Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Είναι πιο κλειστή η τουφεκιά του Sx3 ή εμένα μου φάνηκε;
Μάνο έχεις δίκιο. Κι εμένα μου φαίνεται κλειστή η τελευταία τουφεκιά. Πάντως επειδή έκανα πειράματα με τον συνδυασμό MR - sx3 (είχα ανεβάσει και φωτογραφίες αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο τόπικ νομίζω στα after sale τσοκάκια) όχι με τα ίδια φυσίγγια όμως αλλά ήταν Νο8 , θυμάμαι οτι η τουφεκιά με τον συνδυασμό αυτό ανοίγει μετά τα 35 μέτρα. Θυμάμαι σε χαρτόνι 65Χ65 στα 35 μέτρα είχε χωρέσει όλη η τουφεκιά και στα 45μέτρα είχαν μείνει έξω από το χαρτόνι το 30% των σκαγιών.
Πάντως οι κατανομές της L4S και στις δύο πρώτες φωτογραφίες είναι πολύ καλές γι αυτήν την απόσταση και για mod.
Αλλωστε νομίζω ότι το φιδίσιο MR είναι πιό κλειστό από 0,5 νομίζω 0,6.
 
Λευτέρη γιατί να μην είμαι αντικειμενικός ρε συ, μετοχές έχω. Απλά λέω τι είδα βάσει των δικών μου γούστων. Θεωρώ πως αν μπορούσα να ρίξω και τα 2 όπλα θα έβλεπα ακόμα περισσότερα πράγματα.
Λευτέρη γιατί να μην είμαι αντικειμενικός ρε συ, μετοχές έχω. Απλά λέω τι είδα βάσει των δικών μου γούστων. Θεωρώ πως αν μπορούσα να ρίξω και τα 2 όπλα θα έβλεπα ακόμα περισσότερα πράγματα.
Σαφέστατα και δεν εννοούσα ότι δεν είσαι αντικειμενικός ,σίγουρα η αίσθηση της benelli στα χέρια σε ένα μαγαζί σε κερδίζει λόγω της λεπτοτητας που έχει και πιθανόν ένα τεράστιο μέρος των κυνηγών σε ένα κυνηγομαγαζο σηκώνοντας όλα τα όπλα πιθανόν να επελεγε benelli.Εγώ απλά σου λέω προσπάθησε να ρίξεις με τα όπλα που έχεις στο μυαλό σου διότι πραγματικά εγώ πιστεύω ότι στο κυνήγι η στο σκοπευτήριο για κάποιους το πλεονέκτημα της benelli ελαφρύ - λεπτό όπλο αυτόματα μπορεί να γίνει μειονέκτημα ,σαφέστατα και δεν μιλάω για τους πάντες ,εγώ πχ πότε δεν τα βρήκα με την benelli με χάλασε απίστευτα η αίσθηση της ανάκρουσης της αδράνειας ,όταν αγόρασα την crio πέταγα από την χαρά μου ,δυστυχώς δεν είχα ρίξει ποτέ με το όπλο και εμένα με κέρδισε η πρώτη εντύπωση στο μαγαζί με το που την έπιασα ,εάν είχα ρίξει σαφέστατα και δεν θα την είχα επιλέξει .Α και παιδιά μιλάω για εμένα και για το δικό μου όπλο όλα τα παραπάνω δεν πάει να πει πως ισχύουν για όλους εννοείτε ,απλά παραθέτω την άποψη μου ότι καμια φορά η αίσθηση ενός όπλου μόνο στο μαγαζί και μόνο με επωμισεις χωρίς να τουφεκισουμε ίσως κρύβει κάτι που τελικά να σε χαλάει .
 
Σήμερα στον Ασ/γο η πρώτη του L4S Sporting.
ανεβαζω και μια τουφεκια με το SX3 για συγκριση
F2 no 8 sta 30m & mod L4S Sporting,

MOD-F2-NO-8-30.jpg

MOD-F2-NO-8-30-2.jpg

mid range SX3
MID-F2-NO-8-30.jpg
Ωραίες τουφεκιές
Πάντως αυτός ο λακακας ο Έλληνας που θα βαρέσει με βόλια τους πίνακες κάθε σκοπευτήριου και θα μας βγάζει τα μάτια να δούμε τις δικές μας είναι must
 
