Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Η γνώση σίγουρα βοηθά..

Όμως υπάρχει μια διαφορά που νομίζω ότι είναι μεγάλη....από το να μοιραστείς μαζί με άλλους τις απόψεις και τους προβληματισμούς σου...εώς το παραθέτεις ένα σκοπευτικό αλγόριθμο του τύπου "έριξα μια τσίχλα στα 40+ με σχετική υγρασία 80% και θερμοκρασία περιβάλλοντος 10C με φυσίγγι Νο8 32γρ της τάδε εταιριάς...και τσοκ 4* της εταιρίας ΧΥΖ".
Φαντάζομαι ότι ο φίλος lefteris52 αναφέρεται σε αυτού του τύπου της τοποθετήσεις...και όχι στην γενική γνώση που μπορεί να προσφέρει αυτό το φόρουμ.
Και εμένα με βρίσκει μαζί του μια τέτοια τοποθετήση...γιατί όπως έχω αναφέρει και άλλες φορές...μια αναλυτική περιγραφή του σκοπετικού αλγόριθμου που χρησιμοποίησε κάποιος...δεν μου προσφέρει τίποτα...αφού οι πιο σημαντικοί παραγόντες δεν μπορούν να περιγραφούν.
Πέρα από φυσίγγια....όπλα και τσόκ...ο παράγοντας "άνθρωπος" και η σκοπευτική του δεινότητα/ικανότητα (όποια και να είναι αυτή) είναι αυτά που καθορίζουν το μεγαλύτερο μέρος τού αποτελέσματος.
Έχω γνωρίσει κυνηγούς που ότι και να τους δώσεις (ακόμα και όπλο με ανάποδη για αυτούς κλίση)...θα τουφεκίσουν καλά.... και έχω γνωρίσει και κυνηγούς...που αν τους δώσεις όπλο στα μέτρα τους και τα καλύτερα παρελεκόμενα....δεν θα σταυρώσουν πουλί...και θα τους φταίνε τα πάντα!
Έχω επίσης γνωρίσει και κυνηγούς που είναι συνέχεια στο "ψάξιμο"...έχουν χαλάσει μικρές περιουσίες...σε φυσίγγια...τσόκ...και οπλουργούς....και σκοπευτικά δεν έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα....γιατί πολύ απλά...συνέχεια κάτι τους φταίει....ή γιατί συνέχεια κάτι διάβασαν στο internet.
'Εχω προσωπική εμπειρία με φίλο...που οπλουργός τον 'Εδιωξε"....γιατί ήταν κάθε βδομάδα στο μαγαζί...ζητώντας κάθε φορά κάτι. Ο οπλουργός...είχε εντοπίσει από την αρχή...ότι υπήρχε θέμα με την επώμιση που έκανε ο φίλος μου (5/10 ήταν διαφορετική)....και τον έστειλε σπίτι του για ξηρές επωμίσεις.
Παρόλα αυτά...ο φίλος μου ακόμα...ψάχνει να βρεί τι είναι αυτό που φταίει στο όπλο...τα φυσίγγια...και τα τσόκ.

Φιλικά προς όλους....
 
Η γνώση σίγουρα βοηθά..

