Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Έχεις κάνει καμιά μακρινή βολή με αυτά?
Τάσο με φουλ τσοκ που είναι ή δεύτερη του δικανου έχω πάρει λαγό μέχρι 35-40 μέτρα αλλά δεν έχουνε και την τρελή διάτρηση σε αυτές τις αποστάσεις, το καφέ lambro έχει μεγαλύτερη διάτρηση αλλά όχι την κατανομή του neo velox
 
Για μενα πρεπει να ειμαστε ρεαλιτσικοι στο τι περιμενουμε... Αν υπηρχε ενα τσοκ που τα κανει ολα, ολες οι υπολοιπες εταιριες θα εβαζαν λουκετο...
Εγω προσωπικα απο ενα 3αρι τσοκ, υποτιθεται εξειδικευμενο, θελω με ενα ποιοτικο φυσιγγι να παιρνω αριστη κατανομη στα 35 μετρα αναλογα με το νουμερο σκαγιων που χρησιμοποιω κ για το θηραμα που το προοριζω... Αν παιρνω αριστη κατανομη στα 35 τοτε θα δουλεψει κ στα 40... Παραπανω δεν θα δουλεψει επαναλμβανομενα οτι κ να κανουμε, η αν θα δουλεψει απλα δεν θα ειναι 3αρι το τσοκ κ δεν θα δουλευει σωτα στα 30-35 μετρα...
Στο 725 με ενα 3αρι τσοκ Carlson οτι φυσιγγι κ να του βαλω στα 35 μετρα η κατανομη θα ειναι πολυ καλη, οτι νουμερο σκαγιων κ οτι βαρος γομωσης ομως... Για μενα αυτο ειναι ενα σωστο Mod που συνεταγζεται σωστα κ με το οπλο...
 
Εγώ με το ντεμί έχω κάνει τα καλύτερα κυνήγια μου.
Το θεωρώ το καλύτερο τσοκ για γενική κυνηγετική χρήση.
Από κοντινές σχετικά αποστάσεις μέχρι οριακές για το όπλο.
Αυτά μου έχει δείξει όχι στο χαρτόνι αλλά στο κυνήγι.
 
Για μενα πρεπει να ειμαστε ρεαλιτσικοι στο τι περιμενουμε... Αν υπηρχε ενα τσοκ που τα κανει ολα, ολες οι υπολοιπες εταιριες θα εβαζαν λουκετο...
Εγω προσωπικα απο ενα 3αρι τσοκ, υποτιθεται εξειδικευμενο, θελω με ενα ποιοτικο φυσιγγι να παιρνω αριστη κατανομη στα 35 μετρα αναλογα με το νουμερο σκαγιων που χρησιμοποιω κ για το θηραμα που το προοριζω... Αν παιρνω αριστη κατανομη στα 35 τοτε θα δουλεψει κ στα 40... Παραπανω δεν θα δουλεψει επαναλμβανομενα οτι κ να κανουμε, η αν θα δουλεψει απλα δεν θα ειναι 3αρι το τσοκ κ δεν θα δουλευει σωτα στα 30-35 μετρα...
Στο 725 με ενα 3αρι τσοκ Carlson οτι φυσιγγι κ να του βαλω στα 35 μετρα η κατανομη θα ειναι πολυ καλη, οτι νουμερο σκαγιων κ οτι βαρος γομωσης ομως... Για μενα αυτο ειναι ενα σωστο Mod που συνεταγζεται σωστα κ με το οπλο...
Το θέμα όπως λες Άρη είναι κατά πόσο ένα τσοκ που πλασάρεται για 3 είναι στην πραγματικότητα 3.....όπως έχουμε δει οι αμερικανοι έχουν διαφορετικές συσφιξεις στα τσοκ από ότι οι ιταλοι....και όπως καταλαβα το modified της Kicks στην περιγραφή 3 είναι τελικά πιο ανοιχτό από 3 και πάει προς 4 αλλά με πιο πυκνά κέντρα
 
Εγώ με το ντεμί έχω κάνει τα καλύτερα κυνήγια μου.
Το θεωρώ το καλύτερο τσοκ για γενική κυνηγετική χρήση.
Από κοντινές σχετικά αποστάσεις μέχρι οριακές για το όπλο.
Αυτά μου έχει δείξει όχι στο χαρτόνι αλλά στο κυνήγι.
Συμφωνω μαζι σου.Εγω στην καραμπίνα δεν το έχω βγάλει ποτέ από το 2000..Άντε να έχω ρίξει 5-6 φορές με το 4*.
Το ντεμι νομίζω ότι είναι ένα τσοκ μπαλαντέρ. .
 
