Τα πάντα για την κάννη

Το μόνο όπλο που το άφηνε πίσω με διαφορά 40 με 50 σκάγια … ήταν ενός φίλου που είχε κάνει κώνο…

40-50 σκάγια Νο? στα πόσα μέτρα σε τι κύκλο, με τα ίδια φυσίγγια από την ίδια παρτίδα ?

Το μοναδικό τεστ με νούμερα που έχω βρει είναι το συνημμένο.

Δείτε σχετική συζήτηση εδώ.

https://www.trapshooters.com/threads/lengthening-forcing-cones.130828/page-1

Φυσικά υπάρχουν χιλιάδες συζητήσεις επί συζητήσεων για το θέμα ...
Αν ήταν τόσο οφθαλμοφανη τα πράγματα δεν θα υπήρχε τόσο χυμένο μελάνι.
 

Attachments

  • Forcing Cone Test.pdf
    118,5 KB · Προβολές: 14
Last edited:
40-50 σκάγια Νο? στα πόσα μέτρα σε τι κύκλο, με τα ίδια φυσίγγια από την ίδια παρτίδα ?

Το μοναδικό τεστ με νούμερα που έχω βρει είναι το συνημμένο.

Δείτε σχετική συζήτηση εδώ.

https://www.trapshooters.com/threads/lengthening-forcing-cones.130828/page-1

Φυσικά υπάρχουν χιλιάδες συζητήσεις επί συζητήσεων για το θέμα ...
Αν ήταν τόσο οφθαλμοφανη τα πράγματα δεν θα υπήρχε τόσο χυμένο μελάνι.
Φυσικά από την ίδια παρτίδα τα φυσίγγια και τα αποτελέσματα μετά από πολλά φυσίγγια.
Ο κύκλος ήταν 76cm και το νούμερο7 - 8 κ με 9.
 
Φυσικά από την ίδια παρτίδα τα φυσίγγια και τα αποτελέσματα μετά από πολλά φυσίγγια.
Ο κύκλος ήταν 76cm και το νούμερο7 - 8 κ με 9.
Αμα το πριν και το μετά ήταν με ιδιογομωσης φυσιγγια με ίδιας lot υλικά ακόμα καλυτερα κιόλας, αλλά κάνατε ότι καλυτερο μπορουσατε! Τις μπενελες τις απογειώνει ο κώνος! Επίσης μπορεί να κόβει λίγο v0 όταν αυξάνουμε το μήκος του κώνου, αλλά λόγω μικρότερου στρεσαρισματος των σφαγίων και καλυτερος σφαιρικοτητας τους πιστευω πως και κερδίζουμε σε ταχυτητες άρα και σε διάτρηση!
 
Με απλά λόγια δηλαδή θα πρέπει να φτάσω πρώτα σε σκοπευτικο επίπεδο πρωταθλητή και μετά να την ψάξω για μια καλή κάννη ή ενα καλό φυσίγγι κλπ; Τελος πιστεύω ότι ναι τα καινούρια όπλα με τις οποίες τεχνολογίες τους έχουν ανώτερη τουφέκια και λιγότερες ιδιοτροπίες σε φυσίγγια από τις παλιές, γιατί αλλιώς πολύ απλά θα τις είχαν αφήσει στην τύχη τους οι εταιρείες.
Δεν έγιναν οι κάννες λιγότερο ιδιότροπες. Τα φυσίγγια προσαρμόστηκαν πάνω στις κάννες με καλύτερα υλικά έμφραξης.
Για να ψάξεις για κάτι "καλό" θα πρέπει να πιστεύεις ότι υπάρχει στην αγορά και η κακή εκδοχή του.
Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχουν κακές κάννες στην αγορά, εκτός φυσικά από μια αστοχία υλικού.
Για μένα δεν υπάρχει κάννη που δεν θα μου δώσει το θήραμα το οποίο εγώ σημάδεψα σωστά.
Αν ήταν παλιά οι κακές κάννες και όσο περνάν τα χρόνια οι καλύτερες, θα αυξάνονταν και οι καρπώσεις. Παρόλα αυτά, εγώ βλέπω κάθε σεζόν το αντίθετο...
Το έχω πει πολλές φορές σε φίλους, τα πιο καλοξοδεμένα λεφτά για έναν κυνηγό που επιδιώκει την βελτίωσή του είναι εντός σεζόν σε βενζίνες για να ανακαλύπτει τόπους και σε φυσίγγια για να μαθαίνει το όπλο του.
Και εκτός σεζόν τα πιο καλοξοδεμένα είναι αυτά για αν φέρει το κοντάκι λέιζερ πάνω του και σε φυσίγγια να ρίχνει στο σκοπευτήριο.
Άμα βάλει δε, και την ιδιογόμωση επιπέδου στο παιχνίδι; Εντάξει δε θέλει τίποτα άλλο. Που πιστεύω ότι υπάρχουν και θηράματα (μικρομεσαία φτερωτά) που δεν απαιτούν τόση τελειομανία σε κανένα βαθμό, ούτε στο φυσίγγι, ούτε στο όπλο.
Ας τα κάνει όλα αυτά ένας με σοβιετικό Μπαικάλ και να σταθώ εγώ με όποιο όπλο θέλετε πλάι του με άγνωστα φυσίγγια και κοντάκι ότι να ναι. Αυτός θα κατεβάζει σα σύκα τα πουλιά και εγώ θα προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει.
 
