Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Παίδες το kicks smoke τουλάχιστον στη σύσφιξη που πήρα (0.035") κάνει ακριβώς αυτό που λέει το όνομά του. Κλωτσάει και καπνίζει! Μου πήρε λίγο χρόνο να το βρω στην προσκόπευση σήμερα στις τσίχλες (σχεδόν οι μισές έπεσαν με τη δεύτερη) αλλά έπεφταν λες και χτυπούσαν σε τοίχο! Αποστάσεις μετρημένες σε τραβέρσες από 41 μέχρι 67 μεγάλα βήματα. Στην αρχή έριξα σε 3-4 πουλιά ρουαγιάλ σε πραγματικά μεγάλο ύψος και αγχώθηκα που δεν τις άγγιξα, αλλά μάλλον ήταν αρκετά παραπάνω ψηλά από ό,τι υπολόγιζα... Πιο μετά που έστρωσαν σε πιο νορμάλ ύψη άρχισε το μακελειό! Να σπρώχνει η τουφεκιά το πουλί στα 50 μέτρα δεν το είχα δει ούτε με το 2* του δίκανου.
Το κακό με τη σύσφιξη είναι ότι ό,τι πουλί πέφτει τουφεκισμένο σε απόσταση λιγότερο από 30 μέτρα καταλήγει κάπως έτσι .sarcastic.
U6fMkZt.jpg

Μπήκαμε σε μπελάδες... με βλέπω να πηγαίνω και για το 0.020...όχι τίποτα άλλο, έχει γεμίσει και το τσαντάκι με τα τσοκ και δε χωράει άλλα .yel.
 
Αφου σου ειπα τσαμπα αγχωνοσουν... :)
Το 0.20 επειδη το εχω, αυτο που κανει ειναι... εντυπωση ;) Εχει πολυ δυνατα σκοτωματα αλλα σαν αποτελεσμα θα σου δωσει τα πουλια που θα παρεις κ με ενα οποιοδηποτε αλλο Modified δυσκολευοντας σε λιγο στη σκοπευση γιατι ειναι πιο αυτηρο... Αν σου αρεσει κ η εικονα παρτο, καπνιζει κ στα 40 μετρα...
 
Αφου σου ειπα τσαμπα αγχωνοσουν... :)
Το 0.20 επειδη το εχω, αυτο που κανει ειναι... εντυπωση ;) Εχει πολυ δυνατα σκοτωματα αλλα σαν αποτελεσμα θα σου δωσει τα πουλια που θα παρεις κ με ενα οποιοδηποτε αλλο Modified δυσκολευοντας σε λιγο στη σκοπευση γιατι ειναι πιο αυτηρο... Αν σου αρεσει κ η εικονα παρτο, καπνιζει κ στα 40 μετρα...
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που λες αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να με κάνει και λίγο καλύτερο σκοπευτή;) Άσε που θα ήθελα να το δώ και στο λαγό με σκάγια Νο4 και το 0,035 είναι πολύ στενό για αυτό το κυνήγι.
Εν τω μεταξύ μου φαίνεται πως ήρθε η ώρα να αρχίσω να πέφτω σε γραμμάρια σιγά σιγά... Τα 32 σε Νο 9 είναι πολλά για το συγκεκριμένο τσοκ!
 
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που λες αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μπορεί να με κάνει και λίγο καλύτερο σκοπευτή;) Άσε που θα ήθελα να το δώ και στο λαγό με σκάγια Νο4 και το 0,035 είναι πολύ στενό για αυτό το κυνήγι.
Εν τω μεταξύ μου φαίνεται πως ήρθε η ώρα να αρχίσω να πέφτω σε γραμμάρια σιγά σιγά... Τα 32 σε Νο 9 είναι πολλά για το συγκεκριμένο τσοκ!
Εγω εριξα φετος σε φασσα παπι χηνα γυρω στα 600-700 φυσιγγια ολα σε νο 3-4 με το 0,035 μια χαρα τα πηγαινε τα χοντρα!!
 
Εγω εριξα φετος σε φασσα παπι χηνα γυρω στα 600-700 φυσιγγια ολα σε νο 3-4 με το 0,035 μια χαρα τα πηγαινε τα χοντρα!!
Δεν αμφιβάλλω για το αν θα τα πηγαίνει! Απλά στα μέρη που κυνηγάμε λαγό με τον πατέρα μου οι τουφεκιές είναι σε αποστάσεις από 10 μέχρι 35 μέτρα και αν τον πάρουν τα 4ρια με αυτό το τσοκ θα μαζεύω τα κομμάτια με το κουταλάκι!.sarcastic.
 
Δεν αμφιβάλλω για το αν θα τα πηγαίνει! Απλά στα μέρη που κυνηγάμε λαγό με τον πατέρα μου οι τουφεκιές είναι σε αποστάσεις από 10 μέχρι 35 μέτρα και αν τον πάρουν τα 4ρια με αυτό το τσοκ θα μαζεύω τα κομμάτια με το κουταλάκι!.sarcastic.
Πρεπει να το μαθεις για που το θες και για τι θηραματα το θες ,αμαρτια ειναι να μην το παιρνεις στα χερια σου το θηραμα γιατι θα εχει γινει 4 κομματια!
 
