Τα πάντα για την κάννη

1 σημαντική αλλά όχι σίγουρη πληροφορία και 1 ασήμαντη αλλά σίγουρη :)
Το σημαντικό ... μάλλον το ά-κλικο κλείστρο της SBE3 ταιριάζει στην Μ2
Πηγή:
https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=12&t=462371
7ο post

Το ασήμαντο ... η πατέντα με την οποία η benelli διόρθωσε το click στα νέα κλείστρα
Πηγή:
https://patents.google.com/patent/US20140251118
Τρίτη φωτό εξάρτημα 100
 
Είναι τόσο απλό να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ο καθένας μας ότι το μήκος και η γωνία του κώνου βελτιώνει ΟΡΑΤΑ τις κατανομές, που από το ατελείωτο πλήθος των παρόμοιων θεμάτων σε ελληνικά και ξενόγλωσσα site και την απουσία απτών και μετρήσιμων αποδείξεων είμαι πεπεισμένος ότι δεν βελτιώνει απολύτως τίποτα.

Τεστ
Πάρτε 6 remington No4 από το ίδιο κουτί.
Ρίξτε 3 από αυτά σε ένα χαρτόνι με full στα 45m. (όχι στα 36 ... στα 45 για να είναι εμφανής η βελτίωση)
Πηγαίνετε στον καλύτερο οπλουργό και μετατρέψτε τον κώνο σε ότι σας φωτίσει ο Θεός.
Ρίξτε τα επόμενα 3 σε ίδια χαρτόνια με το ίδιο τσοκ και στα ίδια μέτρα.
Ανεβάστε και τις 6 φωτογραφίες να πειστούμε και εμείς οι άπιστοι.
So simple.

Δείτε τι γράφει ένα τυχαίο site για τον κώνο
FORCING CONE
We recommend doing this work to every shotgun. For your money, this is the most cost effective thing to do to receive the best results in patterns and recoil reduction. The area in a shotgun barrel just in front of the chamber that directs the shot load into the bore is called the forcing cone. In most production shotguns this forcing cone is very short and at a very steep angle. We lengthen the forcing cone to 3 inches and and finish it with a mirror polish. By lengthening the surface, several great things are achieved:
1. Velocity is increased by reducing the sudden friction encountered with a short forcing cone.
2. Felt recoil is reduced because the reduced friction allows the shot load to smoothly enter the shotgun bore.
3. Pellet deformation is dramatically reduced because the shock of suddenly constricting the shot load is eliminated giving more even and dense pattern.

Ο ίδιος προσφέρει και "COMPUTERIZED PATTERN ANALYSIS" αλλά με μια λεπτομέρεια ... "WE ONLY PATTERN TEST WITH OUR BRAND OF CHOKES".
Αν ήμουν ο ιδιοκτήτης του site καταρχήν θα έκανα "COMPUTERIZED PATTERN ANALYSIS" για κάθε όπλο το οποίο μου στέλνανε για "FORCING CONE" πριν και μετά και μάλιστα θα ανέβαζα τα αποτελέσματα για να πείσω κόσμο.
Επίσης θα έβγαζα και στατιστικά ... πχ επιμύκηνση κώνου = 10% + 5% βελτίωση στην κατανομή.
Καταρχήν το 1 και 2 δεν μπορούν να ισχύουν ταυτόχρονα για όποιον ξέρει στοιχειώδη φυσική Λυκείου.
Το 1 το επαληθεύεις πανεύκολα με έναν χρονογράφο.
Και το 3 με το αρχικό τεστ.

Κανένας εθελοντής για επέμβαση σε κώνο και όρεξη για πειράματα ?
Μόλις δημοσιεύσει τις 6 φωτογραφίες θα του πω και πείραμα για να αποδείξει (στον εαυτό του) ότι ούτε το 2 ισχύει.

William Thomson: "όταν κάτι μπορείς να το μετρήσεις και να το εκφράσεις με αριθμούς, τότε σίγουρα κάτι ξέρεις για αυτό."
 