Φυσικά από την ίδια παρτίδα τα φυσίγγια και τα αποτελέσματα μετά από πολλά φυσίγγια.
Ο κύκλος ήταν 76cm και το νούμερο7 - 8 κ με 9.
Απόσταση, φωτό ?
Δεν προσπαθώ να σε διαψεύσω απλά θέλω να δω την διαφορά.
 
Κωνσταντίνε πάμε για ύπνο γιατί άμα ξυπνήσει ο Δημήτρης Benelli αλίμονό μας !!!
φιλε πλεον δεν εχω μπενελι οπλο , δεν ξεχναω ομως κ δεν αλλαζω πιστη , ξεχαστε κωνους κ τσοκ , στο κοντακι ειναι ολο το εργο , βλητικα το 100 % της καθε κανης ελαχιστα ατομα στην ελλαδα μπορουν να το αξιοποιησουν
 
Last edited:
Δεν έγιναν οι κάννες λιγότερο ιδιότροπες. Τα φυσίγγια προσαρμόστηκαν πάνω στις κάννες με καλύτερα υλικά έμφραξης.
Για να ψάξεις για κάτι "καλό" θα πρέπει να πιστεύεις ότι υπάρχει στην αγορά και η κακή εκδοχή του.
Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχουν κακές κάννες στην αγορά, εκτός φυσικά από μια αστοχία υλικού.
Για μένα δεν υπάρχει κάννη που δεν θα μου δώσει το θήραμα το οποίο εγώ σημάδεψα σωστά.
Αν ήταν παλιά οι κακές κάννες και όσο περνάν τα χρόνια οι καλύτερες, θα αυξάνονταν και οι καρπώσεις. Παρόλα αυτά, εγώ βλέπω κάθε σεζόν το αντίθετο...
Το έχω πει πολλές φορές σε φίλους, τα πιο καλοξοδεμένα λεφτά για έναν κυνηγό που επιδιώκει την βελτίωσή του είναι εντός σεζόν σε βενζίνες για να ανακαλύπτει τόπους και σε φυσίγγια για να μαθαίνει το όπλο του.
Και εκτός σεζόν τα πιο καλοξοδεμένα είναι αυτά για αν φέρει το κοντάκι λέιζερ πάνω του και σε φυσίγγια να ρίχνει στο σκοπευτήριο.
Άμα βάλει δε, και την ιδιογόμωση επιπέδου στο παιχνίδι; Εντάξει δε θέλει τίποτα άλλο. Που πιστεύω ότι υπάρχουν και θηράματα (μικρομεσαία φτερωτά) που δεν απαιτούν τόση τελειομανία σε κανένα βαθμό, ούτε στο φυσίγγι, ούτε στο όπλο.
Ας τα κάνει όλα αυτά ένας με σοβιετικό Μπαικάλ και να σταθώ εγώ με όποιο όπλο θέλετε πλάι του με άγνωστα φυσίγγια και κοντάκι ότι να ναι. Αυτός θα κατεβάζει σα σύκα τα πουλιά και εγώ θα προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει.