Όμως υπάρχει μια διαφορά που νομίζω ότι είναι μεγάλη....από το να μοιραστείς μαζί με άλλους τις απόψεις και τους προβληματισμούς σου...εώς το παραθέτεις ένα σκοπευτικό αλγόριθμο του τύπου "έριξα μια τσίχλα στα 40+ με σχετική υγρασία 80% και θερμοκρασία περιβάλλοντος 10C με φυσίγγι Νο8 32γρ της τάδε εταιριάς...και τσοκ 4* της εταιρίας ΧΥΖ".
Φαντάζομαι ότι ο φίλος lefteris52 αναφέρεται σε αυτού του τύπου της τοποθετήσεις...και όχι στην γενική γνώση που μπορεί να προσφέρει αυτό το φόρουμ.
Και εμένα με βρίσκει μαζί του μια τέτοια τοποθετήση...γιατί όπως έχω αναφέρει και άλλες φορές...μια αναλυτική περιγραφή του σκοπετικού αλγόριθμου που χρησιμοποίησε κάποιος...δεν μου προσφέρει τίποτα...αφού οι πιο σημαντικοί παραγόντες δεν μπορούν να περιγραφούν.
Πέρα από φυσίγγια....όπλα και τσόκ...ο παράγοντας "άνθρωπος" και η σκοπευτική του δεινότητα/ικανότητα (όποια και να είναι αυτή) είναι αυτά που καθορίζουν το μεγαλύτερο μέρος τού αποτελέσματος.
Έχω γνωρίσει κυνηγούς που ότι και να τους δώσεις (ακόμα και όπλο με ανάποδη για αυτούς κλίση)...θα τουφεκίσουν καλά.... και έχω γνωρίσει και κυνηγούς...που αν τους δώσεις όπλο στα μέτρα τους και τα καλύτερα παρελεκόμενα....δεν θα σταυρώσουν πουλί...και θα τους φταίνε τα πάντα!
Έχω επίσης γνωρίσει και κυνηγούς που είναι συνέχεια στο "ψάξιμο"...έχουν χαλάσει μικρές περιουσίες...σε φυσίγγια...τσόκ...και οπλουργούς....και σκοπευτικά δεν έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα....γιατί πολύ απλά...συνέχεια κάτι τους φταίει....ή γιατί συνέχεια κάτι διάβασαν στο internet.
'Εχω προσωπική εμπειρία με φίλο...που οπλουργός τον 'Εδιωξε"....γιατί ήταν κάθε βδομάδα στο μαγαζί...ζητώντας κάθε φορά κάτι. Ο οπλουργός...είχε εντοπίσει από την αρχή...ότι υπήρχε θέμα με την επώμιση που έκανε ο φίλος μου (5/10 ήταν διαφορετική)....και τον έστειλε σπίτι του για ξηρές επωμίσεις.
Παρόλα αυτά...ο φίλος μου ακόμα...ψάχνει να βρεί τι είναι αυτό που φταίει στο όπλο...τα φυσίγγια...και τα τσόκ.

Φιλικά προς όλους....
Πρωταρχικο κομματι σε ολα ειναι ο ανθρωπος στη δικη μας περιπτωση ο σκοπευτης απο αυτον αρχιζουν και σε αυτον τελειωνουν ολα.
Αλλα ο εξοπλισμος και τα μεσα παιζουν τον ρολο τους.Ταλενταρα ο Loeb αλλα αμα μου δωσει το Citroen του και εγω το Σκαραβαιο του παππου μου να δουμε αν θα με δει στον οριζοντα.Παν μετρον αριστο λοιπον σε ολα.
 
Πρωταρχικο κομματι σε ολα ειναι ο ανθρωπος στη δικη μας περιπτωση ο σκοπευτης απο αυτον αρχιζουν και σε αυτον τελειωνουν ολα.
Αλλα ο εξοπλισμος και τα μεσα παιζουν τον ρολο τους.Ταλενταρα ο Loeb αλλα αμα μου δωσει το Citroen του και εγω το Σκαραβαιο του παππου μου να δουμε αν θα με δει στον οριζοντα.

Υπάρχουν και άνθρωποι όμως που και με το αμάξι του Leob θα έγραφαν πάλι χρόνους "σκαραβαίου" και για αυτό η όποια ένσταση κάποιων στην υπερενασχόληση ορισμένων με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις λεπτομέρειες...

Παν μετρον αριστο λοιπον σε ολα.

Τα είπες όλα...
 
.... ΩΡΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ, ΠΟΥ ΠΑΜΕ;;!!! .......
όταν ήμουν μικρός έμπαινα στην θάλασσα με πετονιές με κόμπους και δόλωμα μύδι από την παραλία και έπιανα μουρμούρια, και τώρα ο άλλος για να ψαρέψει ρωτάει αν είναι καλό το fishfinder με δέσμη Α ή δέσμη Β. !!!!
Έτσι είναι Λευτέρη ;)
Έβγαλες εσύ όλα τα μουρμούρια (έτσι τα λέμε στα δυτικά) τότε :mad:
και τώρα τρέχουνε οι άλλοι με φωτογραφίες από δορυφόρους, πολλαπλές δέσμες και μηχανήματα του διαβόλου,
να βρούνε καμμιά γουλάδα (γύλος επί το ....7νησιακότερον).big smile..
Και αφού δεν ψαρεύουμε που δε ψαρεύουμε, γίναμε κυνηγοί στα γεράματά μας και ...χαλάμε και τους ....μικρότεροι.sarcastic.
 
