Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

πεδίο δοκιμής που έγινε στα 30 και 35 μέτρα

διαστάσεις χαρτιού 90x90
διαστάσεις κύκλου 50cm. 25x25
καραμπίνα μπερέτα
Α400 extrem
Beretta HP Full
kicks buck kicker
δραμια

nobel sport 8 β
SAVE-20190121-124243.jpg

IMG-20190117-114421.jpg

IMG-20190117-112843.jpg

υπάρχουν κι άλλες δοκιμές σε 40 και 50 μέτρα αλλά πιστεύω για αρχή αξίζουν να το δείτε... η συγκέντρωση του είναι τρομερή ...
 
καλορίζικο ωραιότατο φαίνεται !

ερώτηση ,,έχει δοκιμάσει κάποιος φυσίγγι διασποράς με τσοκ Patternmaster με stud rig ή άλλο φρενάτο ; τί αποτέλεσμα είχε ;
Δοκίμασα εγώ πριν λίγες μερες σε φασσες με το anaconda mid με τα διασποράς του gorilla, το δοκίμασα κατευθείαν σε θήραμα οχι στο στόχο και δεν μου άρεσε,πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει το διασποράς λόγω καθυστερήσης του συγκεντρωτηρα από το φρενατο!
 
δοκίμασα χθες του Fantom τα διασποράς σε Νο9 που μου έδωσε φίλος που κυνηγήσαμε μαζί,με patternmaster code black decoy,,,έριχνα πάνω από 30 μέτρα σε κάποιες περιπτώσεις ίσως και 35 και έπεφταν ξερά πώς το εξηγείται ; εγώ περίμενα με φρενάτο και ειδικά stud rig να χαλάει την δουλειά του διασπορέα αλλά αυτό σαν να πήγαινε συγκεντρωτικά
 
Τι κάνεις βρε Αλέξανδρε....
2-3 τουφεκιές ακομη και θα το γκρεμίσεις το σπίτι του ...φτωχού:)

Η πανω τουφεκια δείχνει κατα ~35 % πιο ανοιχτή.
Αν υπολογίζω σωστά την κατω, με διάμετρο ~18 εκ. τοτε η πανω δείχνει για ~25.
Αν ειναι σωστά ετσι στα 20 μέτρα τοτε κρατάνε πολύ καλη συγκέντρωση η μεν κατω για 70+ μέτρα και η πανω για 55.
Και οι δυο τουφεκιές δείχνουν σαν έλλειψη κατα το κατακορυφο ?
Αν βαλει το οπλο σε μεγκενη και ριξει η βολη θα ειναι ολοστρογγυλη.
Η ελλειψη ειναι στην κατω τουφεκια και οφειλεται στο οτι χαμηλωσε το οπλο απο την οριζοντια θεση για να γινει η βολη,
ειναι μια συμβαση που κανουμε ενω οι δοκιμες μας γινονται με οριζοντιες βολες , το κυνηγι γινεται κυριως με προς τα πανω υπο γωνια.( η προς τα κατω για τους λαγαδες κλπ) .
Φαινεται απο την πρωτη οτι η κλιση του πελματος ειναι τελεια (στην οριζοντια το μετραμε)
Σε καθε περιπτωση ειναι ασημαντο "προβλημα" ιδιας ταξης μεγεθους με την αποκλιση απο αλλαγη μπουφαν.( καμμμια φορα ολα αθροιζονται προς την ιδια κατευθυνση και χανουμε βολες μεχρι να προσαρμοστουμε , συνηθως πολυ γρηγορα)
 
δοκίμασα χθες του Fantom τα διασποράς σε Νο9 που μου έδωσε φίλος που κυνηγήσαμε μαζί,με patternmaster code black decoy,,,έριχνα πάνω από 30 μέτρα σε κάποιες περιπτώσεις ίσως και 35 και έπεφταν ξερά πώς το εξηγείται ; εγώ περίμενα με φρενάτο και ειδικά stud rig να χαλάει την δουλειά του διασπορέα αλλά αυτό σαν να πήγαινε συγκεντρωτικά
Ο ελικας τα 30 τα έχει στις τσιχλες ειδικά σε ψιλα σκάγια δεν μου προκαλει εντύπωση . Τώρα πως ακριβώς αντιδράει με το φρένο δεν ξερω . Πρώτη σκέψη ότι το ακυρώνει μεχρι έναν βαθμο.
 
