Τουφεκιές στα όρια...

Εδώ ο τύπος το σπάει με το όπλα ανάποδα με 7,5αρια....εσείς το κάνετε θέμα για στατικό στόχο
Ακομα και αυτη που ειναι επαγγελματιες δεν τα καταφερνουν με την πρωτη,μιλαμε για 80 μετρα και πανω γιατι απο τα 60,70 που ειναι οντως εφικτα ανεβηκαμε και αλλο οσο ανεβαινεις και 5 μετρα πιο πανω τοσο και δυσκολευει το εργο.ποτε δεν εισαι σιγουρος οτι οντως ειναι αυτα τα μετρα,και θα σου περασει πχ το πρασινο μια φορα στα 100 μετα θα σου περαση στα 90μ και παλι λεγοντας,δεν ερχεται απο μηχανη το πουλι να περναει στα ιδια μετρα.
 
Έχουμε δει τόσα βίντεο με φασιανούς και φασσες χτυπημένες επαναλαμβανόμενα και μονα πουλιά στα 70-80-90 μέτρα κι ακόμα μιλάμε για τα 35 μέτρα.ανακατευτηκε πάλι στη συζήτηση η τσίχλα.ξεκολειστε απ' τη τσιχλιτσα η οποία δεν είναι το θήραμα στο οποίο αναφέρονται αυτές οι βολες και δε μιλάμε για ελληνικά κυνήγια.αυτες οι τουφεκιές γίνονται όπου υπάρχει ανοιχτό πεδίο.κι εγώ δε σηκώνω τ όπλο εκεί αλλά όπως και να το κάνουμε υπάρχουν άνθρωποι που το έχουν και τις κάνουν.ξεκολειστε απ' τα 35 μέτρα επιτελους
 
Είναι αδύνατον αυτό Ευριπίδη.
Πρέπει όμως κάποια στιγμή και θα μιλήσω για μένα.επειδη το 98% κυνηγάω τσίχλα είμαι ευτυχής αν στον κύκλο των 40 μέτρων στα 10 πουλιά θα πάρω τα 7 ή 8.παρα πολύ λίγες φορές έχω σηκώσει όπλο πάνω απ' τα 45 μέτρα κι αυτό σε μπασιματα σε ψηλωμενα πουλιά και σε χρονιες όπως πέρυσι ή προπερυσι που ήταν κακές χρονιές όχι σε περάσματα.το θέμα είναι ότι πρέπει απ' αυτή τη συζήτηση ν αφαιρεθεί η τσιχλα.δεν είναι θήραμα που θα σηκώσει κάποιος όπλο στα 80 μετρα
 
To παπι η η χηνα στα 70+ θελουν χοντρικα 15 μετρα προσκοπευση. Σε πολυ κοσμο δεν περναει καν απο το μυαλο να σημαδεψουν τοσο μπροστα. Το ολο μυστικο σε αυτες τις βολες και συναμα το ποιο δυσκολο κομματι να μπορεσεις να καταλαβεις ποτε θελεις πχ 13 μετρα και ποτε 17. Επειδη δεν μπορει κανενας να χρησιμοποιει αποστασιομετρο και να σημαδευει ταυτοχρονα υπολογιζεις ποσα πουλια μπροστα χρειαζεσαι να βαλεις. Οταν εχεις βρει μεσω εμπειριας και μετα απο πολλες βολες τις προσκοπευσεις χρειαζεσαι το καταλληλο τσοκ και το καταλληλο φυσιγγι με το καταλληλο νουμερο σκαγιων και προπαντων καταλληλες μενουσες ικανες να καταβαλουν το θηραμα σε αυτες τις αποστασεις. Το ποσοστο επιτυχιας μπορει να ειναι αξιολογο αν καποιος μπορεσει αμεσως μετα απο μια αστοχια να καταλαβει ποσο μπροστα η πισω εμεινε και να διορθωσει στις επομενες βολες.
 
