Τα πάντα για την κάννη

Επειδή κάπου αναφέρθηκε η ταχύτητα σε σχέση με την διάμετρο της κάννης, εάν διάβασα καλά, ακούστε τί λέει ο παρακάτω κύριος στο 03:10 του βίντεο...

 
Και εγώ επανέρχομαι με την απλοϊκή ερώτηση, εάν ο κώνος δίνει τόσο βελτιωμένο βλητικό αποτέλεσμα, για ποιό λόγο όλες οι μεγάλες εταιρείες δεν το εκμεταλλεύονται ; Έχουν σίγουρα όλα τα δεδομένα και την τεχνογνωσία να το υλοποιήσουν ...
Το μονο σηγουρο με τον κωνο ειναι οτι η τουφεκια μαζευει για αυτο ενα οπλο που εχει τουφεκια πιατο στα 25-30 μετρα θα κανει πολους να το αφησουν στην ακρη κατι που δεν θελει η μαζα
 
το μονο βεβαιο (απλη φυσικη ) ειναι οτι μειωνεται η ταχυτητα (πιθανα οσο ειπε ο Teo). Ηδη ριχνουμε με επιμηκημενο κωνο οταν ριχνουμε 70μμ φυσ. σε 76μμ θαλαμη. Αν μακρυνεις τον κωνο της 76 θα εχεις επιπλεον απωλεια. Στο κυνηγι οποιαδηποτε απωλεια ταχυτητας ειναι μη αποδεκτη.
Για το σκοπευτηριο το συζηταμε.
και το προς τα που γερνει η ζυγαρια , ειναι που συντηρει τις ατελειωτες συζητησεις μας.
ταχυτητα - κατανομη
ταχυτητα - λακτισμα
νο σκ - πυκνοτητα κατανομης
πυκνοτητα -αποσταση
αποσταση - νο σκ
Για το λακτισμα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος (δεν εχω κανει σε δικο μου οπλο, το να ριξεις με αλλουνου 5 τουφ, δε λεει, δεν ξερεις σιγουρα πως ηταν πριν), αλλα αν εχεις μειωση ταχ, εχεις λογω αυτου μειωση στο λακτισμα και δεν νομιζω να εχεις εξτρα
Για την κατανομη μαλλον σιγουρα βελτιωνεται , αλλα και εδω λογω μειωσης της ταχ, εχουμε βελτιωση. Εχουμε και εξτρα ;;;;;;;
Με λιγα λογια κανει ολα τα αντιθετα απο αυτο που λεει ο κυριος rob roberts
 
