Τα πρώτα βήματα

Καλή χρονιά....!Γιατί το δοκιμάζεις με καλάμι και φτερό;;;;Δεν έχει νόημα δεν δείχνει κάτι...και πολύ παραπάνω δεν αποδεικνύει κάτι!
Συνφωνω με το Γιωργο, οι φερμες που κάνουν τα κουτάβια στο φτερό είναι συνήθως οπτικές και δεν έχει να αποδείξει κάτι για το μέλλον η τη σταδιοδρομία του κουταβιου. Καλή κοινονικοποιηση θέλει τώρα σαν κουτάβι, με ανθρώπους, σκυλιά, θορυβους, και το κυριότερο για μένα λόγο φυλής επειδή έχουν μια τάση με τα οικοσιτα λίγο προσοχή παραπάνω.
 
Αν 3 μηνών προσπαθείς να το κάνεις να φερμάρει, γιατί να φερμάρει όταν θα έρθει η ώρα του; Μα τι σκύλος φέρμας θα είναι ένας σκύλος αν δεν φερμάρει στην ώρα του και χρειάζεται φτερά και καλάμια;;;
 
οκ. μην με μαλωνεται. δεν γνωριζω. απλα ρωταω γιατι το βλεπω και το ακουω απο πολλους.

εγω τωρα το βγαζω καμια βολτα κοντινη γυρο απο το μαγαζι, που ειναι αποκεντρο, και το αφηνω να εχει παρε δωσε με γατες και αλλα σκυλια. φησυκα και ερχετε και σε επαφη και με πολλους ανθρωπους στο μαγαζι. απο θορυβους στο μαγαζι αλλο τιποτα. απορτ αρχησε να κανει, και εχει μαθει το κατω και το ελα. δεν ξερω αν πρεπει να κανω και κατι αλλο.
 
οκ. μην με μαλωνεται. δεν γνωριζω. απλα ρωταω γιατι το βλεπω και το ακουω απο πολλους.

εγω τωρα το βγαζω καμια βολτα κοντινη γυρο απο το μαγαζι, που ειναι αποκεντρο, και το αφηνω να εχει παρε δωσε με γατες και αλλα σκυλια. φησυκα και ερχετε και σε επαφη και με πολλους ανθρωπους στο μαγαζι. απο θορυβους στο μαγαζι αλλο τιποτα. απορτ αρχησε να κανει, και εχει μαθει το κατω και το ελα. δεν ξερω αν πρεπει να κανω και κατι αλλο.
.sarcastic..sarcastic..sarcastic. γνώμες ανταλασσουμε. Μια χαρά τα πας .
 
αυτο θελω κωνσταντινε. την βοηθεια σας, μιας και πρωτη φορα ξεκινω φερμα απο κουταβι.
Και γω το χω κάνει και πολλοί άλλοι πιστεύω αλλά δεν προσφέρει κάτι νομίζω αυτό με το καλάμι. Τα υπόλοιπα όλα καλά μόνο προσοχή τα σκυλιά που παίζει τώρα μαζί να είναι εμβολιασμενα και τα παιχνίδια με το απορτ σε αυτή την ηλικία 2 με 3 την ημέρα είναι αρκετά για να μην το βαρεθεί. Κατά τα άλλα τα εμβόλια του,τα αντιπαρασιτικα χάπια μια καλή τροφή ανάπτυξης και παιχνίδια προς το παρόν είναι αρκετά.
 
ναι τα σκυλια ειναι τα υπολοιπα τα δικα μου, αλλα οι γατες δεν εχουν εμβολια. απο τροφη καλα παμε. χαπι Drontal το εδωσα και μολης κλεισει μηνας θα το δωσω ακομη ενα. ειναι οκ αυτα?
 
