Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Αν και δεν έκανα δοκιμές σε πίνακα λόγο χρόνου και χωρου μπορώ να πω ότι το gemini **** στον 18,3 που έχω χθες με καταευχαριστησε καθώς εδοσα ευκαιρίες.
Με το ** είχα αναφέρει πως έχω κάνει ίσως από τα πιο μακρυνα πουλια.
Οι δοκιμές έγιναν σε περιστέρια αλλά και το απόγευμα σε φαλαρίδες στην έξοδο για βοσκή. Τα φυσίγγια ήταν f2 classic no7 που έσκιζε κυριολεκτικά και σε πιο ψηλωμενα δε λυπήθηκα να βάλω για δοκιμή τα percosrso σε νούμερο 6 τα οποία κρατάω για άλλα κυνήγια, σοβαρά.
Η τουφέκια του όπλου ανέβηκε πολύ θυμίζοντας σε κάποιες περιπτώσεις καταβολές από φρενατο.
Όχι τίποτα τρελο αλλά μόνο τουφεκιές από 4αρι τσοκ δεν θα πίστευε κανένας ότι βλέπει.
 
Ακολουθεί....Αληθινή ιστορία...
Όσοι έχουν κυνηγίσει στο Καπανδρίτι...θα έχουν ακουστά τον "Ringo" ο οποίος κάθε φορά που παίρνει μια τσίχλα...τον ακούει το μισό βουνό να φωνάζει "α ρε Πουτ@ν@ Ringo"
O Ringo λοιπόν...κατά κόσμον Παναγιώτης είναι πολύ καλός φίλος...και κυνηγάμε στα μπασίματα παρέα.
O ringo μας είχε πάρει τα αφτιά πρόπερσυ που κάναμε κάποια πρωινά καρτέρια στο καπανδρίτι. Κλασικά μπροστά από ένα κομμάτι πυκνού με παρέα άλλο ένα γηραιότερο, φωνακλάς σε σημείο να γίνεται ενοχλητικός και καλό τουφέκι από ότι είχαμε δει
 
Πηγα μια βολτα για φασσες σημερα με τον αδερφο μου αλλα δεν βρηκαμε τιποτα και το ριξαμε στους τενεκεδες...
Ειχα πανω στο οπλο το goose αλλα ειχα και το kicks μαζι για να κανω σωστη συγκριση, το αποτελεσμα δικαιωνει οσους ειχα ρωτησει με πμ πριν αγορασω το goose και μου ειχαν πει κατσε στ αυγα σου γιατι δεν θα κερδισεις κατι και θα πανε τα λεφτα σου χαμενα.
Στα 36 μετρα εριξα καπου 10 φυσιγγια και σε ολα ηταν καλυτερο το kicks xfull κατανομη συγκεντρωση διατρηση, ειδικα στη διατρηση τεραστια διαφορα, τρυπαγαν τον τενεκε τα διπλασια σκαγια με το kicks.
Δεν μπορω να πω βεβαια οτι δεν ειναι καλο το goose, το θεωρω πολυ καλο τσοκ και πηρα αρκετες μακρινες φασσες και μ'αυτο, αλλα στο δικο μου οπλο ταιριαζει καλυτερα το kicks xfull και γι αυτο θα μπει αγγελια το goose
 
Πηγα μια βολτα για φασσες σημερα με τον αδερφο μου αλλα δεν βρηκαμε τιποτα και το ριξαμε στους τενεκεδες...
Ειχα πανω στο οπλο το goose αλλα ειχα και το kicks μαζι για να κανω σωστη συγκριση, το αποτελεσμα δικαιωνει οσους ειχα ρωτησει με πμ πριν αγορασω το goose και μου ειχαν πει κατσε στ αυγα σου γιατι δεν θα κερδισεις κατι και θα πανε τα λεφτα σου χαμενα.
Στα 36 μετρα εριξα καπου 10 φυσιγγια και σε ολα ηταν καλυτερο το kicks xfull κατανομη συγκεντρωση διατρηση, ειδικα στη διατρηση τεραστια διαφορα, τρυπαγαν τον τενεκε τα διπλασια σκαγια με το kicks.
Δεν μπορω να πω βεβαια οτι δεν ειναι καλο το goose, το θεωρω πολυ καλο τσοκ και πηρα αρκετες μακρινες φασσες και μ'αυτο, αλλα στο δικο μου οπλο ταιριαζει καλυτερα το kicks xfull και γι αυτο θα μπει αγγελια το goose
Αλέξανδρε καλησπέρα, βάλε και καμιά φώτο αν έβγαλες για να δούμε .....
 
