ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Σε ευχαριστω angelo οσο αφορα το Briley σωστα τα λες συμφωνουν με οσα μου εχουν περιγραψει και δυο φιλοι μου που ειναι κοντα μου τα εχουν σε benelli m2 και crio αντιστοιχα ομως δεν εχουμε αποτυπωση δοκιμης για το mr οπως εσυ εκανες για το briley και περα της εικονας εχει και 25ευρω ακριβοτερο χωρις να μπορουμε να δουμε και να δικαιολογησουμε την διαφορα αυτη.Τα φιλαρακια μου εδω προτεινουν briley δοκιμασμενα πραγματα.

Για μένα σημασία έχει το αποτέλεσμα σε αυτό που στοχεύουμε.
Off topic αλλά σχετικό. Ας μου επιτραπεί η πολυλογία.
Κάποτε έκανα αγώνες αυτοκινήτων (ράλλυ). Τότε λέγανε οι συναθλητές, άλλοτε κομπάζοντας, άλλοτε από ενθουσιασμό. Εμένα ο κινητήρας είναι φτιαγμένος έτσι βγάζει ένα εκατομμύριο άλογα, ο άλλος εμένα οι αναρτήσεις έτσι, ο τρίτος εμένα τα φρένα αλλιώς κλπ, κλπ. Εμείς ακούγαμε και σιωπούσαμε αινιγματικά. Το βράδυ στο ξενοδοχείο, όταν ανακοινώθηκαν τα τελικά αποτελέσματα, ο συνοδηγός μου είπε μια φράση που έμεινε ιστορική: Σημασία έχει τι γράψαν τα χρονόμετρα!...
Έτσι και εδώ. Σημασία έχει τι γεμίζει το σακούλι. Σε απλά ελληνικά ποιος είναι ο συνδυασμός (Όπλου, κοντακιού, τσοκ, φυσιγγίου και φυσικά σκοπευτού) που φέρνει το βέλτιστο αποτέλεσμα. Και δεν είναι μονόδρομος, είναι συνδυασμός και προκύπτει μετά από πολλές και συγκροτημένες δοκιμές.
Από καθαρά προσωπική εμπειρία και μόνο.
Σωστος όπως λέμε στο τέλος ότι γράψει το ταμπλω
 
Εγώ απορώ πως βγάζετε ασφαλή συμπεράσματα από το σακούλι και από τις δοκιμές 2 διαφορετικών κλασικών τσοκ με τις ίδιες συσφίξεις στο ίδιο όπλο.

Ειλικρινά δεν το έχω καταλάβει ... και μάλλον δεν θα το καταλάβω ποτέ.

Αν έχετε καμιά δοκιμή ανεβάστε να δούμε ...
 
Εγώ απορώ πως βγάζετε ασφαλή συμπεράσματα από το σακούλι και από τις δοκιμές 2 διαφορετικών κλασικών τσοκ με τις ίδιες συσφίξεις στο ίδιο όπλο.

Ειλικρινά δεν το έχω καταλάβει ... και μάλλον δεν θα το καταλάβω ποτέ.

Αν έχετε καμιά δοκιμή ανεβάστε να δούμε ...
Αν δεν βλαλης ασφαλή συμπεράσματα τι τσοκ σου τεριαζει από το σακούλι από που θα βγάλεις μην τρελαθούμε και ολλας
 
Αν δεν βλαλης ασφαλή συμπεράσματα τι τσοκ σου τεριαζει από το σακούλι από που θα βγάλεις μην τρελαθούμε και ολλας
Δηλαδή αγοράζω ένα καινούργιο τσοκ και πάω πχ για φάσσες ή για παπιά ή για λαγό.
Εκείνη την ημέρα δεν τουφεκάω καλά για οποιονδήποτε λόγο ... Φταίει το τσοκ ;;;
Ή μήπως θα το ξαναβάλω και την επόμενη φορά για να του δώσω και δεύτερη ευκαιρία ;;;
Θα το φάει το car.gr την επόμενη στιγμή.

Αυτό εννοώ ...
 
