Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Χωρις να ειμαι σιγουρος 100% νομιζω οτι το οπλο του εχει 70αρα θαλαμη αν αυτο λεει κατι..μηπως και αυτο λεει κατι βλητικα..οσο για το magnum που λες εγω τι να πω;; Οταν βαζω 36 γρ στην τσιχλα...τελος παντων επειδη μ αρεσει και προσπαθω με ΕΝΑ οπλο να κυνηγαω τα παντα..αναγκαστικα τωρα με την 304 θα παω max στα 36 gr σε ολα τα κυνηγια μιας και το οπλο εχει 70αρα θαλαμη και πιστευω οτι ειναι κατασκευασμενο για max αυτα τα γραμμαρια με κανονικες πιεσεις για 36 gr..γιατι υπαρχουν και 36 gr δυναμιτες..
 
αναγκαστικα τωρα με την 304 θα παω max στα 36 gr σε ολα τα κυνηγια μιας και το οπλο εχει 70αρα θαλαμη και πιστευω οτι ειναι κατασκευασμενο για max αυτα τα γραμμαρια με κανονικες πιεσεις για 36 gr..γιατι υπαρχουν και 36 gr δυναμιτες..
Ανάλογα με το φυσίγγι μπορείς να φτάσεις τα 40γρ.
Για έλεγξε την κανη σου γιατί παρόλο που είναι 70χιλ θαλαμη μπορεί να έχει σφραγίδες για 1200 bar.Ετσι είναι η δική μου στην Α303.Έχει δύο αστέρια και γράφει PSF από κάτω;
 
Τασο οι λαγοι στην Κρητη σπανια βγαινουν πολυ μεγαλοι πανω απο 2 κιλα και αυτο μπορεις να στο πει και ο Μυρος! Εγω εχω χτυπησει στη ζωη μου περιπου 45 λαγους και ο μεγαλυτερος ηταν ακαθαριστος 2750..δεν τρωγοταν..περυσι ο αδελφος μου χτυπησε λαγο στα 53 μετρα (με beretta 471 silver Hawk και 3*) μετρημενα με μετροκορδελα που ηταν 1,2 κιλα ακαθαριστος και μολις τον ειδα του εβαλα χερι γιατι του εριξε..ημασταν μαζι με τον μπαρμπα ..μολις τον ειδε ο μπαρμας γυαλισε το ματι του ..του λεω τι θα μοιρασουμε τωρα (παντα αν πιασουμε ενα λαγο τους μοιραζει στην μεση ενας κεφαλι ενας εντοσθια)..μου λεει λοιπον ο μπαρμας δεν θα τον μοιρασουμε ελα να τον φαμε το βραδυ αυτος ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ετσι μου ειπε..οντως πηγαμε το βραδυ και ειδα μια μεγαλη φαγιατζα λαγο και πεντανοστιμος( ειναι και μαστορισσα η γρια του) οχι πολυ μαυρο κρεας..αρα πιστευω τους λαγους που εχουμε εδω αν τους χτυπησεις ακομα και στα 60 μετρα με το nitro το 4 αρι τραυματιζονται συνηθως και οι σκυλοι τους πιανουν μετα γιατι ειναι ανοιχτα πεδια..το εχω δει με τα ματια μου αυτο πολλες φορες...τετοια φονικοτητα σε φυσιγγι δεν εχω ξαναδει..ο μπαρμας βεβαια δεν αλλαζει φυσιγγι οτι και να του πεις..αλλα εχει και πιστολι..auto 5 76 ποντους κανη 2 αστρα στανταρ φερμενει απο ΗΠΑ πριν 30 χρ..LAMPRO καφε και ξερο ψωμι..
Συμφωνώ απολύτως με το Γιάννη,Εμείς τους λαγούς στο χωριό μου δεν τους ζηγιζουμε γιατί είναι ΛΕΙ γρουσουζιά, και εδώ το καφέ LAMPRO στο λαγό το βάζουμε πολλοί όπως και το neo velox..
 
