ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Η καννη αυτή με τα εξωτερικά τσοκ ήταν η τελευταία που είχε ο Αβραμίδης στην Ελευσίνα και είναι από Browning B-80 την είχα πάρει το 1997-98 κάπου εκεί σε δρχ ,έχει σπείρωμα ίδιο με benelli- Beretta- Franchi το δε τσοκ που είχε βιδωμενο πάνω ήταν το 3 άστρα και δεν γράφει τίποτα πάνω πλιν 3τελειες και η κατανομή που κάνει είναι χάλια αφήνει κενά να περάσει γαιδαρος ,δεν το χρησιμοποίησα ποτέ, μου είχε φτιάξει ο Ήφαιστος ένα 3αρικαι ένα 4αρι.Τωρα που κάθομαι στο αμαξίδιο δεν σκοπεύω όπως σκόπευα για αυτό θέλω ένα ενδιάμεσο στο 4 και στο 3
 
Δεν είδα τόσο μεγάλη διαφορά στο άνοιγμα όσο στη εσωτερική λειανση και στην ποιότητα βαφής.

Με το παχυμετρο ίδιο άνοιγμα μετρησα αν δεν έκανα κανένα λάθος.

είναι για cal20 να σημειώσω
Ποιοτικά είναι καλύτερο δηλαδή;
 
Δυστυχώς φίλε δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά τα υψώματα που θυμάσαι δεν υπάρχουν πια.

Τα έχει ισοπεδώσει ο @ΝίκοςΠ με τις δοκιμές του.
Μαζέψτε τα PAO 106mm αισθάνομαι μειονεκτικά νομίζω πως κυνηγώ με σφεντόνα,,
 
Έχω μια ερώτηση για το kicks smoke που σήμερα παρέλαβα.
Με αυτό το τσοκ τι τύπους φυσιγγίων επιτρέπεται να ριχνω;;

Εγώ το πήρα για κυνήγι τσίχλας
Αλλά θα ήθελα να μάθω τι περιορισμούς έχει για να μην τύχει και κάνω κάποιο λάθος στο μελλον!!
Δηλαδή μέχρι τι Ν. Σκάγια ρίχνει χωρίς πρόβλημα;
Διασποράς η Μισοταπα ρίχνει ;;
Δραμια και μονοβολα νομίζω δεν κάνει να ρίξει ισχύει;
 
Έχω μια ερώτηση για το kicks smoke που σήμερα παρέλαβα.
Με αυτό το τσοκ τι τύπους φυσιγγίων επιτρέπεται να ριχνω;;

Εγώ το πήρα για κυνήγι τσίχλας
Αλλά θα ήθελα να μάθω τι περιορισμούς έχει για να μην τύχει και κάνω κάποιο λάθος στο μελλον!!
Δηλαδή μέχρι τι Ν. Σκάγια ρίχνει χωρίς πρόβλημα;
Διασποράς η Μισοταπα ρίχνει ;;
Δραμια και μονοβολα νομίζω δεν κάνει να ρίξει ισχύει;
Ο καταλληλότερος να απαντήσει είναι ο @Alex76 . Εγώ θα έριχνα δράμια και όλα τα νούμερα, όχι όμως μονόβολο.
 
Έχω μια ερώτηση για το kicks smoke που σήμερα παρέλαβα.
Με αυτό το τσοκ τι τύπους φυσιγγίων επιτρέπεται να ριχνω;;

Εγώ το πήρα για κυνήγι τσίχλας
Αλλά θα ήθελα να μάθω τι περιορισμούς έχει για να μην τύχει και κάνω κάποιο λάθος στο μελλον!!
Δηλαδή μέχρι τι Ν. Σκάγια ρίχνει χωρίς πρόβλημα;
Διασποράς η Μισοταπα ρίχνει ;;
Δραμια και μονοβολα νομίζω δεν κάνει να ρίξει ισχύει;
Ποιο κικς πήρες κ τί σύσφιξη?
 