Last edited:
Είναι τόσο απλό να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ο καθένας μας ότι το μήκος και η γωνία του κώνου βελτιώνει ΟΡΑΤΑ τις κατανομές, που από το ατελείωτο πλήθος των παρόμοιων θεμάτων σε ελληνικά και ξενόγλωσσα site και την απουσία απτών και μετρήσιμων αποδείξεων είμαι πεπεισμένος ότι δεν βελτιώνει απολύτως τίποτα.

Τεστ
Πάρτε 6 remington No4 από το ίδιο κουτί.
Ρίξτε 3 από αυτά σε ένα χαρτόνι με full στα 45m. (όχι στα 36 ... στα 45 για να είναι εμφανής η βελτίωση)
Πηγαίνετε στον καλύτερο οπλουργό και μετατρέψτε τον κώνο σε ότι σας φωτίσει ο Θεός.
Ρίξτε τα επόμενα 3 σε ίδια χαρτόνια με το ίδιο τσοκ και στα ίδια μέτρα.
Ανεβάστε τις φωτογραφίες να πειστούμε και εμείς οι άπιστοι.
So simple.

Δείτε τι γράφει ένα τυχαίο site για τον κώνο
FORCING CONE
We recommend doing this work to every shotgun. For your money, this is the most cost effective thing to do to receive the best results in patterns and recoil reduction. The area in a shotgun barrel just in front of the chamber that directs the shot load into the bore is called the forcing cone. In most production shotguns this forcing cone is very short and at a very steep angle. We lengthen the forcing cone to 3 inches and and finish it with a mirror polish. By lengthening the surface, several great things are achieved:
1. Velocity is increased by reducing the sudden friction encountered with a short forcing cone.
2. Felt recoil is reduced because the reduced friction allows the shot load to smoothly enter the shotgun bore.
3. Pellet deformation is dramatically reduced because the shock of suddenly constricting the shot load is eliminated giving more even and dense pattern.

Ο ίδιος προσφέρει και "COMPUTERIZED PATTERN ANALYSIS" αλλά με μια λεπτομέρεια ... "WE ONLY PATTERN TEST WITH OUR BRAND OF CHOKES".
Αν ήμουν ο ιδιοκτήτης του site καταρχήν θα έκανα "COMPUTERIZED PATTERN ANALYSIS" για κάθε όπλο το οποίο μου στέλνανε για "FORCING CONE" πριν και μετά και μάλιστα θα ανέβαζα τα αποτελέσματα για να πείσω κόσμο.
Επίσης θα έβγαζα και στατιστικά ... πχ επιμύκηνση κώνου = 10% + 5% βελτίωση στην κατανομή.
Καταρχήν το 1 και 2 δεν μπορούν να ισχύουν ταυτόχρονα για όποιον ξέρει στοιχειώδη φυσική Λυκείου.
Το 1 το επαληθεύεις πανεύκολα με έναν χρονογράφο.
Και το 3 με το αρχικό τεστ.

Κανένας εθελοντής για επέμβαση σε κώνο και όρεξη για πειράματα ?

William Thomson: "όταν κάτι μπορείς να το μετρήσεις και να το εκφράσεις με αριθμούς, τότε σίγουρα κάτι ξέρεις για αυτό."
Δεν είναι τυχαίο το site πρόκειται για τον Rob Roberts αναλαμβάνει για την ίδια την benelli usa να φτιάξει στις σειρές performance μόνο τον κώνο σαν γεωμετρία εσωτερικά και την σειρά με τρία τσοκ κατασκευής του. Το ίδιο κάνει και για την μπενελι η briley με ποιο τελειοποιημενο πακέτο. Το ίδιο έκανε και η seminole παλιότερα για την beretta.
 
Δεν είναι τυχαίο το site πρόκειται για τον Rob Roberts αναλαμβάνει για την ίδια την benelli usa να φτιάξει στις σειρές performance μόνο τον κώνο σαν γεωμετρία εσωτερικά και την σειρά με τρία τσοκ κατασκευής του. Το ίδιο κάνει και για την μπενελι η briley με ποιο τελειοποιημενο πακέτο. Το ίδιο έκανε και η seminole παλιότερα για την beretta.
Κωνσταντίνε δεν τον ξέρω τον τύπο ... τυχαία βρήκα το site ... μπορεί να λέει και να κάνει ότι θέλει αλλά φυσική πάντως σίγουρα δεν ξέρει ή δεν θέλει να ξέρει.
Επιμένω στο απλό πείραμα που θα μας πείσει όλους.
 