1)Τα φυσίγγια και πριν 25 χρόνια και τώρα είχαν τουλάχιστον, οι σωστές βιομηχανίες σωστή έμφραξη από τότε και μάλιστα τα φυσίγγια κατασκευαστών που δουλεύουμε ακόμα και σήμερα μη σου πω ήταν καλύτερα, στο λέω γιατί τα θυμάμαι.
2) Δεν υπάρχει μόνο το καλό και το κακό. Υπάρχει το καλό και το καλύτερο επίσης.
3)Υπάρχει περίπτωση να σημαδέψεις σωστά και σε οριακές βολές να βλέπεις διαφορές. Γι αυτο και βγήκε ο όρος ακαριαίες καταβολές ή μη. Θα μου πεις ποιο παίζει σε αυτή την περίπτωση ρόλο περισσότερο αν έχω σκοπεύσει σωστα; Το φυσίγγι. Ασφαλώς, αλλά μια καλή κάννη θα βελτιώσει ένα μέτριο φυσίγγι και θα απογειώσει ένα πολύ καλό.
4) Το θέμα της φθινουσας καρπωσης δυστυχώς εξαρτάται από την πληθώρα τον θηραματων. Όσοι είμαστε πάνω από 40 τη θυμόμαστε τη διαφορά.
Στα υπόλοιπα συμφωνώ εν μέρει. Σαφώς κι ο κυνηγός θα πρέπει να ξοδέψει χρήματα για να βρει κυνηγοτοπους να έχει ένα σωστό όπλο επάνω του κι εν πάσει περιπτώσει να έχει μια εμπειρία στα θηράματα που κυνηγάει. Τώρα αν μπορεί να πηγαίνει σκοπευτήριο να προπονείται σε νεκρές περιόδους ακόμα καλύτερα, αλλά όλοι δε μπορούμε να το κάνουμε αυτό, καθότι για εμάς τους κυνηγούς το κυνήγι είναι το πιο ωραίο δευτερεύον πράγμα στη ζωή.
 
Απόσταση, φωτό ?
Δεν προσπαθώ να σε διαψεύσω απλά θέλω να δω την διαφορά.
Απόσταση που μετρήσαμε τα σκάγια στον κύκλο τον 76 cm ήταν 25 κ 30 μέτρα με 4 άστρα.
Foto δεν έχω ... δυστυχώς ΑΛΛΑ φαντάσου στον ίδιο κύκλο 40 με 50 σκάγια μέσα...
Στην Μαλακάσα πολύ καμάρωναν στον πίνακα για τα όπλα τους ... μέχρι που είδαν την βλητική διαφορά από το όπλο του φίλου.
Την ίδια εικόνα είχαν όταν έριχναν στον βατήρα... με τι τσοκ ρίχνεις του έλεγαν, απαντούσε με 4 άστρα κ δεν το πίστευαν από τα σπασίματα που έβλεπαν, μέχρι που τους έλεγε ότι έχει κάνει κώνο... κ η συζήτηση σταματούσε εκεί. :cool:
 
