Τα πρώτα βήματα

Tα έχω δει αμέτρητες φορές και θα συνεχίσω να τα βλέπω.
Ειδικά πριν 2 χρόνια που είμουνα έτοιμος για το σκυλάκι αλλά δυστυχώς άλλες καταστάσεις μου το ανέτρεψαν.
Θέλω να επισημάνω το ενδιαφέρον που έδειχνε ο Κος Γιάννης σε κάθε απορία μου οταν μιλόυσαμε ακόμη και τηλεφωνικά . Πάντα πρόθυμος και ευγενέστατος.
Χαίρομαι που ο Κος Γιάννης είναι κοντά μας και με τις γνώσεις του αλλά και τις συμβουλές του ,όπως πάντα ,θα βοηθήσει σημαντικά στην επίλυση των αποριών μας.
 
Άρη γεια. Κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε λεπτό που περνάμε με ένα κουτάβι που έχουμε κοντά μας πριν αποκτήσουμε γνώσεις, κινδυνεύει να του περάσουμε λάθος μηνύματα. Το πρωταρχικό μέλημα δεν είναι "πως να τα φτιάξουμε" αλλά το "πως να μη τα χαλάσουμε". Γιαυτό οι περισσότεροι εκπαιδευτές όταν κάνουν συμφωνία συνιστούν "να μου το φέρεις όταν γίνει 7-8 μηνών αλλά με τον όρο να μη προσπαθήσεις να το εκπαιδεύσεις". Βρες, λοιπόν, τον χρόνο και διάβασε βιβλία, δες εκπαιδευτικές ταινίες κλπ γιατί ακόμη και ο τρόπος που το κοιτάμε μπορεί να κάνει ζημιά.
 
Tα έχω δει αμέτρητες φορές και θα συνεχίσω να τα βλέπω.
Ειδικά πριν 2 χρόνια που είμουνα έτοιμος για το σκυλάκι αλλά δυστυχώς άλλες καταστάσεις μου το ανέτρεψαν.
Θέλω να επισημάνω το ενδιαφέρον που έδειχνε ο Κος Γιάννης σε κάθε απορία μου οταν μιλόυσαμε ακόμη και τηλεφωνικά . Πάντα πρόθυμος και ευγενέστατος.
Χαίρομαι που ο Κος Γιάννης είναι κοντά μας και με τις γνώσεις του αλλά και τις συμβουλές του ,όπως πάντα ,θα βοηθήσει σημαντικά στην επίλυση των αποριών μας.
Να ΄σε καλά, ευχαριστώ. Είχες το ίδιο nickname;
Ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, θα προσπαθήσω να βοηθήσω "το κατά δύναμη"
 
Να ΄σε καλά, ευχαριστώ. Είχες το ίδιο nickname;
Ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, θα προσπαθήσω να βοηθήσω "το κατά δύναμη"

Οχι ,στο Αrtemis ηταν dim.zolotas.Θα θυμήσω μόνο την πρωτη φορα που βρεθήκαμε τυχαία στις Αχαρνές σε συνεργείο εγκατάστασης υγραερίου που ειχατε φερει το αμάξι της γυναίκας σας.
Τελευταία φορα τα είπαμε στην έκθεση φέτος.Εχω γραφεί και στο club παναθεμάμε ....
 
Οχι ,στο Αrtemis ηταν dim.zolotas.Θα θυμήσω μόνο την πρωτη φορα που βρεθήκαμε τυχαία στις Αχαρνές σε συνεργείο εγκατάστασης υγραερίου που ειχατε φερει το αμάξι της γυναίκας σας.
Τελευταία φορα τα είπαμε στην έκθεση φέτος.Εχω γραφεί και στο club παναθεμάμε ....
Μάλιστα, κατάλαβα. Το club προχωρά καλά, τα μέλη έχουν πολλαπλά οφέλη.
 
Ποσο δικιο εχετε κ. Γιαννη...
Ακομα βασανιζομαι με το απορτ του Αλφι, στο καθαρο....
Τα λαθη μου τα πληρωνω....
Και πρεπει τωρα να προσπαθησω 2 και 3 φορες περισσοτερο να τα δορθωσω, αν τα καταφερω ποτε....
Αλλα ειπαμε, πρωτα πρεπει να εκπαιδευτει ο ανθρωπος και αργοτερα ο σκυλος!
 
κ.Γιαννη τα βιντεο πολυ ενδιαφροντα και χρησιμα, θυμηθηκα αρκετα πργαματα που θα ξεχναγα αν δεν τα ειχα δει κ περιεχει απλες λυσεις για να κανουμε τη ζωη μας ευκολοτερη... Μπραβο σας κ παλι...
 