οκ. μην με μαλωνεται. δεν γνωριζω. απλα ρωταω γιατι το βλεπω και το ακουω απο πολλους.
Γιατί μας το χαλάς τώρα; άσε να έχουμε και εμείς κάποιον να μαλώνουμε, πλάκα κάνω, μη μας παρεξηγείς... Θεώρησε το "μάλωμα ρητορική αδεία".
Καλά τα πας, πολύ καλή η προστασία από τα εσωπαράσιτα... κάνε και ένα ψέκασμα για τσιμπούρια και ψύλλους μιας και έρχεται σε επαφή με γάτες και μετά τον 4ο μήνα,αν η φυσική του κατάσταση είναι ικανοποιητική, βγάζετε το για 10' σε ένα ίσωμα με ήπια βλάστηση(χωρίς θηράματα) και περπάτα ζιγκ ζαγκ για να πάρει και αυτό την ίδια ρότα και να πηγαίνει από άκρη σε άκρη. Μη ξεχνάς πως μέσα στην"κοινωνικοποίηση" είναι κάθε ερέθισμα που πρόκειται να συναντά στο μέλλον του.
 
Επειδή όπως είπες δεν γνωρίζεις και πρώτη φορά ξεκινάς κουτάβι ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο.Θα σε βοηθήσει πολύ στην επικοινωνία με τον σκύλο σου...και όλοι μας να ρίξουμε μια ματιά
 
σας ευχαριστω ολους σας. δεν παρεξηγιεμαι εγω να ξερετε. απλα θελω της τοποθετησης σας. οτι μαθαινεις καλο ειναι, και αποφευγεις τα λαθη.. το γυρο μερος το εχω ξεκασει με κατι που δεν θυμαμαι πως το λενε. το αγορασα ομως απο το φαρμακειο και το αρεωσα με νερο. και πηρα και ενα σπρει ιδικο για κουταβια.
 
Καλημέρα, πριν από ένα μήνα έγινα κάτοχος ενός κουταβιού springer spaniel. Ο πιτσιρικάς τώρα είναι 4 μηνών και από του χρόνου θα πηγαίνουμε παρέα για κυνήγι, κυρίως τσίχλα (περισσότερο περπατητό), καμιά μπεκάτσα και λίγο ορτύκι. Θέλω σε κανά τρίμηνο (δεν μπορώ νωρίτερα) να του αρχίσω εκπαίδευση στη βασική υποκοή και στη συνέχεια εκπαίδευση στο απορτ, έρευνα κ.λπ. Υπάρχει κάποιο βιβλίο ή σειρά DVD για την εκμάθηση των παραπάνω; Αν υπάρχει για springer ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ προκαταβολικά
 
Καλησπέρα..καλορίζικος και καλότυχος να είναι!Αν ψάξεται στο θέμα αυτό σε προηγούμενες σελίδες,νομίζω στην πρώτη είναι,έχω παραθέσει 6 βίντεο που θα σας βοηθήσουν ΠΟΛΥ σε αυτό ακριβώς που ζητάται.Επίσης στο youtube στο κανάλι του 'the sporting spaniel and retriever club of Greece' θα βρείτε πάρα πολλά βίντεο από τις συναντήσεις μας που δείχνουμε αρκετά από αυτά που θες,όσο για βιβλίο τώρα κάτι εξειδικευμένο στα ελληνικά όχι μόνο ξενόγλωσσο.Στα ελληνικά το μόνο βιβλίο που αναφέρει κάποιες βασικές πληροφορίες είναι του Νικολαράκου το "Εκπαίδευση του κυνηγόσκυλου'' από τις Κυνηγετικές εκδόσεις
 
Last edited:
Το κουτάβι μας (8 μηνών Γαλλικό Μπουλντόγκ) έχει βάλει στο μάτι ένα καλώδιο που έχω στην αυλή από την αντλία της γεώτρησης. Πως μπορώ να τον κάνω να σταματήσει να παίζει με το καλώδιο; Για παράδειγμα να βάλω πιπέρι στο καλώδιο; :)
Περιμένω τις προτάσεις σας.
 
Το κουτάβι μας (8 μηνών Γαλλικό Μπουλντόγκ) έχει βάλει στο μάτι ένα καλώδιο που έχω στην αυλή από την αντλία της γεώτρησης. Πως μπορώ να τον κάνω να σταματήσει να παίζει με το καλώδιο; Για παράδειγμα να βάλω πιπέρι στο καλώδιο; :)
Περιμένω τις προτάσεις σας.
Λογικά για τα δόντια του το κάνει λόγω ότι είναι ελαστικό το καλώδιο ;)
Το πιπέρι είναι μια λύση διαφορετικά αμολας ένα κουνέλι μέσα και θα γλιτωσεις και το ξεχορταριασμα .sarcastic..my man.
 
Back
Top