Τα πρώτα βήματα

Κ. Γιαννη συγνωμη αλλα δεν καταλαβα. Τι εννοειτε να κανω;
Δικαίως δεν κατάλαβες, τώρα είδα πως δεν τυπώθηκε η φατσούλα που επέλεξα. Αστειευόμενος εννοούσα να ξεγυμνώσεις το καλώδιο για να πάθει ηλεκτροπληξία. Όταν θα γράφω απο το λάπτοπ θα σου πω την σοβαρή εκδοχή.
 
Το πρώτο που μας έρχεται στο μυαλό είναι να το μαλώσουμε οπότε να καταλάβει ότι δεν μας αρέσει αυτό,η εύκολη λύση δηλαδή!Και ναι και όχι!Τι εννοώ;Πρώτα από όλα ακόμα και για να το ''μαλώσουμε'' θα πρέπει να ξέρουμε το πως!Για να επικοινωνήσουμε με τον σκύλο είτε με θετική ενίσχυση είτε με διόρθωση θα πρέπει να υπάρχει γλώσσα επικοινωνίας μεταξύ μας,δηλαδή βασική εκπαίδευση!Αν δεν υπάρχει αυτό ότι και να δοκιμάσουμε απλά θα είναι κόλπα τα οποία ποτέ δεν έχουν μόνιμα αποτελέσματα!Το πιο σωστό κατά την γνώμη μου θα ήταν να τον μάθεις μέσω κάποιων ασκήσεων να αδιαφορεί για το καλώδιο να μην του είναι ερέθισμα και αντίθετα να επιβραβεύεται για μια θεμιτή συμπεριφορά!Ακόμα και η αρνητική ενίσχυση(το να φωνάζεις ή να τον κυνηγάς όταν το κάνει) του ενισχύει την τάση για να περιεργαστεί το καλώδιο,ίσως να μην το κάνει μπροστά σου αλλά με την πρώτη ευκαιρία μόνος του θα το κάνει!Οπότε πρέπει να του μάθουμε ότι αυτό το καλώδιο δεν μας ενδιαφέρει αντίθετα το να μην ασχολείται με το καλώδιο με ενδιαφέρει πάρα πολύ!Επίσης θα πρέπει να βρούμε τον λόγο για τον οποίο το κάνει,εννοώ το κάνει από στρες,από ανία,από καταστροφικότητα,από λάθος δικό μας κλπ κλπ και να γνωρίζεις και τον χαρακτήρα του σκύλου σου για να προσαρμόσεις τον τρόπο επίλυσης του προβλήματος!
 
Το πρώτο που μας έρχεται στο μυαλό είναι να το μαλώσουμε οπότε να καταλάβει ότι δεν μας αρέσει αυτό,η εύκολη λύση δηλαδή!Και ναι και όχι!Τι εννοώ;Πρώτα από όλα ακόμα και για να το ''μαλώσουμε'' θα πρέπει να ξέρουμε το πως!Για να επικοινωνήσουμε με τον σκύλο είτε με θετική ενίσχυση είτε με διόρθωση θα πρέπει να υπάρχει γλώσσα επικοινωνίας μεταξύ μας,δηλαδή βασική εκπαίδευση!Αν δεν υπάρχει αυτό ότι και να δοκιμάσουμε απλά θα είναι κόλπα τα οποία ποτέ δεν έχουν μόνιμα αποτελέσματα!Το πιο σωστό κατά την γνώμη μου θα ήταν να τον μάθεις μέσω κάποιων ασκήσεων να αδιαφορεί για το καλώδιο να μην του είναι ερέθισμα και αντίθετα να επιβραβεύεται για μια θεμιτή συμπεριφορά!Ακόμα και η αρνητική ενίσχυση(το να φωνάζεις ή να τον κυνηγάς όταν το κάνει) του ενισχύει την τάση για να περιεργαστεί το καλώδιο,ίσως να μην το κάνει μπροστά σου αλλά με την πρώτη ευκαιρία μόνος του θα το κάνει!Οπότε πρέπει να του μάθουμε ότι αυτό το καλώδιο δεν μας ενδιαφέρει αντίθετα το να μην ασχολείται με το καλώδιο με ενδιαφέρει πάρα πολύ!Επίσης θα πρέπει να βρούμε τον λόγο για τον οποίο το κάνει,εννοώ το κάνει από στρες,από ανία,από καταστροφικότητα,από λάθος δικό μας κλπ κλπ και να γνωρίζεις και τον χαρακτήρα του σκύλου σου για να προσαρμόσεις τον τρόπο επίλυσης του προβλήματος!