Αρη στα 45-50 θα έλεγα
45-50 μετρα ειναι πολλα για ενα τσοκ με συσφιξη Mod μην τα θελουμε κ ολα δικα μας... Για μενα αν τα 3 αστρα αποδιδουν ομορφα στα 35 μετρα εχουμε ενα πολυ καλο τσοκ που θα μας καλυψει ανετα κ μεχρι τα 40... Τα 45-50 ειναι ααααααααλλο εργο... Μετα τα 40 μετρα καθε επιπλεον μετρο εχει ολο κ μεγαλυτερο αρνητικο αντικτυπο στην τουφεκια μας...
 
Καλημέρα παιδιά.....να πω την μαύρη αλήθεια σήμερα που συνέχισα τις δοκιμές με το Kicks mod με rc,b&p μπορώ να πω ότι η συμπεριφορά του rc στις αποστασεις με μπέρδεψε και με έβαλε σε σκέψεις για τα συγκεκριμένα φυσιγγια
 
Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται κακό, το Rc συμπεριφέρεται περισσότερο σαν να το έριξες με 4* και όχι με 3*. Το Bp έχει πιο ωραία κατανομή αλλά παρά είναι θεωρώ σφικτό για mod και 40 μέτρα. Θεωρώ ότι και στα δύο φυσίγγια αν η σκόπευση είναι αξιοπρεπής ακόμα και στα 40μ έναν πράσινο θα τον κατεβάσουν. Ωστόσο μην υποτιμάται τα 40 μέτρα, δεν είναι κοντά ... ;)
Το Rc4 είναι το serrie oro? Το MB είναι το f2 ? Μου θυμίζεις με πιο τουφέκι ρίχνεις;
 
Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται κακό, το Rc συμπεριφέρεται περισσότερο σαν να το έριξες με 4* και όχι με 3*. Το Bp έχει πιο ωραία κατανομή αλλά παρά είναι θεωρώ σφικτό για mod και 40 μέτρα. Θεωρώ ότι και στα δύο φυσίγγια αν η σκόπευση είναι αξιοπρεπής ακόμα και στα 40μ έναν πράσινο θα τον κατεβάσουν. Ωστόσο μην υποτιμάται τα 40 μέτρα, δεν είναι κοντά ... ;)
Το Rc4 είναι το serrie oro? Το MB είναι το f2 ? Μου θυμίζεις με πιο τουφέκι ρίχνεις;
Λοιπόν rc4 oro
M&p f2
M&p winter
Affinity 71 cm 18.4 αυλο
 
Γιώργο όντως όπως είπες το Kicks high flyer mod εχει πιο ανοιχτή σύσφιξη και μοιάζει περισσότερο στο 4 σε σχέση με το Kicks smoke mod που είναι καθαρό 3.....αυτό το λένε και από την Kicks για τα high flyer
 
45-50 μετρα ειναι πολλα για ενα τσοκ με συσφιξη Mod μην τα θελουμε κ ολα δικα μας... Για μενα αν τα 3 αστρα αποδιδουν ομορφα στα 35 μετρα εχουμε ενα πολυ καλο τσοκ που θα μας καλυψει ανετα κ μεχρι τα 40... Τα 45-50 ειναι ααααααααλλο εργο... Μετα τα 40 μετρα καθε επιπλεον μετρο εχει ολο κ μεγαλυτερο αρνητικο αντικτυπο στην τουφεκια μας...
Αρη εχεις δικιο ... ΑΛΛΑ, κ με το μαμα 3* μια χαρα αποτελεσματα εχεις στα 35μ, αλλα αγοραζουμε ενα after market για να κερδισουμε κανα μετρο κ συγκεντρωση -κατανομη , δλδ π.χ. να εχουμε τη βολη του 2* με περιφερεια 3* ..... απο 3* τσοκ (προσωπικη γνωμη)
 
Back
Top