Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Έχοντας 18,3 κάννη σχεδόν ποτέ δεν είχα δοκιμάσει το full μαμα παρά μόνο μια φορά σε ένα κοπάδι αγριοπερίστερα με μεσαία σκάγια 34γρ.
Τα mobile μαμά είναι εξαιρετικά κοντά , γενικά για φουλ δεν σου γεμίζουν το μάτι... Δεν ξέρω πως να το γράψω αλλά φουλ στους άυλους αυτούς, κάτι δεν μου κάθεται καλά. Έχω την αισθηση ότι χαλά όλη η τουφέκια. Είναι δόκιμο, έχει εμπειρία κάνεις?
Έτσι είναι, το 2αρι μαμά είναι κλάσεις ανώτερο σε μομπιλ 18,3
 
Έτσι είναι, το 2αρι μαμά είναι κλάσεις ανώτερο σε μομπιλ 18,3
Το ξέρω το ξέρω το ξέρω κι έχω κάνει τουφεκιές αξέχαστες σε τσίχλα αγριοπεριστερο και άλλα με ελαφριές γομωσεις! Το είχα χάσει στις τσιχλες και μου έλειπε... Έχω το gemini slσε τέτοια σύσφιξη αλλά δε μπορώ να βγάλω συμπεράσματα διότι δεν το έχω δουλέψει αρκετα
 
Αναλογα το τσοκ.το φουλ της victory που τα βγαζει η beretta κανει παπαδες.( ειναι mobilchoke)
Εγω δεν μιλαω πλεον για τσοκ γιατι οπως εχω πει απο περυσι δεν βγαινει ο τρυφτης απο πανω...
Λενε ομως οτι στους αυλους 18.3-18.4 ταιριαζουν καλυτερα τα 2 αστρα και στους 18.6+ το full, μονο με δοκιμες βεβαια θα βγαλει σωστα συμπερασματα ο καθενας για το οπλο του, στο δικο μου πχ το full ηταν ανωτερο απ το IM
 
Εγω δεν μιλαω πλεον για τσοκ γιατι οπως εχω πει απο περυσι δεν βγαινει ο τρυφτης απο πανω...
Λενε ομως οτι στους αυλους 18.3-18.4 ταιριαζουν καλυτερα τα 2 αστρα και στους 18.6+ το full, μονο με δοκιμες βεβαια θα βγαλει σωστα συμπερασματα ο καθενας για το οπλο του, στο δικο μου πχ το full ηταν ανωτερο απ το IM
Ο τρυφτης ε...;think
 
Και εγω το ανακοντα μιντ αγορασα για την Μαξους..... αλλα δεν εχω βρει αρκετα πουλια να βγαλω συμπερασαματα ακομα...
Αυτο που έχω δεί είναι οτι δίνει ταχύτητα στην ντουφεκία ,οπότε θα περιορίσεις λίγο την προσκόπευση..

Φίλιππα, δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό...!!! Αλλά, ακόμη κι αν υπάρχει διαφορά στην αρχική ταχύτητα (από τσοκάκι σε τσοκάκι), αυτή θα είναι τόσο μικρή, που θα θεωρείται κάλλιστα αμελητέα στην κυνηγετική πράξη...!!!
Παιδιά ηρεμήστε λιγάκι...! Έχετε "θεοποιήσει" μερικά τσοκάκια και τους έχετε προσδώσει "θεϊκές" ιδιότητες...!!! Απλά, κανονικά τσοκάκια είναι, σαν τα εργοστασιακά...!!!

(Πάντα φιλικά και συναδελφικά...! Απλώς, να "καταρρίψω" μερικούς αφελείς μύθους προσπαθώ, από τους πολλούς που ακούγονται στους κυνηγετικούς κύκλους...!!!)
 
Φίλιππα, δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό...!!! Αλλά, ακόμη κι αν υπάρχει διαφορά στην αρχική ταχύτητα, αυτή θα είναι τόσο μικρή, που θα θεωρείται κάλλιστα αμελητέα στην κυνηγετική πράξη...!!!
Παιδιά ηρεμήστε λιγάκι...! Έχετε "θεοποιήσει" μερικά τσοκάκια και τους έχετε προσδώσει "θεϊκές" ιδιότητες...!!! Απλά, κανονικά τσοκάκια είναι, σαν τα εργοστασιακά...!!!