Last edited:
Υπάρχουν και άνθρωποι όμως που και με το αμάξι του Leob θα έγραφαν πάλι χρόνους "σκαραβαίου" και για αυτό η όποια ένσταση κάποιων στην υπερενασχόληση ορισμένων με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τις λεπτομέρειες...



Τα είπες όλα...


Δεν αντιλεω εχεις δικιο απλα φαντασου αυτοι να ειχαν και σκαραβαιο πως θα πηγαιναν χαχχχχχαχαα
 
Απαντώ (με κεφαλαια) σε καποιους συναδέλφους .
Τα στοιχεια λενε ο,τι οι οποίες βελτιώσεις ειναι μικρες με οποιαδήποτε αλλαγη γεωμετρίας , υλικών κλπ, σε οποιοδήποτε στοιχείο του οπλου και των φυσιγγίων .(αυτο οφείλεται σε αντιστάθμιση απο αρνητικές επιπτώσεις σε αλλα σημεια ) Αλλα το ο,τι ειναι μικρες δεν καθορίζει το ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ή ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ . Αυτο ειναι πολυ υποκειμενικό και εμπλέκονται παράγοντες ψυχολογικοί, υπαρξιακοι (ωωω ναι) , συνολικής ή οριακής χρησης και το σπουδαιότερο όλων ( it's the economy stupid B. Clinton)
Ο ορος nerd περιγράφει πολυ καλα την εμμονή στην αναλυση και την εως αχρηστίας και σύγχυσης λεπτομέρεια. Το προβλημα έγκειται στο ο,τι ολοι χρησιμοποιούν τα στοιχεια της ανάλυσης αλλα λιγοι εχουν αρκετα στρατηγική (σύνθεση) σκεψη να βγάλουν ΧΡΗΣΙΜΟ συμπερασμα .
Συνηθως κανουμε εναν κυκλο και γυρνάμε σε αυτο που ξέραμε απο την αρχη....αλλα έχοντας απολαύσει το ταξιδι.


ΓΙΑΝΝΗΣ
Κανενας μας δεν επαθε το παραμικρο,μαθαινοντας και δοκιμαζοντας νεα προιοντα και τεχνικες(νομιμες),γυρω απο την αγαπημενη μας δραστηριοτητα!
ΕΠΑΘΕ , ΦΤΩΧΗΝΕ ! ! !
Το ακραίο ειναι ασχημο,οι εμμονές,ο ψυχαναγκασμος!
ΟΙ ΕΜΜΟΝΕΣ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ
Το ψαξιμο,η αναζητηση,η πληροφορια,η δοκιμη.....ειναι ταξιδι,ομορφο!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΑΛΛΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΜΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ

milvus
. Τη μεγαλυτερη εξελιξη στη βλητικη του λειοκαννου τα τελευταια 20 χρονια την προσφεραν τα τσοκακια κατα την γνωμη μου, τα οποια επαψαν πια να ειναι απλα ενας σωληνας με καποια στενωση, αλλα ενα ψαγμενο εργαλειο που επηρεαζει την βλητικη αποδοση αναλογα με το τι θελει ο καθε χρηστης. Επειδη διαβαζω σαν χομπυ καθε πατεντα απο τσοκακια που αυτη τη στιγμη δεν εχουν κυκλοφορησει στην αγορα, μπορω να σας πω οτι αυτα που θα δουν τα ματια μας τα επομενα δεκα χρονια, θα ειναι ασσυληπτα για τα σημερινα δεδομενα
ΑΣΥΛΗΠΤΑ , ΥΠΕΡΒΟΛΗ , ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΝΑΙ , ΑΛΛΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η....ΖΩΗ ΤΟΥ (για μας εδω μεσα δηλαδη)

St@vros
ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟΙ ,
ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΖΑΛΙΖΟΥΜΕ ΤΑ @@@@ ΜΕ ΤΙΣ NERD ΕΜΜΟΝΕΣ ΜΑΣ

ΟΠΩΣ ΤΟΥ overlord ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΟΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΓΙ ΑΥΤΑ. ΕΓΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΥΝΗΜΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗΣ
ΧΤΕΣ ΠΧ 303, BP classic 32, 9,4*. Θα ΗΜΟΥΝΑ ΕΥΤΥΧΗΣ ΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΧ ΠΩΣ ΠΗΓΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ;; ΜΕ ΤΙ ΤΣΟΚ ΣΗΜΕΡΑ ; ΚΛΠ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΝ. ΤΙ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΠ. ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ overlord ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ POSEIDON ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕ .

