ΤΣΟΚ (CHOKE) Παρουσιάσεις – Κριτικές – Εντυπώσεις

Γιατι δεν πας σε Gemini που είναι ποιο οικονομικά και πάρε ένα kicks smoke LF για τα μακρινά. Εγώ θα επερνα ένα IC Gemini και ένα LF GEMINI και αν ανέβαινα σε τιμη θα πήγαινα σε kicks smoke. Και εγώ σε σκέψεις είμαι ακόμη για αγορά τσοκ βέβαια εμένα έχει το 3* και 4* έσω έξω και δεν έχω αποφασίσει ακόμη γιατί δεν το έχω κυνηγήσει αρκετά το όπλο. Θα σου έλεγα επειδή έχεις καινούριο όπλο και εσυ όπως και εγω δούλεψε το φέτος με τα μαμά τσοκ και του χρόνου που θα τα έχεις δει ακριβός θα δεις και της ανάγκες σου γιατί μπορεί να πετάξεις λεφτά τζάμπα.
Η κάνη μου είναι Power bore (Raffaello), 18,3 , θέλω να αγοράσω τρία after market chokes, που να καλύπτουν όλα τα εύρη σκόπευσης εκτός βέβαια πάνω από 40 45 μέτρα! Έχει κάποιος την εμπειρία από την ίδια κάνη για να μου προτείνει κάποια chokes? Εγώ προσανατολίζομε σε BRAIN Bell, LM TM. Σωστά σκέφτομαι?
 
Η κάνη μου είναι Power bore (Raffaello), 18,3 , θέλω να αγοράσω τρία after market chokes, που να καλύπτουν όλα τα εύρη σκόπευσης εκτός βέβαια πάνω από 40 45 μέτρα! Έχει κάποιος την εμπειρία από την ίδια κάνη για να μου προτείνει κάποια chokes? Εγώ προσανατολίζομε σε BRAIN Bell, LM TM. Σωστά σκέφτομαι?.
Εγω στη powerbore που εχω(αυλος 18.3), πηρα για κοντα 15-25m carlsons skeet για 25-35m briley lm και για 40+ briley F ,για 35-45m θα σου προτεινα briley LF.Αυτα που εχω με καλυπτουν πληρως και κατα τη γνωμη μου ειναι καλυτερα απ τα εργοστασιακα,και τα τρια ειναι non ported.Ενα 4αρι gemini που πηρα κι ενα briley IM δεν με ικανοποιησαν...ιδιως το gemini ηταν μια απ τα ιδια με το εργοστασιακο.
 
Last edited:
Γιατι δεν πας σε Gemini που είναι ποιο οικονομικά και πάρε ένα kicks smoke LF για τα μακρινά. Εγώ θα επερνα ένα IC Gemini και ένα LF GEMINI και αν ανέβαινα σε τιμη θα πήγαινα σε kicks smoke. Και εγώ σε σκέψεις είμαι ακόμη για αγορά τσοκ βέβαια εμένα έχει το 3* και 4* έσω έξω και δεν έχω αποφασίσει ακόμη γιατί δεν το έχω κυνηγήσει αρκετά το όπλο. Θα σου έλεγα επειδή έχεις καινούριο όπλο και εσυ όπως και εγω δούλεψε το φέτος με τα μαμά τσοκ και του χρόνου που θα τα έχεις δει ακριβός θα δεις και της ανάγκες σου γιατί μπορεί να πετάξεις λεφτά τζάμπα.
Δεν έχεις και άδικο! Αλλά εάν δείς το πόστ που ανέβασα στο νήμα BENELLI, τότε θα καταλάβεις!
 
Ο
Ναι η super black eagle και η black eagle έχουν δυο τσοκ το 3* και 4* έσω έξω και σε μαύρο χρώμα ενώ τα αλλά τα έχουν κανονικά.
Οι powerbore κανες εχουν πολυ πολυ σωστα τσοκ και αποδιδουν εξερετικα γι αυτο και ειναι εμφανος καλυτερες
 
Το IC δεν θα είναι παραπλήσιο του BELL?, θεωρείς ότι τα Carltons είναι πιο καλά απά τα Brain?
Το bell εγω που το εχω κανει συγκριτικο
στα 20μ αποδιδει οπως το ic απο τη στιγμη που το ic εχει συσφιξη επι του αυλου μεταξυ του 0.10-0.20 βγαζει ιδια ποσοστα συγκεντρωσης ομως καλιτερη και ομοιογενή κατανομη το bell..Ομως αυτο που κανει να διαφερει το bell ειναι μια σταθερη και ομοιομορφη κωνικη συμπεριφορα μεχρι τα 20μ.Το χαρακτηριστικο αυτο του δινει την ξεχωριστη αποδοση που εχει στην καρπωση των θηραμάτων.Καποιοι ομως δεν το εχουν βρει μαζι του προσωπικα ομως με την xlr εχω δηλωσει τι μου εχει προσφερει.Νοιωθεις μια αυτοπεποιθηση μια σιγουρια με το τσοκ αυτο τουλαχιστον οσο με αφορα.Και εαν το φυσιγγιο ειναι λιγο συγκεντρωτικο δικαιωνει ακομα περισσοτερο το bell.Εκανα δοκιμες με την Μ2 με το cyl και με το ic το 1ο βγαινει -0.16 και το 2ο 0.10 επι του 18.3 αυλου.Στα 15μ και στα 20μ το αποτυπωμα ηταν ποιο σφιχτο στο κεντρο δεν συγκρίνεται με το χαρακτηριστικο και την ομοιομορφία που εχει το bell αυτο που ειχα στην xlr.Παρολο που ειναι ανοικτά τσοκ δεν με ικανοποιησαν .
 
Το IC δεν θα είναι παραπλήσιο του BELL?, θεωρείς ότι τα Carltons είναι πιο καλά απά τα Brain?
Δεν έχει καμμία σχέση το ic carlsons με το μπελ, με το ic θα της κόβεις στην μέση της μαύρες και με το μπελ θα της πέρνεις ατοφιες. Με αυτά τα τσοκ θεωρώ ότι θα καλύψεις όλο το εύρος από τα κυνηγια που θες να κάνεις και σε όλες της απόστασης.
 
Βρηκες τωρα ανθρωπο να βαλεις...τι περιμενες να πει ο συγκεκριμενος?
την αλήθεια!
αυτά που έχει παρατηρήσει στις δοκιμές του!
βέβαια έχει πει και για τα Bell type chokes ότι δεν ανοίγουν παραπάνω από τον κύλνδρο κι ότι είναι απάτη, πράγμα που δεν συμφωνεί με τις παρατηρήσεις μου!
προφανώς στις δοκιμές του δεν είδε διαφορά.................
Το ειχα δει πριν χρονια οταν ειχα το passing και το Ufo και ελεγα ωραια τα λεει ο τυπος, αλλα...δεν ειναι οπως τα λεει τα πραγματα.
και πως είναι τα "πράγματα";;;
αυτά που λέει δεν είναι παράλογα!
παρότι λέει πως δεν θέλει πορτινγκ ούτε στις κάννες του εξηγεί το φαινόμενο εξάλειψης αναπήδησης στομίου με πόρτινγκ στο άνω μέρος των καννών...
 
Back
Top