Σαφέστατα και δεν εννοούσα ότι δεν είσαι αντικειμενικός ,σίγουρα η αίσθηση της benelli στα χέρια σε ένα μαγαζί σε κερδίζει λόγω της λεπτοτητας που έχει και πιθανόν ένα τεράστιο μέρος των κυνηγών σε ένα κυνηγομαγαζο σηκώνοντας όλα τα όπλα πιθανόν να επελεγε benelli.Εγώ απλά σου λέω προσπάθησε να ρίξεις με τα όπλα που έχεις στο μυαλό σου διότι πραγματικά εγώ πιστεύω ότι στο κυνήγι η στο σκοπευτήριο για κάποιους το πλεονέκτημα της benelli ελαφρύ - λεπτό όπλο αυτόματα μπορεί να γίνει μειονέκτημα ,σαφέστατα και δεν μιλάω για τους πάντες ,εγώ πχ πότε δεν τα βρήκα με την benelli με χάλασε απίστευτα η αίσθηση της ανάκρουσης της αδράνειας ,όταν αγόρασα την crio πέταγα από την χαρά μου ,δυστυχώς δεν είχα ρίξει ποτέ με το όπλο και εμένα με κέρδισε η πρώτη εντύπωση στο μαγαζί με το που την έπιασα ,εάν είχα ρίξει σαφέστατα και δεν θα την είχα επιλέξει .Α και παιδιά μιλάω για εμένα και για το δικό μου όπλο όλα τα παραπάνω δεν πάει να πει πως ισχύουν για όλους εννοείτε ,απλά παραθέτω την άποψη μου ότι καμια φορά η αίσθηση ενός όπλου μόνο στο μαγαζί και μόνο με επωμισεις χωρίς να τουφεκισουμε ίσως κρύβει κάτι που τελικά να σε χαλάει .

Το ξέρω και συμφωνώ μαζί σου. Έχω ρίξει γενικά και αδράνεια και αερίων, δεν με ενόχλησε η διαφορά. Αλλά κάθε όπλο διαφορετικό.
 
Για να λυσω και την απορια για το kicks και goose θα βαλω δυο τουφεκιες κοντινες στα 20 μετρα σε τσιμεντο για να δειτε τι διαφορα εχουν.
Και τα δυο εχουν κλειστες τουφεκιες αλλα του kicks ειναι πιο κλειστη λογο συσφιξης xfull και οπως καταλαβα μετα απο πολλες δοκιμες σε τενεκεδες πιο δυνατη και η τρελα παει συννεφο...
Αν θελει καποιος ενα τσοκ για περπατητο ας μου πει....yel..yel..yel.
dFJDxDd.jpg
 
Για να λυσω και την απορια για το kicks και goose θα βαλω δυο τουφεκιες κοντινες στα 20 μετρα σε τσιμεντο για να δειτε τι διαφορα εχουν.
Και τα δυο εχουν κλειστες τουφεκιες αλλα του kicks ειναι πιο κλειστη λογο συσφιξης xfull και οπως καταλαβα μετα απο πολλες δοκιμες σε τενεκεδες πιο δυνατη και η τρελα παει συννεφο...
Αν θελει καποιος ενα τσοκ για περπατητο ας μου πει....yel..yel..yel.
dFJDxDd.jpg
Τι κάνεις βρε Αλέξανδρε....
2-3 τουφεκιές ακομη και θα το γκρεμίσεις το σπίτι του ...φτωχού:)

Η πανω τουφεκια δείχνει κατα ~35 % πιο ανοιχτή.
Αν υπολογίζω σωστά την κατω, με διάμετρο ~18 εκ. τοτε η πανω δείχνει για ~25.
Αν ειναι σωστά ετσι στα 20 μέτρα τοτε κρατάνε πολύ καλη συγκέντρωση η μεν κατω για 70+ μέτρα και η πανω για 55.
Και οι δυο τουφεκιές δείχνουν σαν έλλειψη κατα το κατακορυφο ?
 
Last edited:
Τι κάνεις βρε Αλέξανδρε....
2-3 τουφεκιές ακομη και θα το γκρεμίσεις το σπίτι του ...φτωχού:)

Η πανω τουφεκια δείχνει κατα ~35 % πιο ανοιχτή.
Αν υπολογίζω σωστά την κατω, με διάμετρο ~18 εκ. τοτε η πανω δείχνει για ~25.
Αν ειναι σωστά ετσι στα 20 μέτρα τοτε κρατάνε πολύ καλη συγκέντρωση η μεν κατω για 70+ μέτρα και η πανω για 55.
Και οι δυο τουφεκιές δείχνουν σαν έλλειψη κατα το κατακορυφο ?
Δεν τα παω και τοσο καλα κυρ Σπυρο με τα ποσοστα...δεν νομιζω να εχουν καποια ελλειψη απλα ειναι πολυ κοντα και ειναι πολυ κλειστες οι τουφεκιες, αν ηταν πιο μακρια θα ηταν πιο στρογυλλες σιγουρα.
 
