Τα Όπλα μας

Εγώ γουσταριζα πολύ τα πλαστικά μέχρι που πήρα την ςς και κατάλαβα ότι υπάρχει πρόβλημα με αυτού του είδους τα κοντάκια να τα φέρεις στα μέτρα σου. Γι'αυτό δεν ξαναπερνω όπλο με πλαστικά και να φανταστείς ότι δύο φορές είχα πάει να πάρω το spoze fair που είναι παραλλαγής το χα απωθημένο ευτυχώς γιατί θα τα σκάγα πάλι να Στράβωνω πλαστικά κοντάκια χωρίς να είναι και απόλυτα ότι θα πήγαιναν εκεί που έπρεπε.
Η Μ2 με το δεξί Β μου κάθεται κουτί.
Και έχω κάνει πάρα πολλές δοκιμές σε διάφορες γωνίες.
Οι φίλοι σκοπευτές θα γελάσουν διαβάζοντας αυτά και ίσως όχι άδικα.

Μου έχει μπει στο μυαλό να δοκιμάσω το C αλλά πρώτα θα την δοκιμάσω με αρκετά φυσίγγια.
Στο σκοπευτήριο δεν θα έλεγα ότι είχα θέματα.
 
Εχθές βρισκόμουν σε ένα φιλικό σπίτι και μου αναφέρουν έχουμε τρία όπλα που θέλουμε να τα πουλήσουμε δεν μας χρειάζονται.Τα κοιτάω ένα μονοκανο παλιό με κοκορα vincers ,μια maverick 88 άριστη και το τελευταίο ένα R.F.M cal 20 s/pose με 71 cm κανη δισκανδαλο χρυσές σκανδάλες και κανες με αναγραφή sent entien επάνω σταθερά τσοκαρισματα και απλούς εξολκεις.Που θέλω να καταλήξω δένω τα όπλα τα κοιτάω όταν έπιασα το 20αρακι το ζύγισμα και η αίσθηση η σκοπευτική γραμμή ήταν απίστευτα δεν το έχω κάνιωσει αυτό σε όπλο ούτε του 5000€ απίστευτο το 20 cal το συγκεκριμένο.
 
Εχθές βρισκόμουν σε ένα φιλικό σπίτι και μου αναφέρουν έχουμε τρία όπλα που θέλουμε να τα πουλήσουμε δεν μας χρειάζονται.Τα κοιτάω ένα μονοκανο παλιό με κοκορα vincers ,μια maverick 88 άριστη και το τελευταίο ένα R.F.M cal 20 s/pose με 71 cm κανη δισκανδαλο χρυσές σκανδάλες και κανες με αναγραφή sent entien επάνω σταθερά τσοκαρισματα και απλούς εξολκεις.Που θέλω να καταλήξω δένω τα όπλα τα κοιτάω όταν έπιασα το 20αρακι το ζύγισμα και η αίσθηση η σκοπευτική γραμμή ήταν απίστευτα δεν το έχω κάνιωσει αυτό σε όπλο ούτε του 5000€ απίστευτο το 20 cal το συγκεκριμένο.
...με την ποικιλία πυρομαχικών στο 20αρι, σήμερα, αν το πάρεις αυτό το τουφεκάκι στα τσιχλοκότσυφα αρχικά, είμαι βέβαιος οτι θα εκπλαγείς ευχάριστα!!!

Υ.Γ: μ' αυτά που κάνει....!!!
 
Εχθές βρισκόμουν σε ένα φιλικό σπίτι και μου αναφέρουν έχουμε τρία όπλα που θέλουμε να τα πουλήσουμε δεν μας χρειάζονται.Τα κοιτάω ένα μονοκανο παλιό με κοκορα vincers ,μια maverick 88 άριστη και το τελευταίο ένα R.F.M cal 20 s/pose με 71 cm κανη δισκανδαλο χρυσές σκανδάλες και κανες με αναγραφή sent entien επάνω σταθερά τσοκαρισματα και απλούς εξολκεις.Που θέλω να καταλήξω δένω τα όπλα τα κοιτάω όταν έπιασα το 20αρακι το ζύγισμα και η αίσθηση η σκοπευτική γραμμή ήταν απίστευτα δεν το έχω κάνιωσει αυτό σε όπλο ούτε του 5000€ απίστευτο το 20 cal το συγκεκριμένο.
....στο πλαγιόκανο, εχω ανεβάσει ένα φυλλάδιο της Verney Carron, παλιό, σελ. 34-35 του φυλλάδιού δίνει τα ποζέ, έχει λοιπόν πσζεδάκι 2,550 γρ, 66 πόντοι κάννες 20αρακι...δες τα , και βάλε αυτό το τουφεκάκι, στην Μπεκάτσα....
 