Έχω μια benelli με 18,3 αυλό και crio plus σπείρωμα, μια Beretta με 18,6 αυλο και optima plus σπείρωμα καθώς και ένα τσοκ Beretta optima plus extended IM...Ενδείκνυνται να βιδωσω αυτό τσοκ αντί για την beretta στην Benelli;
Σαν σπείρωμα είναι συμβατό αλλά δεν ξέρω με την διαφορά στους αυλούς τι θα γίνει και αν θα είναι σωστό να το επιχειρήσω.
Οι γνωστες ας με διαφωτίσουν.
 
Έχω μια benelli με 18,3 αυλό και crio plus σπείρωμα, μια Beretta με 18,6 αυλο και optima plus σπείρωμα καθώς και ένα τσοκ Beretta optima plus extended IM...Ενδείκνυνται να βιδωσω αυτό τσοκ αντί για την beretta στην Benelli;
Σαν σπείρωμα είναι συμβατό αλλά δεν ξέρω με την διαφορά στους αυλούς τι θα γίνει και αν θα είναι σωστό να το επιχειρήσω.
Οι γνωστες ας με διαφωτίσουν.
Κανονικά το βιδωνεις,κανένα θέμα,όμως θα είναι πιο ανοιχτό απ' την αναγραφομενη συσφιξη.
 
Δηλαδή στον 18,3 μπορεί να αποδίδει σαν Mod(3*) αντί για IM(2*) ή μπορει να είναι και ακόμα πίο ανοιχτό;
Αφού έχεις το τσοκ κάνε το απλό,μέτρησε το μπροστά στο στόμιο με ένα παχύμετρο να βγάλεις το συμπέρασμα μόνος σου σε ποια σύσφιξη αντιστοιχει!!;)
 
Παιδιά θέλω τα φώτα σας....Ποια η γνώμη σας για τα choke Briley & Carlson ως προς την κατανομή που προσφέρει το κάθε ένα πάνω σε μια SX3;; Τα μαμά τσοκ είναι για τν π.....ο καβάλα κ λέω σιγά-σιγά να κάνω μια σειρά καινούριων τσοκ σε μια από τις παραπάνω εταιρείες...
Οι συσφήξεις που έχω σκοπό να επιλέξω αρχικά είναι: XF IM(2*) IC(4*)
 
Παιδιά θέλω τα φώτα σας....Ποια η γνώμη σας για τα choke Briley & Carlson ως προς την κατανομή που προσφέρει το κάθε ένα πάνω σε μια SX3;; Τα μαμά τσοκ είναι για τν π.....ο καβάλα κ λέω σιγά-σιγά να κάνω μια σειρά καινούριων τσοκ σε μια από τις παραπάνω εταιρείες...
Οι συσφήξεις που έχω σκοπό να επιλέξω αρχικά είναι: XF IM(2*) IC(4*)
Κώστα κατα καιρούς ο Δημήτρης (dim63) βάζει φόβερες τουφεκιες με τα Carlson και την sx3.δεν το εχω το όπλο αλλά με αυτά που είχα δει και έλεγε ο Δημήτρης θα πήγαινα με κλειστά μάτια σε Carlson.
 
Κώστα κατα καιρούς ο Δημήτρης (dim63) βάζει φόβερες τουφεκιες με τα Carlson και την sx3.δεν το εχω το όπλο αλλά με αυτά που είχα δει και έλεγε ο Δημήτρης θα πήγαινα με κλειστά μάτια σε Carlson.
και εγω ,εχουν και καλυτερα κεντρα.
 
Γιαννη η sx3 του dim63 ειναι απο τις πρωτες με αχρωμιοτη κανη καμια σχεση με τις μετεπητα sx3 μεγαλη διαφορα για μενα προσοπηκα απο θεμα τουφεκιας
Ποια η γνώμη σας για τα choke Briley & Carlson
Για μενα αν δεν εχεις με αχρωμιοτη κανη πηγενε σε kicks για καρτερισια κυνηγια για ανοιχτο τσοκ δε θα εδινα λεφτα προσωπηκα μια χαρα κανει δουλεια κ το 3* το εργοστασικο.
Απο τα carlson αυτο που δουλευω κ μου αρεσει ειναι το IM porter αλλα σχετικα ανοιχτες τουφεκιες
τα briley δε τα εχω δοκιμαση
 
Last edited:
Γιαννη η sx3 του dim63 ειναι απο τις πρωτες με αχρωμιοτη κανη καμια σχεση με τις μετεπητα sx3 μεγαλη διαφορα για μενα προσοπηκα απο θεμα τουφεκιας

Για μενα αν δεν εχεις με αχρωμιοτη κανη πηγενε σε kicks για καρτερισια κυνηγια για ανοιχτο τσοκ δε θα εδινα λεφτα προσωπηκα μια χαρα κανει δουλεια κ το 3* το εργοστασικο.
Απο τα carlson αυτο που δουλευω κ μου αρεσει ειναι το IM porter
Παίζει ρόλο π.χ. το τσοκ kikcs στο αν η κάνη είναι χρωμιωμένη η όχι;;
 
Παίζει ρόλο π.χ. το τσοκ kikcs στο αν η κάνη είναι χρωμιωμένη η όχι;;
δε το γνωριζω Κωστα ισως η αχρωμιοτες να εχουν αλλο κονο
αλλα με το LF buck kicker που εχω με τι δικια που που δεν ειναι αχρωμιοτη εχω ενθουσιαστη με τις τουφεκιες που βγαζει
 
Back
Top