1) έριχνες με διευρυμένο αυλό (18.7-18.9) πριν 25 χρόνια και έβρισκες κυαθια που να κάνουν πλήρη έμφραξη; Ή μήπως τα όπλα σου ήταν στο 18.2-18.4;
Επίσης είναι κοινή αποδοχή ότι τα φυσίγγια με την πάροδο των ετών βελτιώθηκαν, δεν ξέρω κάποιον να ισχυρίζεται το αντίθετο με αποδείξεις. Και τα καψουλια έχουν εξελιχθεί και οι πυρίτιδες και τα κυαθια.
2-3) από ένα επίπεδο και πάνω, το "περισσότερο" καλό είναι αναξιοποίητο απ' το μέσο κυνηγό και για το μέσο θήραμα "περισσεύει". Αυτό υποστηρίζω σε όλη τη συζήτηση. Αφήνοντας στην άκρη το ρίσκο για μια μετατροπή χωρίς επιστροφή του @tasosmp πχ. η κάννη μετά όντως πέτυχε και βελτιώθηκε, δηλαδή ο κάτοχος είδε 40-50 σκάγια περισσότερα στον κύκλο των 76εκ σε νο7-8-9. Δηλαδή μιλάμε για φυσίγγια μικρών φτερωτών, τσίχλα τρυγόνι ορτύκι άντε να βάλω και φάσσα με νο7. Δηλαδή πριν δεν πέθαιναν αυτά τα πουλιά αλλά γεμίζοντας τον κύκλο άρχισαν οι καλύτερες καρπωσεις;
Ή, αν το ζήτημα τελικά είναι η εντυπωσιακή καταβολή, γιατί να κάνω κώνο και να μη ρίχνω με σφιχτοτερα τσοκ; Ή με ένα τσοκ φρένου;
Αν είναι να γεμίσω το μικρό θήραμα σκάγια, πως θα το απολαύσω στο φαγητό;
Να μιλήσουμε για μεγάλα υδρόβια και να πεις ότι έβαλες περισσότερα 2αρια στον κύκλο που θα κατεβάσουν το πράσινο ευκολότερα απ' τα 40-50-60μ το καταλαβαίνω απόλυτα και εκεί να ψάξεις να φέρεις όλο τον εξοπλισμό σου στα όρια του, όσο μπορεί να δώσει. Να ψειρισεις και την κάννη, και το τσοκ, και το φυσίγγιο και τα πάντα εκεί! Εκτός από θέμα αποτελέσματος είναι και διαχείρισης του θηράματος, θες νεκρά θηράματα όχι να φεύγουν τσαλακωμενα.

4) μήπως λοιπόν ψάχνουμε σε λάθος κατεύθυνση; φτάνουμε να ψάχνουμε την τρίχα αναλογικά με αυτά που ήδη έχουμε, αλλά εν τέλει το κάνουμε γιατί; Θα γεννήσει από μόνη της η σούπερ κάννη θηράματα; Αν είναι για να λέμε ότι έχουμε το Νο1 απλά, οκ πάω πάσο.
 
Θα σου απαντήσω μόνο στο πρώτο επειδή με ρώτησες. Όχι έριχνα με 18,3 άυλο και μάλιστα με benelli. Εγώ θα σου προτείνω να κάνεις ένα τεστ όσο αφορά τα φυσίγγια. Να βρεις παλιά φυσίγγια που δεν βγαίνουν πια και να τα βάλεις σε διευρυμένο άυλο να τα ρίξεις στο κυνήγι που πας. Μετά την ίδια μερα ρίξε τα καινούρια με τα άριστα υλικά εμφραξης. Γράψε το αποτέλεσμα στο κυνήγι και τι είδες και ευχαρίστως να το σχολιάσουμε.
 
