Τα Όπλα μας

Το 20αρακι που σκεφτομαι 70εκ βάρος περίπου 2750
Προσωπικά Γιάννη αν το όπλο είναι ζυγισμένο(οχι εμπροσθόβαρο) και σου 'ρχεται στον ώμο είναι καλό...

Εγώ πιστεύω οτι όπως το έχω ξαναγράψει οτι το ιδανικό μέσο βάρος στο 20αρι είναι τα 2,500 κιλά, με κάννες 65 πόντοι, για να πληροί τα προτερήματα του διαμετρήματος...

Με 2,700 βάρος βέβαια το όπλο έχει το πλεονέκτημα οτι κλωτσά λιγότερο με την προϋπόθεση βεβαία οτι δεν θα υπερβείς τα 28 γρ. σκάγια...

Το γεγονός της 70αρας κάνης το παραβλέπω διότι είναι υποκειμενικό αν και εφόσον το όπλο είναι ζυγισμένο...

Προσωπικά θα έριχνα 24-25 γρ. στις τσίχλες και ως 27-28 γρ. μόνο για μεσαία θηράματα...

Αν έχεις την δυνατότητα να το να το δανειστείς έστω για να ρίξεις κάποια φυσίγγια για δοκιμή και σου κάνει είναι καλό...
 
Προσωπικά Γιάννη αν το όπλο είναι ζυγισμένο(οχι εμπροσθόβαρο) και σου 'ρχεται στον ώμο είναι καλό...

Εγώ πιστεύω οτι όπως το έχω ξαναγράψει οτι το ιδανικό μέσο βάρος στο 20αρι είναι τα 2,500 κιλά, με κάννες 65 πόντοι, για να πληροί τα προτερήματα του διαμετρήματος...

Με 2,700 βάρος βέβαια το όπλο έχει το πλεονέκτημα οτι κλωτσά λιγότερο με την προϋπόθεση βεβαία οτι δεν θα υπερβείς τα 28 γρ. σκάγια...

Το γεγονός της 70αρας κάνης το παραβλέπω διότι είναι υποκειμενικό αν και εφόσον το όπλο είναι ζυγισμένο...

Προσωπικά θα έριχνα 24-25 γρ. στις τσίχλες και ως 27-28 γρ. μόνο για μεσαία θηράματα...

Αν έχεις την δυνατότητα να το να το δανειστείς έστω για να ρίξεις κάποια φυσίγγια για δοκιμή και σου κάνει είναι καλό...
Γιάννη με cal 20 rem shurshot 7/8 Oz σε νο8 Αμερικανικο έχουν πεσει πολλές πέρδικες κ μιλάμε για μόλις 1200 πόδια ταχύτητα ίσως κ λιγότερο.
Με τα ίδια γρ 24-25 σε νο9 τσίχλες σε όλες τις αποστάσεις.
Σε 20αρια με διευρυμένους μπορούμε να πάμε λίγο παραπάνω
 
Γιάννη με cal 20 rem shurshot 7/8 Oz σε νο8 Αμερικανικο έχουν πεσει πολλές πέρδικες κ μιλάμε για μόλις 1200 πόδια ταχύτητα ίσως κ λιγότερο.
Με τα ίδια γρ 24-25 σε νο9 τσίχλες σε όλες τις αποστάσεις.
Σε 20αρια με διευρυμένους μπορούμε να πάμε λίγο παραπάνω
Εγώ το υποστηρίζω αυτό Στέλιο όχι αιρετικά όμως...

Είναι η κανονική γόμωση για το 20αρι 24-25 γ. + 1200 μ/δλ (365 μ/δλ) = ισορροπημένη γόμωση(BALLANCED LOAD)....με τα προτερήματα της έως τα μεσαία θηράματα και ως τα 30-35 μέτρα...

