Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Επειδη εχω κι εγω την 1100 G3 θα σου πω οτι το kicks κανει μεγαλη διαφορα και δεν συγκρινεται ουτε με anaconda ουτε με ufo ουτε και με το μαμα full του οπλου, εχει και με τα μαμα τσοκ παρα πολυ καλες και δυνατες τουφεκιες το οπλο αλλα το kicks κανει την διαφορα. Πιστευω οτι θα μεινει αρκετα πισω η 1100 με το σταθερο full που εχει γιατι το τσοκ φρενου κραταει και καλυτερες μενουσες ταχυτητες και πολυ καλυτερα κεντρα και εχει σαφως ανωτερη διατρηση φιλε Τασο
 
Επηδη κατεχω 1100 με 76 σταθερι φουλ και αρκετα κικς θα σας πω οτι με μαληνο η σταθερη φουλ δεν εχει αντηπαλο οτι και τσοκ να βαλετε απανω ακομα και με συγηετρωτηρα υπερτερει την εχω τεσταρει με 1187 με κικς φουλ την πατησε για πλακα η 76αρα φουλ
 
Το οτι ενα σκαγι εχει δυναμη στα 60 μ δεν σημαινει οτι αυτο ειναι το ωφελιμο βεληνεκες.Εμεις θελουμε 4 και κατα αλλους περισσοτερα στο θηραμα.Αφου βρηκες τον τροπο να εχεις τετοια συγκεντρωση στα 60 μ εισαι τυχερος νε την καλη εννοια και παω πασο.Ο λαγος ομως δεν σκοτωνεται με 8 στα 35μ.Παλαιοτερα τουφεκισα αρκετους λαγους σε κυνηγια τσιχλας για να ξερω τι γινεται.Μια φορα τουφεκισα με ΑΖ 20 ενστικτωδικα ενα λαγο στα 15μ.Ο λαγος επεσε ξερος και εγω ετρεξα να τον παρω.Μονο που ηταν ολοζωντανος και εγω δεν ειχα μαχαιρι.Οταν τον εγδαρα δεν ειχε περασει ουτε ενα σκαγι απο το δερμα του.Ειχε μια τεραστια μελανια ολοστρογγυλη στη πλευρα απο την τουφεκια που εφαγεΕπεσε απο τη δυναμη του χτυπηματος πιθανον να ειχε και εσωτερικες ζημιες αλλα τα σκαγια δεν τον τρυπησαν.

Στα 15 μετρα μια τουφεκια με 8αρια μπορει να σκοτωσει κ ανθρωπο, ειναι δεδομενο οτι δεν του εκαναν μελανια τα σκαγια αλλα κατι αλλο... Να παει πανω του φυσικα η τουφεκια... Τρομαζω να σκεφτω τι θα εκανε μια τουφεκια με 3 η 2 αστρα στα 15 μετρα που σε ενα φυσιολογικο οπλο ανοιγει 40 ποντους...
 
Last edited:
Καπου εχεις δικιο καπου οχι, η φασσα ειναι ολοκληρο θηριο στα δικα μου ματια στα 60 μετρα και σε αρκετων αλλων επισης, ακομα και η τσιχλα μια χαρα φαινεται στο καρτερι στα 50 και 60 μετρα. Το ωφελιμο βεληνεκες του λειοκανου ειναι πολυ περισσοτερο απο τα 35 μετρα με ακραδαντες αποδειξεις αλλα θα βγουμε παλι οφ τοπικ και δεν ειναι σωστο, ενα λαγο πχ στα 35 μετρα με 8αρια τον εχεις ανετα, για σκεψου με 3αρια η 2αρια ποσα μετρα εχεις παραπανω.

Σημερα τα καρτερια με τον συγκυνηγο μου ηταν κοντα και μιας και μας εφαγαν οι τσιχλες ειχαμε κωλοφεγγερα για συζητηση.
Του ειπα για τους μπογαδοκαυγαδες που γινονται εδω μεσα για τις αποστασεις των βολων και τα τσοκ.Γυριζει ο Μητσαρας και λεει..
Τι ψαχνεις ρε ψηλε!Αλλος δεν την ακουει,αλλος δεν την βλεπει και θελουν και 50-60 μετρα?Τα τσοκ και τα φυσιγγια τους φταινε?
Θεουλης ο Μητσαρας.sarcastic.
 
Αλεξανδρε σημερα ενα δυο καλα καρτερια στα τσιχλοκαρτερα ειχαν πιαστει απο δυο κυριους μεγαλης ηλικιας... Οταν αρχισαν να τους περνανε οι πρωτες τσιχλες κ να πεφτουν κ οι πρωτες τουφεκιες στα γυρω καρτερια, μονολογουσαν κ εβριζαν για τα πουλια που περνανε ψηλα, για την καταναλωση των φυσιγγιων κ γενικα για τις ακαρπες τουφεκιες... Σχολιασαν κ τη δικη μου πρωτη τσιχλα που εφυγε ετσι κ αλλη μια σε εναν κυριο πισω τους απευθυνομενοι μαλίστα σε προσωπικο επιπεδο... Η ωρα περναγε, αυτοι που κ που εριχναν καμια τουφεκια χωρις αποτελεσμα κ σε καθε τουφεκια αρχιζαν τα εκνευριστικα για μενα σχολια... Μεχρι που επεσε απο εκει πανω η πρωτη, η δευτερη, η δεκατη,... τα ιδια κ απο ενα αλλο καρτερι διπλα κ επιτελους σταματησε κ η "περιγραφη του αγωνα"...
Σιωπη σε καθε επιτυχια πλεον, απολαυση... μεχρι που ακολουθησε κ η κλασσικη ερωτηση... "παλικαρι με τι φυσιγγια ριχνεις, 7αρια?"
Θελω να πω οτι οσο δεν πιστευουμε οτι κατι μπορει να γινει, δεν θα γινει κ ποτε... :)
Παλι εκτος θεματος ειμαστε...:)
 