1) έριχνες με διευρυμένο αυλό (18.7-18.9) πριν 25 χρόνια και έβρισκες κυαθια που να κάνουν πλήρη έμφραξη; Ή μήπως τα όπλα σου ήταν στο 18.2-18.4;
Επίσης είναι κοινή αποδοχή ότι τα φυσίγγια με την πάροδο των ετών βελτιώθηκαν, δεν ξέρω κάποιον να ισχυρίζεται το αντίθετο με αποδείξεις. Και τα καψουλια έχουν εξελιχθεί και οι πυρίτιδες και τα κυαθια.
2-3) από ένα επίπεδο και πάνω, το "περισσότερο" καλό είναι αναξιοποίητο απ' το μέσο κυνηγό και για το μέσο θήραμα "περισσεύει". Αυτό υποστηρίζω σε όλη τη συζήτηση. Αφήνοντας στην άκρη το ρίσκο για μια μετατροπή χωρίς επιστροφή του @tasosmp πχ. η κάννη μετά όντως πέτυχε και βελτιώθηκε, δηλαδή ο κάτοχος είδε 40-50 σκάγια περισσότερα στον κύκλο των 76εκ σε νο7-8-9. Δηλαδή μιλάμε για φυσίγγια μικρών φτερωτών, τσίχλα τρυγόνι ορτύκι άντε να βάλω και φάσσα με νο7. Δηλαδή πριν δεν πέθαιναν αυτά τα πουλιά αλλά γεμίζοντας τον κύκλο άρχισαν οι καλύτερες καρπωσεις;
Ή, αν το ζήτημα τελικά είναι η εντυπωσιακή καταβολή, γιατί να κάνω κώνο και να μη ρίχνω με σφιχτοτερα τσοκ; Ή με ένα τσοκ φρένου;
Αν είναι να γεμίσω το μικρό θήραμα σκάγια, πως θα το απολαύσω στο φαγητό;
Να μιλήσουμε για μεγάλα υδρόβια και να πεις ότι έβαλες περισσότερα 2αρια στον κύκλο που θα κατεβάσουν το πράσινο ευκολότερα απ' τα 40-50-60μ το καταλαβαίνω απόλυτα και εκεί να ψάξεις να φέρεις όλο τον εξοπλισμό σου στα όρια του, όσο μπορεί να δώσει. Να ψειρισεις και την κάννη, και το τσοκ, και το φυσίγγιο και τα πάντα εκεί! Εκτός από θέμα αποτελέσματος είναι και διαχείρισης του θηράματος, θες νεκρά θηράματα όχι να φεύγουν τσαλακωμενα.

4) μήπως λοιπόν ψάχνουμε σε λάθος κατεύθυνση; φτάνουμε να ψάχνουμε την τρίχα αναλογικά με αυτά που ήδη έχουμε, αλλά εν τέλει το κάνουμε γιατί; Θα γεννήσει από μόνη της η σούπερ κάννη θηράματα; Αν είναι για να λέμε ότι έχουμε το Νο1 απλά, οκ πάω πάσο.
Βασίλη Τα μέτρα είναι ο πρώτος κ απαράβατος κανόνας, κανένας κώνος ΔΕΝ θα σου δώσει παραπάνω επιτυχίες.
Η δοκιμή έγινε με φυσίγγια μικρών φτερωτών, (7-8-9 ) Δενδροτσιχλα -τσίχλα- τρυγόνι -ορτύκι γιατί αυτά είναι κ τα θηράματα που ασχολουμε.
Το τσοκ φρένου δοκιμάστηκε πριν τον κώνο δεν είχε τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Η καταβολές των θηραμάτων και η αποστάσεις έχουν αλλάξει, Εδω θα μπορούσα να σου πω ότι ο κώνος είναι ΤΣΟΚ ΣΤΟ ΤΣΟΚ.
 
Μου αρέσει η συζήτηση ... άναψε το θέμα.
Όλοι παιδιά συμφωνούμε ότι τα σωστά μέτρα του όπλου είναι το Α και το Ω.
Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κάποιος με αυτό και το ότι δεν το αναφέρουμε είναι γιατί το θεωρούμε δεδομένο!!!
Φίλε Τάσο πραγματικά με εντυπωσίασε η αύξηση της απόδοσης.
Επειδή όμως ξέρω ότι ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες θα κρατήσω τον μαμά κώνο στην Μ2 και αν φίλος τον επιμηκύνει θα κάνω δοκιμή και θα ανεβάσω φωτό.
Αν κάποιος άλλος το επιχειρήσει ας ανεβάσει φωτό.

Δείτε όμως το τελευταίο ποστ στην πρώτη σελίδα του trapshooters που έδωσα μερικά ποστ πιο πίσω.
Γράφει " The barrel of some guns such as the Beretta 390 and 391 have less barrel material over the long end of the chamber, and there have been quite a number of burst barrels ( shot with cones done by so well known and prominent gunsmiths) because of cutting the forcing cones too long in these barrels."
Άρα όποιος το επιχειρήσει ας το κάνει τουλάχιστον σε σωστό οπλουργο.
Safety first !!!
 