(Πάντα φιλικά και συναδελφικά...! Απλώς, να "καταρρίψω" μερικούς αφελείς μύθους προσπαθώ από τους πολλούς που ακούγονται στους κυνηγετικούς κύκλους...!!!)
Νικολάε φιλικά πάντα,κάποια τσοκακια ειναι καλύτερα από κάποια αλλα:)
 
Νικολάε φιλικά πάντα,κάποια τσοκακια ειναι καλύτερα από κάποια αλλα:)

Αμελητέες/ασήμαντες μικροδιαφορές πάντα θα υπάρχουν, ακόμα και από τουφεκιά σε τουφεκιά με το ίδιο όπλο και το ίδιο τσοκ και το ίδιο φουσέκι...!!!
Κανένα "επώνυμο" τσοκάκι δεν θα μας μάθει να ντουφεκάμε σωστά...!!!
Ας μάθουμε να ντουφεκάμε όπως πρέπει, κι ας ρίχνουμε και με το πιο απλό και φθηνό εργοστασιακό τσοκάκι της αγοράς (Βaikal)...!!! Oι επιτυχίες θα έρθουν ακόμη και τότε...!!!
 
Last edited:
Αμελητέες/ασήμαντες μικροδιαφορές πάντα θα υπάρχουν, ακόμα και από τουφεκιά σε τουφεκιά με το ίδιο όπλο και το ίδιο τσοκ...!!!
Κανένα "επώνυμο" τσοκάκι δεν θα μας μάθει να ντουφεκάμε σωστά...!!!
Ας μάθουμε να ντουφεκάμε όπως πρέπει, ας ρίχνουμε και με το πιο απλό και φθηνό εργοστασιακό τσοκάκι της αγοράς (Βaikal)...!!! Oι επιτυχίες θα έρθουν ακόμη και τότε...!!!
Έχουν διαφορά ή όχι τελικά?:)
 
γιατί να μιλάτε για μύθους και θεοποιήσεις και να μη τους κάνετε πράξη ώστε έχετε προσωπική άποψη,,,,σταματήστε να ξεθάβετε κείμενα αρκετών χρόνων πίσω,από τους γνωστούς αγνώστους αρθρογράφους ( δεν θέλω να αναφερθώ όλοι γνωρίζουμε ποιοί είναι ) και να τα αραδιάζετε εδώ προσπαθώντας να πείσετε όσους δοκιμάζουμε και βλέπουμε αποτελέσματα ότι κάνουμε λάθος,,,σταματήστε να μας λέτε ότι πρέπει να μάθουμε να τουφεκάμε και ότι αυτό που έχουμε δει θεωρείται αμελητέο,,,εμείς την βρίσκουμε με αυτό το αμελητέο είμαστε ψείρες,,,κάποιοι από εμάς τους τρελούς ξοδεύουν ένα σκασμό λεφτά σε φυσίγγια τσοκ κοντάκια όπλα για να πετύχουν το καλύτερο και μιλάμε για τσοκ baikal ; δεν το χλευάζω το baikal μια χαρά είναι για ότι είναι αλλά μέχρι εκεί μη τα ισοπεδώνουμε

επίσης φιλικά.
 
γιατί να μιλάτε για μύθους και θεοποιήσεις και να μη τους κάνετε πράξη ώστε έχετε προσωπική άποψη,,,,σταματήστε να ξεθάβετε κείμενα αρκετών χρόνων πίσω,από τους γνωστούς αγνώστους αρθρογράφους ( δεν θέλω να αναφερθώ όλοι γνωρίζουμε ποιοί είναι ) και να τα αραδιάζετε εδώ προσπαθώντας να πείσετε όσους δοκιμάζουμε και βλέπουμε αποτελέσματα ότι κάνουμε λάθος,,,σταματήστε να μας λέτε ότι πρέπει να μάθουμε να τουφεκάμε και ότι αυτό που έχουμε δει θεωρείται αμελητέο,,,εμείς την βρίσκουμε με αυτό το αμελητέο είμαστε ψείρες,,,κάποιοι από εμάς τους τρελούς ξοδεύουν ένα σκασμό λεφτά σε φυσίγγια τσοκ κοντάκια όπλα για να πετύχουν το καλύτερο και μιλάμε για τσοκ baikal ; δεν το χλευάζω το baikal μια χαρά είναι για ότι είναι αλλά μέχρι εκεί μη τα ισοπεδώνουμε

επίσης φιλικά.
Πολύ σωστός ο φίλος μου!!!Χίλια δικια έχεις!!!.shake hands..shake hands.
 