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μου φαίνεται ότι ο λόγος που το κάνει, είναι το παιχνίδι, τα δόντια και ίσως το συγκεκριμένο υλικό... γιατί από παιχνίδια έχει μπόλικα και παίζει μ΄αυτά αλλά μέχρι να βρεθεί δίπλα στο καλώδιο... :)
 
Τα μπόλικα παιχνίδια δεν είναι απαραίτητα καλό!Οι περισσότεροι μας προσπαθούμε να πάρουμε παιχνίδια πολλά στο σκύλο για να μην βαριεται του τα έχουμε διαθέσιμα και στο τέλος πετυχαίνουμε ακριβώς το αντίθετο!Ο σκύλος ασχολείται μαζί τους στην αρχή με ενθουσιασμό αλλά όσο περνάει ο καιρός τα συνηθίζει τα βαριέται και συνεχώς ψάχνει κάτι καινουργιο γιατί τα παιχνίδια του είναι πάντα εκεί διαθέσιμα!Για αυτό καλό είναι τα παιχνίδια του να μην τα έχει πάντα διαθέσιμα να του τα δίνουμε σταδιακά και να τα μαζεύουμε οποτε να μην τα βαριέται.Ένα παράδειγμα είναι το εξής,έχουμε τον σκύλο με χίλια δυο παιχνίδια και αυτός προτιμά να παίξει με τα παπούτσια μας με την γλάστρα το τραπεζομάντηλο το καλώδιο...μα φυσικά αφού μόνο σε αυτά υπάρχει κάποια αντίδραση από εμάς(άσχετα αν είναι αρνητική ή θετική είναι αντίδραση) ενώ με τα παιχνίδια του λέμε ''άστο τώρα να παίξει'' και ασχολούμαστε με κάτι άλλο!
 
Χρήστο, όπως τα παιδιά, έτσι και τα σκυλιά και ιδιαίτερα τα κουτάβια, χρειάζονται την προστασία μας σε θέματα που αφορούν την υγεία, την σωματική τους ακεραιότητα ή την ίδια την ζωή τους. Με καμία μέθοδο εκπαίδευσης δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως δεν θα κινδυνέψουν, δεν πρέπει να εφησυχάζουμε όπως και για την εκμάθηση αποφυγής φόλας.

Η καλύτερη λύση είναι η πρόληψη, όπως δεν αφήνουμε φυτοφάρμακα, οξέα ή αιχμηρά αντικείμενα έτσι και τα καλώδια πρέπει να μην είναι συνδεδεμένα όταν απουσιάζουμε, ακόμη καλύτερα πέρασε το σε μεταλλική ηλεκτρολογική σωλήνα.

Όσα αναφέρει ο Γιώργος είναι μεν σωστά και σύμφωνα με την θετική μέθοδο εκπαίδευσης, αλλά δεν είναι 100% σίγουρο πως είναι πάντα αποτελεσματικά σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αυτές οι τεχνικές θέλουν τον χρόνο τους, ωστόσο το καλώδιο υπάρχει και προκαλεί για παιχνίδια, επομένως εγκυμονεί κίνδυνο.