Μου αρέσει η συζήτηση ... άναψε το θέμα.
Όλοι παιδιά συμφωνούμε ότι τα σωστά μέτρα του όπλου είναι το Α και το Ω.
Δεν νομίζω ότι διαφωνεί κάποιος με αυτό και το ότι δεν το αναφέρουμε είναι γιατί το θεωρούμε δεδομένο!!!
Φίλε Τάσο πραγματικά με εντυπωσίασε η αύξηση της απόδοσης.
Επειδή όμως ξέρω ότι ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες θα κρατήσω τον μαμά κώνο στην Μ2 και αν φίλος τον επιμηκύνει θα κάνω δοκιμή και θα ανεβάσω φωτό.
Αν κάποιος άλλος το επιχειρήσει ας ανεβάσει φωτό.

Δείτε όμως το τελευταίο ποστ στην πρώτη σελίδα του trapshooters που έδωσα μερικά ποστ πιο πίσω.
Γράφει " The barrel of some guns such as the Beretta 390 and 391 have less barrel material over the long end of the chamber, and there have been quite a number of burst barrels ( shot with cones done by so well known and prominent gunsmiths) because of cutting the forcing cones too long in these barrels."
Άρα όποιος το επιχειρήσει ας το κάνει τουλάχιστον σε σωστό οπλουργο.
Safety first !!!
Βασίλη αυτή ήταν και η λογική του οπλουργού ( Επαγγελματιας ) που το πήγα μετρά εάν έχει "ψωμί" το συγκεκριμένο σημείο και μετά προχωρά.
Ακολουθεί της προδιαγραφές του κατασκευαστή ( κοπτικού ) και δεν πάει πάνω από 5 cm. Όχι μόνο σαν ασφάλεια αλλά δεν σου προσφέρει και τίποτε ο ποιο μεγάλος κώνος.
Αν ο φίλος σου τον επιμηκύνει θα σου πρότεινα να έχετε κάνει δόκιμες πριν και με τα 2 όπλα. Και μετά την επέμβαση ξανά με τα 2 όπλα για να δεις της διαφορές.
Το λέω γιατί η κληματολογικες συνθήκες από μέρα σε μέρα αλαζουν και δεν θα δεις ποτέ την ίδια τουφεκιά.
 
Απόσταση που μετρήσαμε τα σκάγια στον κύκλο τον 76 cm ήταν 25 κ 30 μέτρα με 4 άστρα.
Foto δεν έχω ... δυστυχώς ΑΛΛΑ φαντάσου στον ίδιο κύκλο 40 με 50 σκάγια μέσα...
Στην Μαλακάσα πολύ καμάρωναν στον πίνακα για τα όπλα τους ... μέχρι που είδαν την βλητική διαφορά από το όπλο του φίλου.
Την ίδια εικόνα είχαν όταν έριχναν στον βατήρα... με τι τσοκ ρίχνεις του έλεγαν, απαντούσε με 4 άστρα κ δεν το πίστευαν από τα σπασίματα που έβλεπαν, μέχρι που τους έλεγε ότι έχει κάνει κώνο... κ η συζήτηση σταματούσε εκεί. :cool:
μην τα λες αυτα τασο,δεν χρειαζεται,δεν θα πιστευουν αν δεν το δουν,ομως παιδια ειναι αληθεια,ετσι γινοτανε,βεβαια για να κανης τα σπασιματα που λεει ο φιλος,πρεπη να εχης κοντακη στα μετρα σου, και να κεντροτουφεκας,αλλιως δεν τα βλεπης αυτα.παντως οποιως θελη να κανη την αποπειρα,το συστηνο ανεπιφυλακτα,αν εχη κοντακη,στα μετρα του,και αν ριχνη μακρινες ντουφεκιες,γιατι για κοντα,δεν χρειαζεται,δυσκολευη πολλη το πραγμα
 
μην τα λες αυτα τασο,δεν χρειαζεται,δεν θα πιστευουν αν δεν το δουν,ομως παιδια ειναι αληθεια,ετσι γινοτανε,βεβαια για να κανης τα σπασιματα που λεει ο φιλος,πρεπη να εχης κοντακη στα μετρα σου, και να κεντροτουφεκας,αλλιως δεν τα βλεπης αυτα.παντως οποιως θελη να κανη την αποπειρα,το συστηνο ανεπιφυλακτα,αν εχη κοντακη,στα μετρα του,και αν ριχνη μακρινες ντουφεκιες,γιατι για κοντα,δεν χρειαζεται,δυσκολευη πολλη το πραγμα
Εχω δει παρομοιο πραγμα σε σουπερσπορτ φιλου με κωνο στο ψιλλακη, έτυχε να σπάσω με το 4αρι το μαμα έξω από τα σύρματα στο Σχιστό .love.
 
