Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Καθαρά για παπί και αγριογαλο, φάσσα δεν τολμώ να πω εκτός αν είσαι σε καμπο.
Απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό.

Γιαννη αυτο το συγκεκριμενο που αναγραφουν στην πατεντα σιγουρα. Εχει ομως και ολοκλειρες σειρες απο ΙC μεχρι ΧF και επιπλεον τσοκ για σκοπευτικη χρηση. Το ερωτηματικο το μεγαλο για μενα ειναι η περιφερεια.

THIS IS OUR CHOKE TUBE COMPARISION CHART FOR OUR RESTRICTIONS VERSUS STANDARD FACTORY CHOKE SIZES:

.670 IS EQUAL TO A FACTORY EXTRA FULL
.675 IS EQUAL TO A FACTORY FULL
.680 IS EQUAL TO A FACTORY FULL/MODIFIED
.685 IS EQUAL TO A MODIFIED
.695 IS EQUAL TO A IMPROVED

 
Παύλο πάρε κ ένα δικό τους υδρόβιο .... Και όλα για δοκιμή στον Έβρο μετά :)

Τολι σκεψου να περνανε τα πουλια κοντα και να μην μπορεις να σταυρωσεις ενα η το μοναδικο που πετυχες να το εχεις κανει αλοιφη. Παντως σε 2 μηνες ειμαι Αμερικη και ψηνομαι να παρω 1 απο αυτα για να σου πω την αλήθεια.
 
Παντως σε 2 μηνες ειμαι Αμερικη...
A πολύ ωραία, θέλω μια "σκούχτρα" για χήνα ... .smashfrak. .smashfrak. .smashfrak. ... σκέφτομαι να ανοίξω φάρμα και την θέλω για να τις μαζεύω ... .sarcastic.
 
Γιαννη αυτο το συγκεκριμενο που αναγραφουν στην πατεντα σιγουρα. Εχει ομως και ολοκλειρες σειρες απο ΙC μεχρι ΧF και επιπλεον τσοκ για σκοπευτικη χρηση. Το ερωτηματικο το μεγαλο για μενα ειναι η περιφερεια.

THIS IS OUR CHOKE TUBE COMPARISION CHART FOR OUR RESTRICTIONS VERSUS STANDARD FACTORY CHOKE SIZES:

.670 IS EQUAL TO A FACTORY EXTRA FULL
.675 IS EQUAL TO A FACTORY FULL
.680 IS EQUAL TO A FACTORY FULL/MODIFIED
.685 IS EQUAL TO A MODIFIED
.695 IS EQUAL TO A IMPROVED
Άρα τα elite sporting είναι πιο κοντά για γενική χρήση ποια η γνώμη σου Παύλο.

http://www.jebschokes.com/jebs-elite-sporting-clays-choke-12-gauge/
 
Δυσκολη επιλογη τελικα : Muller UFO ή Pattern Master Anaconda ή Kick's Vortex ή Jeb's what ever. Πολυ μπλεξιμο....
λιγο ασχετος με τα τσοκ,βοιθηστεμε αυτά είναι ας πούμε τα φουλ τσοκ απ αυτές τις εταιρίες; Τα παραγγελνεις με βάση την μάρκα του όπλου; Με βάση τον αυλό του όπλου; Σε τι τιμές παίζουν περίπου;για το Ufo έχω διαβάσει εδώ καλά λόγια... Γιατί ενδιαφέρονται για ένα super super full....όσο φουλ γίνεται...έχω μια fabarm 368 με 18.8 αυλό...
 
Αντε βλέπω να μας αδειάζει το πορτοφόλι τώρα που κάνουμε αγορές με paypal......Μόλις ήρθανε τα Kick...περιμένουμε patternmaster και μας βλέπω στην πρίζα για jeb chokes.....χαχαχαχαχχα
 
Φίλε Μύρο, το όσο πιο φουλ γίνεται για ποιον σκοπό το θες;
Παω σε κάποια μέρη στον λαγό ,που περνάει από συγκεκριμένα σημεία όταν τον σηκώσουν τα σκυλιά, κοντινότερα από 60-70 μέτρα δεν γίνεται να σταματήσεις εκεί το χρειάζομαι.
 
Μυρο να σου πω την αληθεια μου, εγω μαλλον δεν θα διακυνδυνευα να τον τουφεκισω το λαγο σε αυτη την αποσταση γιατι θα υπηρχαν σοβαρα ενδχομενα να φυγει τραυματισμενος, αλλα αν επιμενεις θα ψαχνομουν κ σε καποια τσοκ "γαλοπουλας" γι αυτες τις αποστασεις... Ειδικα αν η τουφεκια ειναι σε σταματημενο θηραμα...
 
Μυρο να σου πω την αληθεια μου, εγω μαλλον δεν θα διακυνδυνευα να τον τουφεκισω το λαγο σε αυτη την αποσταση γιατι θα υπηρχαν σοβαρα ενδχομενα να φυγει τραυματισμενος, αλλα αν επιμενεις θα ψαχνομουν κ σε καποια τσοκ "γαλοπουλας" γι αυτες τις αποστασεις... Ειδικα αν η τουφεκια ειναι σε σταματημενο θηραμα...
Άρη μου αρέσουν υπερβολικά οι οριακες βολές, έχεις να μου προτείνεις κάτι από τα τσοκ που λες;να δω και σε τι τιμές παιζουν;
 
Μυρο εγω το Muller UFO εχω κ ειναι πολυ καλο με χοντυρα σκαγια, θα το προτεινα, απο τα αλλα δεν εχω αποψη οποτε αποφευγω να προτεινω καποιο γιατι μιλαμε για πολυ μακρινες αποστασεις... Πολυ καλο το Express αλλα εγω θα πηγαινα σε Νitro n4 γι αυτες τις αποσατσεις...
 
Πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποιώ rem expres Ν 4
Καλημερα! Μυρο συμφωνω με τον Αρη! Σε ανοιχτα πεδια το nitro κανει θαυματα! Εγω βαζω σε ανοιχτα πεδια 2 αστρα,πρωτο,δευτερο και τριτο remington Nitro 42,5 gr σε νουμερα αντιστοιχα 6-4-2...επισης να εχεις υποψιν σου οτι τα νουμερα της remington ειναι μισο νουμερο πιο χονδρα απο τα αλλα φυσιγγια..γενικα τα Αμερικανικα χονδρα φυσιγγια, απο οτι εχω δει (για ψιλα δεν ξερω δεν εχω ασχοληθει με αμερικανικα ψιλα) ειναι μισο νουμερο πιο χονδρα απο τα Ευρωπαικα..
 
Last edited:
Εγω βαζω σε ανοιχτα πεδια 2 αστρα,πρωτο,δευτερο και τριτο remington Nitro 42,5 gr σε νουμερα αντιστοιχα 6-4-2..
Για τριχωτο το ν2 σε αυτές τις αποστασεις είναι πιστεύω σωστοτερο.
Η σειρά σκαγιων που δουλεύει ο Γιάννης είναι αποτελεσματικη σε ανοιχτά κυνηγοτοπια.
 
Last edited:
Back
Top