Η μικρή αυτή μείωση της αρχικής ταχύτητας (άρα και της ανάκρουσης) έχει ως αποτέλεσμα τα σκάγια να βγαίνουν απ' την κάννη με λιγότερες παραμορφώσεις. Ιδίως τα περιφερειακά. Αυτό οδηγεί στα "better patterns", δηλαδή σε καλύτερες κατανομές. Αυτές οι καλύτερες κατανομές είναι πιο πυκνές-συγκεντρωτικές, ακριβώς διότι διατήρησαν σε καλύτερη μορφή τα σκάγια τους. Και σίγουρα ξεκίνησαν με κάποια μ/δ λιγότερη ταχύτητα, αλλά πιστεύω ότι λόγω καλύτερης σφαιρικότητας κράτησαν σε εξίσου καλό επίπεδο τις λεγόμενες μένουσες, δηλ τις ταχύτητες στα 20-30-κλπ μέτρα απ' το στόμιο.
Για όλα όμως υπάρχει μια χρυσή τομή. Δεν υπάρχει ο ένας κώνος με το τάδε μήκος που αποδίδει τα μέγιστα. Ούτε όσο αυξάνει το μήκος του κώνου συνεχίζεις να παίρνεις ευνοϊκά βλητικα αποτελέσματα. Είναι σε συνδυασμό με το φάρδος του αυλού και με τη θαλάμη.
Η κάθε μεγάλη εταιρεία, που σέβεται τον εαυτό της, έχει καταλήξει σε ένα συνδυασμό θαλάμης (μήκος+κωνικοτητα αυτής)-κωνου συναρμογής (μήκος του ή αλλιώς γωνία μετάβασης από θαλάμη σε κώνο)-διαμετρος αυλού-διαμορφωση τσοκ για να παίρνει κατ' αυτή τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Σε συνδυασμό με το κράμα χάλυβα που χρησιμοποιεί και πως το κατεργάζεται για να βγει η τελική κάννη.
Όλα αυτά για κατασκευές από το εργοστάσιο.
Όταν πάμε σε αφτερμαρκετ, πιστεύω ότι η Αμερική πάλι δείχνει κάτι, αλλά εμείς κοιτάμε το δάχτυλο....
Καταρχάς, να σκεφτούμε πρώτα τι κυνήγι κάνει ο μέσος Αμερικανός και τι γομωσεις ρίχνει σε σχέση με έναν Έλληνα. Άλλα πράγματα ζητά από ένα όπλο και την κάννη του και άλλα εμείς.
Από κει και πέρα στο καθαρό τεχνικό κομμάτι της επέμβασης.
Δεν είναι τυχαίο ότι η κάθε εταιρεία που αναλαμβάνει εκεί την επιμήκυνση του κώνου συνοδεύει το όπλο από δικά της τσοκάκια. Αυτό που έχω διαβάσει είναι πως όσο μήκος δίνεις στον κώνο, τόσο θα πρέπει να το προσφέρεις μπροστά σε αντίστοιχο τμήμα σε τσοκ για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Πάμε πάλι στα δικά μας. Ποιος οπλουργός προσφέρει αυτό στον Έλληνα κυνηγό; computerized pattern analysis, επιμήκυνση κώνου ανάλογα την κάννη+τα κατάλληλα τσοκ. Οκ η σύγκριση μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει. Και σε τυχόν αστοχία-μη επιτυχία της επέμβασης ποιος σε καλύπτει; Κανείς...
Όλα αυτά, μπορεί ουσιαστικά να τα φτάσει ο κυνηγός χωρίς να πειράξει την κάννη του βιδώνοντας ένα τσοκ φρένου. Και στην τελική αν δε βολευτει απ' αυτή τη μετάβαση να το βάλει μια αγγελία και τέλος.
Εάν πιστεύει οποιοσδήποτε ότι η διαμόρφωση του κοίλου μιας κάννης Μπενέλι δε θα τον ικανοποιήσει στα κυνήγια του και θα του στερήσει θηράματα (εδώ έρχεται αυτό που λέει ο @Dimitris benelli ότι πρώτα κοιτάμε τη δική μας τελειοποίηση) ας αγοράσει την άλλη μάρκα που πιστεύει ότι η δική της κάννη θα του δώσει αυτά τα θηράματα που αξίζει και με την προηγούμενη δε θα έπεφταν. Δόξα τω Θεώ η αγορά βρίθει επιλογών για κάθε γούστο πραγματικά. Κανείς δεν μπορεί να πει ότι είμαι ανικανοποίητος απ' την ποικιλία επιλογών. Μάλλον αυτός θα έχει το πρόβλημα τελικά και όχι το όπλο.
Και τέλος, επειδή άπλωσε πολύ το σεντονακι.sarcastic., τις βελτιώσεις στα όπλα τις ξεκινάμε από πίσω προς τα μπρος. Χειριστής-κοντακι-κλπ
Στην Ελλάδα που μας αρέσει το εύκολο, το γρήγορο και μας φταίνε οι άλλοι ξεκινάμε απ' το αντίθετο.
Τσοκ-αυλος-κωνος-κλπ ;)
Εδωσες ρεστα φιλε ποσο καιρο τα μαζευεις αχαχαχαχα
 
