Συνταγές για τσίχλες (Γενικά)

Η συνταγή σου είναι τέλεια, θα προσθέσω ένα μυστικό που το ανακάλυψα τυχαία, όταν στον κυνηγότοπο αποφασίσαμε να μαδήσουμε τις τσίχλες και να τις πάμε καθαρισμένες στο ουζερί για να μας τις κάνει μεζέ απλά τηγανιτές.
Επειδή δεν είχαμε φωτιά για να καψαλίσουμε τα πουλιά, μιας και ήταν όλα μούσκεμα από την βροχή, βρήκαμε κάτω από τα Πεύκα ξερές πεύκο βελόνες έτσι τις βάλαμε φωτιά και κάναμε την δουλειά μας.Οταν λοιπόν μας τις σέρβιραν στο ουζερί πάθαμε πλάκα από την ιδιαίτερη καπνιστή μυρωδιά που εξαφάνισε κάθε μυρωδιά του θηράματος λες και ήταν ένα πιάτο γκουρμέ.
Έκτοτε αντί πολλά μπαχαρικά κλπ μαρινάδες κάνω αυτό το τρικ και έτσι εξαφανίζω κάθε μυρωδιά του εκάστοτε θηράματος, έχοντας ιδιαίτερη γεύση. Δοκιμάστε το και θα εκπλαγείτε ευχάριστα.
Αντί πευκοβελώνες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε πριονίδι από κομμένα ξύλα βελανιδιάς η οξιάς για όσους ζουν στην επαρχία και πιστεύω ότι θα έχει το ίδιο η και καλύτερο αποτέλεσμα.
Ωραία ιδέα! Στα παπιά να ισχύει άραγε? Και το λέω λόγω του μεγέθους, όμως και όλα τα πουλιά θα γίνονται έτσι!.
 
Ωραία ιδέα! Στα παπιά να ισχύει άραγε? Και το λέω λόγω του μεγέθους, όμως και όλα τα πουλιά θα γίνονται έτσι!.
Πριν δυο βδομάδες στο κοτύχι χτυπησαμε στα παραλίμνια χωράφια γερατζούλια τα καπνισαμε και εγιναν υπέροχα λαδοριγανη με ρυζακι. Το κάπνισμα παίζει σε όλα τα θηράματα.
 
Εχθές δεν είχε κυνήγι. Έφτιαξα όμως 32 τσίχλες από τις 100 έως τώρα θηρευμένες παστές. Πολεμοφόδια για βραδυνές συνάξεις και όχι μόνο
...
 

Attachments

  • IMG_20211107_200043.jpg
    IMG_20211107_200043.jpg
    239,4 KB · Προβολές: 116
  • IMG_20211107_204102.jpg
    IMG_20211107_204102.jpg
    205,3 KB · Προβολές: 117
Last edited:
Καλημερα Hawkeye ..ειναι ευκολη η συνταγη? Μπορεις να με κατατοπισεις?



Σε παρακαλώ κάνε ένα κοπό και στείλε μου την συνταγή σε ΠΜ.
Καλησπέρα σε όλους. Αφού ευχηθώ με την σειρά μου στους εορτάζοντες σήμερα Μιχάληδες, Άγγελους ,Γαβριήλ κλπ. να σας δώσω την συνταγή. Σημειωτέον λάδι προτιμούμε το καλαμποκέλαιο γιατί το ελαιόλαδο παγώνει στο ψυγείο, όταν χρειαστεί λόγω ζέστης να αποθηκεύσουμε εκεί τα βάζα.
Τσίχλες παστές


(Μεσσηνία)
Εκτέλεση
Παίρνετε τσίχλες ολόκληρες, τις μαδάτε, καψαλίζετε, καθαρίζετε από τα εντόσθια και τις πλένετε με καθαρό νερό να φύγουν οι ακαθαρσίες και τα αίματα.
Κόβετε την άκρη του ράμφους και τα πόδια μέχρι την κλείδωση.
Τις αλατίζετε εξωτερικά με αρκετό αλάτι, χαράζετε το στήθος σε δύο μεριές, βάζετε αλάτι και ρίγανη ανάμικτο στο στήθος και απ’ έξω.
Μέσα στη σχισμή του στήθους χώνετε το κεφάλι και τις τοποθετείτε σε πιάτο σε σειρά να στραγγίσουν όλα τους τα υγρά. Μένουν εκτός ψυγείου 2-3 ώρες.
Τηγανίζετε τις τσίχλες, τις αφήνετε σε πιατέλα να στραγγίσουν και να κρυώσουν τελείως, τις βάζετε σε βάζα ολόκληρες, απογεμίζετε με καθαρό λάδι και σφραγίζετε τα βάζα.
Προσοχή, να είναι κρύες όταν προσθέσετε το λάδι, γιατί αλλιώς τσαγγίζει.

