Τα πάντα για την κάννη

Βλητικα , δεν το διευκρινισα
Εδώ τώρα μας βάζεις δύσκολα!ειναι παρά πολλά και θέλει νομίζω εκτεταμένες δοκιμες,Προσωπικά το μερκελ με έκανε να το θαυμάσω χωρίς να έχω κάνει δοκιμες καθαρά από εικόνες και αίσθηση σκοτωματα!
 
Εδώ τώρα μας βάζεις δύσκολα!ειναι παρά πολλά και θέλει νομίζω εκτεταμένες δοκιμες,Προσωπικά το μερκελ με έκανε να το θαυμάσω χωρίς να έχω κάνει δοκιμες καθαρά από εικόνες και αίσθηση σκοτωματα!
Ότι πληρώνεις παίρνεις πολλές φορές...
 

Ο Dr Mηχανολόγος Μηχανικός τα μπερδεύει λίγο αλλά σαν γενικό συμπέρασμα (=πρώτη πρόταση) συμφωνώ μαζί του.

"Μια τέτοια πολυσταδιακη τεχνολογία έχουμε εφαρμόσει στην Browing "
Browning γράφεται ... και επίσης ξέρει κανένας τον τύπο ή έκανε copy paste και μοιάζει σαν να δουλεύει στην ""Browing"" την γράφει και λάθος ...
 
Ο Dr Mηχανολόγος Μηχανικός τα μπερδεύει λίγο αλλά σαν γενικό συμπέρασμα (=πρώτη πρόταση) συμφωνώ μαζί του.
Που τα μπερδευει;

Διότι εγώ δεν εντόπισα κάτι τετοιο;

Καλοπροαίρετα το ρωτάω...
Εξάλλου δε θα μπορούσα να αμφισβητήσω κάτι που δεν έχω αντιληφθεί.

Για πες....
 
"Τέλος με διευρυμένο αυλό ξεχαστε τα σκοπευτικα αθλήματα γιατί στο στόχαστρο θα βλέπετε το άγχος σας και όχι τον δίσκο" ...



Να τα πουλήσουν όλοι δηλαδή....Ρε τι πάθαμε στο ίσιωμα..
Ποιος το λεει αυτο με τον διευρυμενο ;
 
Που τα μπερδευει;
Διότι εγώ δεν εντόπισα κάτι τετοιο;
Καλοπροαίρετα το ρωτάω...
Εξάλλου δε θα μπορούσα να αμφισβητήσω κάτι που δεν έχω αντιληφθεί.
Για πες....

"Εάν λοιπόν θεωρήσουμε ότι χρησιμοποιούμε στο όπλο μας μια κάννη με αυλό 18,4 τότε σημαίνει πρακτικά ότι, μετά τον κώνο συναρμογής και μέχρι να φτάσουμε στην περιοχή των chokes, η "τουφεκιά" μας εξακολουθει να έχει ακριβώς το ίδιο ενεργειακό περιβάλλον με εκείνο που είχε στο φυσιγγι
Αυτό σημαίνει ότι ο βασικός όρος της τουφεκιάς που είναι η πίεση (Ρ) παραμένει σταθερή (εφόσον δεν έχουμε επιστροφή αερίων) επί του φορτίου των σκαγιων-μολυβδου και με βάση την θερμοδυναμική χαρακτηρίζεται από τον τύπο...
(Ρ) = F/18,4
όπου...F είναι η θερμική-προωθητικη δύναμη της πυρίτιδας (αριθμητής)
και...18,4 είναι ο αυλός της κάννης (παρονομαστής)"


1. Η πίεση δεν παραμένει σταθερή κατά την κίνηση των σκαγιών προς την έξοδο όπως γράφει
2. Το ενεργειακό περιβάλλον τι είναι ??? Νέος φυσικός όρος ?
3. Η πίεση είναι δύναμη προς εμβαδό και όχι προς διάμετρο. Θα ήταν πιο "σωστό" να έγραφε Ρ ανάλογη του F/(18,4^2) ... αυτό είναι λάθος ολκής ασχέτως σε ποιους απευθύνεσαι
3. "Όσο διευρύνουμε - μεγαλωνουμε τον αυλό (σε 18,6 - 18,7 κλπ) κρατώντας σταθερή την πυρίτιδα τοσο ελατωνουμε την πιεση (Ρ) της τουφεκιας με αποτέλεσμα να μειώνεται η ανάκρουση"
ναι αλλά αυξάνουμε την δύναμη άρα και την ταχύτητα των σκαγιών γιατί F ανάλογη του P*(18,4^2) άρα καταλήσει σε αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θέλει να περάσει με το άρθρο του ...
Η πίεση επίσης δεν έχει σχέση με την ανάκρουση ... Αρχή διατήρησης ορμής ΜV=mu
Και άλλα που βαριέμαι να γράφω.
Δεν σου έκανε εντύπωση το "Μια τέτοια πολυσταδιακη τεχνολογία έχουμε εφαρμόσει στην Browing "
 
"Εάν λοιπόν θεωρήσουμε ότι χρησιμοποιούμε στο όπλο μας μια κάννη με αυλό 18,4 τότε σημαίνει πρακτικά ότι, μετά τον κώνο συναρμογής και μέχρι να φτάσουμε στην περιοχή των chokes, η "τουφεκιά" μας εξακολουθει να έχει ακριβώς το ίδιο ενεργειακό περιβάλλον με εκείνο που είχε στο φυσιγγι
Αυτό σημαίνει ότι ο βασικός όρος της τουφεκιάς που είναι η πίεση (Ρ) παραμένει σταθερή (εφόσον δεν έχουμε επιστροφή αερίων) επί του φορτίου των σκαγιων-μολυβδου και με βάση την θερμοδυναμική χαρακτηρίζεται από τον τύπο...
(Ρ) = F/18,4
όπου...F είναι η θερμική-προωθητικη δύναμη της πυρίτιδας (αριθμητής)
και...18,4 είναι ο αυλός της κάννης (παρονομαστής)"