Παιδες για την Μ2 με 18.3 αυλος το paternmaster anaconda mid range σε τι συσφιξη ανταποκρινεται;Εχει κανεις τους πινακες της εταιρειας; Το μαμα 3αρι ανταποκρινεται σε 0.44 και θαθελα ενα ποιο σφιχτο 3αρι εχει δοκιμασει κανεις σε αυτο τον αυλο ;Κανει δουλεια;
 
Ειδα τωρα στο Τσοκ για Μ2 ο Elias εχει κανει μια αναφορα και ισως επρεπε να αναφερθω σε αυτο το post αλλα δεν εχει παρουσιασει κατι ποιο συγκεκριμενο για την αποδοση του τσοκ.Δεν θελω να βρω ενα τσοκ lf που μπορει καποιος να προτεινει διοτι φο 2αρι το μαμα αντιστοιχει σε 0.65 και ο 1άσος σε 0.93.Πηρα το im carlsons και μου απεδωσε το ιδιο με το μαμα 3αρι και αντιστοιχουσε σε 0.52.Για τον λογο αυτο σκεφτηκα το mid range που δινει λιγο ποιο σφιχτη αποδοση αλλα ποσο δεν ξερω για να δω τι να ταιριαξω .
 
Ειδα τωρα στο Τσοκ για Μ2 ο Elias εχει κανει μια αναφορα και ισως επρεπε να αναφερθω σε αυτο το post αλλα δεν εχει παρουσιασει κατι ποιο συγκεκριμενο για την αποδοση του τσοκ.Δεν θελω να βρω ενα τσοκ lf που μπορει καποιος να προτεινει διοτι φο 2αρι το μαμα αντιστοιχει σε 0.65 και ο 1άσος σε 0.93.Πηρα το im carlsons και μου απεδωσε το ιδιο με το μαμα 3αρι και αντιστοιχουσε σε 0.52.Για τον λογο αυτο σκεφτηκα το mid range που δινει λιγο ποιο σφιχτη αποδοση αλλα ποσο δεν ξερω για να δω τι να ταιριαξω .
Το long να πάρεις...το mid είναι πολύ ανοιχτό ...18.11 πρέπει να έρχεται ...το πήρα και ανοίγει πολύ την τουφεκια ...αν θες κλειστό κικς 30 και Τζέμινι lf n im.....όλα έχουν άριστα αποτελέσματα μέχρι 40 με 45 μέτρα....με τη μ2 πάντα....
 
Παιδες να αγνοησετε τα ερωτημα που εθεσα πηρα απαντησεις τηλεφωνικως και απο την αναζητηση που εκανα σε προηγουμενα ποστ και καλυφθηκα επαρκως. Να μην παρω τον χρονο σας ασκοπα .Σας ευχαριστω.
δεν μας τα λες και εμάς που είμαστε στο ψάξιμο:)
 
Όσο πιο διευρυμενος αυλός τόσο πιο "σφιχτά" τα anaconda. Χοντρικά δίνουν ονομαστική αλλά έχουν σταθερή διάμετρο όλα. Αν ασχοληθείς με πίνακα δύσκολα θα βγάλεις συμπέρασμα,στο κυνήγι φαίνονται.
μόνον με τον πίνακα μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα, αρκεί να ξέρεις να τον διαβάσεις!
στο κυνήγι όλες οι παράμετροι μεταβάλλονται από βολή σε βολή..............................
 
Η κάνη μου είναι Power bore (Raffaello), 18,3 , θέλω να αγοράσω τρία after market chokes, που να καλύπτουν όλα τα εύρη σκόπευσης εκτός βέβαια πάνω από 40 45 μέτρα! Έχει κάποιος την εμπειρία από την ίδια κάνη για να μου προτείνει κάποια chokes? Εγώ προσανατολίζομε σε BRAIN Bell, LM TM. Σωστά σκέφτομαι?.
 
Η κάνη μου είναι Power bore (Raffaello), 18,3 , θέλω να αγοράσω τρία after market chokes, που να καλύπτουν όλα τα εύρη σκόπευσης εκτός βέβαια πάνω από 40 45 μέτρα! Έχει κάποιος την εμπειρία από την ίδια κάνη για να μου προτείνει κάποια chokes? Εγώ προσανατολίζομε σε BRAIN Bell, LM TM. Σωστά σκέφτομαι?.
μπορεις να αγορασεις και 2 τσοκ carlsons sporting clays ενα ic και ενα im και 1 brain bell για μαυρες και να καλυψεις ολο το ευρως που θες.
 
Back
Top