2η Συνταγή για παστές τσίχλες.



Τσιγάριζούμε τα τσιχλακια σε μια κατσαρόλα με λάδι να πάρουνε χρώμα μετά βάζουμε τρία τέταρτα κρασί λευκό ρετσίνα μέσα στην κατσαρόλα σκεπασμένές για μια με δύο βρασεις μετά προσθέτουμε κύμινο λίγη κανέλα γαρύφαλλο αλάτι πιπέρι ρίγανη και ξυνουμε φλούδα πορτοκαλιού στον τρίφτη μέσα στην κατσαρόλα (ένα πορτοκάλι) και τα βράζουμε 50 λεπτά και προσθέτουμε λίγο λάδι καλό αν χρειαστεί. Μετά τις αφήνουμε να κρυώνουν και τις τοποθετούμε σε βάζο η πήλινο η πλαστικό μια μια και τις λουζουμε με το ζωμό συμπληρωνουμε λάδι να τις σκεπάσει και θέλουν 3 μέρες εκεί σκεπασμένες μετά καλά τραπέζια !!!
 
Οι συνταγές είναι μαζεμένες συν τω χρόνω, σε βάθος ετών. Το βασικό είναι πόσο αλατισμένες θέλουμε να βγουν. Εγώ συνήθως τις αφήνω στο αλάτι και την ρίγανη ένα δίωρο το πολύ και μετά τις ξεπλένω. Ακολουθεί τηγάνι κλπ. όπως η συνταγή. Ο χυμός από φρέσκο πορτοκάλι έχει αποδειχθεί ότι στο μαρινάρισμα της απογειώνει στο μαγείρεμα. Αυτά και καλή επιτυχία.
 
Οι συνταγές είναι μαζεμένες συν τω χρόνω, σε βάθος ετών. Το βασικό είναι πόσο αλατισμένες θέλουμε να βγουν. Εγώ συνήθως τις αφήνω στο αλάτι και την ρίγανη ένα δίωρο το πολύ και μετά τις ξεπλένω. Ακολουθεί τηγάνι κλπ. όπως η συνταγή. Ο χυμός από φρέσκο πορτοκάλι έχει αποδειχθεί ότι στο μαρινάρισμα της απογειώνει στο μαγείρεμα. Αυτά και καλή επιτυχία.
Συγχαρητήριά φιλε μου καλοφαγοτες.
 
Καλησπέρα σε όλους. Αφού ευχηθώ με την σειρά μου στους εορτάζοντες σήμερα Μιχάληδες, Άγγελους ,Γαβριήλ κλπ. να σας δώσω την συνταγή. Σημειωτέον λάδι προτιμούμε το καλαμποκέλαιο γιατί το ελαιόλαδο παγώνει στο ψυγείο, όταν χρειαστεί λόγω ζέστης να αποθηκεύσουμε εκεί τα βάζα.
Τσίχλες παστές


(Μεσσηνία)
Εκτέλεση
Παίρνετε τσίχλες ολόκληρες, τις μαδάτε, καψαλίζετε, καθαρίζετε από τα εντόσθια και τις πλένετε με καθαρό νερό να φύγουν οι ακαθαρσίες και τα αίματα.
Κόβετε την άκρη του ράμφους και τα πόδια μέχρι την κλείδωση.
Τις αλατίζετε εξωτερικά με αρκετό αλάτι, χαράζετε το στήθος σε δύο μεριές, βάζετε αλάτι και ρίγανη ανάμικτο στο στήθος και απ’ έξω.
Μέσα στη σχισμή του στήθους χώνετε το κεφάλι και τις τοποθετείτε σε πιάτο σε σειρά να στραγγίσουν όλα τους τα υγρά. Μένουν εκτός ψυγείου 2-3 ώρες.
Τηγανίζετε τις τσίχλες, τις αφήνετε σε πιατέλα να στραγγίσουν και να κρυώσουν τελείως, τις βάζετε σε βάζα ολόκληρες, απογεμίζετε με καθαρό λάδι και σφραγίζετε τα βάζα.
Προσοχή, να είναι κρύες όταν προσθέσετε το λάδι, γιατί αλλιώς τσαγγίζει.