Κωνσταντίνε δεν τον ξέρω τον τύπο ... τυχαία βρήκα το site ... μπορεί να λέει και να κάνει ότι θέλει αλλά φυσική πάντως σίγουρα δεν ξέρει.
Επιμένω στο απλό πείραμα που θα μας πείσει όλους.
Και γω του ίδιου σκεπτικού είμαι μην νομίζεις, αν δεν δω ,δοκιμάσω δεν πιστεύω.
 
Και γω του ίδιου σκεπτικού είμαι μην νομίζεις, αν δεν δω ,δοκιμάσω δεν πιστεύω.
Είναι δυνατόν να γράφει δημόσια ότι η ταχύτητα των σκαγιών αυξάνεται και η ανάκρουση μειώνεται ?
Δηλαδή αν φτιάξει κώνο που θα τετραπλασιάζει την ταχύτητα 4*400m/sec = 1600m/sec !!!! η ταχύτητα ανάκρουσης θα μειωθεί 4 φορές ?
ΕΛΕΟΣ !!!!
Αρχή διατήρησης της ορμής
ΜV=mu
 
Και εγώ επανέρχομαι με την απλοϊκή ερώτηση, εάν ο κώνος δίνει τόσο βελτιωμένο βλητικό αποτέλεσμα, για ποιό λόγο όλες οι μεγάλες εταιρείες δεν το εκμεταλλεύονται ; Έχουν σίγουρα όλα τα δεδομένα και την τεχνογνωσία να το υλοποιήσουν ...
 
Επηδη έχω κάνει κόνο σε Πόλα όπλα δικά μου θα σας πω το εξής η ταχύτητα πέφτει κατά 8 με 10 μτ αλά οι κατανομές βελτιώνονται αισθητά όπως και η ανάκρουση αν γίνει σωστά το όπλο βελτιώνετε σε αυτά τα δύο σημεία
 
το μονο βεβαιο (απλη φυσικη ) ειναι οτι μειωνεται η ταχυτητα (πιθανα οσο ειπε ο Teo). Ηδη ριχνουμε με επιμηκημενο κωνο οταν ριχνουμε 70μμ φυσ. σε 76μμ θαλαμη. Αν μακρυνεις τον κωνο της 76 θα εχεις επιπλεον απωλεια. Στο κυνηγι οποιαδηποτε απωλεια ταχυτητας ειναι μη αποδεκτη.
Για το σκοπευτηριο το συζηταμε.
και το προς τα που γερνει η ζυγαρια , ειναι που συντηρει τις ατελειωτες συζητησεις μας.
ταχυτητα - κατανομη
ταχυτητα - λακτισμα
νο σκ - πυκνοτητα κατανομης
πυκνοτητα -αποσταση
αποσταση - νο σκ
Για το λακτισμα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος (δεν εχω κανει σε δικο μου οπλο, το να ριξεις με αλλουνου 5 τουφ, δε λεει, δεν ξερεις σιγουρα πως ηταν πριν), αλλα αν εχεις μειωση ταχ, εχεις λογω αυτου μειωση στο λακτισμα και δεν νομιζω να εχεις εξτρα
Για την κατανομη μαλλον σιγουρα βελτιωνεται , αλλα και εδω λογω μειωσης της ταχ, εχουμε βελτιωση. Εχουμε και εξτρα ;;;;;;;
 
ο κωνος δεν υπαρχει για να στριμωχνει τα σκαγια (αυτο ειναι αναγκαιο κακο), ειναι για να στριμωχνει τα αερια και να τους δινει αποτομα ταχυτητα (Bernulli) . δεσ τε πως ειναι η σφαιρα πιστολιου χωρις λαιμο , που ειναι για μικρη ταχητητα και πως η σφαιρα απο G3. ο κωνος ειναι ο στενος λαιμος και ειναι πανω στον καλυκα γιατι αν ηταν στο οπλο οπως στο λειοκανο θα εχανε ευθυβολια ( ή ολες οι σφαιρες θα ηταν μεσα σε πλαστικο σαν τα μονοβολα suvestre για να μην εχουμε και απωλειες,
 
