Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Κωστα το striker ειναι παρα πολυ σφιχτο και πολυ δυσκολο για κινουμενους στοχους. Το long range θα σου κατσει νομιζω τελεια στον 18.4 αυλο. Η patternmaster κραταει σταθερη τη διαμετρο στομιου στα anaconda που σημαινει οτι σε οπλα μεγαλου αυλου θα εχεις και μεγαλη συσφιξη ενω σε στενου αυλου μικρη.
Παύλο έχεις δίκιο ότι το striker είναι πάρα πολύ σφιχτο....από τις δοκιμές που έκανα κατέληξα ότι ήθελα τσοκακι πιο σφιχτό από το Kicks το οποίο είναι για πιο κοντινές αποστάσεις.....εν αναμονή για να έρθουν και να μπούνε στις δοκιμές. ...
 
Κωστα Ευχαριστουμε για τις δοκιμες σου. Το Kick's Mod. εχει καλη κατανομη με τα φυσσιγια που εριξες. Δικιο εχουν ολοι οτι η συσφηξη μοιαζει με LM. Περιμενω δοκιμη με Anaconda Long Range.
 
Εδώ εξηγεί πως λειτουργεί το φρένο στα τσοκ patternmaster και την επίδραση του στην ατρακτο.

Οι τουφεκιες στο νερο ολα τα λεφτα. Κι ομως ο τροπος που μετραμε αποδοση, στον πινακα δηλαδη, θα σου εβγαζε σχεδον ισοδυναμες δυο τουφεκιες τη μια με 6 μετρα ουρα και την αλλη με 2!! Καλε μου πινακα ποσα ψεμματα μας λες!!!
 
Κωστα Ευχαριστουμε για τις δοκιμες σου. Το Kick's Mod. εχει καλη κατανομη με τα φυσσιγια που εριξες. Δικιο εχουν ολοι οτι η συσφηξη μοιαζει με LM. Περιμενω δοκιμη με Anaconda Long Range.
Ακριβώς όπως το είπες μοιάζει με LM και όχι με M....το ίδιο λένε και στην Kicks
 
Εγώ δεν θα εφτανα στα άκρα γιατί επί πλέον το όπλο είναι ελαφρύ.
Επειδή το όπλο θέλεις να το εχεις για πολλα χρονια να το προσέξεις.
Υπάρχουν αμερικανικά φυσιγκια για το λαγό σε 36γρ ν4 και ιταλικα 36- 38γρ σε ν3 με πιεσεις κάτω από 1000mbar,γύρω στα 800mbar . Για φάσσα 35-36 γρ ν6 σε καλυπτουν.Δεν ξέρω τα κυνηγια σου αλλά σε τέτοια θηράματα δεν ριχνεις πάνω από 50 φυσιγκια το χρόνο. Φρόντισε οι τρύπες των αερίων στην καννη να είναι καθαρές και άλλαζε συχνά επανατατικο ελατήριο (κάθε 5-6 χρόνια).
Καλημερα! Γιαννη το οπλο βαρυνε και ζυγιασε λογω κοντακιου! Πηρε 200 γρ πισω απο το νεο κοντακι αλλα ζυγιασε πολυ καλυτερα..το οπλο ηταν απο τη μανα του 3050γρ μετο νεο κοντακι ειναι 3250..εχω στα υποψιν επειδη εχει πολυ βαρυ καπακι παπιας,να παρω αυτο της al391 light που ειναι παναλαφο το εχω βρει 30 δολλαρια στο beretta.com http://estore.beretta.com/en-eu/beretta-forend-cap-al391-light/
Απο το οποιο εχω ξαναπαρει πραγματα και τα φερνει αμεσως με λιγα μεταφορικα..αρα θα παει περιπου στα 3200..για λαγο κυριως θελω τα βαρια φυσιγγια που αντε να ριχνω max καμια 25 αρια το χρονο..σε ευχαριστω για την βοηθεια η οποια ειναι πολυτιμη γιατι ουσιαστικα εχεις το ιδιο οπλο! Μου εκανε μεγαλη εντυπωση που το οπλο ριχνει τα 24αρια του skeet..θα προσανατολιστω στο λαγο σε αυτα
http://www.kalkantzakos.com/Product/1031/nitro-pheasant,-fusiggia-remington
στα remington express long range και στα winchester super X 36gr..επισης σκεφτομαι αν βρω καμια κανη 71 η 76 ποντους σε καλη τιμη να την χτυπησω ετσι ωστε το οπλο να ειναι για ολα πλεον..
 