Σημερα η μερα με εκανε αρκετα χαρουμενο... Τον τελευταιο καιρο λογω υποχρεωσεων δεν περναγα οση ωρα ηθελα με τη σεττερου μου, περα απο μερικα χαδια κ λιγα μαθηματα βασικης εκπαιδευσης κ αποφασισα αυτες τις μερες να την περνω μαζι μου οπου μπορω για να εξοικιωνεται κ με μενα σε διαφορους χωρους και με το περιβαλλον γενικα... Μεχρι τωρα δεν μου ειχε δειξει κανενα κυνηγετικο ενστικτο, οσο κ αν την τσιγκλαγα λιγο διακρητικα αλλα εκανα επομονη λογω του νεαρου της ηλικιας της... Σημερα την πηρα μαζι σε μια γρηγορη βολτα για ψαρεμα που πηγα...Προσπερασαμε στην αρχη καποια περιστερια χωρις να τους δωσουμε σημασια και φτασαμε στο μερος που θα ψαρευαμε... Η ωρα περναγε χωρις κανενα ψαρευτικο ενδιαφρεον, με μερικα χαδια κ λιγη χαζοεπαναληψη της βασικςη εκπαιδευσης... Η ωρα κυλαγε μερχι που χωρις καποιο ιδιαιτερο λογω, ενα τεχνητο ψαρακι εκανε εντυπωση στην Κασι και αρχισε να της κεντριζει το ενδιαφερον... Μετα απο λιγα κυνηγητα, αρχισε να φερμαρει... Λιγο αχαρα και για ελαχιστοι χρονο στην αρχη, πολυ περισσοτερο στην συνεχεια... Οπτικα μεν, αλλα ξυπνησαν τα κυνηγετικα της ενστικτα... Πηρα φερμα και σε ενα περιστερι που εκατσε εκει κοντα... Η αναγκη της να ασχοληθει με το "κυνηγι" της ηταν τοσο εντονη που ενω επεσε κατα λαθος στη θαλασσα και ειδα κ επαθα να την βγαλω εξω, οχι μονο δεν τρομαξε αλλα πηγε κ ξαναφερμαρε το τεχνητο χωρις μαλιστα καν να τιναχτει... Με εκανε πολυ χαρουμενο...
Ενταξει βργεμενοι δεν ειμαστε πολυ ομορφοι, αλλα η αρχη εγινε η συνεχεια ελπιζω να ειναι ολο χαρες... .shake hands.

 
Όλα ωραία και καλά αλλά έχε τα μάτια σου 14 στο τεχνητό μην το μουντάρει και έχεις άλλα...:confused:
 
Εκπαίδευση μπεκατσόσκυλου με Yozuri Minnow ... ότι μπορεί ο καθένας, θα σου φερμάρει τα κεφαλόπουλα....fishing.
Κλαίει η μάνα των εκπαιδευτών....buy buy.
 
Άντε, καλή αρχή.
Πάντα υπάρχει κάποια αιτία για να αρχίσουν να εκδηλώνουν την φέρμα, μερικές φορές τόσο ασήμαντα που δεν τα αντιλαμβανόμαστε. Γιαυτό λέω συχνά: μη βιάζεστε, δεν υπάρχει λόγος για " οσο κ αν την τσιγκλαγα λιγο διακρητικα", όταν έρθει η ώρα θα συμβεί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Τα τσιγκλίσματα μπορεί να είναι επιζήμια. Προβλήματα όπως καθυστερημένη εκδήλωση, αστάθεια, μικρή σε διάρκεια φέρμα, λευκές φέρμες κλπ είναι άλλη υπόθεση που πρέπει να αντιμετωπίζεται κατάλληλα.
Τα ιπτάμενα με το καλάμι ( κουρελάκι, μπεκατσόφτερο, κλπ) είναι χρήσιμα σαν εργαλεία αλλά για δυο τρεις φορές, όταν πετύχουμε τον σκοπό μας, τα εξαφανίζουμε.
Μην σε ανησυχεί που βρεγμένη δεν δείχνει όμορφη, είναι ακόμη μικρή και δεν έχει τον σωματικό όγκο.
Καλά να περνάτε.
 
Εκπαίδευση μπεκατσόσκυλου με Yozuri Minnow ... ότι μπορεί ο καθένας, θα σου φερμάρει τα κεφαλόπουλα....fishing.
Κλαίει η μάνα των εκπαιδευτών....buy buy.
Ναι, να σας γραψω πιο μοντελο ειναι να το παρετε κ σεις... .sarcastic.