1. Η πίεση δεν παραμένει σταθερή κατά την κίνηση των σκαγιών προς την έξοδο όπως γράφει
2. Το ενεργειακό περιβάλλον τι είναι ??? Νέος φυσικός όρος ?
3. Η πίεση είναι δύναμη προς εμβαδό και όχι προς διάμετρο. Θα ήταν πιο "σωστό" να έγραφε Ρ ανάλογη του F/(18,4^2) ... αυτό είναι λάθος ολκής ασχέτως σε ποιους απευθύνεσαι
3. "Όσο διευρύνουμε - μεγαλωνουμε τον αυλό (σε 18,6 - 18,7 κλπ) κρατώντας σταθερή την πυρίτιδα τοσο ελατωνουμε την πιεση (Ρ) της τουφεκιας με αποτέλεσμα να μειώνεται η ανάκρουση"
ναι αλλά αυξάνουμε την δύναμη άρα και την ταχύτητα των σκαγιών γιατί F ανάλογη του P*(18,4^2) άρα καταλήσει σε αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θέλει να περάσει με το άρθρο του ...
Η πίεση επίσης δεν έχει σχέση με την ανάκρουση ... Αρχή διατήρησης ορμής ΜV=mu
Και άλλα που βαριέμαι να γράφω.
Δεν σου έκανε εντύπωση το "Μια τέτοια πολυσταδιακη τεχνολογία έχουμε εφαρμόσει στην Browing "
Ε....κοίτα τώρα με τους τύπους της φυσικής που αναφερεις δεν τα χω και πολύ καλά.

Με τις λίγες γνώσεις που έχω και με αυτά τα λίγα που αντιλαμβανομαι έμεινα στο τελικό συμπέρασμα που αναφερεις κι εσύ.
 
Καλοπροαίρετα το ρωτάω...
Και κακοπροαίρετα να ρώταγες πάλι θα σου απαντούσα :)

Δεν ασχολούμαι με internal ballistics αλλά μπορώ να καταλάβω το λάθος σε έναν συλλογισμό.

και για να μην παρεξηγηθώ ....
συμφωνώ με την πρώτη πρόταση " ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟΣ ΑΥΛΟΣ μυθοπλασίες, διαφήμιση, παραπληροφόρηση, σύγχυση και αποπροσανατολισμός από την πραγματική αλήθεια" γιατί η πραγματική αλήθεια είναι ότι τα σκάγια πρέπει να τα κάνουμε να οδεύσουν προς το θήραμα !!!!
Αυτό είναι το πιο δύσκολο.
Θέλουμε δηλαδή όπλο που να μας ταιριάζει, σωστή σκόπευση κτλ.
Δεν είχα ποτέ όπλα με διευρυμένο αυλό, άρα δεν έχω κάνει δοκιμές άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Αυτό που ξέρω πάντως σίγουρα είναι ότι άλλο πράγμα οι δοκιμές που κάνει ο καθένας μας και άλλο οι επιστημονικές δοκιμές !!!!
Επίσης πάλι είμαι βέβαιος πως κάθε κάνη θέλει το φυσίγγι της ... πρέπει να το βρεις, να είναι σταθερό και να μην το αλλάζεις !!!

Αυτά τα λίγα.
 
Τι ακριβώς γίνεται με την διόγκωση της βυσματωσης σε έναν διευρυμένο και τι σε ένα (κανονικό) ας το πούμε ετσι..... Που γίνεται καλύτερη και πιο ομοιόμορφη κατά την διαδρομή της έμφραξη ??? Μιλάω πάντα για συνχρονες βυσματωσης και πυρίτιδες !!!
 
Η γωνία Μήτσο είναι σημαντική;
Πιστευεις οτι τελικα ο κωνος η η γωνια του θα βοηθησουν τον οποιοδηποτε απλο κυνηγο ; οτι οπλο κ να παρουμε οτι κανη κ να εχει δυστυχως περιπου το ιδιο αποτελεσμα θα εχουμε , ο χειριστης κανει παντα την διαφορα , πρωτα πρεπει εγω να τελειοποιθω κ μετα το οπλο , οχι το αντιθετο
 
Πιστευεις οτι τελικα ο κωνος η η γωνια του θα βοηθησουν τον οποιοδηποτε απλο κυνηγο ; οτι οπλο κ να παρουμε οτι κανη κ να εχει δυστυχως περιπου το ιδιο αποτελεσμα θα εχουμε , ο χειριστης κανει παντα την διαφορα , πρωτα πρεπει εγω να τελειοποιθω κ μετα το οπλο , οχι το αντιθετο
Η καλή κανη θα σε γλυτώσει από τον μπελά να βρεις το σωστό φυσιγγι για το όπλο σου, όταν το βρεις φυσικά και μετά φταίει η κουλαμαρα του καθενός μας! Η σωστή γεωμετρία και ως συνέπεια καλή βλητικη απόδοση ναι για μένα παιζει ρόλο!
 
Δημητρη δεν το συζηταω οτι ο σκοπευτής κανει πρώτα από όλα τη διαφορα. Αλλα οταν συζηταμε για τη βλητικη αποδοση μιας καννης τότε τα 3 βασικα μερη της εχουν σημασια. Ναι θεωρω οτι ο κωνος παιζει ρολο στο αποτέλεσμα. Ολα αυτα θελουν ομως δοκιμες για να δουμε τις διαφορές.
 
Back
Top