Στο 16αρι 26,5 γρ. 15/16 oz… με την ίδια ταχύτητα περίπου…

Y.Γ....θα βάλω επισυναπτόμενο ένα άρθρο λοιπόν, για σένα και για όλους τους φίλους...:)
 

Attachments

  • Ballanced Loads (2).pdf
    119,8 KB · Προβολές: 3
Δε μου φαίνεται ιδιαίτερα έξυπνη επιλογή να έχεις μία ολόκληρη κάννη για ένα φυσίγγι.
Η κάννη του όπλου πρέπει να είναι μία. Τα φυσίγγια πρέπει να μπαίνουν με κάποιο κόλπο από μόνα τους στη θαλάμη αυτής της κάννης το ένα μετά το άλλο.
Η καραμπίνα για εμένα είναι το πιο λογικό και έξυπνο κυνηγητικό όπλο.
 
Σίγουρα είναι το πιο εξελιγμένο όπλο η καραμπίνα αλλά και το τρικανο είναι ωραίο τουφέκι 5/3/1 τσοκ απολαυση
Γιάννη αν πάμε αναλογικά σε σύγκριση με ένα δίκαννο οι κάννες του τρίκανου πρέπει να ζυγίζουν πολύ πάνω από 2200γρ...
Μιλάμε για άκυρο κουραστικό πράγμα.
 
Last edited:
Δεν το περίμενα μάγκες τρικανο η akkar εξελισεται σε πολύ μεγάλη εταιρία
Γιάννη, όλα τα τουρκικά όπλα είναι πιστές και συχνά φτηνές απομιμήσεις άλλων, χωρίς ίχνος καινοτομίας, καμία νέα ιδέα. Το τρικανο είναι αυτό που ο Lancaster έφτιαξε 100+ χρόνια πριν όπως και το τετρακανο.
 

Attachments

  • 20220304_123806.jpg
    20220304_123806.jpg
    463,6 KB · Προβολές: 10
  • 20220304_123833.jpg
    20220304_123833.jpg
    327,7 KB · Προβολές: 10
  • 20220304_123842.jpg
    20220304_123842.jpg
    597,5 KB · Προβολές: 10
Γιάννη, όλα τα τουρκικά όπλα είναι πιστές και συχνά φτηνές απομιμήσεις άλλων, χωρίς ίχνος καινοτομίας, καμία νέα ιδέα. Το τρικανο είναι αυτό που ο Lancaster έφτιαξε 100+ χρόνια πριν όπως και το τετρακανο.
Το θέμα δεν είναι η καινοτομία είναι ότι τολμησανε να φτιάξουν όπλο δύσκολο στη κατασκευή . Καινοτομία εξάλλου ελάχιστες εταιρίες έχουν παρουσιάσει τα τελευταία χρόνια .
 
Εξάλλου καινοτομίες λίγες εταιρίες σε οτιδήποτε παρουσιάζουν και οι άλλοι αντιγράφουν αρκεί να αντιγράφουν σωστά το ίδιο συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα και τις ηλεκτρικές συσκευές παντού γιατί να διαφέρουν τα όπλα που είναι και πιο πολυσύνθετο το έργο 3 μηχανισμούς λειτουργίας έχουμε εδώ και 60 χρόνια που βγήκε ο τελευταίος αδράνεια οι άλλοι μετρούν 100 άρα το ίδιο είναι και στα δίκανα πλην το μπενελι.
 
Το θέμα δεν είναι η καινοτομία είναι ότι τολμησανε να φτιάξουν όπλο δύσκολο στη κατασκευή . Καινοτομία εξάλλου ελάχιστες εταιρίες έχουν παρουσιάσει τα τελευταία χρόνια .
Αν έχεις τα εργαλεία και τον χρόνο φτιάχνεις τα πάντα Γιάννη, αργά ή γρήγορα.
Ειδικά όταν αντιγράφεις.

Δεν υπάρχει κάτι δύσκολο στην επεξεργασία μετάλλων.
Το μόνο δύσκολο για τις εταιρίες είναι να βρουν αγοραστικό κοινό.
 
Back
Top