2η Συνταγή για παστές τσίχλες.



Τσιγάριζούμε τα τσιχλακια σε μια κατσαρόλα με λάδι να πάρουνε χρώμα μετά βάζουμε τρία τέταρτα κρασί λευκό ρετσίνα μέσα στην κατσαρόλα σκεπασμένές για μια με δύο βρασεις μετά προσθέτουμε κύμινο λίγη κανέλα γαρύφαλλο αλάτι πιπέρι ρίγανη και ξυνουμε φλούδα πορτοκαλιού στον τρίφτη μέσα στην κατσαρόλα (ένα πορτοκάλι) και τα βράζουμε 50 λεπτά και προσθέτουμε λίγο λάδι καλό αν χρειαστεί. Μετά τις αφήνουμε να κρυώνουν και τις τοποθετούμε σε βάζο η πήλινο η πλαστικό μια μια και τις λουζουμε με το ζωμό συμπληρωνουμε λάδι να τις σκεπάσει και θέλουν 3 μέρες εκεί σκεπασμένες μετά καλά τραπέζια !!!
Οι παλιοί πρόλαβα κάποιους θείους μου όταν ήμουν πιτσιρικάς παστωναν τσίχλες για να έχουν όλο το χρόνο και θυμάμαι που έλεγαν εάν η τσίχλα φάει (Σκάι) χαλάει δεν κάμει για παστωμα. Η τσίχλα που παστωνεται και κρατάει είναι αυτή που πιάνεται σε βροχο η αγκίστρι. Παρεμπιπτόντως στην γενιά του πατέρα μου από τα παιδικά του χρονια ήταν ιεροτελεστία να πάνε να μαζέψουν σκουλήκια για να πιάσουν τσίχλες να τις παστωσουν καθώς ήταν κύρια πηγή κρέατος για το σπίτι,μετά την κατοχή.
 
IMG_20240217_210312.jpg
Λοιπόν παίδες εχθές κάναμε ένα όμορφο τσιμπούσι με τσίχλες κοτσύφια, κρασάκι μεσογείτικο εννοείται και προβατάκι παϊδάκι λουκούμι.
Παμε τωρα στη συνταγή για τα τσιχλοκοτσυφα που πραγματικά έγιναν αλλο πράγμα με γεύση και αρώματα για πολυ κρασακι και τσίπουρο αλλα φυσικα ολα αυτα με καλη παρεα.
2 ωριτσες πριν το ψήσιμο, ελαιόλαδο οπως βαζουμε στη σαλάτα, αλάτι πιπέρι, σκορδο σε σκόνη, πάπρικα καπνιστή και λίγο μίγμα για κυνήγι.Αφου τις βαλουμε τα υλικά τις βαζουμε σε σακουλάκι ψυγείου καλα κλεισμένες και ψυγείο.
Ψηνουμε πρωτα το προβατάκι και αφου πέσει η φωτια μετα το πρόβατο καθιζουμε τα τσιχλονια στη σχαρα με πολλες και συντομες ντουμπες τις βγάζουμε απο τη σχαρα λιγο πριν κανουν κρούστα.Αν τις αφήσετε παραπάνω γινανε κάρβουνο.
Ηταν ψημενες κ ζουμερες με ολες τις γεύσεις τους!Παθανε πλακα ολοι φαγανε ξανα και ξανα ακομα και αυτοι που δεν τρωνε πουλερικά.
Μερακλιδικο ψησιμο και μεζες κορυφή!
 
Εγώ τις φτιάχνω κοντοσουβλι, με αρνησια μπόλια τυλιγμένα, αφού πρώτα έχουν μαριναριστει με εκλεκτό μείγμα μπαχαρικών... Η νοστιμιά είναι απλά απερίγραπτη !!!!! .RESPECT.
τι περιεχει το μειγμα μπαχαρικων Χρηστο;
 
Back
Top