Τουφεκιές στα όρια...

Όλοι έχουμε πέσει σε μεγάλα περάσματα με φασσες για πείτε μου είδατε πολους να περνουν πουλιά στα 60 70 και 80 μέτρα? Αν πέσει 1 στις 10 πάνω από τα 50 μέτρα κάνουν μετάνοιες και προσκυνανε το όπλο που έχουν και για να μη γίνω και ποιο καυστικος και πω ότι γίνεται και προέκταση κάποιου οργάνου του σώματός τους.Κριμα στα θηράματα που χάνονται άσκοπα Η κυνηγετική παιδεία είναι μεγάλο θέμα και δεν διδάσκεται πουθενά.Ευτυχως που μετά από χρόνια στο κυνήγι έχω φτάσει σε σημείο να σέβομαι αυτό το λίγο που μου προσφέρει η φύση και να μην γίνομαι Ράμπο έτοιμος να εξαφανίσω ότι πετάει σε μια απόσταση 100 μέτρων γύρω μου
Μα νομίζω ότι από την πρωτη στιγμή οι συνάδελφοί που γνωστοποίησαν ότι θέλουν να κάνουν τις δοκιμές τους και τα πειράματα τους ,ξεκαθαρισαν ότι όλο αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το κυνήγι, ούτε προετρεψαν κάποιον να επιχειρεί τέτοιες τουφεκιές στο κυνήγι.
Γιατί πρέπει να αποτελεί ταμπού η έρευνα και να συνοδεύεται κι'όλας από χλευασμό; Ακόμα ωστόσο και αν κάποιοι επιχειρούν βολές εκτός των παραδοσιακών αποστάσεων, από προσωπική εμπειρία, έχω διαπιστώσει πως οι τραυματισμοί είναι πολύ περισσοτεροι μέχρι τα 30 μέτρα παρά σε μεγαλύτερες αποστάσεις. Ένα όπλο που δεν είναι στα μέτρα του κατόχου, προκαλεί επαναλαμβανόμενους τραυματισμούς σε κοντινές αποστάσεις. Στις μακρινές είναι εντελώς ακίνδυνο και θυμίζει όπλο που απλά κάνει θόρυβο.
 
Δεν ξερ
Ηλία πιστεύω οτι είναι διαφορετικές κατηγορίες ανθρώπων, υπάρχουν φυσικά οι πολλοί που είναι αυτοί που περιγράφεις, αλλά υπάρχουν και οι λίγοι, οι ψαγμένοι, όπως κάποια παιδιά που γράφουν εδώ και έχουν και εμπειρίες από κυνήγι στο εξωτερικό που ίσως εκεί το long range να είναι κανόνας και όχι εξαίρεση...
Μιλάς λογικά αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να γίνεται στην Αμερική η αλλού,αλλά ξέρω πολύ καλά τι γίνεται εδώ Μια λέξη αρμόζει ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ .Κατά τύχη μια φορά βρέθηκα σε κυνηγοτοπο με έναν πρωταθλητη σκοπευτή,το ότι δεν έχανε τουφεκιά δεν μου προξένησε εντύπωση το ότι όμως σεβόταν το θήραμα με εξέπληξε . Σταμάτησα για λίγο και τον χαζευα,μετά πλησίασα και τον ρώτησα γιατί δεν χτυπούσε τα ψηλωμενα πουλιά αφού είχε 81.cmκαννη.Παροτι είμαι επαγγελματίας σκοπευτής εδώ δεν ήρθα να ικανοποιήσω την πλεονεξία μου ούτε να γεμίσω το στομάχι μου εδώ ήρθα απλά να κάνω αυτό που αγαπώ.Φευγοντας σκέφτηκα ότι από κάτι τέτοιους τύπους αξίζει να παραδειγματιζομαστε όταν τους συναντάμε.
 