Πρέπει όμως κάποια στιγμή και θα μιλήσω για μένα.επειδη το 98% κυνηγάω τσίχλα είμαι ευτυχής αν στον κύκλο των 40 μέτρων στα 10 πουλιά θα πάρω τα 7 ή 8.παρα πολύ λίγες φορές έχω σηκώσει όπλο πάνω απ' τα 45 μέτρα κι αυτό σε μπασιματα σε ψηλωμενα πουλιά και σε χρονιες όπως πέρυσι ή προπερυσι που ήταν κακές χρονιές όχι σε περάσματα.το θέμα είναι ότι πρέπει απ' αυτή τη συζήτηση ν αφαιρεθεί η τσιχλα.δεν είναι θήραμα που θα σηκώσει κάποιος όπλο στα 80 μετρα

Ευρυπιδη στην τσιχλα οχι. Αν κυνηγας υδροβια passing συστηματικα η μακρινη βολη ειναι καθημερινοτητα. Αν αστοχεις πχ σε χηνα στα 50 μετρα κλαις τη μαυρη σου τη μοιρα γιατι πιο κοντα αποκλειεται να τουφεκισεις.
 
Για να καταφερει καποιος να παιρνει πουλια στα 60 και 70 μετρα θελει αρκετη προπονηση δοκιμες και πολυ καλη αντιληψη για να εκτιμηθει σωστα η αποσταση.
Η τσιχλα στα 50 και 60 μετρα φαινεται μια χαρα αρκει να ειναι η τουφεκια με φοντο τον οριζοντα αλλα δεν αφορουν την τσιχλα αυτες οι μακρινες τουφεκιες, τωρα φασσες και παπια πεφτουν απο πολλους στα 60 και 70 μετρα με σωστο φυσιγγι και τσοκ.
 
Δεν μιλαμε για το ηθικο κομματι μιας τετοιας τουφεκιας αλλα για το ποσο εφικτη ειναι να γινει μια επιτυχημενη βολη πανω απο 50 μετρα..οσο για τις προσκοπευσεις ειναι μονο και μονο θεμα εμπειριας δεν εχεις να υπολογισεις τιποτα εκεινη τη στιγμη απο προσωπικη μου εμπειρια στο λεω αυτο..τα 100 μετρα που λενε τα παιδια ειναι αλλο κεφαλαιο..αλλα το χουμε ξαναπει δεν μιλαμε για το αν ειναο σωστο να παρεις ενα θηραμα στα τοσα μετρα αλλα στο εφικτο και οποιος εχει την αυτοπεποιθηση και τα μεσα και το κανει δεν μπορω να τον κατακρινω
Συμφωνώ με αυτά που λες και για αυτό άλλωστε αναφέρω ότι η δοκιμή που αναφέρουν τα παιδιά θα δείξει αρκετά πράγματα ως προς το εάν τελικά στα 100 μπορεί να υπάρχει κατανομή και ενέργεια ώστε να καταβληθεί ένα θήραμα ,και εγώ έχω πάρει τσίχλες μακρυά που δεν πίστευα ότι θα επερνα αλλά πραγματικά δεν ξέρω πόσα μέτρα ήταν εάν ήταν 40 η 50 ,πάντως η διαφορά μεταξύ των 50 και πάνω ανά 5 -10 μέτρα μάλλον θα είναι πολύ μεγάλες ,και εγώ αναμένω με μεγάλη περιέργεια να δω μια τέτοια δοκιμή .Άλλωστε εγώ δεν κυνηγάω τα θηράματα που αφορά μια τέτοια δοκιμή αλλά η περιέργειά μου είναι μεγάλη ,δεν αναθεματιζω τίποτα φίλε μου και δεν κρίνω κανέναν ,άλλωστε οι άνθρωποι καλό είναι να στοχεύουμε μακριά και να ξεπερνάνε τα όρια γενικά στην ζωή μας
 
Και το κληνω το θέμα εδώ και δεν θα ασχοληθώ αλλο
Μην μου τα αλλάζεις Τεο. Σε εχω στο team. Μάλλον θα διοριστείς γραμματέας στο LONG RANGE TEAM. Ταμίας θα μπει ο Αltair Lusso. Ο Άρης αντιπρόεδρος. Ο Φωτοβολιδας θα βγάζει φωτοτυπίες
 
