ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Ειναι τρελα τα ατιμα τα Κικς κι αμα δεις και στην πραξη τι κανει εκει θα τρελαθεις τελειως!!!

Με τα διασπορας στα 15 μετρα κατι θα κανεις, στα 10 λιγο δυσκολο φιλε, στα 20 μετρα που εχω δοκιμασει λαμπρο κιτρινο νο7 και νο6 με το xfull ειχε καλο ανοιγμα παντως, αν εχεις διασπορας με ελικοειδη διασπορεα θα ανοιξει ακομα περισσοτερο η τουφεκια.
Καλοριζικο Άρη. Θα το κατά ευχαριστηθείς σίγουρα. Βίδωσε το πάνω και δούλεψε το όσο προλαβαίνεις μέχρι την λήξη και περιμένουμε τις εντυπώσεις σου .my man.
Σε ευχαριστω Κωστα!! για να δουμε τι θα δουμε :)

Σημερα πηρα μια πολυ μικρη 1η γευση και για την ωρα εχω ενθουσιαστει αλλα θελω χρονο για να καταλαβω καλυτερα..
Αυτο που καταλαβα απ το 1ο φυσσιγι ειναι οτι σαν να μειωθηκε λιγο η ανακρουση και ειναι καπως πιο αποτομη η ντουφεκια, σαν πιο γρηγορη ενα πραγμα αν το διατυπωνω σωστα.. ειναι ωραιο το ατιμο :D
 
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου προτείνω.
Αυτό όμως που πρέπει να κάνεις είναι να ρίξεις με τα υπάρχοντα τσοκ σε αυτά τα μέτρα και με τα φυσίγγια που προτιμάς για να δεις τις διαφορές με το τσοκ που θα αγοράσεις.
Η v3 λέγεται ότι είναι πολύ καλό όπλο.
Τα 45-50μ δεν είναι μικρή απόσταση.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
 
Σε ευχαριστω Κωστα!! για να δουμε τι θα δουμε :)

Σημερα πηρα μια πολυ μικρη 1η γευση και για την ωρα εχω ενθουσιαστει αλλα θελω χρονο για να καταλαβω καλυτερα..
Αυτο που καταλαβα απ το 1ο φυσσιγι ειναι οτι σαν να μειωθηκε λιγο η ανακρουση και ειναι καπως πιο αποτομη η ντουφεκια, σαν πιο γρηγορη ενα πραγμα αν το διατυπωνω σωστα.. ειναι ωραιο το ατιμο :D
Ακριβώς όπως το είπες έχουμε παρατηρήσει όσοι τα έχουμε.. Μικρότερη ανάκρουση - μεγαλύτερες μενουσες ταχύτητες - ακαριαία και θεαματικά σκασιματα..
 
σε φυσιγγια με συγκεντρωτηρα η buffer ειδες καλυτερη συγκεντρωση?
Δεν εχω δοκιμασει πολλα Αρι, το 8βολο nsi το πηγε παρα πολυ καλα στα 41 μετρα που το ειχα δοκιμασει και το win 12βολο και 8βολο επισης.
Το nsi ειναι με bior νομιζω και μπαφερ, το win δεν θυμαμαι και δεν εσφαξα καποιο γιατι εχουν 16-17 ευρω η 5αδα, εχω ριξει και μερικα 27βολα και 15 βολα που επισης τα πηγε φοβερα.
Αν θες κατι αλλο πες μου
 
Δεν εχω δοκιμασει πολλα Αρι, το 8βολο nsi το πηγε παρα πολυ καλα στα 41 μετρα που το ειχα δοκιμασει και το win 12βολο και 8βολο επισης.
Το nsi ειναι με bior νομιζω και μπαφερ, το win δεν θυμαμαι και δεν εσφαξα καποιο γιατι εχουν 16-17 ευρω η 5αδα, εχω ριξει και μερικα 27βολα και 15 βολα που επισης τα πηγε φοβερα.
Αν θες κατι αλλο πες μου
κανενα ΑΤ εριξες?ειμαι αναμεσα σε αυτο και τo carlsons
 
κανενα ΑΤ εριξες?ειμαι αναμεσα σε αυτο και τo carlsons
Οχι γιατι δεν κυνηγαω γουρουνι, οτι εχω δοκιμασει το εχω για να ξερω πως θα παει αν τυχει να το ριξω σε καποιο καπρι που θα μου βγει ενω ειμαι για φασσες
 
Παιδες δεν εχω ακουσει καποια αποψη ακομα αλλα αν προτείνατε ποιο απο τα δυο τσοκ θα δουλευε καλιτερα;
Δεν το έχω δει στην κάννη μου το Mr αν θα μπορούσα να σου πω κάτι είναι ότι το lm briley plasma που έχω έχει πολλά δυνατά κεντρα και λιγότερη περιφέρεια έως τα 30 μέτρα μετά από εκεί δηλαδή 33,35,40 έχουμε μια ωραια κατανομή με ιδανικό 40 μέτρα να καλύπτει σχεδόν όλο τον πίνακα στο σκοπευτήριο. Φυσιγγι 30γρ.νουμερο 8 Ρουμελιωτης.
 
