Τουφεκιές στα όρια...

Ας το θέσω αλλιώς. Αν θελουμε να χτυπήσουμε κέντρο σε στόχο που απέχει από εμάς 100μ ποσό πιο ψηλά πρέπει να στοχεύσουμε με 4αρια?
Απλή φυσική είναι αυτό το ερώτημα κύριε Κώστα. Εξαρτάται από τις ταχύτητες και την γωνία βολής. Νομίζω πάντως πως σε ευθεία τα 4αρια φτάνουν εκεί σημαδεύοντας κέντρο.
 
Εγώ πάντως σε μια μπάλιζα που είχα ρίξει με no limit νούμερο 4 στα 35,5 γρ στα 90 μέτρα ακριβώς, επάνω της έριξα και την έψησε! (Από την μία άκρη της ευθυγράμισης στην άλλη )
Οι υπολογισμοί δίχως να λαμβάνω υπόψιν την αντίσταση του αέρα στα 90 μέτρα θέλουν 25εκ πιο ψηλά ενώ στα 100 32εκ.
Σε ευθύγραμμη βολή με ταχύτητα εξόδου 400μ/δ Καλά ρίχνεις... τι είναι η μπαλιζα? Τα πράγματα αλλάζουν σε μη οριζόντια βολή.
 
Σιγά σιγά φαίνονται οι 90 μετροι. Για να δούμε στην συνέχεια το έργο τι επεισοδια θα έχει. Θα το κάνουμε τόλμη κ γοητεία
Είπες όμως, όχι no limits, οπότε εγώ δεν πιάνομαι. Εγώ κάτω από το πολύ νούμερο 3 δεν πάω με τίποτα. Αγαπημένο μου το νούμερο 4.
 
Είπες όμως, όχι no limits, οπότε εγώ δεν πιάνομαι. Εγώ κάτω από το πολύ νούμερο 3 δεν πάω με τίποτα. Αγαπημένο μου το νούμερο 4.
Να πούμε κ κανένα καλαμπουρι να γελάσουμε λίγο φίλε γιατί πολλοί στην τσίτα είναι
 
Οι υπολογισμοί δίχως να λαμβάνω υπόψιν την αντίσταση του αέρα στα 90 μέτρα θέλουν 25εκ πιο ψηλά ενώ στα 100 32εκ.
Σε ευθύγραμμη βολή με ταχύτητα εξόδου 400μ/δ Καλά ρίχνεις... τι είναι η μπαλιζα? Τα πράγματα αλλάζουν σε μη οριζόντια βολή.
Η φαλαριδα είναι η μπαλιζα
 
Διαβάζω όλες τις γνωμες και γενικά νομίζω ότι η εγώ πιανομαι κορόιδο η ότι κάτι δεν κάνω σωστά, ότι θήραμα έχω πάρει (αν και είναι λίγα) πάνω από τα 50 μέτρα τα θεωρω τυχερά.Και μη μου πείτε για τσοκ φρενου τσοκ με στροφές τσοκ με τρύπες γιατί στην πράξη δεν ισχύουν απόλυτα. Όλα αυτά τα τσοκ που κάποια έχω και εγώ εκμηδενίζονται από ένα ακατάλληλο φυσιγγι,η μεγαλώνουν το δραστικό βεληνεκές του όπλου Όχι όμως στις αποστάσεις που διαβάζω εδώ. Πληροφοριακά αναφέρω σε κυνήγι τσίχλας στη Θήβα και κατά εξακολούθηση το φιλαράκι μου μου έβαζε τα γυαλιά με μια modefeltro με κάννη σεντετιεν 61 πόντους 3αστρα κατ' επανάληψη..Προσωπικά πιστεύω κανενα οπλο δεν ρίχνει συστηματικά πανω απο 50 μέτρα με οτι τσοκ και με οτι φυσιγγι και αν βάλει.Τωρα οι δοκιμές που γίνονται στα 60, 70 ,80 μέτρα είναι για λαϊκή καταναλωση, εκτός και αν μερικοί νομίζουν όταν πιάνουν το όπλο μεταμορφώνονται σε raniero testa..Όλα αυτά που γράφω είναι προσωπική γνώμη και μετά από 30 χρόνια εμπειρίας στο κυνήγι κάθε άποψη σεβαστη
 