Πηγα μια βολτα για φασσες σημερα με τον αδερφο μου αλλα δεν βρηκαμε τιποτα και το ριξαμε στους τενεκεδες...
Ειχα πανω στο οπλο το goose αλλα ειχα και το kicks μαζι για να κανω σωστη συγκριση, το αποτελεσμα δικαιωνει οσους ειχα ρωτησει με πμ πριν αγορασω το goose και μου ειχαν πει κατσε στ αυγα σου γιατι δεν θα κερδισεις κατι και θα πανε τα λεφτα σου χαμενα.
Στα 36 μετρα εριξα καπου 10 φυσιγγια και σε ολα ηταν καλυτερο το kicks xfull κατανομη συγκεντρωση διατρηση, ειδικα στη διατρηση τεραστια διαφορα, τρυπαγαν τον τενεκε τα διπλασια σκαγια με το kicks.
Δεν μπορω να πω βεβαια οτι δεν ειναι καλο το goose, το θεωρω πολυ καλο τσοκ και πηρα αρκετες μακρινες φασσες και μ'αυτο, αλλα στο δικο μου οπλο ταιριαζει καλυτερα το kicks xfull και γι αυτο θα μπει αγγελια το goose

αααααιντε εχεις τρελαθεί τελείως ; εχω δουλειά Άλεξ σορρυ που δεν απάντησα
 
Πηγα μια βολτα για φασσες σημερα με τον αδερφο μου αλλα δεν βρηκαμε τιποτα και το ριξαμε στους τενεκεδες...
Ειχα πανω στο οπλο το goose αλλα ειχα και το kicks μαζι για να κανω σωστη συγκριση, το αποτελεσμα δικαιωνει οσους ειχα ρωτησει με πμ πριν αγορασω το goose και μου ειχαν πει κατσε στ αυγα σου γιατι δεν θα κερδισεις κατι και θα πανε τα λεφτα σου χαμενα.
Στα 36 μετρα εριξα καπου 10 φυσιγγια και σε ολα ηταν καλυτερο το kicks xfull κατανομη συγκεντρωση διατρηση, ειδικα στη διατρηση τεραστια διαφορα, τρυπαγαν τον τενεκε τα διπλασια σκαγια με το kicks.
Δεν μπορω να πω βεβαια οτι δεν ειναι καλο το goose, το θεωρω πολυ καλο τσοκ και πηρα αρκετες μακρινες φασσες και μ'αυτο, αλλα στο δικο μου οπλο ταιριαζει καλυτερα το kicks xfull και γι αυτο θα μπει αγγελια το goose
ισως εισαι αδικος μαζι του. τα 36 μ ειναι αποσταση μαμα 4*. προτεινω συγκριση στα 55μ. βεβαια σε καθε περιπτωση δεν μπορεις να εισαι μονο με αυτο στο βουνο γιατι σε περιοριζει σε αποδοση μετα τα 40 μ . θεωρητικα ολα αυτα γιατι δεν εχω εμπειρια του kicks. μπορει να ειναι οντως τοσο καλο.
 
Πηγα μια βολτα για φασσες σημερα με τον αδερφο μου αλλα δεν βρηκαμε τιποτα και το ριξαμε στους τενεκεδες...
Ειχα πανω στο οπλο το goose αλλα ειχα και το kicks μαζι για να κανω σωστη συγκριση, το αποτελεσμα δικαιωνει οσους ειχα ρωτησει με πμ πριν αγορασω το goose και μου ειχαν πει κατσε στ αυγα σου γιατι δεν θα κερδισεις κατι και θα πανε τα λεφτα σου χαμενα.
Στα 36 μετρα εριξα καπου 10 φυσιγγια και σε ολα ηταν καλυτερο το kicks xfull κατανομη συγκεντρωση διατρηση, ειδικα στη διατρηση τεραστια διαφορα, τρυπαγαν τον τενεκε τα διπλασια σκαγια με το kicks.
Δεν μπορω να πω βεβαια οτι δεν ειναι καλο το goose, το θεωρω πολυ καλο τσοκ και πηρα αρκετες μακρινες φασσες και μ'αυτο, αλλα στο δικο μου οπλο ταιριαζει καλυτερα το kicks xfull και γι αυτο θα μπει αγγελια το goose
Άλεξ απο δοκημες που εχω δει με το goose ειναι καλητερο απο το κικς με τα ατσαλινα σκαγια εκει δινει ρεστα
Το κικς υπερτερει στα μοληβδινα
 