Τελικα προκειται μονο για ενα forum . Καθενας μας έρχεται εδω με τις εμμονές του , τις ελπίδες του, τις απογοητεύσεις του , τις χαρές του, τις αμφιβολίες του, τους φοβους του . Οι περισσοτεροι δεν θα καναμε ποτε σοβαρη παρεα εξω γιατι δεν θα γουστάρουμε πραγματικα αυτο που εκπέμπει ο αλλος με τη φατσα του, το ντύσιμο του , τις κινήσεις του , τις εκφράσεις κλπ ή θα αμφιβάλλαμε για την δικη μας αποδοχη για τους ίδιους λογους
Ο γραπτος λογος μεταδίδει μονο το 5-7% των πληροφοριών που θα μεταδίδονταν σε μια face to face επικοινωνια όπου ειπώθηκαν τα ίδια λογια .
Γι αυτο οι παρεξηγήσεις και οι εξηγήσεις
 
Απαντώ (με κεφαλαια) σε καποιους συναδέλφους .
Τα στοιχεια λενε ο,τι οι οποίες βελτιώσεις ειναι μικρες με οποιαδήποτε αλλαγη γεωμετρίας , υλικών κλπ, σε οποιοδήποτε στοιχείο του οπλου και των φυσιγγίων .(αυτο οφείλεται σε αντιστάθμιση απο αρνητικές επιπτώσεις σε αλλα σημεια ) Αλλα το ο,τι ειναι μικρες δεν καθορίζει το ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ή ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ . Αυτο ειναι πολυ υποκειμενικό και εμπλέκονται παράγοντες ψυχολογικοί, υπαρξιακοι (ωωω ναι) , συνολικής ή οριακής χρησης και το σπουδαιότερο όλων ( it's the economy stupid B. Clinton)
Ο ορος nerd περιγράφει πολυ καλα την εμμονή στην αναλυση και την εως αχρηστίας και σύγχυσης λεπτομέρεια. Το προβλημα έγκειται στο ο,τι ολοι χρησιμοποιούν τα στοιχεια της ανάλυσης αλλα λιγοι εχουν αρκετα στρατηγική (σύνθεση) σκεψη να βγάλουν ΧΡΗΣΙΜΟ συμπερασμα .
Συνηθως κανουμε εναν κυκλο και γυρνάμε σε αυτο που ξέραμε απο την αρχη....αλλα έχοντας απολαύσει το ταξιδι.


ΓΙΑΝΝΗΣ
Κανενας μας δεν επαθε το παραμικρο,μαθαινοντας και δοκιμαζοντας νεα προιοντα και τεχνικες(νομιμες),γυρω απο την αγαπημενη μας δραστηριοτητα!
ΕΠΑΘΕ , ΦΤΩΧΗΝΕ ! ! !
Το ακραίο ειναι ασχημο,οι εμμονές,ο ψυχαναγκασμος!
ΟΙ ΕΜΜΟΝΕΣ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ
Το ψαξιμο,η αναζητηση,η πληροφορια,η δοκιμη.....ειναι ταξιδι,ομορφο!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΑΛΛΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΜΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ

milvus
. Τη μεγαλυτερη εξελιξη στη βλητικη του λειοκαννου τα τελευταια 20 χρονια την προσφεραν τα τσοκακια κατα την γνωμη μου, τα οποια επαψαν πια να ειναι απλα ενας σωληνας με καποια στενωση, αλλα ενα ψαγμενο εργαλειο που επηρεαζει την βλητικη αποδοση αναλογα με το τι θελει ο καθε χρηστης. Επειδη διαβαζω σαν χομπυ καθε πατεντα απο τσοκακια που αυτη τη στιγμη δεν εχουν κυκλοφορησει στην αγορα, μπορω να σας πω οτι αυτα που θα δουν τα ματια μας τα επομενα δεκα χρονια, θα ειναι ασσυληπτα για τα σημερινα δεδομενα
ΑΣΥΛΗΠΤΑ , ΥΠΕΡΒΟΛΗ , ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΝΑΙ , ΑΛΛΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η....ΖΩΗ ΤΟΥ (για μας εδω μεσα δηλαδη)