Προσωπικά, για τα καλώδια εντός του σπιτιού (Τ.V, υπολογιστές, οικιακές συσκευές κλπ) χρησιμοποιώ στα κουτάβια μου την εντολή «Μη», έστω και αν δεν τα έχω συνδεδεμένα δεν θέλω να μου τα καταστρέψουν. Κάθομαι αναπαυτικά κοντά στο καλώδιο (ή το τραπεζομάντηλο που θέλει να τραβήξει ή το πόδι του σκαμπό που θέλει να ροκανίσει κλπ κλπ) κάθε φορά που στρέφει προς εκεί λέω «μη» (με σιγανή και σταθερή φωνή) και το αποτρέπω με το χέρι μου. Μετά από 2-3 φορές ανεβάζω τον τόνο, μετά από 1-2 ακόμη φορές ανεβάζω κι άλλο τον τόνο (όχι την ένταση) και κτυπώ το χέρι μου σε ένα τραπέζι ή στο μηρό μου. Συνήθως σταματούν, τότε τους πετώ αμέσως ένα αγαπημένο τους παιχνίδι προς άλλη κατεύθυνση. Προσοχή άλλο ο τόνος (πιο επιτακτικός) και άλλο η ένταση (ποτέ δεν φωνάζω). Αν χρειαστεί να συνεχίσω (μέχρι και 100 φορές που λέει ο λόγος) θα το κάνω, αρκεί να έχω τον τελικό λόγο. Με αυτόν τον τρόπο δίνω στα κουτάβια να καταλάβουν πως "μη" σημαίνει «απαγορεύεται» όχι απλά «δεν μου αρέσει» αυτό. Κυρίως όμως παίρνουν ένα σπουδαίο μάθημα: το «μη» το ορίζω εγώ, πως ο νικητής είμαι εγώ, πως το κουμάντο το κάνω εγώ. Με 3-4 τέτοιες παρόμοιες περιπτώσεις μαθαίνουν για πάντα και για όλα τα άλλα θέματα πως ο αρχηγός είμαι εγώ.
 
Ξέχασα να αναφέρω πως το καλώδιο δεν είναι συνδεδεμένο αλλά θέλω να αποφύγω την καταστροφή του αλλά κάποια άλλη πιθανή περίπτωση συνδεδεμένου καλωδίου.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 
Απο 5 χρονων θυμαμαι το πατερα μου να εχει σκυλια.Απο τοτε και μετα το σπιτι μας και μεχρι και σημερα ειχε παντα απο 3 εως 5 σκυλια.Απο την τριτη 1 μαρτιου ηρθε η ωρα μετα το σχολειο που εγινε να βγει στα γυρω βουνα και καμπο με οσο χρονο μπορεσω να βγαλω την 8 μηνων κουταβα μου μονη της,ελπιζω να τα καταφερω , και μετα να ακολουθησει το μεγαλο μου σκυλο.
 