....στο πλαγιόκανο, εχω ανεβάσει ένα φυλλάδιο της Verney Carron, παλιό, σελ. 34-35 του φυλλάδιού δίνει τα ποζέ, έχει λοιπόν πσζεδάκι 2,550 γρ, 66 πόντοι κάννες 20αρακι...δες τα , και βάλε αυτό το τουφεκάκι, στην Μπεκάτσα....
Εμένα το γαλλικό που πήρα με το μέρκελ.Είναι 2.896!!! Κάπτεν έγραψες περί μπακάτσας!!! .shake hands. Το κυνηγάει ο πατέρας όποτε πάει γιατί του αρέσει και είναι πούπουλο.Εγώ το προορίζω για καμιά μπεκάτσα αν πάω με το θείο.Έφαγε και 2 μπεκάτσες από το επανιέλ φέτος.Σαν να σου λέει εγώ είμαι για μπεκάτσα! .big smile.
 
Last edited:
Θα προσπαθήσω να το πάρω το 20αρακι θα ψάξω όμως να δω τι παίζει με την τιμή γιατί δεν το βρίσκω πουθενά και θέλω να είμαι αντικειμενικός.
Δεν ξερω αν κατάλαβα καλά...αλλα αλλα μάλον μιλάς για το τουφέκι που έιδες στο φιλικό σπίτι...

Αν σ' αρέσει εγώ λέω πάρτο!

Εγώ λοιπόν ψάχνοντας βρήκα αυτό...το οποίο είναι ακριβό ίσως... αλλα είναι αυτό που είναι...

Super Pose VERNEY CARRON XS 20 Becassier Απλοί Εξωλκείς Cal.20

xs20becassier.jpg

Βάση από ergal 20cal, μήκος κάνης 60 εκ., βάρος ≈2,370 κιλά, ρίγα 7 χιλ., δοκιμασμένο στις 1370 πιέσεις και για ατσάλινα σκάγια. Σκανδάλες 2, με την πρώτη να λειτουργεί σαν μονοσκάνδαλο. Κοντάκι λαδιού, ντεμί-πιστολέ ή αγγλέ από καρυδιά. Εξωλκείς απλοί. Κάννες από διαμαντούχο ατσάλι σφυρηλατημένο εν ψυχρώ. Παραδίδεται με 2 εσωτερικά τσοκ demi και cyl. . Δυνατότητα αριστερής απόκλισης στο κοντάκι και στο άνοιγμα της πεταλούδας. Χρυσά ένθετα στις παραστάσεις και ένθετη καρφίτσα φτερού μπεκάτσας στη λαβή του πιστολέ του κοντακιού.

Τιμή πώλησης 1940,00 €

Διατίθεται και με ολόκληρες πλάκες με επιβάρυνση 400,00 €.
 
Δεν ξερω αν κατάλαβα καλά...αλλα αλλα μάλον μιλάς για το τουφέκι που έιδες στο φιλικό σπίτι...

Αν σ' αρέσει εγώ λέω πάρτο!

Εγώ λοιπόν ψάχνοντας βρήκα αυτό...το οποίο είναι ακριβό ίσως... αλλα είναι αυτό που είναι...

Super Pose VERNEY CARRON XS 20 Becassier Απλοί Εξωλκείς Cal.20

View attachment 42781

Βάση από ergal 20cal, μήκος κάνης 60 εκ., βάρος ≈2,370 κιλά, ρίγα 7 χιλ., δοκιμασμένο στις 1370 οκπιέσεις και για ατσάλινα σκάγια. Σκανδάλες 2, με την πρώτη να λειτουργεί σαν μονοσκάνδαλο. Κοντάκι λαδιού, ντεμί-πιστολέ ή αγγλέ από καρυδιά. Εξωλκείς απλοί. Κάννες από διαμαντούχο ατσάλι σφυρηλατημένο εν ψυχρώ. Παραδίδεται με 2 εσωτερικά τσοκ demi και cyl. . Δυνατότητα αριστερής απόκλισης στο κοντάκι και στο άνοιγμα της πεταλούδας. Χρυσά ένθετα στις παραστάσεις και ένθετη καρφίτσα φτερού μπεκάτσας στη λαβή του πιστολέ του κοντακιού.