St@vros
ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟΙ ,
ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΖΑΛΙΖΟΥΜΕ ΤΑ @@@@ ΜΕ ΤΙΣ NERD ΕΜΜΟΝΕΣ ΜΑΣ

ΟΠΩΣ ΤΟΥ overlord ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΟΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΖΟΥΝ ΓΙ ΑΥΤΑ. ΕΓΩ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΥΝΗΜΑ ΕΞΟΡΜΗΣΗΣ
ΧΤΕΣ ΠΧ 303, BP classic 32, 9,4*. Θα ΗΜΟΥΝΑ ΕΥΤΥΧΗΣ ΑΝ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΧ ΠΩΣ ΠΗΓΕ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ;; ΜΕ ΤΙ ΤΣΟΚ ΣΗΜΕΡΑ ; ΚΛΠ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΝ. ΤΙ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΠ. ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ overlord ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ POSEIDON ΠΟΥ ΛΑΤΡΕΥΩ ΟΣΑ ΕΓΡΑΨΕ .

Τελικα προκειται μονο για ενα forum . Καθενας μας έρχεται εδω με τις εμμονές του , τις ελπίδες του, τις απογοητεύσεις του , τις χαρές του, τις αμφιβολίες του, τους φοβους του . Οι περισσοτεροι δεν θα καναμε ποτε σοβαρη παρεα εξω γιατι δεν θα γουστάρουμε πραγματικα αυτο που εκπέμπει ο αλλος με τη φατσα του, το ντύσιμο του , τις κινήσεις του , τις εκφράσεις κλπ ή θα αμφιβάλλαμε για την δικη μας αποδοχη για τους ίδιους λογους
Ο γραπτος λογος μεταδίδει μονο το 5-7% των πληροφοριών που θα μεταδίδονταν σε μια face to face επικοινωνια όπου ειπώθηκαν τα ίδια λογια .
Γι αυτο οι παρεξηγήσεις και οι εξηγήσεις
Μαλιστα αρα εσυ που εισαι κατασταλαγμενος σε ολα φυσιγγια οπλα τσοκ και στην τελικη δεν σε ενδιαφερουν απλα θες να παρεις τη κουμπουρα και να βγεις βουνο και χαριστικα κανεις διαδικτιακη παρεα με φορα επειδη στην κανονικη ζωη ουτε να τους φτυσεις ποιος ειναι ο λογος που εισαι γραμμενος εδω? Για να μαθεις που εχει τσιχλες ορτυκια και μπεκατσες ή τι καιρο θα κανει το ΣΚ? Γιατι ολα αυτα τα μαθαινεις και εξω απο το φορουμ
 
Μαλιστα αρα εσυ που εισαι κατασταλαγμενος σε ολα φυσιγγια οπλα τσοκ και στην τελικη δεν σε ενδιαφερουν απλα θες να παρεις τη κουμπουρα και να βγεις βουνο και χαριστικα κανεις διαδικτιακη παρεα με φορα επειδη στην κανονικη ζωη ουτε να τους φτυσεις ποιος ειναι ο λογος που εισαι γραμμενος εδω?

Φίλε Σταύρο ο λόγος σου είναι επιθετικός και τολμώ να πω προσβλητικός. Σε αυτό το στυλ απάντησες και στην δικιά μου δημοσίευση, αλλά το προσπέρασα.
Σαν μεγαλύτερος σου εύχομαι να ηρεμήσεις. Το έχεις ανάγκη, πίστεψε με.
Δες τα πράγματα λίγο πιο χαλαρά, δέξου ότι υπάρχει και η άλλη άποψη.
 