Φίλιππα, δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό...!!! Αλλά, ακόμη κι αν υπάρχει διαφορά στην αρχική ταχύτητα (από τσοκάκι σε τσοκάκι), αυτή θα είναι τόσο μικρή, που θα θεωρείται κάλλιστα αμελητέα στην κυνηγετική πράξη...!!!
Παιδιά ηρεμήστε λιγάκι...! Έχετε "θεοποιήσει" μερικά τσοκάκια και τους έχετε προσδώσει "θεϊκές" ιδιότητες...!!! Απλά, κανονικά τσοκάκια είναι, σαν τα εργοστασιακά...!!!

(Πάντα φιλικά και συναδελφικά...! Απλώς, να "καταρρίψω" μερικούς αφελείς μύθους προσπαθώ, από τους πολλούς που ακούγονται στους κυνηγετικούς κύκλους...!!!)
Νικολαε,αν δεν εχεις ριξει με καποιο τετοιο τσοκακι,δανεισου ενα και δοκιμασε!
Δεν ειναι αποδοση "θεικων ιδιοτητων",ειναι κατι που φαινεται ξεκαθαρα στην πραξη.
Θεικο θα χαρακτηριζα ενα τετοιο,αν σκοτωνε και απορταριζε !:D
Αλλο πραγμα οι αρχικες ταχυτητες και αλλο οι μενουσες-ωφέλιμες!
Οι πρωτες ειναι για ν'αναγραφονται στα κουτια φυσιγγιων μαζι με velocity,speed,extra long.... και διαφορα .....
Τα τσοκακια αυτα,δινουν το παραπανω στο κομματι αυτο,των μενουσων ταχυτητων και ειναι κατι που αν δεν το δοκιμασεις,δεν θα το αντιληφθεις!!!
Δεν μιλαω θεωρητικα!
Ειχα αναφερθει για την πρωτη μου τραυματικη εμπειρια σε μπασιματα τσιχλας,περσι,μ'ενα τετοιο τσοκακι...
Απελπιστηκα μετα το τεταρτο πουλι-πεναλντι που εχασα και βιδωσα "συμβατικο",ξαναπαιρνοντας τα "ισα"μου.
Φετος,μετα απο μια προθερμανση στις καρακαξες,οπου ειχα ευκαιρια να"δω",τα πραγματα αλλαξαν!
Για να γινει αυτο,επρεπε να μαζεψω τις προσκοπευσεις σχεδον στο μισο απ'οσο ΘΑ εβαζα...
Φυσιγγια,ριχνω τα ιδια ιδιογομωμενα,εδω και χρονια....
Δοκιμη και συμπερασματα!;)
 
Παιδιά ηρεμήστε λιγάκι...! Έχετε "θεοποιήσει" μερικά τσοκάκια και τους έχετε προσδώσει "θεϊκές" ιδιότητες...!!! Απλά, κανονικά τσοκάκια είναι, σαν τα εργοστασιακά...!!!

πράγματι, διαβάζοντας μερικά ποστ ότι "το φυσίγγι είναι με μπαρούτι ghhg67, καψύλι hfghf70, η υγρασία στο γέμισμα ήταν yfgf, ο Ερμής ήταν ανάδρομος στην ντουφεκιά, το πουλί ήταν το τρίτο παιδί της δεύτερης γέννας " κτλ λέω....
ΩΡΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ, ΠΟΥ ΠΑΜΕ;;!!!
Βάλτε μέσα ένα γαμημένο φυσίγγι και ρίχτε!
αν δεν σας αρέσει αλλάξτε μάρκα.
εγώ δηλαδή που ανακάλυψα τι είναι αυλος στο όπλο μου μετά από είκοσι χρόνια χρήσης, δεν βάραγα πουλιά μέχρι τότε;
άλλαξα τίποτα στην σκόπευσή μου, αφού έμαθα ότι είναι 18,3 και όχι 18,7;
δεν βαράω πουλιά επειδή σκοπεύω μονόφθαλμα και χωρίς να ακολουθεί η σκόπευση το πουλί, αλλά τοποθετώντας κατευθείαν μπροστά από το πουλί;
όταν ήμουν μικρός έμπαινα στην θάλασσα με πετονιές με κόμπους και δόλωμα μύδι από την παραλία και έπιανα μουρμούρια, και τώρα ο άλλος για να ψαρέψει ρωτάει αν είναι καλό το fishfinder με δέσμη Α ή δέσμη Β. !!!
Σκεφτείτε 'οτι στις αρχές του αιώνα στην Ευρώπη βάραγαν φασιανούς με φυσίγγια που για τα σημερινά δεδομένα είναι για πέταμα. γιατί βάραγαν; γιατί είχαν μειώσει τις αποστάσεις.
Γιαυτό λέω, μάθετε το όπλο σας......μην παλινδρομείτε με πολλές μάρκες φυσιγγιών. δουλέψτε μόνο δύο τσοκ και μην ρωτάτε αν είναι καλά ή όχι. καλά είναι!!
 