Έχω μια ερώτηση για το kicks smoke που σήμερα παρέλαβα.
Με αυτό το τσοκ τι τύπους φυσιγγίων επιτρέπεται να ριχνω;;

Εγώ το πήρα για κυνήγι τσίχλας
Αλλά θα ήθελα να μάθω τι περιορισμούς έχει για να μην τύχει και κάνω κάποιο λάθος στο μελλον!!
Δηλαδή μέχρι τι Ν. Σκάγια ρίχνει χωρίς πρόβλημα;
Διασποράς η Μισοταπα ρίχνει ;;
Δραμια και μονοβολα νομίζω δεν κάνει να ρίξει ισχύει;
Οτι συσφιξη και αν πηρες ριχνεις τα παντα εκτος απο μονοβολα αν και προσωπικα εχω ριξει αρκετα σε δοκιμες μου, αλλα καλυτερα αστα τα μονοβολα.
Μιλαω για μολυβδινα παντα σκαγια, ατσαλινα απο Μ και πιο σφιχτο γραφει δεν κανει να ριξεις, εγω εχω το buckicker xfull που ειναι αρκετα σφιχτο.
 
Ποιο κικς πήρες κ τί σύσφιξη?
Το smoke, με το παχυμετρο μου βγαίνει 0.4 η σύσφιξη στον 18.6 αυλό.. 18.2 το μετρησα αντί για 18.11 που βγαίνει βάση kicks.. ίσως να κάνω κάνα 0.05 λάθος
 

Attachments

  • 20220209_100908.jpg
    20220209_100908.jpg
    153,5 KB · Προβολές: 31
Οτι συσφιξη και αν πηρες ριχνεις τα παντα εκτος απο μονοβολα αν και προσωπικα εχω ριξει αρκετα σε δοκιμες μου, αλλα καλυτερα αστα τα μονοβολα.
Μιλαω για μολυβδινα παντα σκαγια, ατσαλινα απο Μ και πιο σφιχτο γραφει δεν κανει να ριξεις, εγω εχω το buckicker xfull που ειναι αρκετα σφιχτο.
Σε ευχαριστώ!! Οπότε με το Μ αααν τύχει να θέλω να ρίξω κάτι τέτοιο ριχνω άφοβα.. μπορεί να μην ρίξω και πότε βέβαια...
 
Σε ευχαριστώ!! Οπότε με το Μ αααν τύχει να θέλω να ρίξω κάτι τέτοιο ριχνω άφοβα.. μπορεί να μην ρίξω και πότε βέβαια...
Και το full να επαιρνες παλι εριχνες δραμια χωρις προβλημα, με τα διασπορας και τα μισοταπα θα εχεις πιο σφιχτες τουφεκιες σε σχεση με τα συμβατικα τσοκ, γιατι λογω του οτι ειναι τσοκ φρενου ακυρωνει κατα καποιο τροπο τα συγκεκριμενα φυσιγγια.
Θα εχει βεβαια ανοιχτες τουφεκιες σε σχεση με κανονικο συγκεντρωτηρα αλλα οχι οσο ανοιχτες θα παρεις απο συμβατικο τσοκ.
 
Last edited:
Και το full να επαιρνες παλι εριχνες δραμια χωρις προβλημα, με τα διασπορας και τα μισοταπα θα εχεις πιο σφιχτες τουφεκιες σε σχεση με τα συμβατικα τσοκ, γιατι λογω του οτι ειναι τσοκ φρενου ακυρωνει κατα καποιο τροπο τα συγκεκριμενα φυσιγγια.
Θα εχει βεβαια ανοιχτες τουφεκιες σε σχεση με κανονικο συγκεντρωτηρα αλλα οχι οσο ανοιχτες θα παρεις απο συματικο τσοκ.
Σας ευχαριστώ πολύ!! Αλεξ ήθελα να σε ρωτήσω για τα διασποράς αν θα ανοίγουν αλλά βλέπω τις ξέρεις όλες τις απορίες προκαταβολικά... καμία φορά ριχνω διασποράς στο σούρουπο που περνάν στα 10-15μ. Αλλά δεν με πειράζει και τόσο...