1) έριχνες με διευρυμένο αυλό (18.7-18.9) πριν 25 χρόνια και έβρισκες κυαθια που να κάνουν πλήρη έμφραξη; Ή μήπως τα όπλα σου ήταν στο 18.2-18.4;
Επίσης είναι κοινή αποδοχή ότι τα φυσίγγια με την πάροδο των ετών βελτιώθηκαν, δεν ξέρω κάποιον να ισχυρίζεται το αντίθετο με αποδείξεις. Και τα καψουλια έχουν εξελιχθεί και οι πυρίτιδες και τα κυαθια.
2-3) από ένα επίπεδο και πάνω, το "περισσότερο" καλό είναι αναξιοποίητο απ' το μέσο κυνηγό και για το μέσο θήραμα "περισσεύει". Αυτό υποστηρίζω σε όλη τη συζήτηση. Αφήνοντας στην άκρη το ρίσκο για μια μετατροπή χωρίς επιστροφή του @tasosmp πχ. η κάννη μετά όντως πέτυχε και βελτιώθηκε, δηλαδή ο κάτοχος είδε 40-50 σκάγια περισσότερα στον κύκλο των 76εκ σε νο7-8-9. Δηλαδή μιλάμε για φυσίγγια μικρών φτερωτών, τσίχλα τρυγόνι ορτύκι άντε να βάλω και φάσσα με νο7. Δηλαδή πριν δεν πέθαιναν αυτά τα πουλιά αλλά γεμίζοντας τον κύκλο άρχισαν οι καλύτερες καρπωσεις;
Ή, αν το ζήτημα τελικά είναι η εντυπωσιακή καταβολή, γιατί να κάνω κώνο και να μη ρίχνω με σφιχτοτερα τσοκ; Ή με ένα τσοκ φρένου;
Αν είναι να γεμίσω το μικρό θήραμα σκάγια, πως θα το απολαύσω στο φαγητό;
Να μιλήσουμε για μεγάλα υδρόβια και να πεις ότι έβαλες περισσότερα 2αρια στον κύκλο που θα κατεβάσουν το πράσινο ευκολότερα απ' τα 40-50-60μ το καταλαβαίνω απόλυτα και εκεί να ψάξεις να φέρεις όλο τον εξοπλισμό σου στα όρια του, όσο μπορεί να δώσει. Να ψειρισεις και την κάννη, και το τσοκ, και το φυσίγγιο και τα πάντα εκεί! Εκτός από θέμα αποτελέσματος είναι και διαχείρισης του θηράματος, θες νεκρά θηράματα όχι να φεύγουν τσαλακωμενα.

4) μήπως λοιπόν ψάχνουμε σε λάθος κατεύθυνση; φτάνουμε να ψάχνουμε την τρίχα αναλογικά με αυτά που ήδη έχουμε, αλλά εν τέλει το κάνουμε γιατί; Θα γεννήσει από μόνη της η σούπερ κάννη θηράματα; Αν είναι για να λέμε ότι έχουμε το Νο1 απλά, οκ πάω πάσο.
βασιλη δεν θα μπω,στο σκεπτικο να απαντησω,για τα 50-60 μετρα στα υδροβια,αλλα σκεψου,οτι αν ειναι πιο φονηκο το οπλο,λογο κατανομων,και περισοτερον σκαγιων,στον κυκλο,θα αποδειδη σιγουρα καλυτερα στα χοντρα σκαγια,και θα βαζει περισσοτερα σκαγια που τα χρειαζεσαι στα χοντρα.
 