Τιμή πώλησης 1940,00 €

Διατίθεται και με ολόκληρες πλάκες με επιβάρυνση 400,00 €.
Ναι γι'αυτό λέω το 20αρακι που έπιασα στα χέρια μου τρομερό και με ισχυρό σύστημα κλειδώματος και προσεγμένο σε γενικές γραμμές και από ότι έχω καταλάβει κανες κατασκευασμένες στη Γαλλία ή με γαλλικό μέταλο
 
Last edited:
Εχθές βρισκόμουν σε ένα φιλικό σπίτι και μου αναφέρουν έχουμε τρία όπλα που θέλουμε να τα πουλήσουμε δεν μας χρειάζονται.Τα κοιτάω ένα μονοκανο παλιό με κοκορα vincers ,μια maverick 88 άριστη και το τελευταίο ένα R.F.M cal 20 s/pose με 71 cm κανη δισκανδαλο χρυσές σκανδάλες και κανες με αναγραφή sent entien επάνω σταθερά τσοκαρισματα και απλούς εξολκεις.Που θέλω να καταλήξω δένω τα όπλα τα κοιτάω όταν έπιασα το 20αρακι το ζύγισμα και η αίσθηση η σκοπευτική γραμμή ήταν απίστευτα δεν το έχω κάνιωσει αυτό σε όπλο ούτε του 5000€ απίστευτο το 20 cal το συγκεκριμένο.
Το 20σαρι είναι έρωτας Γιάννη αλλά θέλει αφωσιοση φιλε
 
Με τα συστήματα κλειδώματος σε δίκανα τι παίζει παίδες.
Ποιά είναι τα πιο γνωστά, τα πιο ισχυρά, κανένα καινούργιο κτλ
Έχω χάσει επεισόδια σε αυτά, δεν τα παρακολουθώ ...
Ωραιο θεμα για συζητηση!!!!!
 
Το 20σαρι είναι έρωτας Γιάννη αλλά θέλει αφωσιοση φιλε
Καλημέρα Ηλία!:)

Ο Νίκος Παπατσαρούχας σ' ένα παλιό του άρθρο αναφέρεται στο 20αρι...

Έχοντας ως μοναδικό όπλο 16αρι, εκείνο που μπορώ να πω είναι ότι τα περισσότερα μικρά διαμετρήματα λόγο του στενού τους αυλού και του γεγονότος ότι τα παλιά ιδίως όπλα είναι πολυτσοκαρισμενα, δίνουν στενές τουφεκιές, με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό, πράγμα που τα κάνει πιο "δύσκολα" από τα 12αρια , ειδικά στις κοντινές τουφεκιές...

Με το 20αρι όμως , και την ποικιλία των πυρομαχικών που υπάρχει σήμερα, νομίζω το πρόβλημα ξεπερνιέται , αρκεί όπως είπες να υπάρχει αφοσίωση...

Τα πλεονεκτήματα του όμως υπάρχουν...

Στο άρθρο, ο Παπατσαρούχας δίνει ελάχιστο βάρος 2,300 γρ. και αναφέρει ως μέγιστο τα 2,700 γρ., με το τελευταίο να δίνει το αβαντάζ του χαμηλότερου λακτίσματος λόγo βάρους...Αναφέρει δε ιδανικό μήκος καννών όχι πάνω από 65 πόντους.

Στο φυλλάδιο της Verney Carron, του 1939 που επισυνάπτω, φαίνεται η σοφία των παλιών οπλουργών...

Στην σελίδα 34-35 στα superpose, δίνουν το 20αρι μοντέλο με 2,550 γρ. βάρος, και 66 πόντοι κάννες...

Αυτές οι διαστάσεις νομίζω είναι για μένα ιδανικές για να δώσουν ένα όπλο που μπορεί να ρίξει άνετα μέχρι 27 γρ. σκάγια(2,550 γρ./96=26,5 γρ), ικανό να καταβάλει θηράματα μέχρι και το μέγεθος Πέρδικας, διατηρώντας τα πλεονεκτήματα του χαμηλού βάρους και τη χρηστικότητας εν γένει του διαμετρήματος...:)

Υ.Γ:... προσωπικά, αν έβρισκα το συγκεκριμένο όπλο της Verney Carron στην ελληνική αγορά, μεταχειρισμένο, θα το αγόραζα ...χθες!...και θα κάνα ολα μου τα κυνήγια μέχρι και μεσαία θηράματα μ' αυτό...
 