Καλημεριζω και γω

Ειναι πολυπλοκο το θεμα με τα φυσιγγια και τα τσοκ, και ενας απο τους βασικοτερους παραγοντες επιτυχιας ή αποτυχιας. Βλεπεις κοσμο και δεν αλλαζει ποτε φυσιγγι ή οπλο, και αλλοι που τα αλλαζουν και δοκιμαζουν διαφορα. Και οι δυο ομως εχουν επιτυχιες αρκετες. Αρα τι κανει ο καθενας σωστο ή λαθος; Περαν του σωστου συνδυασμου, ειναι θεμα ψυχολογιας που στο κυνηγι ειναι σημαντικο. Οποτε τυφλοσουρτης δεν υπαρχει, αλλος παιρνει ενα κουτακι και ενα στανταρ οπλο και κυνηγα, αλλος ψαχνει και τη λεπτομερεια. Δεν υπαρχει σωστο ή λαθος, αρκει οι επιλογες να γινονται συνειδητα
 
Η γνωση δεν βλαπτει ποτε!
Το κακο ειναι η απορριψη και απαξιωση χωρις να εχουμε δει κατι με τα ματια μας,απλα,επειδη ετσι μας "καθεται"ή επειδη δεν συμφωνει με δικες μας επιλογές.
Δεν ειναι αποτρεπτικος ενας αυλος 18,1οπως δεν ειναι κι ενας 18,9.
Θηραματα σκοτωνονται με διοφθαλμη σκοπευση,σκοτωνονται και με το ενα ματι κλειστο....
Φιλε Λευτερη,καποτε κυνηγουσαν με εμπροσθογεμη.
Να το κανουμε και σημερα?
Αν ειναι για να νιωσουμε την ιδιαιτεροτητα,αυτου του τροπου,μαζι σου!:)
Το να "μαθουμε"το οπλο μας,σημαινει να προσαρμοστουμε πανω του?
Να κανουμε το ιδιο και στο επομενο,αν αποκτησουμε?
Και στο μεθεπομενο?
Τα θηραματα που υπηρχαν καποτε,δεν υπαρχουν στους ιδιους αριθμους,σημερα.
Ειναι σπανιοτατη ,πλεον,η περιπτωση να διαλεγουμε το θηραμα που θα επιχειρησουμε να χτυπησουμε.
Ειναι κακο να γνωριζουμε τις συνηθειες του θηραματος που προτιμαμε?
Ειναι κακο να μπορουμε να αιτιολογησουμε την επιτυχια η αποτυχια μας?
Την βελτιωση μας,την επιδιωκουμε?
Κανενας μας δεν επαθε το παραμικρο,μαθαινοντας και δοκιμαζοντας νεα προιοντα και τεχνικες(νομιμες),γυρω απο την αγαπημενη μας δραστηριοτητα!
Το ακραίο ειναι ασχημο,οι εμμονές,ο ψυχαναγκασμος!
Το ψαξιμο,η αναζητηση,η πληροφορια,η δοκιμη.....ειναι ταξιδι,ομορφο!:)
 