Θα γραψω 2 κουβεντες για τα πρωτα βηματα που κανω εγω μιλαω παντα για σκυλους φερμας και 1-2 συμβουλες
1 οσο πιο πολλη βλεπει κοσμο και φασαρια βλεπει ο σκυλος τοσο πιο γεναιος γινεται. Τα σκυλακια που μεγαλωνουν σε αυλες με καθιμερινη επαφη με κοσμο ειναι πανεξηπνα και αλληλεπιδρουν πολλη καλα το αντιθετο ακριβως για οσα μεγαλωνουν σε κτηματα ,κλουβια,μπαλκονια κ.λ.π.οσες βολτες και να κανεις 1 σκυλο με λουρι μεσα σε κοσμο δεν θα φτασει τον σκυλο που μεγαλωνει μαζι με κοσμο.
2 το σκυλακι απο 3 μηνων αρχιζει βολτες χωρις λουρι σε κυνηγοτοπο οχι κυνηγι οχι βουνο και ζορικα πραγματα οχι κουραση βολτες απλες που θα τονοσουν αργα και σταθερα και τα κυνηγετικα του ενστικτα αλλα και την σχεση σας μαζι του το σφυριγμα και το ελα θα το μαθη αυτοματα, ετσι απλα θα μαθει και την μετακινηση με το αμαξι
3 οχι εκπαιδεση!!! το ονομα του, το μη για να το δειχνουμε τι δεν θελουμε και το μπραβο για επιβραβευση την ωρα που το χαιδευουμε τα μαθαινω και το νανανα για να τα δειξω κατι ενδιαφερων με λιχουδιες και τελος, αργοτερα στο κυνηγι θα μαθει απλα και ευκολα το μεσα για το που θελουμε να ψαξει
4 Το καλο κυνηγοσκυλο ειναι εξυπνο και ανεξαρτητο τα του θυραματος θα τα μαθει μονο του απο τις εμπειριες του οχι στημενα οχι καταπελτες οχι περιστερια υπομονη και πολλες πολλες εξοδους. Δεν επεμβενουμε ποτε πανω στο θυραμα φερμαρει δεν φερμαρει δεν το μαλωνουμε και δεν το φωναζουμε στον κυνηγοτοπο. Οταν με το καλο φερμαρει δεν το χαιδευουμε δεν του μιλαμε δεν το πονταρουμε κραταμε αποσταση και το αφηνουμε να φερμαρει οσο θελει και φυσικα ποτε δεν ξεσηκωνουμε το θυραμα . Χαιδεματα, πονταρισματα ξεσηκωματα αφου εχει κυνηγισει τουλαχιστον 1 χρονια με αρκετα θυραματα και εχει καταλαβει τι γινεται αν οχι ακομα 1 χρονια και βλεπουμε....
5 δεν ειναι ολα τα ζωα φτιαγμενα για κυνηγοσκυλα ζωα δειλα και με φοβιες δεν κανουν . Παντα θα υπαρχουν ζωα με ελαττωματα ασταθεια φερμας, ανοητα ζωα, κακη αισθηση προσανατολισμου, καθολου η κακο απορτ κ.λ.π. η τα αποδεχομαστε και συνεχιζουμε η αλλαζουμε και ξανα παλι απο την αρχη
6 τα πολλη τυπικα ζωα μορφολογικα εχουν απο πισω τους συγκεκριμενη εκτροφη θελουν προσοχη . Τα χαρτια σπανια αντιπροσωπευουν αυτο που γραφουν μην τα εμπιστευεστε δειτε τους γονεις στο κυνηγι και οχι μονο 1 φορα. Ακομα και η καλυτερη γεννα βγαζει μετρια κουταβια και ατυχιες υπαρχουν παντα.
7 οι καλες γεννες δεν εχουν ποτε αγγελιες τα κουταβια απο καταξιομενους γονεις ειναι παντα κλισμενα απο νωρις. Στις αγγελιες βρισκουμε 2 ειδη ατομα που βγαζουν χαρτζιλικη και ατομα που βγαζουν μεροκαματο. Υπαρχει και μια τριτη κατηγορια απο ατομα που εχουν ειδη πολλη καλα ζωα αλλα πρωσπαθουν να βελτιωσουν το υπαρχον υλικο τους σε αυτη την κατηγορια υπαρχουν κουταβια 7-8 μηνων αφου πρωτα ο ιδιοκτητης εχει κανη το ξεκαθαρισμα του, σε αυτη την κατηγορια πωλουντε καποια εξαιρετικα ζωα με μικρα ελατωματα μορφολογικα π.χ. στραβες ουρες, μη τυπικη κινηση κ.λ.π.
 
Παυλο τι να πρωτοπω για τον επαγγελματια που ειχε κρυφη αποθυκη με κουταβια και ηταν ολα απο τον πρωταθλητη αλλα τα ειχαν εισαγη απο αλλου. Για την σκυλα με την εξαιρετικη κινηση που δεν φερμαριζε!!! και την χαρησαν σε γνωστο εκπαιδευτη και απο τοτε εκανε 10 γεννες και εδωσε 1 θεος ξερει ποσα κουταβια για αγωνες. Για την αδελφη μεγιστου γερμανου αγωνομαχου που εδινε ανθρωποφοβικα κουταβια. Για τον λατρει της φυλης που βαζει 20 γεννες τον χρονο με 1 πολλη δυνατο σκυλο αλλα οι σκυλες του εχουν να πατησουν γκαζον χρονια, για βουνο ουτε λογος, η για τον εκτροφεα που μας ελεγε οτι εχει τα καλυτερα της Ελλαδας και ενω κλεισαμε 3 ραντεβου δεν εμφανιστηκε ποτε να μας τα δειξη και ολα αυτα μονο στα ποιντερ!!!.
 