Η μικρή αυτή μείωση της αρχικής ταχύτητας (άρα και της ανάκρουσης) έχει ως αποτέλεσμα τα σκάγια να βγαίνουν απ' την κάννη με λιγότερες παραμορφώσεις. Ιδίως τα περιφερειακά. Αυτό οδηγεί στα "better patterns", δηλαδή σε καλύτερες κατανομές. Αυτές οι καλύτερες κατανομές είναι πιο πυκνές-συγκεντρωτικές, ακριβώς διότι διατήρησαν σε καλύτερη μορφή τα σκάγια τους. Και σίγουρα ξεκίνησαν με κάποια μ/δ λιγότερη ταχύτητα, αλλά πιστεύω ότι λόγω καλύτερης σφαιρικότητας κράτησαν σε εξίσου καλό επίπεδο τις λεγόμενες μένουσες, δηλ τις ταχύτητες στα 20-30-κλπ μέτρα απ' το στόμιο.
Για όλα όμως υπάρχει μια χρυσή τομή. Δεν υπάρχει ο ένας κώνος με το τάδε μήκος που αποδίδει τα μέγιστα. Ούτε όσο αυξάνει το μήκος του κώνου συνεχίζεις να παίρνεις ευνοϊκά βλητικα αποτελέσματα. Είναι σε συνδυασμό με το φάρδος του αυλού και με τη θαλάμη.
Η κάθε μεγάλη εταιρεία, που σέβεται τον εαυτό της, έχει καταλήξει σε ένα συνδυασμό θαλάμης (μήκος+κωνικοτητα αυτής)-κωνου συναρμογής (μήκος του ή αλλιώς γωνία μετάβασης από θαλάμη σε κώνο)-διαμετρος αυλού-διαμορφωση τσοκ για να παίρνει κατ' αυτή τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα. Σε συνδυασμό με το κράμα χάλυβα που χρησιμοποιεί και πως το κατεργάζεται για να βγει η τελική κάννη.
Όλα αυτά για κατασκευές από το εργοστάσιο.
Όταν πάμε σε αφτερμαρκετ, πιστεύω ότι η Αμερική πάλι δείχνει κάτι, αλλά εμείς κοιτάμε το δάχτυλο....
Καταρχάς, να σκεφτούμε πρώτα τι κυνήγι κάνει ο μέσος Αμερικανός και τι γομωσεις ρίχνει σε σχέση με έναν Έλληνα. Άλλα πράγματα ζητά από ένα όπλο και την κάννη του και άλλα εμείς.
Από κει και πέρα στο καθαρό τεχνικό κομμάτι της επέμβασης.
Δεν είναι τυχαίο ότι η κάθε εταιρεία που αναλαμβάνει εκεί την επιμήκυνση του κώνου συνοδεύει το όπλο από δικά της τσοκάκια. Αυτό που έχω διαβάσει είναι πως όσο μήκος δίνεις στον κώνο, τόσο θα πρέπει να το προσφέρεις μπροστά σε αντίστοιχο τμήμα σε τσοκ για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
Πάμε πάλι στα δικά μας. Ποιος οπλουργός προσφέρει αυτό στον Έλληνα κυνηγό; computerized pattern analysis, επιμήκυνση κώνου ανάλογα την κάννη+τα κατάλληλα τσοκ. Οκ η σύγκριση μόνο γέλιο μπορεί να προκαλέσει. Και σε τυχόν αστοχία-μη επιτυχία της επέμβασης ποιος σε καλύπτει; Κανείς...
Όλα αυτά, μπορεί ουσιαστικά να τα φτάσει ο κυνηγός χωρίς να πειράξει την κάννη του βιδώνοντας ένα τσοκ φρένου. Και στην τελική αν δε βολευτει απ' αυτή τη μετάβαση να το βάλει μια αγγελία και τέλος.
Εάν πιστεύει οποιοσδήποτε ότι η διαμόρφωση του κοίλου μιας κάννης Μπενέλι δε θα τον ικανοποιήσει στα κυνήγια του και θα του στερήσει θηράματα (εδώ έρχεται αυτό που λέει ο @Dimitris benelli ότι πρώτα κοιτάμε τη δική μας τελειοποίηση) ας αγοράσει την άλλη μάρκα που πιστεύει ότι η δική της κάννη θα του δώσει αυτά τα θηράματα που αξίζει και με την προηγούμενη δε θα έπεφταν. Δόξα τω Θεώ η αγορά βρίθει επιλογών για κάθε γούστο πραγματικά. Κανείς δεν μπορεί να πει ότι είμαι ανικανοποίητος απ' την ποικιλία επιλογών. Μάλλον αυτός θα έχει το πρόβλημα τελικά και όχι το όπλο.
Και τέλος, επειδή άπλωσε πολύ το σεντονακι.sarcastic., τις βελτιώσεις στα όπλα τις ξεκινάμε από πίσω προς τα μπρος. Χειριστής-κοντακι-κλπ
Στην Ελλάδα που μας αρέσει το εύκολο, το γρήγορο και μας φταίνε οι άλλοι ξεκινάμε απ' το αντίθετο.
Τσοκ-αυλος-κωνος-κλπ ;)
 