Απόσταση που μετρήσαμε τα σκάγια στον κύκλο τον 76 cm ήταν 25 κ 30 μέτρα με 4 άστρα.
Foto δεν έχω ... δυστυχώς ΑΛΛΑ φαντάσου στον ίδιο κύκλο 40 με 50 σκάγια μέσα...
Στην Μαλακάσα πολύ καμάρωναν στον πίνακα για τα όπλα τους ... μέχρι που είδαν την βλητική διαφορά από το όπλο του φίλου.
Την ίδια εικόνα είχαν όταν έριχναν στον βατήρα... με τι τσοκ ρίχνεις του έλεγαν, απαντούσε με 4 άστρα κ δεν το πίστευαν από τα σπασίματα που έβλεπαν, μέχρι που τους έλεγε ότι έχει κάνει κώνο... κ η συζήτηση σταματούσε εκεί. :cool:
δεν βλεπω κατι εντυπωσιακο ή μη αναμενομενο. Που ηταν πριν αυτα τα 40-50 σκαγια ; αν ηταν στην περιφερια και μαζευτηκαν , αυτο το κανει το 3* τσοκ ....ωωω ναι ευκολοτερα ;);) . Νομιζα οτι συζηταμε για πανω απο 35-40 μ , στα 25-30 μ δεν εχει καμμια πρακτικη σημασια αν χανεται λιγο ή πολυ αρχικη ταχ.. Παντως εχω δει βελτιωση κατανομης με φτιαγμενο κωνο, αλλα αυτο που πραγματικα λεει ο όρος. Δηλαδη τον ιδιο αριθμο σκαγιων με πριν στον κυκλο, αλλααααα αλατιερα :)
 
μην τα λες αυτα τασο,δεν χρειαζεται,δεν θα πιστευουν αν δεν το δουν,ομως παιδια ειναι αληθεια,ετσι γινοτανε,βεβαια για να κανης τα σπασιματα που λεει ο φιλος,πρεπη να εχης κοντακη στα μετρα σου, και να κεντροτουφεκας,αλλιως δεν τα βλεπης αυτα.παντως οποιως θελη να κανη την αποπειρα,το συστηνο ανεπιφυλακτα,αν εχη κοντακη,στα μετρα του,και αν ριχνη μακρινες ντουφεκιες,γιατι για κοντα,δεν χρειαζεται,δυσκολευη πολλη το πραγμα

Θεωρητικά 50 σκάγια στα 450 νο8 είναι ποσοστό 11%, πρακτικά είναι πολύ μεγαλύτερο.
Προσωπικά την δοκιμή θα την έκανα με Νο3-4 και στα 35-45m.
25 κ 30 μέτρα με 4 άστρα να βελτιώσεις κατανομή ενώ μπορείς να την κάνεις με ένα σφιχτότερο τσοκ γιατί ?

Πραγματικά είναι απίστευτο για μολύβδινα με μόνη αλλαγή τον κώνο.!!! και όλα τα άλλα τα ίδια.

Και δεν είναι απίστευτο μόνο για μένα ...

Διαβάζω διάφορα για παραμόρφωση σκαγιών λόγω γωνίας κώνου κτλ, αλλά λάβετε υπόψη ότι στο σημείο αυτό η ταχύτητα των σκαγιών είναι ελάχιστη σχετικά με την τελική !!!! πόσο να παραμορφωθούν τα καϊμένα ? :)

Όπως και να χει, με αυτές τις επιδόσεις ελπίζω να υπάρξει επόμενος benellάκιας που θα κάνει την επιμήκυνση και να κρατήσει μερικές φωτό πριν και μετά την επέμβαση.

Αλήθεια σε ποιον οπλουργό κάνατε την επιμήκυνση ?
 
εγώ δε ξέρω τι λένε οι πίνακες και τα χαρτιά και το χω ξαναγράψει και παλιότερα εδώ μέσα στ φόρουμ εχω να πω ότι μετά το κώνο που έκανα στη κανη τα πουλιά στο περπατητο ξετιναζανε η διαφορά πριν κει μετά ήταν παραπάνω από εμφανής ίδιοι τόποι περπατητο τσίχλες ίδιο τσοκ ,όπως και η άλλη κανη που έχω της μπενελι με τη πακέτο του Ήφαιστου κωνος αυλος αχρωμιωτη είναι η μέρα με τη νυχτα αυτά εχω δει αυτά γράφω και όπως επίσης εχω ξαναγραψει μετά τους κωνους σκότωναν σαν μπερετα οπτιμα.sarcastic.
 