Παυλο τι να πρωτοπω για τον επαγγελματια που ειχε κρυφη αποθυκη με κουταβια και ηταν ολα απο τον πρωταθλητη αλλα τα ειχαν εισαγη απο αλλου. Για την σκυλα με την εξαιρετικη κινηση που δεν φερμαριζε!!! και την χαρησαν σε γνωστο εκπαιδευτη και απο τοτε εκανε 10 γεννες και εδωσε 1 θεος ξερει ποσα κουταβια για αγωνες. Για την αδελφη μεγιστου γερμανου αγωνομαχου που εδινε ανθρωποφοβικα κουταβια. Για τον λατρει της φυλης που βαζει 20 γεννες τον χρονο με 1 πολλη δυνατο σκυλο αλλα οι σκυλες του εχουν να πατησουν γκαζον χρονια, για βουνο ουτε λογος, η για τον εκτροφεα που μας ελεγε οτι εχει τα καλυτερα της Ελλαδας και ενω κλεισαμε 3 ραντεβου δεν εμφανιστηκε ποτε να μας τα δειξη και ολα αυτα μονο στα ποιντερ!!!.
Ωραίος Σάκη μήπως θα έπρεπε να ανοίξεις ένα θέμα με τα κακώς κείμενα των κουταβεμπορων , όχι τίποτα άλλο για να αποφεύγουν τις κακοτοποιες οι συνάδελφοι.
 
Θα γραψω 2 κουβεντες για τα πρωτα βηματα που κανω εγω μιλαω παντα για σκυλους φερμας και 1-2 συμβουλες
1 οσο πιο πολλη βλεπει κοσμο και φασαρια βλεπει ο σκυλος τοσο πιο γεναιος γινεται. Τα σκυλακια που μεγαλωνουν σε αυλες με καθιμερινη επαφη με κοσμο ειναι πανεξηπνα και αλληλεπιδρουν πολλη καλα το αντιθετο ακριβως για οσα μεγαλωνουν σε κτηματα ,κλουβια,μπαλκονια κ.λ.π.οσες βολτες και να κανεις 1 σκυλο με λουρι μεσα σε κοσμο δεν θα φτασει τον σκυλο που μεγαλωνει μαζι με κοσμο.
2 το σκυλακι απο 3 μηνων αρχιζει βολτες χωρις λουρι σε κυνηγοτοπο οχι κυνηγι οχι βουνο και ζορικα πραγματα οχι κουραση βολτες απλες που θα τονοσουν αργα και σταθερα και τα κυνηγετικα του ενστικτα αλλα και την σχεση σας μαζι του το σφυριγμα και το ελα θα το μαθη αυτοματα, ετσι απλα θα μαθει και την μετακινηση με το αμαξι
3 οχι εκπαιδεση!!! το ονομα του, το μη για να το δειχνουμε τι δεν θελουμε και το μπραβο για επιβραβευση την ωρα που το χαιδευουμε τα μαθαινω και το νανανα για να τα δειξω κατι ενδιαφερων με λιχουδιες και τελος, αργοτερα στο κυνηγι θα μαθει απλα και ευκολα το μεσα για το που θελουμε να ψαξει
4 Το καλο κυνηγοσκυλο ειναι εξυπνο και ανεξαρτητο τα του θυραματος θα τα μαθει μονο του απο τις εμπειριες του οχι στημενα οχι καταπελτες οχι περιστερια υπομονη και πολλες πολλες εξοδους. Δεν επεμβενουμε ποτε πανω στο θυραμα φερμαρει δεν φερμαρει δεν το μαλωνουμε και δεν το φωναζουμε στον κυνηγοτοπο. Οταν με το καλο φερμαρει δεν το χαιδευουμε δεν του μιλαμε δεν το πονταρουμε κραταμε αποσταση και το αφηνουμε να φερμαρει οσο θελει και φυσικα ποτε δεν ξεσηκωνουμε το θυραμα . Χαιδεματα, πονταρισματα ξεσηκωματα αφου εχει κυνηγισει τουλαχιστον 1 χρονια με αρκετα θυραματα και εχει καταλαβει τι γινεται αν οχι ακομα 1 χρονια και βλεπουμε....
5 δεν ειναι ολα τα ζωα φτιαγμενα για κυνηγοσκυλα ζωα δειλα και με φοβιες δεν κανουν . Παντα θα υπαρχουν ζωα με ελαττωματα ασταθεια φερμας, ανοητα ζωα, κακη αισθηση προσανατολισμου, καθολου η κακο απορτ κ.λ.π. η τα αποδεχομαστε και συνεχιζουμε η αλλαζουμε και ξανα παλι απο την αρχη
6 τα πολλη τυπικα ζωα μορφολογικα εχουν απο πισω τους συγκεκριμενη εκτροφη θελουν προσοχη . Τα χαρτια σπανια αντιπροσωπευουν αυτο που γραφουν μην τα εμπιστευεστε δειτε τους γονεις στο κυνηγι και οχι μονο 1 φορα. Ακομα και η καλυτερη γεννα βγαζει μετρια κουταβια και ατυχιες υπαρχουν παντα.
7 οι καλες γεννες δεν εχουν ποτε αγγελιες τα κουταβια απο καταξιομενους γονεις ειναι παντα κλισμενα απο νωρις. Στις αγγελιες βρισκουμε 2 ειδη ατομα που βγαζουν χαρτζιλικη και ατομα που βγαζουν μεροκαματο. Υπαρχει και μια τριτη κατηγορια απο ατομα που εχουν ειδη πολλη καλα ζωα αλλα πρωσπαθουν να βελτιωσουν το υπαρχον υλικο τους σε αυτη την κατηγορια υπαρχουν κουταβια 7-8 μηνων αφου πρωτα ο ιδιοκτητης εχει κανη το ξεκαθαρισμα του, σε αυτη την κατηγορια πωλουντε καποια εξαιρετικα ζωα με μικρα ελατωματα μορφολογικα π.χ. στραβες ουρες, μη τυπικη κινηση κ.λ.π.
Σακη αν και δεν ξεφω απο κυνηγοσκυλα , τι προτεινεις σε καποιον που ψαχνει σκυλο..??
 