Δεν το έχω δει στην κάννη μου το Mr αν θα μπορούσα να σου πω κάτι είναι ότι το lm briley plasma που έχω έχει πολλά δυνατά κεντρα και λιγότερη περιφέρεια έως τα 30 μέτρα μετά από εκεί δηλαδή 33,35,40 έχουμε μια ωραια κατανομή με ιδανικό 40 μέτρα να καλύπτει σχεδόν όλο τον πίνακα στο σκοπευτήριο. Φυσιγγι 30γρ.νουμερο 8 Ρουμελιωτης.
Πιστεύω ότι το Mr θα έχει καλύτερη περιφέρεια αυτό που υπόσχεται δηλαδή.
 
Πιστεύω ότι το Mr θα έχει καλύτερη περιφέρεια αυτό που υπόσχεται δηλαδή.
Σε ευχαριστω angelo οσο αφορα το Briley σωστα τα λες συμφωνουν με οσα μου εχουν περιγραψει και δυο φιλοι μου που ειναι κοντα μου τα εχουν σε benelli m2 και crio αντιστοιχα ομως δεν εχουμε αποτυπωση δοκιμης για το mr οπως εσυ εκανες για το briley και περα της εικονας εχει και 25ευρω ακριβοτερο χωρις να μπορουμε να δουμε και να δικαιολογησουμε την διαφορα αυτη.Τα φιλαρακια μου εδω προτεινουν briley δοκιμασμενα πραγματα.
 
Από ακούσματα μόνο και από κάποιους συναδέλφους του φόρουμ όσο αφορά το brain είναι ένα τσοκ άλλης φιλοσοφίας όπως ήταν το Muller που υπόσχεται καλύτερες κατανομές με ότι αυτό συνεπάγεται τα υπόλοιπα τσοκ κινούνται σχεδόν στην ίδια φιλοσοφία σφιχτοτερο κέντρο για τα briley το ξέρω είχα για τα brain δεν είχα ποτέ σκέφτομαι να αποκτήσω .Αν συμβαίνει αυτό που αναφέρω παραπάνω συγκρίνουμε δύο διαφορετικά πράγματα που επειδη οι πλειοψηφία των βολών βρίσκεται εντός των 35 μέτρων λογικά θα υπερισχύσει το τσοκ μέ την καλύτερη κατανομή αυτό θα σου γεμίσει την τσάντα εάν το πετυχαίνει αυτό και σε πολλά μέτρα Εννοείται ότι πάλι είναι προτιμητέο.Το θέμα είναι όταν παίρνεις κάτι να το εξαντλείς σε δοκιμές γρ αποστάσεων πριν βγάλεις συμπέρασμα και να μην είσαι προκατειλημμένος από πριν .Εάν το brain κάνει ότι υπόσχεται είναι απλά εκτός συναγωνισμού .
.
 
Από ακούσματα μόνο και από κάποιους συναδέλφους του φόρουμ όσο αφορά το brain είναι ένα τσοκ άλλης φιλοσοφίας όπως ήταν το Muller που υπόσχεται καλύτερες κατανομές με ότι αυτό συνεπάγεται τα υπόλοιπα τσοκ κινούνται σχεδόν στην ίδια φιλοσοφία σφιχτοτερο κέντρο για τα briley το ξέρω είχα για τα brain δεν είχα ποτέ σκέφτομαι να αποκτήσω .Αν συμβαίνει αυτό που αναφέρω παραπάνω συγκρίνουμε δύο διαφορετικά πράγματα που επειδη οι πλειοψηφία των βολών βρίσκεται εντός των 35 μέτρων λογικά θα υπερισχύσει το τσοκ μέ την καλύτερη κατανομή αυτό θα σου γεμίσει την τσάντα εάν το πετυχαίνει αυτό και σε πολλά μέτρα Εννοείται ότι πάλι είναι προτιμητέο.Το θέμα είναι όταν παίρνεις κάτι να το εξαντλείς σε δοκιμές γρ αποστάσεων πριν βγάλεις συμπέρασμα και να μην είσαι προκατειλημμένος από πριν .Εάν το brain κάνει ότι υπόσχεται είναι απλά εκτός συναγωνισμού .
.
Για μένα σημασία έχει το αποτέλεσμα σε αυτό που στοχεύουμε.
Off topic αλλά σχετικό. Ας μου επιτραπεί η πολυλογία.
Κάποτε έκανα αγώνες αυτοκινήτων (ράλλυ). Τότε λέγανε οι συναθλητές, άλλοτε κομπάζοντας, άλλοτε από ενθουσιασμό. Εμένα ο κινητήρας είναι φτιαγμένος έτσι βγάζει ένα εκατομμύριο άλογα, ο άλλος εμένα οι αναρτήσεις έτσι, ο τρίτος εμένα τα φρένα αλλιώς κλπ, κλπ. Εμείς ακούγαμε και σιωπούσαμε αινιγματικά. Το βράδυ στο ξενοδοχείο, όταν ανακοινώθηκαν τα τελικά αποτελέσματα, ο συνοδηγός μου είπε μια φράση που έμεινε ιστορική: Σημασία έχει τι γράψαν τα χρονόμετρα!...
Έτσι και εδώ. Σημασία έχει τι γεμίζει το σακούλι. Σε απλά ελληνικά ποιος είναι ο συνδυασμός (Όπλου, κοντακιού, τσοκ, φυσιγγίου και φυσικά σκοπευτού) που φέρνει το βέλτιστο αποτέλεσμα. Και δεν είναι μονόδρομος, είναι συνδυασμός και προκύπτει μετά από πολλές και συγκροτημένες δοκιμές.
Από καθαρά προσωπική εμπειρία και μόνο.
 
Back
Top