Last edited:
Κωστή με τελωνείο τι γίνετε; Μιας π έρχονται από Αμερική δεν στα χρεώνουν;
Τολη έκανα τις παραγγελιες μεμονωμένα αφού τα μεταφορικα ήταν μόνο 8 δολλαρια....Έτσι το κόστος είναι κάτω από 100 ευρώ και δεν είχα θεμα
 
μπηκανε και οι τελευταιες πινελιες με μαρακδορο για καλυτερα οπτικα αποτελεσματα....:)
ap5MuaW.jpg

68gESSG.jpg

UXZQRlD.jpg
 
Καλημερα! Γιαννη το οπλο βαρυνε και ζυγιασε λογω κοντακιου! Πηρε 200 γρ πισω απο το νεο κοντακι αλλα ζυγιασε πολυ καλυτερα..το οπλο ηταν απο τη μανα του 3050γρ μετο νεο κοντακι ειναι 3250..εχω στα υποψιν επειδη εχει πολυ βαρυ καπακι παπιας,να παρω αυτο της al391 light που ειναι παναλαφο το εχω βρει 30 δολλαρια στο beretta.com http://estore.beretta.com/en-eu/beretta-forend-cap-al391-light/
Απο το οποιο εχω ξαναπαρει πραγματα και τα φερνει αμεσως με λιγα μεταφορικα..αρα θα παει περιπου στα 3200..για λαγο κυριως θελω τα βαρια φυσιγγια που αντε να ριχνω max καμια 25 αρια το χρονο..σε ευχαριστω για την βοηθεια η οποια ειναι πολυτιμη γιατι ουσιαστικα εχεις το ιδιο οπλο! Μου εκανε μεγαλη εντυπωση που το οπλο ριχνει τα 24αρια του skeet..θα προσανατολιστω στο λαγο σε αυτα
http://www.kalkantzakos.com/Product/1031/nitro-pheasant,-fusiggia-remington
στα remington express long range και στα winchester super X 36gr..επισης σκεφτομαι αν βρω καμια κανη 71 η 76 ποντους σε καλη τιμη να την χτυπησω ετσι ωστε το οπλο να ειναι για ολα πλεον..
Τα φυσιγκια της Rem είναι πολύ ποιοτικά και αξίζει να πληρώνεις ένα κουτί το χρόνο για το λαγό. Όσον αφορά την καννη οι 71 πόντοι δίνουν καλά ζυγισμενο όπλο που σε μήκος αντιστοιχεί σε σ/π 76 εκ.Δεν χρειάζεται παραπάνω. Πάρτη με τσοκακια για να έχεις να παίζεις όπως όλοι μας. Το καπάκι φαίνεται ελαφρύ αλλά δεν έχει αορτηριουχο, αν δε σε ενοχλεί είναι ΟΚ. Καλή χρονιά.
 
Το winter δεν το έχω ρίξει ποτέ αλλά από αυτό που βλέπω στο χαρτί πρέπει να κάνει παπάδες με ένα καλό φουλ και νούμερο 4 ... .llk.
γιωργο το δουλευω 3 χρονια τωρα αλλα θελει κρυο.....βεβαια συγκριτικα με το rc υπερτερει και επειδη ειναι και 38 gr σε σχεση με το rc των 35 gr.....αλλα δες συγκεντρωση που εβγαλε με το kicks με ανοιχτη συσφιξη....φαντασου με κλειστη τι θα γινει
 