γιατί να μιλάτε για μύθους και θεοποιήσεις και να μη τους κάνετε πράξη ώστε έχετε προσωπική άποψη,,,,σταματήστε να ξεθάβετε κείμενα αρκετών χρόνων πίσω,από τους γνωστούς αγνώστους αρθρογράφους ( δεν θέλω να αναφερθώ όλοι γνωρίζουμε ποιοί είναι ) και να τα αραδιάζετε εδώ προσπαθώντας να πείσετε όσους δοκιμάζουμε και βλέπουμε αποτελέσματα ότι κάνουμε λάθος,,,σταματήστε να μας λέτε ότι πρέπει να μάθουμε να τουφεκάμε και ότι αυτό που έχουμε δει θεωρείται αμελητέο,,,εμείς την βρίσκουμε με αυτό το αμελητέο είμαστε ψείρες,,,κάποιοι από εμάς τους τρελούς ξοδεύουν ένα σκασμό λεφτά σε φυσίγγια τσοκ κοντάκια όπλα για να πετύχουν το καλύτερο και μιλάμε για τσοκ baikal ; δεν το χλευάζω το baikal μια χαρά είναι για ότι είναι αλλά μέχρι εκεί μη τα ισοπεδώνουμε

επίσης φιλικά.

Xιλια μπραβο ρε Παυλο που ειπες τα πραματα με το ονομα τους. Μεγαλο προβλημα στην Ελλαδα η μονοπλευρη πληροφορηση απο τη κυνηγετικη αρθρογραφια. Οποιος θελει να ενημερωθει σφαιρικα του προτεινω αγγλοφωνα αρθρα. Ειναι γεγονος οτι αυτος που θελει να εχει βλητικη αποδοση πανω του μεσου ορου θα ψαξει και θα τη βρει σε συνδυασμο οπλου, τσοκ και φυσιγγιου. Αν καποιος συμβιβαζεται με οτι εχει παλι αποδεκτο, αλλα δεν μπορει να αμφισβητει αποτελεσματα που καποιος συναδελφος παιρνει συστηματικα επειδη εχει ψαχτει πολυ. Τη μεγαλυτερη εξελιξη στη βλητικη του λειοκαννου τα τελευταια 20 χρονια την προσφεραν τα τσοκακια κατα την γνωμη μου, τα οποια επαψαν πια να ειναι απλα ενας σωληνας με καποια στενωση, αλλα ενα ψαγμενο εργαλειο που επηρεαζει την βλητικη αποδοση αναλογα με το τι θελει ο καθε χρηστης. Επειδη διαβαζω σαν χομπυ καθε πατεντα απο τσοκακια που αυτη τη στιγμη δεν εχουν κυκλοφορησει στην αγορα, μπορω να σας πω οτι αυτα που θα δουν τα ματια μας τα επομενα δεκα χρονια, θα ειναι ασσυληπτα για τα σημερινα δεδομενα.
 
πράγματι, διαβάζοντας μερικά ποστ ότι "το φυσίγγι είναι με μπαρούτι ghhg67, καψύλι hfghf70, η υγρασία στο γέμισμα ήταν yfgf, ο Ερμής ήταν ανάδρομος στην ντουφεκιά, το πουλί ήταν το τρίτο παιδί της δεύτερης γέννας " κτλ λέω....
ΩΡΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ, ΠΟΥ ΠΑΜΕ;;!!!
Βάλτε μέσα ένα γαμημένο φυσίγγι και ρίχτε!
αν δεν σας αρέσει αλλάξτε μάρκα.
εγώ δηλαδή που ανακάλυψα τι είναι αυλος στο όπλο μου μετά από είκοσι χρόνια χρήσης, δεν βάραγα πουλιά μέχρι τότε;
άλλαξα τίποτα στην σκόπευσή μου, αφού έμαθα ότι είναι 18,3 και όχι 18,7;
δεν βαράω πουλιά επειδή σκοπεύω μονόφθαλμα και χωρίς να ακολουθεί η σκόπευση το πουλί, αλλά τοποθετώντας κατευθείαν μπροστά από το πουλί;
όταν ήμουν μικρός έμπαινα στην θάλασσα με πετονιές με κόμπους και δόλωμα μύδι από την παραλία και έπιανα μουρμούρια, και τώρα ο άλλος για να ψαρέψει ρωτάει αν είναι καλό το fishfinder με δέσμη Α ή δέσμη Β. !!!
Σκεφτείτε 'οτι στις αρχές του αιώνα στην Ευρώπη βάραγαν φασιανούς με φυσίγγια που για τα σημερινά δεδομένα είναι για πέταμα. γιατί βάραγαν; γιατί είχαν μειώσει τις αποστάσεις.
Γιαυτό λέω, μάθετε το όπλο σας......μην παλινδρομείτε με πολλές μάρκες φυσιγγιών. δουλέψτε μόνο δύο τσοκ και μην ρωτάτε αν είναι καλά ή όχι. καλά είναι!!