ο παράγοντας "άνθρωπος" και η σκοπευτική του δεινότητα/ικανότητα (όποια και να είναι αυτή) είναι αυτά που καθορίζουν το μεγαλύτερο μέρος τού αποτελέσματος.
Έχω επίσης γνωρίσει και κυνηγούς που είναι συνέχεια στο "ψάξιμο"...έχουν χαλάσει μικρές περιουσίες...σε φυσίγγια...τσόκ...και οπλουργούς....και σκοπευτικά δεν έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα....γιατί πολύ απλά...συνέχεια κάτι τους φταίει....ή γιατί συνέχεια κάτι διάβασαν στο internet.
'Εχω προσωπική εμπειρία με φίλο...που οπλουργός τον 'Εδιωξε"....γιατί ήταν κάθε βδομάδα στο μαγαζί...ζητώντας κάθε φορά κάτι. Ο οπλουργός...είχε εντοπίσει από την αρχή...ότι υπήρχε θέμα με την επώμιση που έκανε ο φίλος μου (5/10 ήταν διαφορετική)....και τον έστειλε σπίτι του για ξηρές επωμίσεις.
Παρόλα αυτά...ο φίλος μου ακόμα...ψάχνει να βρεί τι είναι αυτό που φταίει στο όπλο...τα φυσίγγια...και τα τσόκ.
.shake hands..shake hands..shake hands.
 
Ο ορος nerd περιγράφει πολυ καλα την εμμονή στην αναλυση και την εως αχρηστίας και σύγχυσης λεπτομέρεια. Το προβλημα έγκειται στο ο,τι ολοι χρησιμοποιούν τα στοιχεια της ανάλυσης αλλα λιγοι εχουν αρκετα στρατηγική (σύνθεση) σκεψη να βγάλουν ΧΡΗΣΙΜΟ συμπερασμα .
.shake hands..shake hands..shake hands.
 
Σαν συνεχεια .....σκέψεις
Η στατιστική ειναι πολυ περίεργη και πραγματικα δύσκολη
Πχ βλεπω τον Alex με τη rem το φασσα και τη χρηση που της κανει με πολυ βαρειά φυσίγγια σε οριακές (συνηθως εκτος , αποστάσεις )
Τετοιο οπλο παιρνουν "τέτοιοι αρωστοι " (εχω καταλαβει ο,τι εχει χιουμορ και δεν παρεξηγείται) . Οταν λοιπον η στατιστικη βγαζει ο,τι παθαίνουν οι rem περισσότερες ζημιές , μηπως δεν λαμβάνει υπόψη ποιοι τις παιρνουν και για ποια χρηση σημερα , οταν ενας μεσος κυνηγος θα κανει για ολη του τη ζωη τη δουλειά του πολυ καλα με μια ES 100 χωρις καμμια βλάβη ;
Τα οπλα μου ειναι : η Benelli 123 1975 του λαγα πατερα μου που έριχνε 30 φυσίγγια 36γρ το χρονο (συν 30 , το πασχα) και τη δικια μου beretta 303 1983 που έριχνα παντα εως 150 φυς. το χρονο. 32-34 γρ. ως φερματζης.
Τι ζημια να πάθουν ; Ποτε καμμια , καινουργια ειναι και τα δυο.
Αφήστε λοιπον τον καθε nerd της μακρινής τουφεκιας , της ιδιογομωσης , των τσοκ, των αυλών , των πυριτιδων και των .....υγρασιων να απολαμβάνει την τρελα του και απολαύστε τον να την πληρωνει ( απο τη δικη του τσέπη χαχαχα)
Εγω μονο να μαθω εχω απο αυτούς. Παιρνω ο,τι κανουν και το προσαρμόζω στα δικα μου γούστα και δεδομενα κυνηγιου (πχ δεν γουστάρω πλεον να εχω σκύλο άρα μια τουφεκια στα 70 μετρα δεν με ενδιαφερει γιατι δεν προκειται να το βρω. Με ενδιαφερει ομως η χρηση του μαμα Φουλ με τα καινουργια φυσίγγια long range )
Τους ευχαριστω
ΥΓ σκεφτείτε λιγο γιατι δεν "αρρωσταίνουμε" τοσο με ρούχα , αρβύλα κλπ το μάρκετινγκ μας τσικλαει αλλα μολις καποιος μας πει ο,τι ειναι οκ καποιο πριν συμφωνούμε ολοι και παμε παρακατω. Μονο η τιμη καθοριζει εκει
Γιατι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 
Ακολουθεί....Αληθινή ιστορία...
Όσοι έχουν κυνηγίσει στο Καπανδρίτι...θα έχουν ακουστά τον "Ringo" ο οποίος κάθε φορά που παίρνει μια τσίχλα...τον ακούει το μισό βουνό να φωνάζει "α ρε Πουτ@ν@ Ringo"
O Ringo λοιπόν...κατά κόσμον Παναγιώτης είναι πολύ καλός φίλος...και κυνηγάμε στα μπασίματα παρέα.
Πέρσι λοιπόν....τον μύησα στα "φθηνά" σκοπευτικά φυσίγγια 28γρ Νο 8. αφού το κόστος ήταν για αυτόν ένα σημαντικό πρόβλημα. Γνωρίζοντας λοιπόν ότι ο Ringo είναι ένας αποκλειστικός καρτερατζής...και όσοι τον ξέρουν...ξέρουν ότι είναι ένα παρά πολύ καλό ντουφέκι στις βασιλικές βολές, θεώρησα ότι με σκοπευτικά φυσίγγια θα έκανε και την οικονομία που ήθελε...και θα είχε τα ίδια αποστελέσματα.
Όταν λοιπόν...ξεκίνησε να τουφεκά με τα σκοπευτικά φυσίγγια....αρχίσανε τα όργανα.....τα φυσίγγια δεν πάνε...τα φυσίγγια δεν κόβουν....και άλλες δικαιολογίες αφού οι αστοχίες ήταν ξαφνικά πάρα πολλές...σε εύκολα πουλιά.
Του λέω λοιπόν....Ringo.....τα φυσίγγια αυτά είναι γρήγορα...μείωσε τις προσκοπεύσεις σου από ότι θα έβαζες συνήθως!
Αποτέλεσμα.... έχει γίνει fan των σκπευτικών φυσίγγιων αφού είναι και φθηνότερα...και έχει τα ίδια αποτέλσματα.
Τι θέλω να πω....
Όταν ο σκοπευτής αλλάζει τα δικά του δεδομένα....όλα τα άλλα δουλεύουν!
Φιλικά προς όλους! nerd και μη ! :)
 