Κωνσταντινε εχεις δικιο και ζητω συγνωμη που βγηκα εκτος θεματος. Αλλα δεν υπαρχουν πολλα να πω οταν την πατησα με τα γερμανικα ηταν απο δικο μου και μονο λαθος ειδα το πεντιγκρι και θαμπωθηκα πηγα στην τραπεζα εβγαλα τα λεφτα και περασα 2,5 χρονια να προσπαθω να διορθωσο τα αδιορθωτα. Οταν αργοτερα ετυχαν 2 φιλοι τον καλυτερο ποιντερα τις ελλαδας στην Πινδο και κανονισαμε να δουμε τα σκυλια που δεν ειδαμε ποτε ελπιζαμε αλλα ημασταν υποψΙασμενοι καλο το παραμυθι αλλα δεν πουλαει παντα. Βλεπουμε και περνουμε ποτε το αντιθετο οπως θα καναμε με καθε συναλαγη μας αφηνουμε το συναισθημα απεξω και ψωνιζουμε με την λογικη
Argyhunt δεν ξερω τι ψαχεις για να σου πω. Εγω ψαχνω για ζωα συντροφους καλους κυνηγους και ισοροπημενους χαρακτηρες που θα περασουμε μαζι 10 καλα χρονια, αν ειμαι τυχερος. Δεν με νιαζει το εμποριο επομενως δεν με νιαζουν και τα χαρτια. Μ αρεσουν τα ποιντερ αλλα δεν κοιταω ουρες, τυπικα κεφαλια και αλλα τετοια τα σκυλια τα αγαπαω γιαυτο που ειναι και οχι γιαυτο που μιαζουν. Δεν κοπτομαι ουτε για την καθαροαιμια γιατι δεν πιστευω οτι θα βελτιωσω καποια φυλη αν σκοτωσω το ημιαιμο κουταβακι που γενηθηκε απο ατυχημα. Τα χρονια μου σαυτον τον κοσμο θα ειναι μετρημενα και τα καλα κυνηγετικα χρονια ακομα λιγοτερα. Ψαχνω για ζωα μονο απο φανατικους κυνηγους. Πρωσπαθω να τα δω στο κυνηγι και οσο πιο πολλους σκυλους απο την οικογενεια τους . Αυτην την περιοδο μεγαλωνω 2 κουταβια απο τον ιδιο πατερα απο 2 διαφορετικες μανες , απο την πρωτη γεννα ειδα 3 χρονιατικα κουταβια ολα χωρις φοβιες κοινωνικα και χαρουμενα. Εχουν ολα πρωιμα κυνηγετικα ενστικτα με σταθερες φερμες και διαθεση να ανοιχτουν. Η κουταβα απο την δευτερη γεννα ειναι μολις 4 μηνων ατρομητη ξεροκεφαλη και με πρωσοπικοτητα. Τετοια ζωα μου αρεσουν και τετοια ψαχνω να βρω. Αλλα ακομα και σ αυτα δεν υπαρχει καμια εγγυηση. Δυστηχως δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες για κανεναν μας ολοι πρεπει να κανουμε την πορια μας μεχρι να κατασταλαξουμε καπου.
 