Εδω κανεις λαθος και τα παιδια δεν αναφεροντε σε τσιχλα..προς Θεου ποιος ανθρωπος μπορει να δει την τσιχλα στα 100 μετρα και μαλιστα να την χτυπησει κιολας..εδω μιλαμε για μεγαλα πετουμενα φασσα παπια χηνες που εχουν τον ογκο τους και τετοιες βολες δεν αποκλειοντε και το βασικοτερο απ ολα με φυσιγγια ιδιογομωσης εξειδικευμενα..δηλαδη μελετημενα μετα απο πολλα στραπατσα φυσιγγια που εχουν ακριβως την ιδια δοσολογια πυριτιδας σκαγιων σε ολα το ιδιο κλεισιμο στα ιδια χιλιοστα μια πανομοιοτυπη τουφεκια..με αυτη την παραμετρο ενα λειοκαννο ανετα κανει βολες συστηματικα πανω απο τα 50 + μετρα και αν υπαρχει σωστα στημενο οπλο πανω στα μετρα μας και καποιο πειραγμα στην καννη τοτε η επαναληψη τετοιων βολων ειναι στανταρ..γι αυτο και το εργο που λεει ο Δημητρης αφορα ιδιογομωτες..γιατι εχουμε αναθεωρησει προ πολλου πολλα περι βλητικης
 
Εδω κανεις λαθος και τα παιδια δεν αναφεροντε σε τσιχλα..προς Θεου ποιος ανθρωπος μπορει να δει την τσιχλα στα 100 μετρα και μαλιστα να την χτυπησει κιολας..εδω μιλαμε για μεγαλα πετουμενα φασσα παπια χηνες που εχουν τον ογκο τους και τετοιες βολες δεν αποκλειοντε και το βασικοτερο απ ολα με φυσιγγια ιδιογομωσης εξειδικευμενα..δηλαδη μελετημενα μετα απο πολλα στραπατσα φυσιγγια που εχουν ακριβως την ιδια δοσολογια πυριτιδας σκαγιων σε ολα το ιδιο κλεισιμο στα ιδια χιλιοστα μια πανομοιοτυπη τουφεκια..με αυτη την παραμετρο ενα λειοκαννο ανετα κανει βολες συστηματικα πανω απο τα 50 + μετρα και αν υπαρχει σωστα στημενο οπλο πανω στα μετρα μας και καποιο πειραγμα στην καννη τοτε η επαναληψη τετοιων βολων ειναι στανταρ..γι αυτο και το εργο που λεει ο Δημητρης αφορα ιδιογομωτες..γιατι εχουμε αναθεωρησει προ πολλου πολλα περι βλητικης
Επανάληψη επιτυχημένων βολών πάνω από τα 50 μέτρα σε χήνες πράσινα και φασσες ; Τι εννοείς επανάληψη ; Στις 50 τουφεκιές πχ τι εννοούμε επανάληψη ; 2-3 θηράματα ; 10 θηράματα ; Πόσα ; Και άντε και έπεσε χωρίς σκύλο θα το βρεις ; Και άντε στα 50 να πω οκ ,στα 80 μέτρα και στα 100 πιστεύω ότι τσάμπα σηκώνεις το όπλο ,το πιο βασικό είναι ότι σε αυτά τα μέτρα σε θηράματα όπως είναι οι χήνες η τα πράσινα είναι σχεδόν αδύνατον ο εγκέφαλος μας να υπολογίσει την ταχύτητα του οποιουδήποτε θηράματος οπότε σχεδόν αδύνατον να έχεις σωστή προσκοπευση ,τώρα εάν μιλάμε για ακίνητο θήραμα η δοκιμές που λένε τα παιδιά πως θα κάνουν θα ξεκαθαρίσουν το θέμα ,άλλωστε πιστεύω ότι κανένας στην πραγματικότητα δεν θα σηκώσει το όπλο σε αυτήν την απόσταση έχοντας αξιοσης να πάρει το θήραμα ,εγώ πάντως εάν καθόμουν καρτέρι και κάποιος σε διπλανό καρτέρι τουφεκαγε στα 100 μέτρα είτε μου χαλαγε τα πουλιά είτε όχι σίγουρα θα τον χαρακτήριζα αρκετά άσχημα θα θεωρούσα ότι είναι άσχετος και θα την έκανα μακριά του με ελαφρά πηδηματακια .Δεν μιλάω τώρα παιδιά για κάποιον που θα ρίξει μια τουφεκιά για τον χαβαλε έτσι μην παρεξηγηθω κιόλας .
 