Μα νομίζω ότι από την πρωτη στιγμή οι συνάδελφοί που γνωστοποίησαν ότι θέλουν να κάνουν τις δοκιμές τους και τα πειράματα τους ,ξεκαθαρισαν ότι όλο αυτό δεν έχει καμιά σχέση με το κυνήγι, ούτε προετρεψαν κάποιον να επιχειρεί τέτοιες τουφεκιές στο κυνήγι.
Γιατί πρέπει να αποτελεί ταμπού η έρευνα και να συνοδεύεται κι'όλας από χλευασμό; Ακόμα ωστόσο και αν κάποιοι επιχειρούν βολές εκτός των παραδοσιακών αποστάσεων, από προσωπική εμπειρία, έχω διαπιστώσει πως οι τραυματισμοί είναι πολύ περισσοτεροι μέχρι τα 30 μέτρα παρά σε μεγαλύτερες αποστάσεις. Ένα όπλο που δεν είναι στα μέτρα του κατόχου, προκαλεί επαναλαμβανόμενους τραυματισμούς σε κοντινές αποστάσεις. Στις μακρινές είναι εντελώς ακίνδυνο και θυμίζει όπλο που απλά κάνει θόρυβο.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω χωρίς να αναφερθώ στους συναδέλφους που απλά εκφέρουν την γνώμη τους εδώ.Εαν υπάρχει έστω και μια φορά σε κυνηγετική έξοδο σου που να μην αντιληφθείς τουφεκαλευρηδες και ανθρώπους έτοιμους να ικανοποιήσουν τα οποία ένστικτα τους βγαίνουν εκείνη την στιγμή πάνω στο θήραμα?Το να κάνεις δοκιμές στον πίνακα στα 100 μέτρα δεν είναι κατακριτέο το να το κάνεις στο κυνήγι είναι καταδικαστέο
 
Τι να σας κανω που σας εχω και μακρια ηια να κανουνε τις δοκιμες και θελω και κατι εξτρα πανω στην ss που σου ειπα οτι δεν μπορω να κανω αυτη τη στιγμη..το μικροβιο μου το βαλες παντως φιλε!
Μιλτο εσύ θα αναλάβεις Security κ θα μπουζουριαζεις όποιον κάνει στραβή. Θα μπεις νομικός σύμβουλος
 
Εαν υπάρχει έστω και μια φορά σε κυνηγετική έξοδο σου που να μην αντιληφθείς τουφεκαλευρηδες και ανθρώπους έτοιμους να ικανοποιήσουν τα οποία ένστικτα τους βγαίνουν εκείνη την στιγμή πάνω στο θήραμα?
Δεν την καταλαβαίνω την ερώτηση, συγνώμη.
Πάντως αν εννοείς έτσι όπως εννοώ εγώ τον "τουφεκαλευρη", αυτό που έχω δει είναι ότι το θήραμα δεν κινδυνεύει καθόλου από αυτόν.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Πέρσι προς το τέλος των μπασιματων της τσίχλας βρεθήκαμε σε έναν γνωστό τόπο, ελπίζοντας ότι και μπάσιμο να μην κάνει, θα έχει κρατήσει κάποια πουλιά από τις προηγούμενες μέρες. Όντως κάπως έτσι έγινε. Μετά το πρωινό ανεμισμα των πουλιών και παρατηρώντας τις πορείες τους, είδα ότι υπήρχε μια συνεχή ροή πουλιών πολύ ψηλά από μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Το έκοψα λοιπόν προς τα εκεί για να δω από που έρχονται τα πουλιά, και αν έχει κόσμο και πόσο. Κάποια στιγμή διαπίστωσα όσο περπάταγα ότι τα πουλιά βγαίνουν από έναν ορεινό όγκο και δεν έρχονται τυχαία στον κάμπο αλλά τραβάνε πάνω από έναν ξηροπόταμο. Τα περισσότερα πέρναγαν από δεξιά του ξηροποταμου από όπου άκουγα και τουφεκιές αλλά πέρναγαν και αρκετά αριστερά. Δεν μπορούσα να ξεχωρίσω αν είχε κόσμο και από τις δύο πλευρές και πλησίασα ανεβαίνοντας μέσα στο "ποτάμι". Κάποια στιγμή βλέπω δύο παιδιά δεξιά να κάθονται μαζί, ανέβηκα από την αριστερή μεριά και είδα ότι δεν υπήρχε κανένας. Ήταν πολύ βολικό μέρος γιατί μπροστά είχε κάλυψη από βλάστηση και πίσω καθαρό. Έκατσα και γω εκεί και παρατήρησα κάτι που πραγματικά δεν το περίμενα. Κάθε τρία-τέσσερα πουλιά που θα πέρναγαν από τα παιδιά δεξιά, θα πέρναγε ένα από μένα. Τα πουλιά πέρναγαν ακατεβατα από 40-50 μέτρα. Βίδωσα το full kicks και έβγαλα από το γιλέκο σκοπευτικά 28γρ νούμερο 8.
Λοιπόν φίλε μου, απαλαγμένος από το άγχος να βρίσκω τα πουλιά, επειδή πίσω μου είχα μια απέραντη ίσια και καθαρή έκταση, τουφεκαγα καλά βαζοντας την προσοχη μου μονο στην σκοπευση και οχι σε αλλους παραγοντες , το αποτελεσμα ηταν οτι δεν πέρασε καμία. Όλες σκοτωμένες ακαριαία και πέφτανε ανάποδα ξερές.
Αυτό όμως που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση ήταν τα δύο ευγενεστατα κατά τα άλλα παιδιά που καθοντουσαν δεξιά μου. Κάθε πουλί που πέρναγε του έριχναν 6 τουφεκιές. Πρέπει να έριξαν μαζί και οι δύο το λιγότερο 5 κουτιά φυσίγγια. Έπεσε μία τσίχλα και αυτή με σπασμένο το φτερό. Καμία άλλη. Τα πρατηρουσα τα πουλιά μέχρι να χαθούν στον ορίζοντα. Τραυματισμένο ούτε ένα. Αυτό που πραγματικά μου έκανε εντύπωση ήταν η επιμονή. Ασταμάτητα 3 τουφεκιες ο καθένας. Ασταμάτητα όμως, χωρίς να προβληματιζει ίχνος η αστοχία. Χωρίς τον παραμικρό προβληματισμό για το αν πρέπει κάτι να κάνουν αλλιώς.
Αφού πέρασε η ώρα, ξεκίνησα να φύγω, είπαμε και δύο κουβέντες και μεταξύ άλλων άκουσα ότι.....δεν είχε πουλιά!
 