Κωνσταντινε εχεις δικιο και ζητω συγνωμη που βγηκα εκτος θεματος. Αλλα δεν υπαρχουν πολλα να πω οταν την πατησα με τα γερμανικα ηταν απο δικο μου και μονο λαθος ειδα το πεντιγκρι και θαμπωθηκα πηγα στην τραπεζα εβγαλα τα λεφτα και περασα 2,5 χρονια να προσπαθω να διορθωσο τα αδιορθωτα. Οταν αργοτερα ετυχαν 2 φιλοι τον καλυτερο ποιντερα τις ελλαδας στην Πινδο και κανονισαμε να δουμε τα σκυλια που δεν ειδαμε ποτε ελπιζαμε αλλα ημασταν υποψΙασμενοι καλο το παραμυθι αλλα δεν πουλαει παντα. Βλεπουμε και περνουμε ποτε το αντιθετο οπως θα καναμε με καθε συναλαγη μας αφηνουμε το συναισθημα απεξω και ψωνιζουμε με την λογικη
Argyhunt δεν ξερω τι ψαχεις για να σου πω. Εγω ψαχνω για ζωα συντροφους καλους κυνηγους και ισοροπημενους χαρακτηρες που θα περασουμε μαζι 10 καλα χρονια, αν ειμαι τυχερος. Δεν με νιαζει το εμποριο επομενως δεν με νιαζουν και τα χαρτια. Μ αρεσουν τα ποιντερ αλλα δεν κοιταω ουρες, τυπικα κεφαλια και αλλα τετοια τα σκυλια τα αγαπαω γιαυτο που ειναι και οχι γιαυτο που μιαζουν. Δεν κοπτομαι ουτε για την καθαροαιμια γιατι δεν πιστευω οτι θα βελτιωσω καποια φυλη αν σκοτωσω το ημιαιμο κουταβακι που γενηθηκε απο ατυχημα. Τα χρονια μου σαυτον τον κοσμο θα ειναι μετρημενα και τα καλα κυνηγετικα χρονια ακομα λιγοτερα. Ψαχνω για ζωα μονο απο φανατικους κυνηγους. Πρωσπαθω να τα δω στο κυνηγι και οσο πιο πολλους σκυλους απο την οικογενεια τους . Αυτην την περιοδο μεγαλωνω 2 κουταβια απο τον ιδιο πατερα απο 2 διαφορετικες μανες , απο την πρωτη γεννα ειδα 3 χρονιατικα κουταβια ολα χωρις φοβιες κοινωνικα και χαρουμενα. Εχουν ολα πρωιμα κυνηγετικα ενστικτα με σταθερες φερμες και διαθεση να ανοιχτουν. Η κουταβα απο την δευτερη γεννα ειναι μολις 4 μηνων ατρομητη ξεροκεφαλη και με πρωσοπικοτητα. Τετοια ζωα μου αρεσουν και τετοια ψαχνω να βρω. Αλλα ακομα και σ αυτα δεν υπαρχει καμια εγγυηση. Δυστηχως δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες για κανεναν μας ολοι πρεπει να κανουμε την πορια μας μεχρι να κατασταλαξουμε καπου.
Όχι Σάκη εγώ ζητώ συγνώμη δεν το διατυπωσα σωστά ,προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σου και οι εμπειρίες που έχεις γιαυτό σου πρότεινα να ανοίξεις ένα θέμα για να μπορούμε να συζητήσουμε για τετοιες καταστάσεις , έχω και εγώ μεγάλη ψύχωση με τα σκυλιά έως υπερβολική θα έλεγα. Και πάλι συγνώμη δεν ήθελα να με παρεξηγησεις.
 