Επειδή κάπου αναφέρθηκε η ταχύτητα σε σχέση με την διάμετρο της κάννης, εάν διάβασα καλά, ακούστε τί λέει ο παρακάτω κύριος στο 03:10 του βίντεο...

Άλλος ινδιάνος ... more speed and less recoil από την αύξηση της διαμέτρου αυλού.
(εντάξει τον δικαιολογώ ... είπε ότι αύξησε και το βάρος του όπλου απλά το less recoil έπρεπε να το πει σε εκείνο το σημείο και όχι όταν μιλούσε για τον αυλό)
Εντύπωση μου κάνει πως δεν ανέφερε τίποτα για την αλλαγή από το 18,4->18,6 στην κατανομή !!!

Επιμηκυμένους κώνους κύριοι στο μέλλον.
Αν κάνουμε όλες τις αλλαγές φέτος, πως θα πάρετε καλύτερο όπλο του χρόνου ?
Αλήθεια οι traditional κώνοι της perazzi πόσο μήκος έχουν ?
Ο traditional αυλός μάθαμε ότι είναι ο 18,4.
 
εγώ δε ξέρω τι λένε οι πίνακες και τα χαρτιά και το χω ξαναγράψει και παλιότερα εδώ μέσα στ φόρουμ εχω να πω ότι μετά το κώνο που έκανα στη κανη τα πουλιά στο περπατητο ξετιναζανε η διαφορά πριν κει μετά ήταν παραπάνω από εμφανής ίδιοι τόποι περπατητο τσίχλες ίδιο τσοκ ,όπως και η άλλη κανη που έχω της μπενελι με τη πακέτο του Ήφαιστου κωνος αυλος αχρωμιωτη είναι η μέρα με τη νυχτα αυτά εχω δει αυτά γράφω και όπως επίσης εχω ξαναγραψει μετά τους κωνους σκότωναν σαν μπερετα οπτιμα.sarcastic.
Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω κι εγώ αλλά το παρέλειψα. Ιδιος σκοπευτης ίδια φυσίγγια ιδιος τόπος ίδια θηράματα, ίδια φυσίγγια και πολλές φορές ίδιες καιρικές συνθήκες. Αυτό που άλλαξε έκανε τη διαφορά, γιατί σίγουρα υπάρχει διαφορά σε μια φτιαγμένη καννη από μια απλή, όπως και σίγουρα υπάρχει διαφορά από καννη Χ σε καννη ψ...
 
δεν βλεπω κατι εντυπωσιακο ή μη αναμενομενο. Που ηταν πριν αυτα τα 40-50 σκαγια ; αν ηταν στην περιφερια και μαζευτηκαν , αυτο το κανει το 3* τσοκ ....ωωω ναι ευκολοτερα ;);) . Νομιζα οτι συζηταμε για πανω απο 35-40 μ , στα 25-30 μ δεν εχει καμμια πρακτικη σημασια αν χανεται λιγο ή πολυ αρχικη ταχ.. Παντως εχω δει βελτιωση κατανομης με φτιαγμενο κωνο, αλλα αυτο που πραγματικα λεει ο όρος. Δηλαδη τον ιδιο αριθμο σκαγιων με πριν στον κυκλο, αλλααααα αλατιερα :)
Φίλε μου, έχεις δίκιο τα 4 άστρα μπορούν να αντικατασταθουν από τα 3 και τα 3 από τα 2 και πάει λέγοντας.
Εγώ μετέφερα μια δικιά μου εμπειρία και έκανα δοκιμές με συγκεκριμένο τσοκ φυσίγγια και σκάγια.
Εσύ τι πιστεύεις όταν υπάρχει αυτή η διαφορά με το συγκεκριμένο τσοκ ΔΕΝ θα υπάρχει και στα άλλα!!!
ΔΕΝ ξέρω πόσες τουφεκιές έχεις δει σε πίνακα και σε διαφορετικές κληματολογικες συνθήκες για να μου πεις που πάνε τα σκάγια αυτά που δεν μπορούμε να βρούμε μέσα στον κύκλο τον 76cm .... και δεν μιλώ για 40!!! θα ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ.
Έχεις προσέξει πόσοι κυνηγοί παραπονιουνται οτι δεν τραβούν τα φυσίγγια τους στις δύσκολες κληματολογικες συνθήκες?
Εκεί καταλαβαίνεις τι κάνει ο κώνος...
Όπως καταλαβαινεις οι δύσκολες μέρες ΔΕΝ αφορούν μόνο τις Γυναίκες !!!
 
