Τα Όπλα μας

Ένα και μοναδικό δώρο απο τα αδέρφια μου.
Σήμερα παρατήρησα ότι γράφει, ειναι το Silver Pigeon S. Όχι το 1 όπως νόμιζα.
IMG_5026_1.jpg
 
Last edited by a moderator:
Ας βάλω και γω τα δικά μου.
Το πρώτο είναι κοκοροτούφεκο Krupp Essen με το οποίο έμαθα να κυνηγάω. Ο παππούς μου το χρησιμοποιούσε για λαγό ενώ εγώ για τσιχλοκοτσύφια.
Μακρύκαννο και όχι στα μέτρα μου αλλά για 1,5 χρόνο μου έδωσε υπέροχες τουφεκιές.









Το δεύτερο ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά, Benelli M2 Comfort.
Ξεκίνησα τα κυνήγια μου μαζί της απο τον περασμένο Ιανουάριο. Έχω χαρεί κάθε τουφεκιά που έχω κάνει!








image upload no compression
 
Ας βάλω και γω τα δικά μου.
Το πρώτο είναι κοκοροτούφεκο Krupp Essen με το οποίο έμαθα να κυνηγάω. Ο παππούς μου το χρησιμοποιούσε για λαγό ενώ εγώ για τσιχλοκοτσύφια.
Μακρύκαννο και όχι στα μέτρα μου αλλά για 1,5 χρόνο μου έδωσε υπέροχες τουφεκιές.










image upload no compression
ωραίο κομμάτι ρε Λάμπρο να το τιμάς και να το χαίρεσαι :)
συμπάθα με και χωρίς παρεξήγηση.....βγάλε το παπουτσάκι προστασίας από το κοντάκι άσε το γέροντα ν αναπνέει .shake hands.
 
Μάκη και μένα μου αρέσει σκέτο αλλά προσθέτει λίγο πάχος παραπάνω και με βοηθάει στην επόμιση. Μόλις μπορέσω θα του αλλάξω το πέλμα με ένα μεγαλύτερο και θα αφαιρεθεί το παπουτσάκι.
 
Ωραίο Θέμα..shake hands.
Εδώ είναι η Fabarm μου....
adult picture hosting
Σε δύο χρόνια κλείνει δεκαετία χωρίς κανένα πρόβλημα λειτουργίας.
Εδώ η καλύτερη αγορά μου το αγαπημένο μου 525...
upload pics
Εδώ ο έρωτας μου...η ''20άρα'' μου!.love.

Και τέλος το πιο καινούργιο μου απόκτημα ένα πλάγιο Baikal το οποίο ήταν το απωθημένο μου.Πάντα μου άρεσαν τα πλαγιόκαννα!
 
Μάκη και μένα μου αρέσει σκέτο αλλά προσθέτει λίγο πάχος παραπάνω και με βοηθάει στην επόμιση. Μόλις μπορέσω θα του αλλάξω το πέλμα με ένα μεγαλύτερο και θα αφαιρεθεί το παπουτσάκι.
Λαμπρο,δεν μακραινει μονο.Προσθετει και παχος πλευρικα.Βαζοντας μακρυτερο πελμα θα εισαι δεξιοτερα και χαμηλοτερα σε σχεση με τωρα.Το λεω με την προυποθεση πως εισαι δεξιοχειρας.Διαφορετικα,το αναποδο.
Α!Και θεωρωντας πως εχεις cust!
 
Ας βάλω και γω τα δικά μου.
Το πρώτο είναι κοκοροτούφεκο Krupp Essen με το οποίο έμαθα να κυνηγάω. Ο παππούς μου το χρησιμοποιούσε για λαγό ενώ εγώ για τσιχλοκοτσύφια.
Μακρύκαννο και όχι στα μέτρα μου αλλά για 1,5 χρόνο μου έδωσε υπέροχες τουφεκιές.









Το δεύτερο ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά, Benelli M2 Comfort.
Ξεκίνησα τα κυνήγια μου μαζί της απο τον περασμένο Ιανουάριο. Έχω χαρεί κάθε τουφεκιά που έχω κάνει!








image upload no compression
Λαμπρο ωραιο το κοκορατο αλλα δεν ειναι Krupp essen,αυτος ειναι ο τυπος ατσαλιου απο οπου κατασκευαστηκαν οι κανες.Καπου θα λεει την μαρκα του
 
Λαμπρο,δεν μακραινει μονο.Προσθετει και παχος πλευρικα.Βαζοντας μακρυτερο πελμα θα εισαι δεξιοτερα και χαμηλοτερα σε σχεση με τωρα.Το λεω με την προυποθεση πως εισαι δεξιοχειρας.Διαφορετικα,το αναποδο.
Α!Και θεωρωντας πως εχεις cust!
Γιάννη δεν το έχω ψάξει και πολύ. Σίγουρα θα θέλει περισσότερη ρύθμιση απο ένα απλό πέλμα για να μου έρχεται γάντι. Θα χρειαστώ τις γνώσεις σας όταν φτάσει η ώρα να το φτιάξω.;)

Λαμπρο ωραιο το κοκορατο αλλα δεν ειναι Krupp essen,αυτος ειναι ο τυπος ατσαλιου απο οπου κατασκευαστηκαν οι κανες.Καπου θα λεει την μαρκα του
Το μόνο που αναγράφει πάνω είναι το Krupp Essen, τίποτα περισσότερο. Γνωρίζω πως είνα τύπος ατσαλιού με μεγάλυ χρήση σε γερμανικά άρματα μάχης κατα τον Ά ππ αλλά απο κει και πέρα τον τύπο του μοντέλου δεν τον ξέρω.
 
Καλημερα Λαμπρο. Δες τις σφραγιδες στην κανη, μπορει να βγαλεις περισσοτερες πληροφοριες. Πολλες φορες, μικροι κατασκευαστες μαρκαραν τα οπλα τους με τη μαρκα του ατσαλιου, δινοντας τους μια αιγλη. Πχ Accaio Breda, Krupp Essen. Δες τις σφραγιδες, για να ξερεις πχ απο που ειναι, και ισως και περιπου χρονολογια κατασκευης.

Φυσικα αυτο δεν μειωνει καθολου την αξια που εχει το συγκεκριμενο για σενα, εννοειται
 
Καλημέρα Βίκτωρα! Λοιπόν οι σφραγίδες που υπάρχουν αναφέρουν Fluus Stahl Krupp Essen και Italarm Gardone. Ιταλικής κατασκευές με γερμανικές κάννες. Είχα βρει και παλιότερα ένα άρθρο για τα συγκεκριμένα όπλα.
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/ta_metapolemika_dikanna-10994977/
 
Παρομοια περιπτωση με το οπλο του πατερα μου. Φτιαγμενο στην Ιταλια, με ιταλικες σφραγιδες, με ονομασια Rottweil 650. Φετος το πηγα για ανανεωση της αδειας, και μεταφορα στο ονομα μου, και ο οπλουργος μου ειπε και τον κατασκευαστη, γνωστος ειναι ομως τωρα μου διαφευγει.
 
ο οπλουργος μου ειπε και τον κατασκευαστη, γνωστος ειναι ομως τωρα μου διαφευγει.
H παλιές καραμπίνες rottweil δεκαετίας 80 κατασκευαζόταν από την ιταλικη zoli.
Πολυ πιο μετά κυκλοφόρησαν πλαγιοκαννα και ποζε πάλι με την φίρμα rottweil που ομως ήταν κατασκευασμένα από την ιταλική sabatti.
 
Back
Top