Attachments

  • catalogue-1939-FR-Verney-Carron-2 of 5.pdf
    4,2 MB · Προβολές: 10
Last edited:
Γιάννη όλοι έχουμε ένα δέσιμο με κάποιο διαμετρημα και σχεδόν πάντα παραμεριζουμε την λογική και προσπαθούμε να βρούμε επιχειρήματα για να υποστηρίξουμε την επιλογή μας. Ενώ στα ραβδωτα υπάρχει λογική και ανάγκη για δεκάδες διαφορετικά διαμετρηματα, στα λειοκανα το εμπόριο επέβαλε πληθώρα αχρείαστων επιλογών. Οι χρήσεις του λειοκανου είναι σε γενικές γραμμές τρεις, ( αφήνω απέξω τα μονοβολα, δραμια), 1)βολές κοντινές εως οριακές σε μικρά, μεσαία και μεγάλα θηράματα, 2)βολές έως τα 35 μέτρα σε μικρά, μεσαία και εως τα 20 μετρα σε μεγάλα θηράματα και 3) βολές έως τα 10 μέτρα σε μικρά θηράματα ( σπάνιο στην Ελλάδα, εξολόθρευση επιβλαβών σε κλειστά μέρη και αναψυχή). Στην πρώτη κατηγορία 12αρι ή 10αρι. Στην δεύτερη από 28αρι μέχρι 12αρι. Στην τρίτη 36αρι έως 2ιντσο 28αρι. Τα μολυβδινα σκάγια θέτουν τους περιορισμούς στα διαμετρηματα και την αληθινή χρηστικότητα τους και όχι τα όπλα. Θεωρητικά μπορείς να γεμίσεις σε 20/76 έως 40 γραμμάρια , για να έχουν όμως αυτά τα γραμμάρια ταχύτητα ικανοποιητική ( 365+), χρειάζεται όπλο με βάρος 12αριου ( λόγω μήκους, πάχους τοιχωμάτων κάνης και ενίσχυση βάσης), και οι πιέσεις ότι και να σκαρφιστουμε θα αχρηστευουν μεγάλο ποσοστό σκαγιων και την κατανομή. Επίσης όταν θα είναι απαραίτητο και μεγαλύτερη ταχύτητα και βάρος σκαγιων το 12αρι δεν έχει αντίπαλο. Στην δεύτερη κατηγορία έχουμε πολλές επιλογές, ή ελαφρύ 12αρι ( από 2ιντσο έως 12/76), ή 16αρι, 20αρι, 28αρι. Στα λειοκανα βλητικα για ίσο βάρος σκαγιων το μεγαλυτερο διαμετρημα πάντα υπερέχει, ο μόνος λόγος για να επιλέξουμε μικρότερο είναι η αισθητική, γιατί σήμερα μπορούμε να έχουμε 12αρι με βάρος 28αριου με μόνη διαφορά τις ελαφρώς αυξημένες διαστάσεις. Άρα νομίζω τα μικρότερα διαμετρηματα είναι καλή επιλογή μόνο αν ο χρήστης ξέρει τι χρειάζεται και δεν ρεπει στην υπερβολή.
 
Σωστή άποψη αλλά σκέφτομαι και συνήθως ότι πολυσκεφτω και κρίνω ότι με βελτιώνει η με βοηθάει προς το καλύτερο αποτέλεσμα το κάνω .Ότι με 28γρ στο 20 και με 28 γρστο 12αρι έως τα 35 μέτρα μιλάω για πτερωτά ότι το 20αρι είναι καλύτερο .
 