Ας μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι. Ας μην πιστεύουμε ότι όλα είναι μάρκετινγκ. Η εξέλιξη υπάρχει σε όλα τα προϊόντα τι σας κάνει να πιστεύετε ότι τα όπλα αποτελούν εξαίρεση; Εννοείται ότι κυριως παίζει ρόλο αυτός που χειρίζεται το όπλο. Αλλα και τα υπόλοιπα δεν είναι πιστεύω αμελητέα. Αλλιώς η benelli δε θα έβγαζε καμιά power bore ως πιο αποδοτική. Θα κράταγε την κλασσική της καννη από το 1980, θα κοτσαριζε και μια Ρίγα από ανθρακονημα, πάρε και ξύλα grade 3 και μια επίστρωση best και εδώ είσαι. Γιατί δηλαδή να πιστεύουμε πως όλες οι υπόλοιπες τεχνολογίες αποδίδουν, αλλά η καννη του όπλου δεν έχει σημασία αυτό δεν το έχω καταλάβει. Δεν είναι όλα νούμερα και μαθηματικοί τύποι πάντως.
 
Η μικρή αυτή μείωση της αρχικής ταχύτητας (άρα και της ανάκρουσης) έχει ως αποτέλεσμα τα σκάγια να βγαίνουν απ' την κάννη με λιγότερες παραμορφώσεις. Ιδίως τα περιφερειακά. Αυτό οδηγεί στα "better patterns", δηλαδή σε καλύτερες κατανομές. Αυτές οι καλύτερες κατανομές είναι πιο πυκνές-συγκεντρωτικές, ακριβώς διότι διατήρησαν σε καλύτερη μορφή τα σκάγια τους.....Όλα αυτά, μπορεί ουσιαστικά να τα φτάσει ο κυνηγός χωρίς να πειράξει την κάννη του βιδώνοντας ένα τσοκ φρένου.
Συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που λες απλά την μικρότερη αρχική ταχύτητα μπορείς να την πετύχεις αλλάζοντας φυσίγγι, δεν χρειάζεται να επιμυκήνεις τον κώνο ή να βάλεις τσοκ φρένου μόνο για αυτόν τον λόγο. Αν τώρα έχεις καταλήξει σε έναν τύπο φυσιγγίου και δεν θες να τον αλλάξεις έχει λογική το τσοκόφρενο. :)
 