Beretta 302 extra του 1984. Σε ένα μήνα θα της πάρω τούρτα με 34 κεράκια
Ωραιο οπλο, να εισαι γερος να το απολαμβάνεις.
Το δικο μου ηρθε στα χερια μου το 1987. Το ειχε απο το 1983 θειος μου στην αμερικη και κυνήγησε παπια 3 χρονια αλλα δεν πήγαινε συχνα ειχε πολυ δουλειά στο μαγαζι του τοτε. Οταν το ειδα , πρωτη φορα έβλεπα οπλο με εσωτερικά τσοκακια . Υπήρχαν ήδη και εδω, εγω δεν ειχα ξαναδεί και ειχα μεινει ....)
 
Μια τελευταια σκεψη, και ελπιζω να συγχωρηθω για το offtopic απο τον Ηλια.

Προχτες πηγαμε 3 ατομα σε απογευματινο καρτερι, ο Ηλιας ενας απο τους 3. Εγω αρρωστος με τα δικα μου φυσιγγια, καθως επιλεγω να μην ριχνω ετοιμα στο κυνηγι συνειδητα, ο Ηλιας με αγορασμενα και ο Αντωνης, επισης με φυσιγγια εμποριου. Τρεις κυνηγοι, αρκετουτσικες βολες συνολο, και οριακες, αλλα και οι τρεις το ευχαριστηθηκαμε εξισου. Τι θελω να πω. Οτι βγαινοντας ο καθενας για κυνηγι αποζητα την προσωπικη του ευχαριστηση πρωτα, και φυσικα και της παρεας του εφοσον ειναι παρεα με ιδιες νοοτροπιες. Και στο τελος της ημερας να μοιραζεται νεες εμπειριες και συμπερασματα ακομα και με ατομα που πιθανον να μην μοιραζονται την ιδια τρελλα του για τα γεμισματα, ή τα τσοκ, ή ενα τυπο αυτογεμους.
 
Back
Top