Ανάλογα με το φυσίγγι μπορείς να φτάσεις τα 40γρ.
Για έλεγξε την κανη σου γιατί παρόλο που είναι 70χιλ θαλαμη μπορεί να έχει σφραγίδες για 1200 bar.Ετσι είναι η δική μου στην Α303.Έχει δύο αστέρια και γράφει PSF από κάτω;
Καλησπερα! Ναι ειναι στις 1200 πιεσεις δοκιμασμενη! Ειχε μεσα στο κουτι και το εγραφο της δοκιμης στα 1200 bar! Με την εμπειρια σου σε αυτα τα οπλα πιστευεις οτι μπορω να ριχνω nitro 42,5γρ χωρις το οπλο να ζοριζεται και να κινδυνευει να παθει ζημια πιο πολυ,γιατι απο θεμα ασφαλειας νομιζω δεν τιθετε θεμα.αλλα με νοιαζει το θεμα μακροζωιας του οπλου γιατι μ αρεσει να μαθω και να κυνηγαω με ενα οπλο οσο πιο πολλα χρονια μπορω..
 
Κωνσταντίνε εντός ολίγων ημερών θα μου έρθουν και τα Anaconda που περιμένω και θα έχουμε και άλλες δοκιμές....στα 35 μετρα και με το μαμα αλλά και με το LM carlsons είχα χειρότερο αποτέλεσμα από ότι με το Kicks
 
Κωνσταντίνε εντός ολίγων ημερών θα μου έρθουν και τα Anaconda που περιμένω και θα έχουμε και άλλες δοκιμές....στα 35 μετρα και με το μαμα αλλά και με το LM carlsons είχα χειρότερο αποτέλεσμα από ότι με το Kicks
Καλοριζικα Κώστα, περιμένουμε δοκιμές.
 
Κωστα μπραβο για τις δοκιμες! Θελουν κοπο και χρονο για να γινουν! Πραγματικα εχουν μεγαλο ενδιαφερον! Το anaconta,το εχω και εγω υποψιν μου για την Beretta!! Θα δω και τις δοκιμες σου και μετα θα αποφασισω..εχουμε και ιδιο αυλο 18,4.
 
Γιάννη περιμένω το Long Range και το striker που είναι αρκετά σφιχτό.....όλα θα τα δείξει το χαρτόνι. ...

Κωστα το striker ειναι παρα πολυ σφιχτο και πολυ δυσκολο για κινουμενους στοχους. Το long range θα σου κατσει νομιζω τελεια στον 18.4 αυλο. Η patternmaster κραταει σταθερη τη διαμετρο στομιου στα anaconda που σημαινει οτι σε οπλα μεγαλου αυλου θα εχεις και μεγαλη συσφιξη ενω σε στενου αυλου μικρη.
 
Καλησπερα! Ναι ειναι στις 1200 πιεσεις δοκιμασμενη! Ειχε μεσα στο κουτι και το εγραφο της δοκιμης στα 1200 bar! Με την εμπειρια σου σε αυτα τα οπλα πιστευεις οτι μπορω να ριχνω nitro 42,5γρ χωρις το οπλο να ζοριζεται και να κινδυνευει να παθει ζημια πιο πολυ,γιατι απο θεμα ασφαλειας νομιζω δεν τιθετε θεμα.αλλα με νοιαζει το θεμα μακροζωιας του οπλου γιατι μ αρεσει να μαθω και να κυνηγαω με ενα οπλο οσο πιο πολλα χρονια μπορω..
Εγώ δεν θα εφτανα στα άκρα γιατί επί πλέον το όπλο είναι ελαφρύ.
Επειδή το όπλο θέλεις να το εχεις για πολλα χρονια να το προσέξεις.
Υπάρχουν αμερικανικά φυσιγκια για το λαγό σε 36γρ ν4 και ιταλικα 36- 38γρ σε ν3 με πιεσεις κάτω από 1000mbar,γύρω στα 800mbar . Για φάσσα 35-36 γρ ν6 σε καλυπτουν.Δεν ξέρω τα κυνηγια σου αλλά σε τέτοια θηράματα δεν ριχνεις πάνω από 50 φυσιγκια το χρόνο. Φρόντισε οι τρύπες των αερίων στην καννη να είναι καθαρές και άλλαζε συχνά επανατατικο ελατήριο (κάθε 5-6 χρόνια).
 
Last edited:
Back
Top