Αλεξ πάντως τώρα που εχεις τα 2 φρενάτα (λογικά εχεις και τα μαμά του όπλου) ειναι ευκαιρία να γίνει κάποια δοκιμή σε κατάλογο(ακόμα καλυτερα σε τζελ, αν και απ ότι ειχα διαβασει σε φόρουμ αεροβολισμού, η σκόνη για το καλό τζελ παραειναι ακριβή) ωστε να φανει ξεκάθαρα η διαφορά στη δύναμη της τουφεκιάς απο μαμά,πατερν και κικς...
 
Αλεξ πάντως τώρα που εχεις τα 2 φρενάτα (λογικά εχεις και τα μαμά του όπλου) ειναι ευκαιρία να γίνει κάποια δοκιμή σε κατάλογο(ακόμα καλυτερα σε τζελ, αν και απ ότι ειχα διαβασει σε φόρουμ αεροβολισμού, η σκόνη για το καλό τζελ παραειναι ακριβή) ωστε να φανει ξεκάθαρα η διαφορά στη δύναμη της τουφεκιάς απο μαμά,πατερν και κικς...
Κι αλλες δοκιμες θα κανω Ηλια;;;;
Βγαζουν περισσοτερη δυναμη και συγκεντρωση τα φρενατα 100%
 
Σαφέστατα και δεν εννοούσα ότι δεν είσαι αντικειμενικός ,σίγουρα η αίσθηση της benelli στα χέρια σε ένα μαγαζί σε κερδίζει λόγω της λεπτοτητας που έχει και πιθανόν ένα τεράστιο μέρος των κυνηγών σε ένα κυνηγομαγαζο σηκώνοντας όλα τα όπλα πιθανόν να επελεγε benelli.Εγώ απλά σου λέω προσπάθησε να ρίξεις με τα όπλα που έχεις στο μυαλό σου διότι πραγματικά εγώ πιστεύω ότι στο κυνήγι η στο σκοπευτήριο για κάποιους το πλεονέκτημα της benelli ελαφρύ - λεπτό όπλο αυτόματα μπορεί να γίνει μειονέκτημα ,σαφέστατα και δεν μιλάω για τους πάντες ,εγώ πχ πότε δεν τα βρήκα με την benelli με χάλασε απίστευτα η αίσθηση της ανάκρουσης της αδράνειας ,όταν αγόρασα την crio πέταγα από την χαρά μου ,δυστυχώς δεν είχα ρίξει ποτέ με το όπλο και εμένα με κέρδισε η πρώτη εντύπωση στο μαγαζί με το που την έπιασα ,εάν είχα ρίξει σαφέστατα και δεν θα την είχα επιλέξει .Α και παιδιά μιλάω για εμένα και για το δικό μου όπλο όλα τα παραπάνω δεν πάει να πει πως ισχύουν για όλους εννοείτε ,απλά παραθέτω την άποψη μου ότι καμια φορά η αίσθηση ενός όπλου μόνο στο μαγαζί και μόνο με επωμισεις χωρίς να τουφεκισουμε ίσως κρύβει κάτι που τελικά να σε χαλάει .
Πριν λίγο καιρό έψαχνα για όπλο κ συγκεκριμένα σούπερ πόζε....κάποια στιγμή σε ένα μαγαζί που πήγα με αρκετά μεγάλη ποικιλία είπα να επωμιση 3_4 καραμπίνες...αυτές ήταν η l4s η maxus browning η benelli diamond κ η impala plus...προσωπική Μ άποψη πάντα αυτή που Μ έκανε την καλύτερη εντύπωση απ' όλες σε ζύγισμα κ σε κρατήματα αλλά κ πως έμπαινε στο μάτι,όσο κ αν σας ακουστεί περίεργο ήταν η impala...κ η benelli ήταν φοβερή αλλά επουδενί δεν αξίζει τα χρήματα που την πουλάνε αυτή τη στιγμή...
 
Κι αλλες δοκιμες θα κανω Ηλια;;;;
Βγαζουν περισσοτερη δυναμη και συγκεντρωση τα φρενατα 100%


Όσες και και να γίνουν δεν χορταίνονται, παντα θα υπάρχει "κενο" για καινούριες συγκρίσεις/δοκιμές :p

Πάντως μεχρι στιγμής με τα μαμά που παίζω στην SS δεν εχω κανένα παράπονο, κόβει και κεντάει και κοντά και μακριά...
Αλλά κανα 2 φορές με πιάνει μια περιέργεια για το τι θα έκανε με κάποιο aftermarket... ίσως του χρόνου.
 
Back
Top