Καλημερα! Γιαννη το οπλο βαρυνε και ζυγιασε λογω κοντακιου! Πηρε 200 γρ πισω απο το νεο κοντακι αλλα ζυγιασε πολυ καλυτερα..το οπλο ηταν απο τη μανα του 3050γρ μετο νεο κοντακι ειναι 3250..εχω στα υποψιν επειδη εχει πολυ βαρυ καπακι παπιας,να παρω αυτο της al391 light που ειναι παναλαφο το εχω βρει 30 δολλαρια στο beretta.com http://estore.beretta.com/en-eu/beretta-forend-cap-al391-light/
Απο το οποιο εχω ξαναπαρει πραγματα και τα φερνει αμεσως με λιγα μεταφορικα..αρα θα παει περιπου στα 3200..για λαγο κυριως θελω τα βαρια φυσιγγια που αντε να ριχνω max καμια 25 αρια το χρονο..σε ευχαριστω για την βοηθεια η οποια ειναι πολυτιμη γιατι ουσιαστικα εχεις το ιδιο οπλο! Μου εκανε μεγαλη εντυπωση που το οπλο ριχνει τα 24αρια του skeet..θα προσανατολιστω στο λαγο σε αυτα
http://www.kalkantzakos.com/Product/1031/nitro-pheasant,-fusiggia-remington
στα remington express long range και στα winchester super X 36gr..επισης σκεφτομαι αν βρω καμια κανη 71 η 76 ποντους σε καλη τιμη να την χτυπησω ετσι ωστε το οπλο να ειναι για ολα πλεον..
Μην βάζεις φυσίγγια πάνω από 36 γρ σε αυτό το όπλο, όχι επειδή θα σου χαλάσει κτλ, τίποτα δεν θα πάθει με όλα τα semi magnum αλλά τις τουφεκιές που θα βγάλει μέχρι τα 36γρ δεν θα τις βγάλει με τα παραπάνω και πίστεψε με δεν έχεις να χάσεις τίποτα, μόνο κερδισμένος θα είσαι.
 
Last edited by a moderator:
Το winter δεν το έχω ρίξει ποτέ αλλά από αυτό που βλέπω στο χαρτί πρέπει να κάνει παπάδες με ένα καλό φουλ και νούμερο 4 ... .llk.

γιωργο το δουλευω 3 χρονια τωρα αλλα θελει κρυο.....
Αυτό είναι το πρόβλημα, φυσίγγια για κρύο ξέρω πολλά, μάλιστα έχω μπόλικα στοκαρισμένα όπως μερικά κουτιά από τα παλιά Fly Target Premier, το θέμα είναι που θα βρούμε το κρύο....

βεβαια συγκριτικα με το rc υπερτερει και επειδη ειναι και 38 gr σε σχεση με το rc των 35 gr.....
Καθόλου δεν υπερτερεί για αυτόν τον λόγο...πίστεψε με ;)

αλλα δες συγκεντρωση που εβγαλε με το kicks με ανοιχτη συσφιξη....φαντασου με κλειστη τι θα γινει
Δεν αποκλείεται με κλειστή να δεις καμιά σκόρπια διαδήλωση, αν και δεν νομίζω, έχω δει τουφεκιές σε χαρτί και πάνε καλά. Ωραία φυσίγγια όλα αυτά για ημερήσιο κυνήγι, με - c και μακρινές τουφεκιές.
 
Γιωργο και Γιαννη σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Ξερω οτι εχετε μεγαλη εμπειρια σε αυτα τα οπλα και η γνωμη σας ειναι παντα πολυτιμη.με αυτα που μου ειπατε δεν θα παω πανω απο 36gr σε κανενα κυνηγι.. Γιαννη ναι με τσοκακια την θελω την 71!! Αν βρω κατι σε καλη τιμη θα την παρω! Οσον αφορα το καπακι της παπιας που δεν εχει αορτηριουχο δεν με πειραζει γιατι δεν βαζω αορτηρα στα οπλα.Καλη Χρονια σε ολους και Χρονια Πολλα για την ημερα!
 
Το winter δεν το έχω ρίξει ποτέ αλλά από αυτό που βλέπω στο χαρτί πρέπει να κάνει παπάδες με ένα καλό φουλ και νούμερο 4 ... .llk.
Γιώργο κ εγώ αυτά ρίχνω Ρουμανια σε 4αρι με IM Carlson μια χαρά πανε κ μαλακό για 38αρι απλά αν πάει να γυρίσει σε θετική θερμοκρασία άστα αλλάζει εντελώς.
Αφού έχει κ στοκ premier είσαι πρώτος...φίλα τα σαν κόρη οφθαλμού
 
Γιάννη άμα βρεις τα Rottweil τα Γερμανικά στα 36γρ σε δεκάδα που είναι σε νούμερο 4 πάρε και θα με θυμηθείς...;)
Είναι λίγο ακριβά αλλά στον λαγό αξίζει.
.shake hands..shake hands..shake hands.
Και όσα και να ρίξει θα γνωρίζει ότι δεν έχει καταπονηθεί το όπλο του..;)
Ο φίλος σου με τι όπλο τα ριχνει Γιώργο?
 
Back
Top