να ψαχνομαστε.εγω φυσιγγι που δεν σκοτωνη δεν εχω συναντηση ακομα ,απλως μερικα βοηθανε παραπανω απι αλλα ,το ιδιο και με τα σκοπευτικα δεν ειναι ολα το ιδιο καλα:).
 
παρακαλώ Νικόλαε,να μου δώσεις ενα καλό επιχείρημα,γιατι πλεονεκτεί το 28αρι στην τσιχλα απέναντι στα 30 31 32 ?


http://oplognosia.com/?p=6543

(Μα και τα ανωτέρω γραφόμενα του "Altair Lusso", δίνουν μιαν ικανοποιητική απάντηση στο ερώτημά σου...)
 
Last edited:
Αν το δούμε θεωρητικά και μόνο ,όσο περισσότερα σκάγια ...τόσο καλύτερα. Η εμπειρία μετά από....δύο κιβώτια φυσίγγια....:D.....έχει δείξει πως τα "σκοπευτικά" των 28γρ είναι πιο σταθερά σε κλιματολογικές αλλαγές. Τα πλεονεκτηματα τους είναι περισσότερα λόγω γενικότερα λιγότερων τριβών και σντιστασεων στο εσωτερικό του κοίλου. Οι μπαρούτες πιο ταχύκαυστες άρα περισσότερο ανεπιρρεαστες σε αρνητικές συνθήκες. Ένα "σκοπευτικό" φυσιγγι στηρίζει την επιτυχία του μεταξυ των αλλων και στην σταθερότητα της ταχύτητας, η παραμικρή αλλαγή αυτής θα γίνει αμέσως αντιληπτή σε έναν σκοπευτή που ρίχνει σε....πιατάκια (έτσι τα αποκαλούν όσοι δεν τα φτάνουν και τα κάνουν κρεμαστάρια, στο εξής θα αναφέρονται....πήλινοι δίσκοι :D ), με σοβαρό ενδεχόμενο να μπουν στην άκρη από τον σκοπευτή. Οπότε ο σκοπός του κάθε κατασκευαστή "σκοπευτικών" φυσιγγιων είναι η σταθερότητα σε βάθος χρόνου κάτι που δεν συμβαίνει στα κυνηγητικά. Τα κυνηγητικά "κρεμάνε" πιο εύκολα!
Τα "σκοπευτικά" είναι όπως και να το κάνουμε πιο ευέλικτα φυσίγγια. Λόγω του μικρού τους βάρους είναι προσαρμοσημα σε μεγαλύτερη γκάμα κανών διαφορετικής γεωμετρίας. Τα κλασικά κυνηγητικά δεν είναι. Γι'αυτό και στα σκοπευτηρια δεν ακούς ποτέ το επιχείρημα....."τα πάει το όπλο μου".....;)
Γιατί όμως ενώ πολλοί τα έχουν δοκιμάσει, τα έχουν απορρίψει ; ;)
Γιατί πρέπει να έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι τα λιγότερα σκάγια, άρα η πιο απρόσκοπτη διέλευση, προκαλεί...συγκέντρωση. Στο "σκοπευτικό" φυσίγγι ανοίγουμε το λιγότερο έναν βαθμό την σύσφιξη όταν πάμε για κυνήγι.
Γενικά από τότε που "γνώρισα" τα 28γρ στο κυνήγι των μικρών φτεροτών, βαλόμενα από cal 12, έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι αν γέμιζα φυσίγγια, θα ερευνούσα πολύ αυτό το βάρος ακόμα και για μεγαλύτερα θηράματα!

.shake hands..shake hands. Προσυπογράφω...!!!
 
Δεν υπερτερουν απλά αρκουν για ένα μικρο πουλί τα 28 και τα 24
Εγώ σε περπατητο τσίχλας, έχω ένα skeet σαν πρώτο φυσσιγι στο δικαννο, και ένα 30γρ , 8αρι σαν δεύτερο...
Τα 24γρ σε 9.5 νούμερο με 500 σκάγια, δεν νομίζω να χρειάζεσαι παραπάνω..
και τα φυσιγγια του σπορτιγκ και του σκητ κανουν για την τσιχλα
Εγω ξερω τοτε που δεν ηταν ακριβα τα φυσιγγια ριχναμε 33 και 34 γρ και δεν μιλαγε κανενας για φυσιγγια τοτε αν ηταν καλα αν πανε αν δεν πανε πηγαινανε παντου σε ολους τους καιρους,απο τοτε που ακριβηναν αρχισαμε τα ψαξηματα και τα παραπονα.αληθεια γιατι τα περισοτερα 36 αρια πχ ειναι καλα? Και δεν ακουγεται τιποτα? Μεσα σε ολα εχουμε και τους κατασκευαστες να εχουν ριξει ποιοτητα και κοστος και εμεις να ψαχνομαστε.εγω φυσιγγι που δεν σκοτωνη δεν εχω συναντηση ακομα ,απλως μερικα βοηθανε παραπανω απι αλλα ,το ιδιο και με τα σκοπευτικα δεν ειναι ολα το ιδιο καλα:).

.shake hands..shake hands.
 