Ελπίζω να το ευχαριστηθώ το τσοκ.. από εμφάνιση πάντως σκίζει !! Τρελάθηκα τώρα που το βιδωσα... ταιριάζει πολύ και με την ασημί βάση !!
 
Σας ευχαριστώ πολύ!! Αλεξ ήθελα να σε ρωτήσω για τα διασποράς αν θα ανοίγουν αλλά βλέπω τις ξέρεις όλες τις απορίες προκαταβολικά... καμία φορά ριχνω διασποράς στο σούρουπο που περνάν στα 10-15μ. Αλλά δεν με πειράζει και τόσο...

Ελπίζω να το ευχαριστηθώ το τσοκ.. από εμφάνιση πάντως σκίζει !! Τρελάθηκα τώρα που το βιδωσα... ταιριάζει πολύ και με την ασημί βάση !!
Ειναι τρελα τα ατιμα τα Κικς κι αμα δεις και στην πραξη τι κανει εκει θα τρελαθεις τελειως!!!

Με τα διασπορας στα 15 μετρα κατι θα κανεις, στα 10 λιγο δυσκολο φιλε, στα 20 μετρα που εχω δοκιμασει λαμπρο κιτρινο νο7 και νο6 με το xfull ειχε καλο ανοιγμα παντως, αν εχεις διασπορας με ελικοειδη διασπορεα θα ανοιξει ακομα περισσοτερο η τουφεκια.
 
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σφιχτό τσοκ για την ρεμ v3 είμαι ανάμεσα σε κολόνιαλ και κισκς τι προτείνετε τσίχλα τρυγόνι τουφεκαω και ψάχνω κάτι για τουφεκιες στα όρια!!!
Kicks η brain το πιο κλειστο b. L.
 
Σας ευχαριστώ πολύ!! Αλεξ ήθελα να σε ρωτήσω για τα διασποράς αν θα ανοίγουν αλλά βλέπω τις ξέρεις όλες τις απορίες προκαταβολικά... καμία φορά ριχνω διασποράς στο σούρουπο που περνάν στα 10-15μ. Αλλά δεν με πειράζει και τόσο...

Ελπίζω να το ευχαριστηθώ το τσοκ.. από εμφάνιση πάντως σκίζει !! Τρελάθηκα τώρα που το βιδωσα... ταιριάζει πολύ και με την ασημί βάση !!
Καλοριζικο Άρη. Θα το κατά ευχαριστηθείς σίγουρα. Βίδωσε το πάνω και δούλεψε το όσο προλαβαίνεις μέχρι την λήξη και περιμένουμε τις εντυπώσεις σου .my man.
 
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σφιχτό τσοκ για την ρεμ v3 είμαι ανάμεσα σε κολόνιαλ και κισκς τι προτείνετε τσίχλα τρυγόνι τουφεκαω και ψάχνω κάτι για τουφεκιες στα όρια!!!
Ποια είναι τα δικά σου όρια για τσίχλα και τρυγόνι ? :)
 
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σφιχτό τσοκ για την ρεμ v3 είμαι ανάμεσα σε κολόνιαλ και κισκς τι προτείνετε τσίχλα τρυγόνι τουφεκαω και ψάχνω κάτι για τουφεκιες στα όρια!!!
Kicks smoke full η kicks buckicker xfull το 2ο εχω κι εγω.
 
45 με 50 τι θεωρό όριο!!! Αλλά ναι με τη v3 έχω πάρει και σε 15 + μέτρα
Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου προτείνω.
Αυτό όμως που πρέπει να κάνεις είναι να ρίξεις με τα υπάρχοντα τσοκ σε αυτά τα μέτρα και με τα φυσίγγια που προτιμάς για να δεις τις διαφορές με το τσοκ που θα αγοράσεις.
Η v3 λέγεται ότι είναι πολύ καλό όπλο.
Τα 45-50μ δεν είναι μικρή απόσταση.
 
Back
Top