Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Δοκιμών συνέχεια είχα σήμερα αφού βρέθηκα το μεσημέρι κατά τις 12 στο σκοπευτήριο του σχιστου μαζί με τον αλεξανδρο για να κάνει τις δοκιμές του στα 3 όπλα του αλλά και για να δω και εγώ από κοντά την fabarm l4s sporting. Ρίξαμε 1 πουλα και αρκετές τουφεκιες στον πίνακα.
Η εντύπωση που μου έδωσε το όπλο ήταν πως πρόκειται για ένα πολύ ωραίο όπλο για όλα τα γούστα. Με την πρώτη επωμιση σε βοηθάει να δεις που βρίσκεσαι, εγώ ήμουν αλλού γι αλλού αφού έβλεπα και τις 2 μοίρες. Επίσης είχε πολύ ωραίο swing για καραμπίνα και εξαιρετικό ζύγισμα. Η βάση σε σχέση με την έκδοση για το κυνήγι ήταν εμφανώς πιο στιβαρή αλλά λίγο πιο βαριά. Εξαιτίας αυτού οι 71 πόντοι της κάννης ζυγιζαν τέλεια για τον δικό μου σωματοτυπο. Στην έκδοση για το κυνήγι θα πήγαινα σε 66 ξεκάθαρα. Ωραία και βολικά τα μεγάλα κουμπιά, βοηθητική η πλατιά ριγα, ομορφότερα ξύλα από την κυνηγετική έκδοση, ματ κάννη που εγώ τη γουστάρω τρελά. Έριξα 28 και 30 γραμμάρια, τα δεύτερα επέλεξα του ζώτου που ειναι δυνατουτσικα. Κανένα θέμα με τη δεύτερη τουφεκια, αφού το όπλο είχε γρηρορη επαναφορά. Με κοντάκι στα μέτρα του σκοπευτη θα είναι ακόμα καλύτερα. Γενικά το όπλο περίμενα ότι θα μου αρέσει αφού είχα πιάσει και την απλη εκδοση αλλά δεν περίμενα τόσο πολύ. Όποιος το θέλει για κυνήγι περπατητο δεν θα τον κουράσει αφού το ζύγισμα οπως προείπα ηταν εξαιρετικό. Γενικά ένα όπλο που το γούσταρα πολύ και μου έδωσε την εντύπωση ότι αξίζει πολλά περισσότερα από την τιμή του. Η ποιότητα κατασκευής του μου θύμισε παλιά στιβαρά όπλα, αυτό μάλλον λόγω sporting.
 
Μάνο σχετικά με την βάση που σου φάνηκε πιο στιβαρή και πιο βαριά,σίγουρα παίζουν ρόλο και τα ξύλα,δεν πιστεύω να διαφέρει σε κάτι η βάση της Sporting έκδοσης από τις κυνηγετικές σε μέταλλα και πάχος αυτών

Σχόλιο του Randy Wakeman, επειδή τα έπιασα και τα δύο όπλα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα είχαν διαφορά νομίζω Παύλο. άλλωστε έχει άλλη θαλάμη απ'ότι λένε τα χαρακτηριστικά τους.

Some have asked about the basic differences between the L4S Sporting and the L4S Initial Hunter. The L4S sporting about is about a half pound heavier gun with 30 and 32 inch barrel options, has Tri-Wood, a thicker recoil pad, a slightly different stock configuration, has an oversized charging handle and bolt release, comes with a hard case, comes with 5 extended chokes instead of three flush chokes, has a 2-3/4 inch chamber, has a solid gas piston tuned for target loads of 7/8 oz. 1200 fps and up. and so forth. If your primary use is breaking clays with perhaps some dove or pigeon shooting, the L4S Sporting is the choice. As a pheasant / upland hunting gun primarily, with some target work is what you are looking for, one of the L4S Hunter models likely suits that intended use a bit better.
 