Έχουμε δει τόσα βίντεο με φασιανούς και φασσες χτυπημένες επαναλαμβανόμενα και μονα πουλιά στα 70-80-90 μέτρα κι ακόμα μιλάμε για τα 35 μέτρα.ανακατευτηκε πάλι στη συζήτηση η τσίχλα.ξεκολειστε απ' τη τσιχλιτσα η οποία δεν είναι το θήραμα στο οποίο αναφέρονται αυτές οι βολες και δε μιλάμε για ελληνικά κυνήγια.αυτες οι τουφεκιές γίνονται όπου υπάρχει ανοιχτό πεδίο.κι εγώ δε σηκώνω τ όπλο εκεί αλλά όπως και να το κάνουμε υπάρχουν άνθρωποι που το έχουν και τις κάνουν.ξεκολειστε απ' τα 35 μέτρα επιτελους
Ευριπίδη έχεις τάσεις Long RANGE. Θα μπεις κ εσύ στο team. Θα αναλάβεις δημόσιες σχέσεις. Κανόνισε για μπλουζάκια 100 m
 
Μην μου τα αλλάζεις Τεο. Σε εχω στο team. Μάλλον θα διοριστείς γραμματέας στο LONG RANGE TEAM. Ταμίας θα μπει ο Αltair Lusso. Ο Άρης αντιπρόεδρος. Ο Φωτοβολιδας θα βγάζει φωτοτυπίες
Έχω βάλει φότο από δοκημες στα 70 και 80 μτ και μερικοί με κραξανε και με υρονεβοταν ότι βάζω και ΦΠΑ στα μέτρα τι να κάτσω να σηζητησω
 
Έχω βάλει φότο από δοκημες στα 70 και 80 μτ και μερικοί με κραξανε και με υρονεβοταν ότι βάζω και ΦΠΑ στα μέτρα τι να κάτσω να σηζητησω
Εδώ υπάρχει το Flat Earth κίνημα ρε φίλε. Επίπεδη η γη ισχυρίζονται μερικοί. Ο καθένας έχει την γνώμη του κ είναι σεβαστή. Μόλις μπουν οι τουφεκιες μετρημένες με κορδέλα κ κόσμο μπροστά να βλέπει τότε θα δούμε τελικά τι ισχύει
 
Όλοι έχουμε πέσει σε μεγάλα περάσματα με φασσες για πείτε μου είδατε πολους να περνουν πουλιά στα 60 70 και 80 μέτρα? Αν πέσει 1 στις 10 πάνω από τα 50 μέτρα κάνουν μετάνοιες και προσκυνανε το όπλο που έχουν και για να μη γίνω και ποιο καυστικος και πω ότι γίνεται και προέκταση κάποιου οργάνου του σώματός τους.Κριμα στα θηράματα που χάνονται άσκοπα Η κυνηγετική παιδεία είναι μεγάλο θέμα και δεν διδάσκεται πουθενά.Ευτυχως που μετά από χρόνια στο κυνήγι έχω φτάσει σε σημείο να σέβομαι αυτό το λίγο που μου προσφέρει η φύση και να μην γίνομαι Ράμπο έτοιμος να εξαφανίσω ότι πετάει σε μια απόσταση 100 μέτρων γύρω μου
 
Σιγά σιγά φαίνονται οι 90 μετροι. Για να δούμε στην συνέχεια το έργο τι επεισοδια θα έχει. Θα το κάνουμε τόλμη κ γοητεία
Θα μας είναι χρήσιμοι στα αντιαεροπορικά μόλις κουνηθεί ο γ*#@&+-_@νος ο ερτογαν
 
Μην μου τα αλλάζεις Τεο. Σε εχω στο team. Μάλλον θα διοριστείς γραμματέας στο LONG RANGE TEAM. Ταμίας θα μπει ο Αltair Lusso. Ο Άρης αντιπρόεδρος. Ο Φωτοβολιδας θα βγάζει φωτοτυπίες
Τι να σας κανω που σας εχω και μακρια ηια να κανουνε τις δοκιμες και θελω και κατι εξτρα πανω στην ss που σου ειπα οτι δεν μπορω να κανω αυτη τη στιγμη..το μικροβιο μου το βαλες παντως φιλε!
 