Εχω ενα δοκιμαστικο ΒΒ που στα 50 μετρα με 3 αστρα παει ετσι, να το αφησω στην ακρη?

Το φυσιγγι μην το αφήσεις στην άκρη. Δοκίμασε το με άλλο τσοκ. Κράτα μου ένα να το ρίξουμε στα 70 μέτρα με το UFO.
 
Άρη το συγκεκριμένο το έχεις δοκιμάσει και με πιο σφιχτό τσοκ να δεις τι κάνει? Προσωπικά η αποτύπωση μου αρέσει πολύ
Το συγκεκριμενο οχι, γιατι θελω να δοκιμασω φετος να μην κυνηγησω με τσοκ πιο σφιχτο απο 3 αστρα κ ηταν στα πλαισια αυτων των δοκιμων η τουφεκια...

Το φυσιγγι μην το αφήσεις στην άκρη. Δοκίμασε το με άλλο τσοκ. Κράτα μου ένα να το ρίξουμε στα 70 μέτρα με το UFO.

Λες να το αφησω στην ακρη??? :p Θα σου κρατησω ενα κανελί με ασπρο κεφαλι... :p
 
Για κανενα λογο..βγαλτο αυτο και ψαξε τροπο να το πας στα 100..βαλε και το ufo που εχεις αν θυμαμαι καλα
Μιλτο για να είμαι ειλικρινής τα 100 μέτρα μου είναι αδιάφορα ακόμα κ για πειραματικούς κ κατασκευαστικούς λόγους... Δεν έχω αυτή την δημιουργική περιέργεια να το φτάσω αυτό ακόμα κ ως εμπειρία...
Τα 60 όμως μου είναι πολύ ενδιαφέροντα για συγκεκριμένες καταστάσεις...
Εγώ έχω ένα κόλλημα, ηθικό ας πούμε, θέλω τα θηράματα να μένουν ξερά στον αέρα, δεν μου αρέσει να τα βρίσκω ζωντανά... Αυτό που με εξιταρει λοιπόν περισσότερα είναι να βρω τον τρόπο να το καταφέρνω αυτό όπου χρειαστεί να τουφέκισω....
Το ufo το χάρισα σε έναν καλό φίλο τελικά, εμένα η κ@υλ@ μου είναι τα kicks...
 
Back
Top