Καλημέρα σας..σαν περίληψη διαβάζοντας τα σχόλια σας γενικά μας πρότεινετε να μην ασχολούμαστε με την εκπαίδευση τόσο γιατί τα περισσότερα έρχονται αυτόματα και μόνα τους αρκεί να περνάμε ώρες μαζί τους και να τα εκθετουμε σταδιακά σε όσα περισσότερα ερέθισματα μπορούμε,είτε κοινωνικοποιησης είτε θηραματων!Επίσης να μην μας ενδιαφέρει το πεντιγκρι ακόμα και να μην υπάρχει και η γενεαλογια επειδή την έχετε πατήσει,ούτε αν τα σκυλιά μοιάζουν με αυτό που θέλουμε αλλά να δίνουμε βάση στο να κυνηγάνε,ιδιαίτερα οι γονείς!
 
Καλημερα.
Πολλα δικαια εχει ο σακης αν και στο νούμερο 4 κ 5 εχω καποιες αντιθετες αποψεις.
Για μενα λοιπον ωντας λάτρεις του σκύλου και της εκπαιδευσης του το χαρτι παιζει ρολο μεγαλο για οποιον ξερει να το διεβαζει γιατι ειναι ο χαρτης.......χαρτης ομως χωρις πυξιδα ειναι απλα χαρτι.
Πυξιδα μου ειναι η γνωση μου ως προς τους γονεις και τους προγόνους και δρόμος μου το κυνηγι και τι κανουν σε αυτο.
Οτι χαρτι κι να μου δωσεις στοχος μου ειναι το κυνηγι και τιποτε αλλο και αυτο ο δρομος μου.
Το αποτελεσμα θα φανεί οταν αρχίσει η διαδρομη......ειτε με τα ποδια πας ειτε με το αυτοκινητο εαν έχεις τον χαρτη και τον σωστο δρομο.....εαν έχεις εχεις καλα ποδια και αυτοκινητο......που ειναι η σωστη επιλογη σκυλου κυνηγου και το ποσες εμπειριες φροντισες να παρει.....θα φτασεις στον προορισμο σου.
Δυστυχως υπαρχει και διαχωρισμος αγωνοσκυλων κ κυνηγοσκυλων πθα ενω αυτα επρεπε να ηταν παραλληλα.
Αυτο κρυβει παγιδες.
Στο χερι μας είναι να μπορουμε να κρινουμε και τα δυο και να βρίσκουμε τα ζωα που συγκλίνουν.
Δηλαδη που προερχονται απο σωστα αιματα και κυνηγουν και τα οποια φροντισαμε να εκπαιδευτούν σωστα και νουσιμα.
Ουτε γω παω αποκλειστικα με το πρότυπο εαν το σκυλι εχει ολα τα αλλα αλλα υπαρχουν και αποκλισεις που δεν μπορεις να παραβλέψεις.
Ουτε στην καθαροαιμια είμαι απολυτος αλλα εκει ξερω οτι βλεπω ενα καλο αυτοκινητο......και εαν ειναι θα ταξιδέψω μαζι του για όσο παει.....
Οταν ''χαλάσει'' δυσκολα θα χω την συνεχεια του.
Απο την αλλη οσοι τ αγαπαμε παντα θα χουμε στο πλαι μας σκυλια οποταν αν ξερουμε τι θελουμε και τι ζηταμε......τι να δωσουμε για να παρουμε.....παντα θα χουμε εναν συντροφο στο πλαι μας να μας γεμιζει αισιοδοξια κ αυτοπεποιθηση.
 
Back
Top