Γιάννη όλοι έχουμε ένα δέσιμο με κάποιο διαμετρημα και σχεδόν πάντα παραμεριζουμε την λογική και προσπαθούμε να βρούμε επιχειρήματα για να υποστηρίξουμε την επιλογή μας. Ενώ στα ραβδωτα υπάρχει λογική και ανάγκη για δεκάδες διαφορετικά διαμετρηματα, στα λειοκανα το εμπόριο επέβαλε πληθώρα αχρείαστων επιλογών. Οι χρήσεις του λειοκανου είναι σε γενικές γραμμές τρεις, ( αφήνω απέξω τα μονοβολα, δραμια), 1)βολές κοντινές εως οριακές σε μικρά, μεσαία και μεγάλα θηράματα, 2)βολές έως τα 35 μέτρα σε μικρά, μεσαία και εως τα 20 μετρα σε μεγάλα θηράματα και 3) βολές έως τα 10 μέτρα σε μικρά θηράματα ( σπάνιο στην Ελλάδα, εξολόθρευση επιβλαβών σε κλειστά μέρη και αναψυχή). Στην πρώτη κατηγορία 12αρι ή 10αρι. Στην δεύτερη από 28αρι μέχρι 12αρι. Στην τρίτη 36αρι έως 2ιντσο 28αρι. Τα μολυβδινα σκάγια θέτουν τους περιορισμούς στα διαμετρηματα και την αληθινή χρηστικότητα τους και όχι τα όπλα. Θεωρητικά μπορείς να γεμίσεις σε 20/76 έως 40 γραμμάρια , για να έχουν όμως αυτά τα γραμμάρια ταχύτητα ικανοποιητική ( 365+), χρειάζεται όπλο με βάρος 12αριου ( λόγω μήκους, πάχους τοιχωμάτων κάνης και ενίσχυση βάσης), και οι πιέσεις ότι και να σκαρφιστουμε θα αχρηστευουν μεγάλο ποσοστό σκαγιων και την κατανομή. Επίσης όταν θα είναι απαραίτητο και μεγαλύτερη ταχύτητα και βάρος σκαγιων το 12αρι δεν έχει αντίπαλο. Στην δεύτερη κατηγορία έχουμε πολλές επιλογές, ή ελαφρύ 12αρι ( από 2ιντσο έως 12/76), ή 16αρι, 20αρι, 28αρι. Στα λειοκανα βλητικα για ίσο βάρος σκαγιων το μεγαλυτερο διαμετρημα πάντα υπερέχει, ο μόνος λόγος για να επιλέξουμε μικρότερο είναι η αισθητική, γιατί σήμερα μπορούμε να έχουμε 12αρι με βάρος 28αριου με μόνη διαφορά τις ελαφρώς αυξημένες διαστάσεις. Άρα νομίζω τα μικρότερα διαμετρηματα είναι καλή επιλογή μόνο αν ο χρήστης ξέρει τι χρειάζεται και δεν ρεπει στην υπερβολή.
Σωστή άποψη αλλά σκέφτομαι και συνήθως ότι πολυσκεφτω και κρίνω ότι με βελτιώνει η με βοηθάει προς το καλύτερο αποτέλεσμα το κάνω .Ότι με 28γρ στο 20 και με 28 γρστο 12αρι έως τα 35 μέτρα μιλάω για πτερωτά ότι το 20αρι είναι καλύτερο .
Λεύτερή Καλησπέρα!:)

Έχουν λογική τα γραφόμενα σου σίγουρα!

Από την άλλη θα συμφωνήσω με τον φίλο Γιάννη!

Προσωπικά είμαι λάτρης του 16αριου.

Το δικό μου είναι 2,720 γρ. (20 γρ. μόλις βαρύτερο από το ιδανικό που περιγράφει ο Παπατσαρούχας) 68 πόντοι κάννες , αυθεντική βάση 16αριου και ρίχνω 27 γρ. στην Πέρδικα και το Αγριοκούνελο με επιτυχία ως και τα 35 μέτρα!

Αν εύρισκα το ίδιο με 2,550 βάρος και 66 πόντοι κάννες θα το αγόραζα, και ίσως θα το προτιμούσα από το 20αρι!

Όμως δεν βρισκω!

Αλλα και έτσι να ήταν
, το 20αρι έχει μικρότερες διαστάσεις και από το 16αρι, πλάτος στις κάννες, βάση κτλ.!

Νομίζω λοιπόν οτι αυτό είναι το μεγάλο προσόν των διαμετρημάτων αυτών 16 & 20, που σίγουρα δίνουν το αβαντάζ σε σχέση με το 12αρι... και δεν είναι θέμα αισθητικής απλά , και πάλι λέω σε ως μεσαίου μεγέθους θηράματα, που προσωπικά πιστεύω αν τηρούν τον κανόνα βάρος / 96= 27-28 γρ., πιάνουν τα θηράματα αυτά ως τα 35 μέτρα...

Έκανα δε, αν παρατηρήσεις τα γραφόμενα μου και στην προηγουμένη ανάρτηση μου , ειδική αναφορά στα βάρη των όπλων και τις διαστάσεις, και οχι τυχαία...

Κατ' εμένα , μόνο το 2ιντσο 12αρι μαζεύει τα προτερήματα αυτά των 16 & 20, και μπορεί να τα υπερκεράσει...
 
Back
Top