Φίλε μου, έχεις δίκιο τα 4 άστρα μπορούν να αντικατασταθουν από τα 3 και τα 3 από τα 2 και πάει λέγοντας.
Εγώ μετέφερα μια δικιά μου εμπειρία και έκανα δοκιμές με συγκεκριμένο τσοκ φυσίγγια και σκάγια.
Εσύ τι πιστεύεις όταν υπάρχει αυτή η διαφορά με το συγκεκριμένο τσοκ ΔΕΝ θα υπάρχει και στα άλλα!!!
ΔΕΝ ξέρω πόσες τουφεκιές έχεις δει σε πίνακα και σε διαφορετικές κληματολογικες συνθήκες για να μου πεις που πάνε τα σκάγια αυτά που δεν μπορούμε να βρούμε μέσα στον κύκλο τον 76cm .... και δεν μιλώ για 40!!! θα ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ.
Έχεις προσέξει πόσοι κυνηγοί παραπονιουνται οτι δεν τραβούν τα φυσίγγια τους στις δύσκολες κληματολογικες συνθήκες?
Εκεί καταλαβαίνεις τι κάνει ο κώνος...
Όπως καταλαβαινεις οι δύσκολες μέρες ΔΕΝ αφορούν μόνο τις Γυναίκες !!!
Δεν τελειωνει ποτε (ευτυχως χαχα) αυτη η συζητηση γιατι ολοι μας εχουμε περιορισμενα δεδομενα και αλλα ζητουμενα
Αυτος στο βιντεο της perazzi παντως πολυ μαρκετινγκ και φαινεται τι προωθει και τι παει να καλυψει πακεταροντας το με αλλα οπως ειπε καποιος ποιο πανω.
Μακαρι να κανουν κωνο καποιοι παπιαδες και να μας δειξουν τι διαφορα στα δυσκολα . Εκει θα αξιζει αν βοηθαει
 
Κοιτάξτε τι παίζει ... με τους κώνους
Κάποιοι δύσπιστοι σαν εμένα δεν πιστεύουν σε τίποτα αν δεν το δουν με τα μάτια τους.
Κάποιοι ορκίζονται ότι βελτιώνουν πολύ τις κατανομές και έχουν κάνει και τέστ.
Κάποιοι λένε ότι είναι λογικό να βελτιώνονται οι κατανομές λόγω μικρότερης παραμόρφωσης των μολυβένιων σκαγιών.
Κάποιοι έχουν κάνει δοκιμές και δεν βρίσκουν διαφορές.
Κάποιοι λένε ότι βελτιώνουν λίγο τις κατανομές των μολυβένιων και δεν υπάρχει διαφορά στα ατσάλινα.
Η briley λέει "μια καλύτερη κατανομή είναι σχεδόν πάντα βέβαια"
Κάποιοι λένε ότι αναλαμβάνουν συνολικό lifting και με δικά τους τσοκ σου εγγυώνται καλύτερες κατανομές από πριν (με πιστοποιητικό).
Η Fabarm λέει ότι πέρα από τον επιμυκημένο κώνο προσφέρω και Venturi και διευρυμένο αυλό ... άρα λογικά αυτή θα έπρεπε να είναι η ιδανική κάνη.
Ο καθένας ότι θέλει λέει, εμού συμπεριλαμβανομένου.