Nα φανταστω δηλαδη οταν πας σουπερ μαρκετ κλεινεις τα ματια και πετας μεσα στο καροτσι σου οτι να ναι αφου ολα στο στομαχι καταληγουν?
Δεν εχω καθολου υφος απλα εισαι ισοπεδωτικος στο παραπανω μηνυμα σου.Σεβαστο μεν αλλα με βρισκεις 100% αντιθετο
 
Η γνωση δεν βλαπτει ποτε!
Το κακο ειναι η απορριψη και απαξιωση χωρις να εχουμε δει κατι με τα ματια μας,απλα,επειδη ετσι μας "καθεται"ή επειδη δεν συμφωνει με δικες μας επιλογές.............
Το ακραίο ειναι ασχημο,οι εμμονές,ο ψυχαναγκασμος!
Το ψαξιμο,η αναζητηση,η πληροφορια,η δοκιμη.....ειναι ταξιδι,ομορφο!:)
Συμφωνώ απόλυτα και στην τελευταία πρόταση του Γιαννη προσθέτω :
Ειδικα όταν μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου αλλα και τα λάθη σου, χωρις τροπο απόλυτο, χωρις να θες να επιβάλεις την γνώμη σου, χωρις θέσφατα και "απο καθέδρας" λόγο, σεβόμενος και την αντίθετη ή την άλλη γνώμη (και ας νομίζεις εσυ ή ο άλλος οτι ειναι γνώση).
Χωρίς να κάνεις επίδειξη γνώσεων (το έχω εκτιμήσει πολύ σε αρκετούς απο τους φίλους εδω μέσα που έχουν και εξειδίκευση και εμπειρίες, ακομη και απο την πολύ σχετική δουλειά τους), γράφοντας σεμνά, με τόνο φιλικό, ρωτώντας -χωρις να ντρέπεσαι πως θα τρωθεί η ...αυθεντία σου, με καλοπροαίρετο χιούμορ (ή αυτο που νομίζει ο καθένας μας για χιούμορ), χωρις να διστάσεις να αυτοτσαλακωθείς, να σαρκάσεις τον εαυτό σου, να ζητήσεις συγνώμη αν κάποιος παρεξηγήθηκε απο κάποια "εξυπνάδα" σου.
Συμβάλλοντας στο να αναπτυχθεί ένα ωραίο "Πνεύμα Ομάδας" που σε τραβάει να συμμετέχεις, να μοιράζεσαι, να βελτιώνεσαι σε πολλά, οχι μόνο κυνηγητικά, και πάνω απο όλα να σε ηρεμεί, να σε ξεκουράζει και να σου δίνει ευκαιρίες να βρεις "αδελφές ψυχές" που οι προσωπικές ή οι επαγγελματικές διαδρομές δεν σου επέστρεψαν να συναντήσεις τόσα χρόνια, και να αναπτύξεις νέες φιλίες χωρις δόλο, ανταγωνισμό και δήθεν.
ΕΤΣΙ, ΩΡΑΙΑ ...παιδια.
Να το κρατήσουμε "καθαρό" χωρις εγωισμούς και παρεξηγήσεις.
Ενημερωτικόν, Ανακουφιστικόν, Διασκεδαστικόν, "Παυσίλυπον":)

Υ/Γ :
1. Τα Like δεν ειναι ασφαλής δείκτης οτι κάτι ειναι σωστό.
2. Αν νομίζουμε ή ακομη καλύτερα αν ξέρουμε οτι κάτι ειναι λάθος, πρέπει να μην το αφήσουμε χωρις να παραθέσουμε τα δικά μας στοιχεία.
3. Αν κάτι δεν το έχουμε δοκιμάσει, ας δεχτούμε πως κάποιος άλλος που επιμένει, χωρις να μας πέρνει κάτι απο την τσέπη, μπορεί να εχει δίκιο. Ειδικα εδω που σιγά -σιγά γνωριζόμαστε και η αξιοπιστία του καθενός μας, με τον καιρό φαίνεται.
Ακομα ομως και αν κάποιος λέει μπαρούφες, σιγά το κέρδος του.
Εκλογές εδω δεν έχει ;)
 
Back
Top