Ευχαριστω πολυ κ.Γιαννη, θα ξερετε κ εσεις οτι στα ματια ενος κουταβιου βλεπεις αρκετα ονειρα κ οπως κ να το κανουμε ανυπομονεις να το δεις στα πρωτα κυνηγετικα σκιρτηματα οσο κ αν η φωνη σου λεει μεσα σου οτι ειναι νωρις ακομα...
Λιγες φορες ακομα με κανενα φτερο χωρις υπερβολη και μετα αναμονη για το επομενο σταδιο...
Η αληθεια ειναι οτι μπορει εμεινε στη φερμα ( την οποια ακινησια της τελος παντων) οση ωρα πραγματικα ηθελα, μετρησα κ 5 λεπτα με το ρολοι με λιγα χαδια κ μερικα μπραβο, οποτε θεωρω πως εγινε μια καλη αρχη...

Μην σε ανησυχεί που βρεγμένη δεν δείχνει όμορφη, είναι ακόμη μικρή και δεν έχει τον σωματικό όγκο.
Ε ειναι λιγο αχαρη ηλικια αυτη για τα σεττερ...
 
Καλή αρχή....και τέλος θα συμβούλευα το 'οπτικά'!Ναι μεν μπορεί να βοηθούν στην πιο γρήγορη εκδήλωση κάποιων ενστίκτων αλλά δεν είναι ο καλύτερος τρόπος το γνωρίζεις!Καλύτερα να αργήσεις λίγο....αλλά να είναι μύτη.....παρά να τα 'κάψουμε' στο μάτι!Δεν το αναφέρω για εσένα....γενικά το αναφέρω και για εσένα αλλά επειδή πολύ διαβάζουν!Όσο για την φωτογραφία είναι μοναδική...όπως λες και εσύ δεν τινάχτηκε καν....
 
Toν τελευταιο καιρο εχουμε αρχισει κ μερικα μαθηματα στο απορτ... Σε κλειστο χωρο τα παμε καλυτερα, σε ανοιχτο μας αποσπουν ακομα λιγο την προσοχη τα διαφορα ερεθισματα... Την αλλη βδομαδα λεω να κανω κ την πρωτη αποπειρα να της βαλω ενα ορτυκι να δω την πρωτη της αντιδραση... Οποια βοηθεια η συμβουλη δεκτη... ;)

 
Δεν κατάλαβα, το ορτύκι θα το βάλεις νεκρό για να δεις αντιδράσεις στο απορτ; ή άσχετα από το απορτ, λες να το βάλεις ζωντανό για να δεις αντιδράσεις στη φέρμα;
 
Εσύ ξέρεις καλύτερα την σκυλίτσα οπότε να κρίνεις αν πρέπει ή όχι,εννοώ την όλη εξέλιξη της!To μόνο που θα σε συμβούλευα..επειδή οι παρθενικές εμπειρίες είναι αυτές που χαράσσονται περισσότερο στην μνήμη των σκύλων να είσαι βέβαιος να έχεις εξασφαλίσει πως το ορτύκι θα πετάξει αρκετά και δεν θα το πιάσει...αντιλαμβάνεσαι τι λέω ακόμα και να της πεταχτεί από μακρυά ας μην το φερμάρει!Ότι θα έκανε και ένα άγριο!Είναι προτιμότερο για εμένα να μην προλάβει να το φερμάρει γιατί θα πλησιάσει πολύ...παρά να το φερμάρει στους 20 πόντους και να το πιάσει μετά...!Και επειδή θα είναι και η πρώτη φορά...λίγα λόγια ως καθόλου...!

ΥΓ. Αν φερμάρει και σε δεχτεί δίπλα της...μην την χαιδέψεις από πάνω(σημαίνει υποταγή στην γλώσσα του σώματος των σκύλων) πήγαινε δίπλατης να την έχεις στο αριστερό σου πόδι και χάιδεψε την στο πλάι!Επίσης αν όλα πάνε τόσα καλά και μένει σταθερή...ξεπέταξε εσύ το ορτύκι!Το πιο πιθανό είναι να μην γίνει τίποτα από όλα αυτά αλλά καλό είναι να τα έχεις στο μυαλό σου!Αν φερμάρει ή αν δεν φερμάρει δεν σημαίνει τίποτα εντελώς..όλα αυτά σε αυτήν την ηλικία είναι απλώς ενδείξεις(αρνητικές ή θετικές) που δεν εξασφαλίζουν τίποτα!
 
Back
Top