Για αυτό απλά πράγματα ... το τέστ που πρότεινα αρχικά σε όποιον φτιάξει κώνο σύντομα.
Μπας και βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Πάντα όμως γελάω όταν διαβάζω αυτό το άρθρο.
https://www.randywakeman.com/The_Mysterious_Lengthened_and_Elongated_Forcing Cone.htm
Εντάξει ο Randy είναι Randy αλλά έχει πλάκα.
 
Έχω μια m1 την οποία σκεφτόμουν να πουλήσω γιατί μετά από δοκιμες και κυνηγετική δραστηριότητα ενός χρόνου,ειχε απελπιστική αποδοση βλητικα. Επειδή είμαι ενάντια στο να σκαλιζω και να παραποιω οπλα που κάποιοι για κάποιο λόγω τα έχουν κατασκευάσει έτσι ήμουν στα πρόθυρα πώλησης. Ένας γνωστός στο κυνήγι μου πρότεινε να κάνω κώνο και πόρτινγκ στο όπλο καθώς το δικό του μεταμορφώθηκε. Με ανάμεικτα συναισθήματα επισκέφθηκα τον Παπατσαρουχα και προς τιμή του αφού εξέτασε την κανη μου είπε αυτολεξεί( εχώ δει οπλα που έχει δουλέψει ο κωνος και το πόρτινγκ και έχω δει κάποια που δεν απέδωσε κάτι πρώτου το αναλάβω οφείλω να στο πω όπως και να σε ενημερώσω ότι στην θέση σου θα έκανα μόνο πορτινκ εάν έχεις αμφιβολίες, το μόνο που θα σου πω σίγουρα είναι ότι θα κλείσει η ντουφεκια και θα έχεις λιγότερη αναπηδηση στομιου) Στιγμιαία απόφαση να το αφήσω για κώνο και πόρτινγκ, αποτέλεσμα μεταμόρφωση του οπλου από τις πρώτες κιόλας ντουφεκιες κώνος 3,εκατοστά με δική μου πρωτοβουλία. Στην ζωή Πότε μην λέμε ποτέ και ποτέ μην νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα.IMG_20200202_113604.jpg
 
Δεν τελειωνει ποτε (ευτυχως χαχα) αυτη η συζητηση γιατι ολοι μας εχουμε περιορισμενα δεδομενα και αλλα ζητουμενα
Αυτος στο βιντεο της perazzi παντως πολυ μαρκετινγκ και φαινεται τι προωθει και τι παει να καλυψει πακεταροντας το με αλλα οπως ειπε καποιος ποιο πανω.
Μακαρι να κανουν κωνο καποιοι παπιαδες και να μας δειξουν τι διαφορα στα δυσκολα . Εκει θα αξιζει αν βοηθαει
Ολες οι βελτιωσεις , ολες οι κανες οι υπερφονικες , ολα τα σουπερ φυσιγγια εχουν μια τρομερη προυποθεση ωστε να φερουν αποτελεσματα , πρεπει το κεντρο της τουφεκιας να χτυπαει το πουλι , οποιος λοιπον ειναι σιγουρος οτι σε καθε γωνια ριχνει κεντρο μπορω να του πω αναλυτικα τι κανει κ τι δεν κανει ο κωνος
 
Ολες οι βελτιωσεις , ολες οι κανες οι υπερφονικες , ολα τα σουπερ φυσιγγια εχουν μια τρομερη προυποθεση ωστε να φερουν αποτελεσματα , πρεπει το κεντρο της τουφεκιας να χτυπαει το πουλι , οποιος λοιπον ειναι σιγουρος οτι σε καθε γωνια ριχνει κεντρο μπορω να του πω αναλυτικα τι κανει κ τι δεν κανει ο κωνος
Εγω παντως δεν ειμαι αυτος :), αλλα πες εσυ για να μαθαινουμε
 
Back
Top