βασιλη δεν θα μπω,στο σκεπτικο να απαντησω,για τα 50-60 μετρα στα υδροβια,αλλα σκεψου,οτι αν ειναι πιο φονηκο το οπλο,λογο κατανομων,και περισοτερον σκαγιων,στον κυκλο,θα αποδειδη σιγουρα καλυτερα στα χοντρα σκαγια,και θα βαζει περισσοτερα σκαγια που τα χρειαζεσαι στα χοντρα.
Εξάλλου το χοντρό σκαγι έχει πιο σφιχτες κατανομές και από μόνο του!
 
Απόσταση που μετρήσαμε τα σκάγια στον κύκλο τον 76 cm ήταν 25 κ 30 μέτρα με 4 άστρα.
Foto δεν έχω ... δυστυχώς ΑΛΛΑ φαντάσου στον ίδιο κύκλο 40 με 50 σκάγια μέσα...
Στην Μαλακάσα πολύ καμάρωναν στον πίνακα για τα όπλα τους ... μέχρι που είδαν την βλητική διαφορά από το όπλο του φίλου.
Την ίδια εικόνα είχαν όταν έριχναν στον βατήρα... με τι τσοκ ρίχνεις του έλεγαν, απαντούσε με 4 άστρα κ δεν το πίστευαν από τα σπασίματα που έβλεπαν, μέχρι που τους έλεγε ότι έχει κάνει κώνο... κ η συζήτηση σταματούσε εκεί. :cool:
Ρίξατε με full τσοκ και είδατε αυτές της διάφορες? Η μόνο με το 4 Άρι?
 
Μας μετέφερα εδώ.
Για όποιον είναι καλός στο listening, ενδιαφέροντα αυτά που λέει ο τύπος.
Η επιμήκυνση κώνου που επιδρά; Στην ανάκρουση και την κατανομή.
Επιδρά πάντα προς το καλύτερο; Για την ανάκρουση είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και ναι βοηθά.
Για τις κατανομές; Το μόνο που έχει αποδειχθεί είναι ότι από 0.5 ίντσα (1,27εκ.) κώνο ανεβαίνοντας έως 1.5 ίντσες (3,81εκ.) έχεις σίγουρα βελτίωση και στις κατανομές. Από κει πέρα δεν είναι σίγουρο και μάλιστα μπορεί και να επιδράσει αντίθετα, με κάποια φυσίγγια (πχ μάλλινα) και σε πολύ μεγάλα μήκη κώνου.
Και αναφέρει επίσης ότι το κυρίαρχο είναι να ταιριάξουμε το όπλο πάνω μας και να ρίχνουμε εμείς σωστά, διότι και το καλύτερο pattern να έχεις, αν δε βρει το στόχο...
βρετανική προφορά και μιλά αρκετά γρήγορα, όποιος έχει όρεξη ας το ακούσει και να με διορθώσει εάν κάτι δεν κατάλαβα καλά!
 
Θ
Μας μετέφερα εδώ.
Για όποιον είναι καλός στο listening, ενδιαφέροντα αυτά που λέει ο τύπος.
Η επιμήκυνση κώνου που επιδρά; Στην ανάκρουση και την κατανομή.
Επιδρά πάντα προς το καλύτερο; Για την ανάκρουση είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και ναι βοηθά.
Για τις κατανομές; Το μόνο που έχει αποδειχθεί είναι ότι από 0.5 ίντσα (1,27εκ.) κώνο ανεβαίνοντας έως 1.5 ίντσες (3,81εκ.) έχεις σίγουρα βελτίωση και στις κατανομές. Από κει πέρα δεν είναι σίγουρο και μάλιστα μπορεί και να επιδράσει αντίθετα, με κάποια φυσίγγια (πχ μάλλινα) και σε πολύ μεγάλα μήκη κώνου.
Και αναφέρει επίσης ότι το κυρίαρχο είναι να ταιριάξουμε το όπλο πάνω μας και να ρίχνουμε εμείς σωστά, διότι και το καλύτερο pattern να έχεις, αν δε βρει το στόχο...
βρετανική προφορά και μιλά αρκετά γρήγορα, όποιος έχει όρεξη ας το ακούσει και να με διορθώσει εάν κάτι δεν κατάλαβα καλά!
Θελεις την αποψη καποιου που εχει κανει σε 20 οπλα αυτη την βελτιωση ;
 
Back
Top