Μα αυτοί που κάνουν όλες τις τεχνολογικές εξελίξεις που αφορούν στο όπλο συνολικά, σε αριθμούς και μαθηματικούς τύπους στηρίζονται.
Το κομμάτι της βλητικής που αφορά στη διέλευση της γόμωσης απ' το κοίλο του όπλου υπακούει στους νόμους της Φυσικής και όχι σε ανθρώπινη δύναμη. Ο νόμος του Bernoulli πχ έχει περίπου 300 χρόνια ζωής... Όσο είναι να φτάσουμε, φτάσαμε. Απλά γύρω από μικροσυνδυασμούς θα γυρνάμε.
Ό,τι πήραμε, πήραμε απ τις κάννες, έχω την ταπεινή άποψη. Παίξαμε με κράμματα, παίξαμε με χρωμιώσεις-αχρωμίωτες, με διαμέτρους αυλού, με μήκη κώνου, με τρόπο κατασκευής της κάννης (θερμή-ψυχρή σφυρηλάτιση, βαθύς τρυπανισμός), βάλαμε κρυογενική επεξεργασία. Βάλαμε ρίγες, βγάλαμε ρίγες, ξαναβάλαμε ανθρακονημάτων (και η ρίγα παίζει ρόλο στην ταλάντωση της κάννης...), κάναμε porting.
Πιστεύω ότι μέλλον υπάρχει στο φυσίγγι σίγουρα και ακόμα έχει κάποια (πόσα δεν ξέρω, βλέπω πολύ μεγάλη και ενδιαφέρουσα ήδη άνθηση) περιθώρια η εξέλιξη τεχνολογίας πάνω στο τσοκ.
Δε μηδένισε κανείς τίποτα, απλά πρέπει να τα ιεραρχούμε σωστά.
Δε θα αφήσουμε το Α, τον χειριστή και τη συνεχή βελτίωσή του και το Β, δηλ. το κοντάκι πάνω του, για να πάμε καρφί στο Δ-Ε για τον κώνο ή τον αυλό.
Όλα αυτά έχουν ένα συντελεστή βαρύτητας στο τελικό αποτέλεσμα.
Πάντα ο άνθρωπος είναι στην κορυφή και η ψυχολογία του... ;)

Αλήθεια είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι "οι κάννες του 1980" ανεξαρτήτου εταιρείας, είναι κατώτερες βλητικά από τις κάννες του 2020 της ίδιας εταιρείας; :)
να εξαιρέσω για προφανείς λόγους τα ατσάλινα σκάγια, που τότε δεν υπήρχαν ως υποχρέωση.
 
Συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά που λες απλά την μικρότερη αρχική ταχύτητα μπορείς να την πετύχεις αλλάζοντας φυσίγγι, δεν χρειάζεται να επιμυκήνεις τον κώνο ή να βάλεις τσοκ φρένου μόνο για αυτόν τον λόγο. Αν τώρα έχεις καταλήξει σε έναν τύπο φυσιγγίου και δεν θες να τον αλλάξεις έχει λογική το τσοκόφρενο. :)
Προσοχή όμως ... Το τσοκόφρενο ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΕΙ τις παραμορφώσεις των σκαγιων μιας και αυτές οφείλονται στην απότομη επιτάχυνση στα πρώτα 30 εκατοστά της κάνης !!! εκεί δηλαδή που έχουμε την απότομη επιτάχυνση. Κάνει άλλες δουλειές αλλά σίγουρα δεν μειώνει τις παραμορφώσεις των σκαγιών.
 
Δεν είναι τυχαίο ότι η κάθε εταιρεία που αναλαμβάνει εκεί την επιμήκυνση του κώνου συνοδεύει το όπλο από δικά της τσοκάκια. Αυτό που έχω διαβάσει είναι πως όσο μήκος δίνεις στον κώνο, τόσο θα πρέπει να το προσφέρεις μπροστά σε αντίστοιχο τμήμα σε τσοκ για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.
αυτο που λες εδω εχει ψωμι αλλα οντως βρισκεις ελαχιστα στο net. και η εμπειρια στην ελλαδα μηδεν. ισως γι αυτο δεν δουλευουν καλα σε ολα τα οπλα , ολα τα αφτερμαρκετ τσοκ. υποψιαζομαι οτι κυριως διαλεγουν κωνο. θελει ψαξιμο
 
Λοιπόν έχω στην κατοχή μου μια Benelli Crio του 2004, βλητικά το όπλο εργοστασιακά ήταν πολύ ποιο ανώτερο από αλλά όπλα, και σε συγκέντρωση αλλά και σε κατανομές.