καινούργιο μας τσοκ
Beretta HP Full
kicks buck kicker
IMG-20181210-195135.jpg

IMG-20181210-193322.jpg
Καλοριζικα και τα δυο, αν μπορεις μετρησε τα να δουμε τη συσφιξη και στα δυο αν και πιστευω θα ειναι η ιδια 8.9
δοκίμασα χθες του Fantom τα διασποράς σε Νο9 που μου έδωσε φίλος που κυνηγήσαμε μαζί,με patternmaster code black decoy,,,έριχνα πάνω από 30 μέτρα σε κάποιες περιπτώσεις ίσως και 35 και έπεφταν ξερά πώς το εξηγείται ; εγώ περίμενα με φρενάτο και ειδικά stud rig να χαλάει την δουλειά του διασπορέα αλλά αυτό σαν να πήγαινε συγκεντρωτικά
Εχω ριξει εγω με το kicks στα 20 μετρα ενα speed 8/9 διασπορας και ειχε δουλεψει μια χαρα
 
δοκίμασα χθες του Fantom τα διασποράς σε Νο9 που μου έδωσε φίλος που κυνηγήσαμε μαζί,με patternmaster code black decoy,,,έριχνα πάνω από 30 μέτρα σε κάποιες περιπτώσεις ίσως και 35 και έπεφταν ξερά πώς το εξηγείται ; εγώ περίμενα με φρενάτο και ειδικά stud rig να χαλάει την δουλειά του διασπορέα αλλά αυτό σαν να πήγαινε συγκεντρωτικά
Ξερεις μηπως τι διασπορεα χρησιμοποιει ο Fantom? Αν ειναι ποτηρακι με εσωτερικο σταυρο σε τσοκ με Stud Ring θα αποδιδει οπως κανονικος συγκεντρωτηρας λογω πατεντας του τσοκ.
 
Αλεξ πάντως τώρα που εχεις τα 2 φρενάτα (λογικά εχεις και τα μαμά του όπλου) ειναι ευκαιρία να γίνει κάποια δοκιμή σε κατάλογο(ακόμα καλυτερα σε τζελ, αν και απ ότι ειχα διαβασει σε φόρουμ αεροβολισμού, η σκόνη για το καλό τζελ παραειναι ακριβή) ωστε να φανει ξεκάθαρα η διαφορά στη δύναμη της τουφεκιάς απο μαμά,πατερν και κικς...
Παιδιά μια ερώτηση να κάνω. Τη είναι τα τσοκ τα φρενάτα; Γιατί ονομάζονται έτσι;
 
Λογικά αδελφέ το "φρενάρισμα" θα αυξάνει κ το κλότσιμα του όπλου.

Γιατί να το κάνει αυτό; Το κλώτσημα το έχεις από τις πιέσεις που γίνονται στη θαλάμη, το ότι θα φρενάρει ο συγκεντρωτήρας στη μύτη της κάννης πόσο να επηρεάσει; Την τουφεκιά επηρεάζει κυρίως, μικραίνωντας την άτρακτο της. Είναι πιο αυστηρή νομίζω η τουφεκιά με φρενάτα τσοκ.
 
Γιατί να το κάνει αυτό; Το κλώτσημα το έχεις από τις πιέσεις που γίνονται στη θαλάμη, το ότι θα φρενάρει ο συγκεντρωτήρας στη μύτη της κάννης πόσο να επηρεάσει; Την τουφεκιά επηρεάζει κυρίως, μικραίνωντας την άτρακτο της. Είναι πιο αυστηρή νομίζω η τουφεκιά με φρενάτα τσοκ.
Οκ!!
 
Γιατί να το κάνει αυτό; Το κλώτσημα το έχεις από τις πιέσεις που γίνονται στη θαλάμη, το ότι θα φρενάρει ο συγκεντρωτήρας στη μύτη της κάννης πόσο να επηρεάσει; Την τουφεκιά επηρεάζει κυρίως, μικραίνωντας την άτρακτο της. Είναι πιο αυστηρή νομίζω η τουφεκιά με φρενάτα τσοκ.
Το χω ακούσει κι εγώ αυτό για τα φρενατα
 
Ξέρει κανένας σε τι σύσφιξη αντιστοιχεί το colonial IPTK 1;;;
Γενικά έχω ακούσει για όλα ότι βγαίνουν ανοιχτοτερα από αυτό που λενε
 
Παίδες μόλις μου ήρθε... Μήπως το παράκανα με τη σύσφιξη φοβάμαι... Μάλλον θα το δοκιμάσω Τετάρτη ή Πέμπτη σε καρτέρι. Το έχει ρίξει κανείς;
x79VfST.jpg
καλορίζικο Μιχάλη! Οντως το πήρες πολυ κλειστό.μονο καρτέρι θα το δουλέψεις;
 
Back
Top