Όλοι έχουμε πέσει σε μεγάλα περάσματα με φασσες για πείτε μου είδατε πολους να περνουν πουλιά στα 60 70 και 80 μέτρα? Αν πέσει 1 στις 10 πάνω από τα 50 μέτρα κάνουν μετάνοιες και προσκυνανε το όπλο που έχουν και για να μη γίνω και ποιο καυστικος και πω ότι γίνεται και προέκταση κάποιου οργάνου του σώματός τους.Κριμα στα θηράματα που χάνονται άσκοπα Η κυνηγετική παιδεία είναι μεγάλο θέμα και δεν διδάσκεται πουθενά.Ευτυχως που μετά από χρόνια στο κυνήγι έχω φτάσει σε σημείο να σέβομαι αυτό το λίγο που μου προσφέρει η φύση και να μην γίνομαι Ράμπο έτοιμος να εξαφανίσω ότι πετάει σε μια απόσταση 100 μέτρων γύρω μου
Ηλία πιστεύω οτι είναι διαφορετικές κατηγορίες ανθρώπων, υπάρχουν φυσικά οι πολλοί που είναι αυτοί που περιγράφεις, αλλά υπάρχουν και οι λίγοι, οι ψαγμένοι, όπως κάποια παιδιά που γράφουν εδώ και έχουν και εμπειρίες από κυνήγι στο εξωτερικό που ίσως εκεί το long range να είναι κανόνας και όχι εξαίρεση...
 
Ηλία προσωπικά σε κυνήγι φασσας δεν έχω δει ποτέ κανέναν να έχει επιτυχίες ψηλά εως πολύ ψηλά... Ένας λόγος πιστεύω είναι η εξειδίκευση... Δεν υπάρχει λόγος να μάθεις να τουφεκας τη φάσσα ψηλά γιατί απλά ο βιότοπος κ το κυνήγι στην Ελλάδα δεν το επιτρέπει... Ειδικά στα μπασιματα μέσα σε χουνες κ διάσελα είναι ανόητο να τουφεκας ψηλά... Εκτός του ότι οι περισσότεροι δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις, κ να χτυπήσεις το θήραμα το πιθανότερο είναι να το χάσεις...
Αντίθετα αν είχαμε πιο πλούσιο κυνηγι σε κάμπο, εκεί θα είχαμε ανθρώπους με εμπειρία στη μακρινή φάσσα...
Προσωπικά στα θηράματα που έχω δει επαναλαμβανόμενες μακρινές επιτυχίες, κ όταν λέω επαναλαμβανόμενες εννοώ 6-7 πουλιά στα δέκα, είναι στην τσίχλα κ στο παπί... Μακρινές τουφεκιές εννοώ αυτές των 50 μέτρων για την τσίχλα κ των 60 για το παπί...
Εκεί ναι, υπάρχει εξειδίκευση... είναι περιπτώσεις που η μαθαίνεις να τουφεκας ψηλά η βλεπεις τους άλλους να το κάνουν...
Έχει να κάνει με τον τρόπο που διαδραματίζονται τα κυνήγια... Σε άλλες χώρες τα υδρόβια τουφεκιούνται κοντά κ οι φασσες η οι φασιανοί μακριά... στην Ελλάδα το αντίθετο...
Η κυνηγετική παιδεία όντως δεν διδάσκεται αλλά μεταφέρεται... Κανένα θήραμα δεν πρέπει να χάνεται η να φεύγει τραυματισμένο είτε τουφεκαμε στα 20 μέτρα με στραβό κοντάκι είτε στα 50... Άλλωστε η μεγαλύτερη χαρά του κυνηγού είναι να κρατά στο χέρι του το θήραμα του...
Τα 100 είναι πειραματικές αποστάσεις πιο πολύ από πάθος για κατασκευή εξειδικευμένων φυσιγγίων, δεν έχουν κυνηγετική χρησιμότητα κ δεν χρειάζεται κ να έχουν για τους περισσότερους από μας....
 
Back
Top