Το μόνο όπλο που το άφηνε πίσω με διαφορά 40 με 50 σκάγια … ήταν ενός φίλου που είχε κάνει κώνο…

Αποφάσισα μετα από τόσα χρόνια και μετα από πολύ σκέψη να κάνω και εγώ κώνο, τα βλητικά του όπλου μου τα γνώριζα, γιαυτό

Μετα την επέμβαση του κώνου έγινε και η σύγκριση με το όπλο του φίλου μου … και αυτή η διαφορά που είχαμε δεν υπήρχε πια.

ΥΓ. χωρίς να αλλάξω τσοκ. Τώρα ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα εάν βελτιώνει η όχι …
Screenshot_5.jpg20190531_111927.jpg
 
Μα αυτοί που κάνουν όλες τις τεχνολογικές εξελίξεις που αφορούν στο όπλο συνολικά, σε αριθμούς και μαθηματικούς τύπους στηρίζονται.
Το κομμάτι της βλητικής που αφορά στη διέλευση της γόμωσης απ' το κοίλο του όπλου υπακούει στους νόμους της Φυσικής και όχι σε ανθρώπινη δύναμη. Ο νόμος του Bernoulli πχ έχει περίπου 300 χρόνια ζωής... Όσο είναι να φτάσουμε, φτάσαμε. Απλά γύρω από μικροσυνδυασμούς θα γυρνάμε.
Ό,τι πήραμε, πήραμε απ τις κάννες, έχω την ταπεινή άποψη. Παίξαμε με κράμματα, παίξαμε με χρωμιώσεις-αχρωμίωτες, με διαμέτρους αυλού, με μήκη κώνου, με τρόπο κατασκευής της κάννης (θερμή-ψυχρή σφυρηλάτιση, βαθύς τρυπανισμός), βάλαμε κρυογενική επεξεργασία. Βάλαμε ρίγες, βγάλαμε ρίγες, ξαναβάλαμε ανθρακονημάτων (και η ρίγα παίζει ρόλο στην ταλάντωση της κάννης...), κάναμε porting.
Πιστεύω ότι μέλλον υπάρχει στο φυσίγγι σίγουρα και ακόμα έχει κάποια (πόσα δεν ξέρω, βλέπω πολύ μεγάλη και ενδιαφέρουσα ήδη άνθηση) περιθώρια η εξέλιξη τεχνολογίας πάνω στο τσοκ.
Δε μηδένισε κανείς τίποτα, απλά πρέπει να τα ιεραρχούμε σωστά.
Δε θα αφήσουμε το Α, τον χειριστή και τη συνεχή βελτίωσή του και το Β, δηλ. το κοντάκι πάνω του, για να πάμε καρφί στο Δ-Ε για τον κώνο ή τον αυλό.
Όλα αυτά έχουν ένα συντελεστή βαρύτητας στο τελικό αποτέλεσμα.
Πάντα ο άνθρωπος είναι στην κορυφή και η ψυχολογία του... ;)

Αλήθεια είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι "οι κάννες του 1980" ανεξαρτήτου εταιρείας, είναι κατώτερες βλητικά από τις κάννες του 2020 της ίδιας εταιρείας; :)
να εξαιρέσω για προφανείς λόγους τα ατσάλινα σκάγια, που τότε δεν υπήρχαν ως υποχρέωση.
Με απλά λόγια δηλαδή θα πρέπει να φτάσω πρώτα σε σκοπευτικο επίπεδο πρωταθλητή και μετά να την ψάξω για μια καλή κάννη ή ενα καλό φυσίγγι κλπ; Τελος πιστεύω ότι ναι τα καινούρια όπλα με τις οποίες τεχνολογίες τους έχουν ανώτερη τουφέκια και λιγότερες ιδιοτροπίες σε φυσίγγια από τις παλιές, γιατί αλλιώς πολύ απλά θα τις είχαν αφήσει στην τύχη τους οι εταιρείες.
 
Back
Top