Συνταγές για τσίχλες (Γενικά)

συνταγη για τσιχλες παραδοσιακη.τσιγαριζουμε τις τσιχλες μαζι με σκορδο και κανελλα οχι σκονη,ριχνουμε και αλατι και πιπερι και ενα κλαρακι δενδρολιβανο..αφου παρουν χρωμα ριχνουμε ενα ποτηρι του καφε ξυδι και ενα ποτηρι του νερου κρασι.αφου εξατμιστουν αυτα ριχνουμε νερο και λιγο λαδι ακομη και τα αφηνουμε να βρασουν .μολις δεσει η σαλτσα σβηνουμε την φωτια.εχουμε τηγανισει πατατες και τις περιχυνουμε με την σαλτσα.μπορει να φαει και η γιαγια σας και να γινει κυνηγος ασκαρδαμικτι.
 
Απο τον πατέρα μου άκουγα για κιμά αλλά δεν το εχω κάνει ποτέ. Ωραίος μεζές θα είναι
Το MUCOSOLVAN μπαίνει στο τέλος ; .big smile.
Έκανα μια μικρή δοκιμή πριν 2 μέρες με κεφτεδάκια. Πολύ νόστιμα ήταν! Τώρα έχουμε στο πρόγραμμα μπιφτέκια και μπολονεζ με τσίχλα!
 
Έκανα μια μικρή δοκιμή πριν 2 μέρες με κεφτεδάκια. Πολύ νόστιμα ήταν! Τώρα έχουμε στο πρόγραμμα μπιφτέκια και μπολονεζ με τσίχλα!
Ολόκληρες τις βάζεις Μιχάλη; Τα κοκαλάκια εντάξει, αλλά η καρίνα του στήθους γίνεται και αυτή κιμάς;
 
Ολόκληρες τις βάζεις Μιχάλη; Τα κοκαλάκια εντάξει, αλλά η καρίνα του στήθους γίνεται και αυτή κιμάς;
Λίγο τα ακραία κόκαλα σε φτερά και μπούτια κόβω. Ολόκληρες κατά τ'άλλα. Με τέσσερα περάσματα γίνονται όλα τρίμματα. Δεν μένει κοκαλάκι πιο χοντρό από 1 χιλιοστό στην πράξη.
 
Έκανα μια μικρή δοκιμή πριν 2 μέρες με κεφτεδάκια. Πολύ νόστιμα ήταν! Τώρα έχουμε στο πρόγραμμα μπιφτέκια και μπολονεζ με τσίχλα!
Βρε βαλτα στη σχάρα και δωστους να τα ροκανισουν!!
Μην χαλάς τα πουλάκια που είναι παχιά, παχιά!😢
 
Έχω πάρει από τα lidl, αλλά σπάσανε τα δόντια από το πλαστικό γρανάζι που έχει για μειωτήρα στο μοτέρ, με απλό μοσχαρίσιο κρέας χωρίς ίχνος κόκκαλου. Με έστειλαν καινούριο αλλά φοβάμαι ότι θα έχει την ίδια κατάληξη αν το δουλέψω.
Θέλω ένα δυνατό για να σπάει και μικρά κόκκαλα.
 
Έχω πάρει από τα lidl, αλλά σπάσανε τα δόντια από το πλαστικό γρανάζι που έχει για μειωτήρα στο μοτέρ, με απλό μοσχαρίσιο κρέας χωρίς ίχνος κόκκαλου. Με έστειλαν καινούριο αλλά φοβάμαι ότι θα έχει την ίδια κατάληξη αν το δουλέψω.
Θέλω ένα δυνατό για να σπάει και μικρά κόκκαλα.
Το συγκεκριμένο όσο το δούλεψα φαίνεται αρκετά γερό και απροβλημάτιστο στη λειτουργία με μόνο μειονέκτημα ότι κάνει αρκετό θόρυβο. Μικρά κόκαλα δεν έχει θέμα αλλά του κοτόπουλου(μπούτι και κόκαλο βραχίονα βασικά) είναι πολύ σκληρά, δε θα έμπαινα στη διαδικασία
 
Έχω πάρει από τα lidl, αλλά σπάσανε τα δόντια από το πλαστικό γρανάζι που έχει για μειωτήρα στο μοτέρ, με απλό μοσχαρίσιο κρέας χωρίς ίχνος κόκκαλου. Με έστειλαν καινούριο αλλά φοβάμαι ότι θα έχει την ίδια κατάληξη αν το δουλέψω.
Θέλω ένα δυνατό για να σπάει και μικρά κόκκαλα.
Στεφανε
Για κιμα κοτοπουλο απο λαιμους και πλαταριες κουοπουλο σε ενδιαφερει;
Αυτα συνηθως τα σπανε η καλες δυνατες μηχανες δεν εχουν προβλημα
Το ξερω γιατι ταιζω τα σκυλια τετοιο που αγοραζω

Μπουτια κλπ ομως οχι

Θα πρεπει να πας σε κατι ποιοτικο και δυνατο ομως για να χεις αποτελεσμα με μεταλλικα μερη-δοντια κλπ

Αυτες οι μικρες και φτηνες με πλαστικα δεν θα σου δωσουν αποτελεσμα
 
Στεφανε
Για κιμα κοτοπουλο απο λαιμους και πλαταριες κουοπουλο σε ενδιαφερει;
Αυτα συνηθως τα σπανε η καλες δυνατες μηχανες δεν εχουν προβλημα
Το ξερω γιατι ταιζω τα σκυλια τετοιο που αγοραζω

Μπουτια κλπ ομως οχι

Θα πρεπει να πας σε κατι ποιοτικο και δυνατο ομως για να χεις αποτελεσμα με μεταλλικα μερη-δοντια κλπ

Αυτες οι μικρες και φτηνες με πλαστικα δεν θα σου δωσουν αποτελεσμα
Αυτό θέλω να κάνω για κουτάβια.
Δεν θέλω να τα δίνω κροκέτα.
Το μεγάλο πλέον αν δώσω κροκέτα ούτε τη μυρίζει.
Βρήκα μια μεταχειρισμένη από κρεοπωλείο, αλλά μέχρι να ρωτήσω την έδωσε.
Μπούτια έχουν παραπάνω απ'ότι λαιμούς.
Όντως θέλει με μεταλλικά γρανάζια.
 
Αυτό θέλω να κάνω για κουτάβια.
Δεν θέλω να τα δίνω κροκέτα.
Το μεγάλο πλέον αν δώσω κροκέτα ούτε τη μυρίζει.
Βρήκα μια μεταχειρισμένη από κρεοπωλείο, αλλά μέχρι να ρωτήσω την έδωσε.
Μπούτια έχουν παραπάνω απ'ότι λαιμούς.
Όντως θέλει με μεταλλικά γρανάζια.
Το μπούτι το ξεκοκαλίζεις εύκολα .Τα υπολοιπα ειναι το θέμα ,οπότε αν τα αλέθει μια χαρά
 
Back
Top