Λόγω κατοχής και χρήσης πολλών υλικών για 24 και 28 γραμμάρια χρησιμοποιώ τα 28αρια στην τσίχλα. Δεν είχα ποτέ θέμα με ωραία σκοτωματα και καλές ταχύτητες συν την μαλακή ανακρουση
Σε καποια σεταπ και άμα χρησιμοποιούσα νίκελε σκάγια είχα διαμπερη τραύματα.Το πουλί ανατιναζοταν συνέχιζε 20-30 μέτρα στον αέρα ψιλοκανονικα και μετά πατσαβουριαζοταν.Βρηκα λύση σε αυτά τα σεταπ να κλείνω πιο χαλαρά από τα 57.60-57.80 στα 58.00-58.10 χιλιοστά.
Δε λέω ότι υπερτερούν σε σχέση με αυτά των 30-32-33 γρ απλά καταθέτω την άποψη μου
 
""Η αποτελεσματικότητα της τετράγωνης γόμωσης των 28 γραμμαρίων σκαγίων, έχει αποδείξει την αξία της σε αγγλικά κυνήγια φασιανού...! Αυτά τα κυνήγια γίνονται με παγανιστάδες, που διώχνουν τα πουλιά προς τα τουφέκια. Ενας “πρεσαρισμένος” φασιανός φτάνει σε ύψος τα 35 με 40 μέτρα όταν είναι πάνω από τα τουφέκια...!""

Τάδε έφη ο (κατά τη γνώμη μου) εγκυρότερος Έλλην βλητικός, Νικήτας Κυπρίδημος, ο οποίος έχει ζήσει και πολλά χρόνια στην Αγγλία, κοντά σε διάσημους οπλοκατασκευαστές, κυνηγούς και σκοπευτές...! Κάτι θα ξέρει...!
 
Για να είμαι ειλικρινής όμως δεν επέμεινα και πολύ σε πολλά 28αρια.

Tάσο ξεκίνα να ρίχνεις και 28άρια, και θα δεις ότι θα σε καλύπτουν απολύτως βλητικά στην τσίχλα...!
(Φρόντισε ωστόσο πρώτα, να αποβάλεις και την ενδεχόμενη αρνητική σου ψυχολογία/προκατάληψη για την συγκεκριμένη γόμωση ε...! Ειδάλλως, μην περιμένεις να "σταυρώσεις" ντουφεκιά...!;))
 
Last edited:
Κάποια αξιόλογα φυσίγγια 28γρ Νο 9-9,5 του εμπορίου με αρχική γύρω στα 400-410m/s μπορεί να προτείνει για δοκιμή κάποιος;

Όλα τα επώνυμα φυσίγγια βγάζουν καλά/ικανοποιητικά 28άρια...! Διάλεξε π.χ. τη μάρκα που εσύ προτιμάς, και μην το σκέφτεσαι/προβληματίζεσαι περαιτέρω...;)
 
Όλα τα επώνυμα φυσίγγια βγάζουν καλά/ικανοποιητικά 28άρια...! Διάλεξε π.χ. τη μάρκα που εσύ προτιμάς, και μην το σκέφτεσαι/προβληματίζεσαι περαιτέρω...;)
Περιορίζονται οι επιλογές όταν πας σε νούμερα πιο ψιλά από 8 (αυτό μετά από μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο) γι'αυτό και η ερώτηση.
 
Στα τσιχλοφύσιγγα παντως εγώ για κάποιο λόγο με 31-32 γρ έχω κάνει τις πιο καλές τουφεκιές. Για να είμαι ειλικρινής όμως δεν επέμεινα και πολύ σε πολλά 28αρια.
Επειδή και πολλά πράγματα ειναι και θέμα ψυχολογίας όταν ξαναδοκιμάσεις 28αρια σε τσίχλα μην θεωρείς ότι μειονεκτεις γιατί αυτό θα σου στερήσει τη γαλήνη να επικεντρωθείς στη σκοπευση
 
Παίζουν ρόλο και τα όπλα μας όμως παιδιά. Καταρχάς συμφωνώ με την άποψη του Γιάννη ότι τα 28 μας φτάνουν στα όρια των σκοπευτικων μας ικανοτήτων. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πρώτος στόχος για κάποιους δεν ειναι η τσάντα αλλά κάποιες εντυπωσιακές τουφεκιες ακριβειας φαίνεται γτ τα 28 γραμμάρια γίνονται πρώτη επιλογή. Καλά για το κόστος ούτε να το συζητήσω. Από κει και πέρα νομίζω πωσ σε μια κάννη 18,3 18,4 αυλό δουλεύουν καλύτερα από ότι σε μια 18,6. Στη δεύτερη θα πήγαινα στα 31 γραμμάρια.
 
ολα οσα ειπωθηκαν ειναι σωστα, να ξερετε ομως οτι αφορουν 10-20-30 απο σας εδω μεσα που γραφετε συχνα και πατε και σκοπευτηριο
επειδη μας διαβαζουν χιλιαδες και μπερδευονται να καταθεσω την αποψη μου. σε συζητηση παλιοτερα με τον Μηνα Ιορδανογλου μου ειπε οτι ξεκαθαρα οσο αυξανεται η γομωση αυξανεται ο κυκλος διασπορας και αν λαβουμε υποψη ολουςτους παραγοντες , ταχυτητα , πιεσεις , λακτισμα, κατανομη κλπ η γομωση για την τσιχλα ειναι τα 32 -33 γρ για το μεσο σκοπευτη που ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια των πελατων του , με καλυτερη τα 33γρ . εγω τοτε και για χρονια χρησιμοποιυσα τα 3Α 33γρ . τωρα η γομωση αυτη τινει να εγκαταληφθει και βρισκω αυτο που θελω στα 32.
η κατανομη του 28 ειναι ιδια ποσοτικα , γιατι ειναι συκεντρωτικο και εξισορροπει τα λιγοτερα σκαγια απο το 33 . και φυσικα ειναι αποτελεσματικο γιατι το ριχνουν ανθρωποι που ειναι αφιερωμενοι στο να τουφεκανε , οχι ομως η πλειοψηφια που εχει αλλη σχεση με το κυνηγι συνολικα .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top