αν ζυγίσει ο Αλέξανδρος τα ξύλα του και τα συγκρίνουμε με τα δικά μου είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε διαφορά στο βάρος πάνω από 100γρ το έχω δει το έργο με την Breda 930 Sporting την δική μου Nickel με τα καλά ξύλα και την μάυρη με τα απλά,,,οι βάσεις όμως είναι ίδιες και στα δύο όπλα,,,επιπλεόν τα κόκκινα αξεσουάρ βίδα μπροστά στην πάπια,μοχλός και κουμπί απελευθέρωσης ( το δικό μου κουμπί είναι πλαστικό σκληρό ,του Άλεξανδρού ergal ) προσθέτουν βάρος οπότε λογικά μου ακούγονται τα 225γρ παραπάνω που υποστηρίζει ο κύριος Wakeman

η sporting βέβαια έχει άλλη σκανδάλη από την δική μου,δεν ξέρω αν είναι πιο ελαφριά η πιο βαριά,ίσως παίζει και αυτό ρόλο
 
Ύστερα από μιάμιση σεζόν συνύπαρξης με την Powerbore και χρήσης των Brain MR και ΤΜ όπως και των Briley IC και Μ τείνω να παροπλίσω τα πρώτα. Όταν έφυγε ο αρχικός ενθουσιασμός και έπεσαν αρκετές τουφεκιές (σε θηράματα και χαρτί) κατέληξα σταδιακά στο συμπέρασμα ότι τα Briley μου χάρισαν περισσότερα χαμόγελα. Πιο καθαρά σκοτώματα χωρίς να χαλάνε τα πουλιά. Ίσως δεν έχουν ταιριάξει τα Brain με το όπλο, δεν ξέρω. Ήδη σκέφτομαι και για αγορά ενός 2* extended τύπου Briley ή Carlson's. Θα μου πείτε γιατί δεν βάζω τα μαμά... επειδή έχω μια λόξα και δε θέλω να βλέπω κάπνα στο στόμιο της κάνης οπότε παίζω με τα έσω έξω . Ο καθείς με τα προβλήματά του! .big smile.
 
μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για τα Brain ότι χάλαγαν τα πουλιά
Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Εννοούσα ότι ούτε τα Briley (όπως ούτε και τα Brain) μου χαλάνε τα πουλιά, παρ'όλα αυτά έχω πιο καθαρά σκοτώματα.
 
Last edited:
Ύστερα από μιάμιση σεζόν συνύπαρξης με την Powerbore και χρήσης των Brain MR και ΤΜ όπως και των Briley IC και Μ τείνω να παροπλίσω τα πρώτα. Όταν έφυγε ο αρχικός ενθουσιασμός και έπεσαν αρκετές τουφεκιές (σε θηράματα και χαρτί) κατέληξα σταδιακά στο συμπέρασμα ότι τα Briley μου χάρισαν περισσότερα χαμόγελα. Πιο καθαρά σκοτώματα χωρίς να χαλάνε τα πουλιά. Ίσως δεν έχουν ταιριάξει τα Brain με το όπλο, δεν ξέρω. Ήδη σκέφτομαι και για αγορά ενός 2* extended τύπου Briley ή Carlson's. Θα μου πείτε γιατί δεν βάζω τα μαμά... επειδή έχω μια λόξα και δε θέλω να βλέπω κάπνα στο στόμιο της κάνης οπότε παίζω με τα έσω έξω . Ο καθείς με τα προβλήματά του! .big smile.
για μενα παρε ενα 2 αστρα gemini porting και τελος.
 
IMG-20190116-125251.jpg

Περνω και το αποστασιομετρο μαζι για να δουμε!
 
Τζιφος φιλαράκια δεν έκανα τιποτα , 9 μποφόρ η θαλασσα εβγαινέ 200 μέτρα.... Παπια δεν είχαν τα νερά μας οπότε τραπηκαμε σε άτακτη φυγη.
Πιστευω να μην εχει τοσο αερα σημερα και να κανεις μια δοκιμη, την περιμενω κι εγω κι ο Παυλος....sarcastic.
 
Back
Top