Οι υπολογισμοί δίχως να λαμβάνω υπόψιν την αντίσταση του αέρα στα 90 μέτρα θέλουν 25εκ πιο ψηλά ενώ στα 100 32εκ.
Σε ευθύγραμμη βολή με ταχύτητα εξόδου 400μ/δ Καλά ρίχνεις... τι είναι η μπαλιζα? Τα πράγματα αλλάζουν σε μη οριζόντια βολή.
Όμως η αντίσταση του αέρα είναι η βασική παράμετρος και φυσικά ο μόνος λόγος που επιβραδύνουν τα σκάγια, είναι δε ανάλογη με την μετωπική επιφάνεια και το τετράγωνο της ταχύτητας του σκαγιού και ανάλογη επίσης του αεροδυναμικού συντελεστή που στην προκειμένη περίπτωση επειδή πρόκειται για σφαιρικό σχήμα είναι σταθερός (0,48). Αν δεν υπήρχε, τα σκάγια θα συνέχιζαν να κινούνται με 400μ/δ μέχρι να συναντήσουν λόγω βαρύτητας το έδαφος. Επειδή λοιπόν η ταχύτητα θα έχει μειωθεί σημαντικά, σε οριζόντια βολή στα 100 μ θα πέσουν τα σκάγια, ανάλογα βέβαια και τη διάμέτρό τους, αρκετά πιο κάτω από τους 30 πόντους και μάλιστα μπορεί με κάποιες παραδοχές να προσεγγιστεί.
1μ πιο πάνω Βασίλη
Αν το πάρουμε ανάποδα, για να πέσει η οριζόντια βολή στα 100μ κατά 1μ, χρειάζεται 0,45δ, που σημαίνει μία μέση ταχύτητα έως τον στόχο 221μ/δ, που μάλλον ακούγεται ρεαλιστικό.

Και όλα αυτά σε σταθερό στόχο!
Φανταστείτε τώρα να πρέπει να βάλουμε την παράμετρο της προσκόπευσης του κινητού στόχου, δηλαδή τι απόσταση θα έχει διανύσει σε μισό δευτερόλεπτο ενα πουλι, με την όποια τυχαία τροχιά ...
 