Κωστα δεν εβγαλα καμια φωτο αλλα πιστεψε με δεν ηθελα με τιποτα να βγει πρωτο το kicks αλλα βγηκε, φαντασου οτι παρηγγειλε κι ο αδερφος μου το kicks bk σε LF γιατι επαθε πλακα με την δυναμη που εβγαζε. Θα σε παρω τηλ να τα πουμε...οχι τα καλαντα...
Παυλο δεν πειραζει θα μιλησουμε αργοτερα
Κωνσταντινε ο λογος που δοκιμασα στα 36 μετρα ηταν γιατι εριχνα νο5 και ηθελα να τσεκαρω διατρηση, δεν αδικησα κανενα τσοκ απο τα δυο αν και ηθελα να ειναι μπροστα το goose γιατι εσκασα 130 ευρω αλλα εχασε απο το kicks
 
Άλεξ απο δοκημες που εχω δει με το goose ειναι καλητερο απο το κικς με τα ατσαλινα σκαγια εκει δινει ρεστα
Το κικς υπερτερει στα μοληβδινα
πιστευω εδω ειναι η απαντηση. ειναι φτιαγμενο για ατσαλινα. πνιγει πολυ την τουφεκια και μονο τα ατσαλινα αντεχουν και κρατανε κατανομη και δυναμη.
Αλεξ κρατα το για το βαλτο. αλλα μονο αν υπερεχει σε ολες τις αποστασεις , αλλιως ...πουλημα σε παπιαδες
 
Κωστα δεν εβγαλα καμια φωτο αλλα πιστεψε με δεν ηθελα με τιποτα να βγει πρωτο το kicks αλλα βγηκε, φαντασου οτι παρηγγειλε κι ο αδερφος μου το kicks bk σε LF γιατι επαθε πλακα με την δυναμη που εβγαζε. Θα σε παρω τηλ να τα πουμε...οχι τα καλαντα...
Παυλο δεν πειραζει θα μιλησουμε αργοτερα
Κωνσταντινε ο λογος που δοκιμασα στα 36 μετρα ηταν γιατι εριχνα νο5 και ηθελα να τσεκαρω διατρηση, δεν αδικησα κανενα τσοκ απο τα δυο αν και ηθελα να ειναι μπροστα το goose γιατι εσκασα 130 ευρω αλλα εχασε απο το kicks
Ξανακανε το τεστ με νικελ σκαγια να δουμε ότι θα γινει.

Ηρθεντο choke n comp μου lf όταν το ρίξω θα σας πω
 
Παντως το goose μου εδωσε να καταλαβω οσο καιρο το κυνηγησα οτι ειναι λιγοτερο αυστηρο στη σκοπευση απο οσο ειναι το kicks και δεν μπορω να πω οτι εχω παραπονο γιατι πηρα αρκετα πουλια μακρια και πολυ μακρια...αλλα το kicks ταιριαζει καλυτερα στο οπλο μου.
Νικο δεν νομιζω να δω κατι διαφορετικο αν ριξω νικελ, εχω βασικα μερικα mythos mg2 40gr no4 και θα κανω μια δοκιμη,καλοριζικο και το comp
 
Last edited:
Νίκο παραγγελία το comp n choke από την σελίδα τους ;
Μου το έφερε από αμερικη συγγενης μου αλλα το αγορασα κανονικά από την σελιδα τους το πλήρωσα με καρτα και το εστειλα σε αμερικανικη διευθύνση από εκεί πήρε τον μακρύ δρόμο προς το νησί !
 
Κωστα δεν εβγαλα καμια φωτο αλλα πιστεψε με δεν ηθελα με τιποτα να βγει πρωτο το kicks αλλα βγηκε, φαντασου οτι παρηγγειλε κι ο αδερφος μου το kicks bk σε LF γιατι επαθε πλακα με την δυναμη που εβγαζε. Θα σε παρω τηλ να τα πουμε...οχι τα καλαντα...
Παυλο δεν πειραζει θα μιλησουμε αργοτερα
Κωνσταντινε ο λογος που δοκιμασα στα 36 μετρα ηταν γιατι εριχνα νο5 και ηθελα να τσεκαρω διατρηση, δεν αδικησα κανενα τσοκ απο τα δυο αν και ηθελα να ειναι μπροστα το goose γιατι εσκασα 130 ευρω αλλα εχασε απο το kicks
Αλεχ και εγω ηθελα να κερδισει η μπερετα σε διατριση αλλα κερδισε η μπενελι .RESPECT.πρεπει να λεμε παντα την αληθεια και οχι οτι μας συμφερει για να μαθενει και ο κοσμος που διαβαζει τι παιζει με τοις ετεριες και να μη τρωέι κουτοχορτο
 