Last edited:
Επανάληψη επιτυχημένων βολών πάνω από τα 50 μέτρα σε χήνες πράσινα και φασσες ; Τι εννοείς επανάληψη ; Στις 50 τουφεκιές πχ τι εννοούμε επανάληψη ; 2-3 θηράματα ; 10 θηράματα ; Πόσα ; Και άντε και έπεσε χωρίς σκύλο θα το βρεις ; Και άντε στα 50 να πω οκ ,στα 80 μέτρα και στα 100 πιστεύω ότι τσάμπα σηκώνεις το όπλο ,το πιο βασικό είναι ότι σε αυτά τα μέτρα σε θηράματα όπως είναι οι χήνες η τα πράσινα είναι σχεδόν αδύνατον ο εγκέφαλος μας να υπολογίσει την ταχύτητα του οποιουδήποτε θηράματος οπότε σχεδόν αδύνατον να έχεις σωστή προσκοπευση ,τώρα εάν μιλάμε για ακίνητο θήραμα η δοκιμές που λένε τα παιδιά πως θα κάνουν θα ξεκαθαρίσουν το θέμα ,άλλωστε πιστεύω ότι κανένας στην πραγματικότητα δεν θα σηκώσει το όπλο σε αυτήν την απόσταση έχοντας αξιοσης να πάρει το θήραμα ,εγώ πάντως εάν καθόμουν καρτέρι και κάποιος σε διπλανό καρτέρι τουφεκαγε στα 100 μέτρα είτε μου χαλαγε τα πουλιά είτε όχι σίγουρα θα τον χαρακτήριζα αρκετά άσχημα θα θεωρούσα ότι είναι άσχετος και θα την έκανα μακριά του με ελαφρά πηδηματακια .Δεν μιλάω τώρα παιδιά για κάποιον που θα ρίξει μια τουφεκιά για τον χαβαλε έτσι μην παρεξηγηθω κιόλας .
Δεν μιλαμε για το ηθικο κομματι μιας τετοιας τουφεκιας αλλα για το ποσο εφικτη ειναι να γινει μια επιτυχημενη βολη πανω απο 50 μετρα..οσο για τις προσκοπευσεις ειναι μονο και μονο θεμα εμπειριας δεν εχεις να υπολογισεις τιποτα εκεινη τη στιγμη απο προσωπικη μου εμπειρια στο λεω αυτο..τα 100 μετρα που λενε τα παιδια ειναι αλλο κεφαλαιο..αλλα το χουμε ξαναπει δεν μιλαμε για το αν ειναο σωστο να παρεις ενα θηραμα στα τοσα μετρα αλλα στο εφικτο και οποιος εχει την αυτοπεποιθηση και τα μεσα και το κανει δεν μπορω να τον κατακρινω
 
Σε αυτά τα μέτρα το μεγαλύτερο ρόλο το παίζει το φυσηγγι αν έχω τα κατάλληλα φυσηγγια πχ 45/50 γρ ν2 γεμησμενα με τα κατάλληλα υλικά στα 70 μτ το ποσοστό ευστοχίας στα παπιά είναι είναι αρκετά μεγάλο σχεδόν στο 50% και ΗΔΙΚΑ όταν περνάν πολλά μαζί σίγουρα κάποιο θα παρω
 
Σε αυτά τα μέτρα το μεγαλύτερο ρόλο το παίζει το φυσηγγι αν έχω τα κατάλληλα φυσηγγια πχ 45/50 γρ ν2 γεμησμενα με τα κατάλληλα υλικά στα 70 μτ το ποσοστό ευστοχίας στα παπιά είναι είναι αρκετά μεγάλο σχεδόν στο 50% και ΗΔΙΚΑ όταν περνάν πολλά μαζί σίγουρα κάποιο θα παρω
Όποιος ισχυρίζεται ότι στα 70 μέτρα με οποιοσδήποτε όπλο και οποιοσδήποτε φυσιγγι σε μικρό η μεγάλο θήραμα με σκάγια, έχει ποσοστό ευστοχίας πάνω από 50%,ας πάρει μια κορδέλα την επόμενη φορά που θα χτυπήσει τέτοιο θήραμα να μετρήσει και θα βρεθεί έκπληκτος μπροστά σε αυτό που θα αντικρίσει . Μιλάμε πληροφοριακά ότι η απόσταση από στιλο σε στιλο της ΔΕΗ είναι περίπου 50 μέτρα. Όλοι έχουμε χτυπήσει θηράματα σε τέτοιες αποστάσεις αλλά μερικοί κάνουν την εξεραιση κανόνα. Όσο εξιδικευμενο όπλο και αν έχεις και ότι καλύτερο σε τσοκ, το βεληνεκές του λειοκανου θα παραμένει στα 35 μέτρα για άμεση καταβολή του θηραματος. Η δική μου λογική λέει ότι όσο μακρενουνε οι Κάννες τόσο ανάλογα στενεύουν τα μυαλά.
 
Back
Top