Αλεχ και εγω ηθελα να κερδισει η μπερετα σε διατριση αλλα κερδισε η μπενελι .RESPECT.πρεπει να λεμε παντα την αληθεια και οχι οτι μας συμφερει για να μαθενει και ο κοσμος που διαβαζει τι παιζει με τοις ετεριες και να μη τρωέι κουτοχορτο
Ετσι ακριβως ειναι φιλε, η μπενελι του αδρφου μου παντως μου αρεσε σε μερικα φυσιγγια που εριξα, με kicks LF θα εχει σιγουρα πολυ ζορικες τουφεκιες
 
Σήμερα βρήκα ευκαιρία και πέρασα από τον καλκαντζακο στον Κηφισό. Είδα τα εξής όπλα με τη σειρά, fabarm l4s, benelli powerbore, beretta a400 plus και breda titano. Η fabarm μου φάνηκε πολύ ομορφο όπλο και βολικό, η σχέση τιμής ποιότητας ηταν εξαιρετική, θεωρώ ότι σου δίνει παραπάνω από ότι πληρώνεις. Η benelli ηταν αυτή που μου πήρε τα μυαλά, το καλύτερο πιάσιμο, φοβερό κοντάκι, άριστη ποιότητα κατασκευής και πανέμορφη. Σε συνδυασμό με την βελτιωμένη κάννη είναι λογικό να μπαίνει νούμερο 1 στις προτιμήσεις μου. Η beretta με ενθουσίασε αλλά είναι ένα βαρύ κανόνι για τον βάλτο. Το έπιασα στα χέρια μου και είπα εδώ βάζω 40 γραμ. και πάνω, αν βάλω 28 γραμ. θα μου το φτύσει έξω χάχα. Τέλος η titano, πήγα με υψηλές προσδοκίες, αδράνεια με κώνο 4εκ σε μια αξιόπιστη εταιρεία αλλά απόγοητεύτηκα. Καταρχάς δεν μου άρεσε σαν ποιότητα κατασκευής. Έπειτα δεν μου άρεσε το πιάσιμο της πάπιας, ήταν παχύ στο κέντρο και μυτερό στην παλάμη. Δεν με βολέψει καθόλου στην επωμιση αυτό. Τέλος στη ράχη είχαν βγει κόλλες στο πίσω μέρος, κάτι που δεν είχε δει ούτε ο πωλητής και μου είπε ότι θα το αναφέρει στο αφεντικό. Για ένα όπλο σαν κι αυτό περίμενα παραπάνω ειδικά στην ποιότητα. Εμένα μπορεί να μην με βόλεψε αλλα κάποιον άλλο θα τον βολέψει, η ποιότητα όμως δεν αλλάζει. Αν ψάχνεται κάποιος παπιοκυνηγος η a400 plus θα τον ενθουσιάσει. Συνολικά η benelli 2 κλασεις πάνω, κάτι που φαίνεται και στην τιμή πιστεύω.
 
Παντως το goose μου εδωσε να καταλαβω οσο καιρο το κυνηγησα οτι ειναι λιγοτερο αυστηρο στη σκοπευση απο οσο ειναι το kicks και δεν μπορω να πω οτι εχω παραπονο γιατι πηρα αρκετα πουλια μακρια και πολυ μακρια...αλλα το kicks ταιριαζει καλυτερα στο οπλο μου.
Νικο δεν νομιζω να δω κατι διαφορετικο αν ριξω νικελ, εχω βασικα μερικα mythos mg2 40gr no4 και θα κανω μια δοκιμη,καλοριζικο και το comp
επιτελους εβαλες μυαλο.sarcastic.οχι ρε να μεινεις με το goosε σου.yelling.
 
επιτελους εβαλες μυαλο.sarcastic.οχι ρε να μεινεις με το goosε σου.yelling.
Δεν εβαλα φιλε, ειχα 2ο γυρο δοκιμων σημερα γιατι κατι δεν μου πηγαινε καλα με τις χθεσινες και οντως θα μεινω με το goose!!!.yelling. δεν εμεινε τενεκες για τενεκες σημερα...
 
Back
Top