Αλεξανδρε σημερα ενα δυο καλα καρτερια στα τσιχλοκαρτερα ειχαν πιαστει απο δυο κυριους μεγαλης ηλικιας... Οταν αρχισαν να τους περνανε οι πρωτες τσιχλες κ να πεφτουν κ οι πρωτες τουφεκιες στα γυρω καρτερια, μονολογουσαν κ εβριζαν για τα πουλια που περνανε ψηλα, για την καταναλωση των φυσιγγιων κ γενικα για τις ακαρπες τουφεκιες... Σχολιασαν κ τη δικη μου πρωτη τσιχλα που εφυγε ετσι κ αλλη μια σε εναν κυριο πισω τους απευθυνομενοι μαλίστα σε προσωπικο επιπεδο... Η ωρα περναγε, αυτοι που κ που εριχναν καμια τουφεκια χωρις αποτελεσμα κ σε καθε τουφεκια αρχιζαν τα εκνευριστικα για μενα σχολια... Μεχρι που επεσε απο εκει πανω η πρωτη, η δευτερη, η δεκατη,... τα ιδια κ απο ενα αλλο καρτερι διπλα κ επιτελους σταματησε κ η "περιγραφη του αγωνα"...
Σιωπη σε καθε επιτυχια πλεον, απολαυση... μεχρι που ακολουθησε κ η κλασσικη ερωτηση... "παλικαρι με τι φυσιγγια ριχνεις, 7αρια?"
Θελω να πω οτι οσο δεν πιστευουμε οτι κατι μπορει να γινει, δεν θα γινει κ ποτε... :)
Παλι εκτος θεματος ειμαστε...:)

Exεις απολυτο δικιο Αρη,αυτο λεω και εγω.Αλλα τωρα μου θυμισες ενα σκηνικο προπερσυ στα μπασιματα.
Ερχεται ενας 50αρης στο καρτερι και μου λεει....Ριχνω με 7αρια 34γρ και 2* κατι λαθος γινεται......
Με τι ριχνεις παλικαρι τοσο καλα?Με 9αρια 30γρ και 4*-3* του λεω.Αποκλειεται μου λεει!Εχεις παρει τους
καλυκες και τους εχεις ξαναγεμισει.sarcastic.topic.
 
Τσιχλα δεν ριχνω πανω απο 40 μτ γιατι ρυχνω 26 γρ ν9 με χαμηλες ταχητητες οχι οτι δεν σκοτωνουν αλλα επηδη ξερω οτι θα περασουν πολες στα παπια ομως το 50% απο αυτα που βαραω ειναι πολυ πανω απο τα 50 μτ αλλα μονο ιδιογομωση και χωντρα σκαγια ν4 και 3 και τα περησοτερα πεθτουν στουπια
 
Στα 15 μετρα μια τουφεκια με 8αρια μπορει να σκοτωσει κ ανθρωπο, ειναι δεδομενο οτι δεν του εκαναν μελανια τα σκαγια αλλα κατι αλλο... Να παει πανω του φυσικα η τουφεκια... Τρομαζω να σκεφτω τι θα εκανε μια τουφεκια με 3 η 2 αστρα στα 15 μετρα που σε ενα φυσιολογικο οπλο ανοιγει 40 ποντους...
Γιατι τρομαζεις Αρη μου δεν ετυχε να τουφεκισεις ορτυκι με3* σε 15 η και λιγοτερα μετρα.?Αν δεν υπαρχουν συσωματωσεις το ορτυκι δεν καταστρφεται.Και για να το τελειωνω απο μερους μου δεν αμφισβητησα οτι τα σκαγια δεν εχουν δυναμη στα 60 η και παραπανω μ ουτε οτι υπο προυποθεσεις περνωνται πουλια σε αυτα τα μετρα.Αυτα ομως ειναι για σκοπευτες που ριχνουν χιλιαδες φυσιγγια καθε χρονο για να φτασουν σε αυυτο το επιπεδο.Το να παρακιουμε το μεσο κυνηγο να τουφεκαει σε αυτες τις αποστασεις σα κατι νορμαλ μονο κακο στο κυνηγι και το θηραματικο κεφαλαιο θα κανει πιστευω εγω.Φιλικα παντα χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης προς κανενα.
 
Τάσο η αλήθεια είναι στο παράδειγμα με το ορτυκι με πατάς στον καλο γιατί ναι έτυχε πολλές φορές να τουφεκισω μέχρι κ 20 μέτρα ορτυκι με κανονικό φυσιγγι κ 4 άστρα κ όσες φορές δεν το βρήκαν τα ακροσκαγα το αχρηστεψα τελείως κ επειδή έχει συμβεί πολλές φορές κ με στεναχωρει ψάχνω τρόπο να το διορθώσω...
Αλλά αν αντιστρεψουμε την ερώτηση, έχεις τουφεκισει εσύ πίνακα στα 15 μέτρα με 3 άστρα... Εμενα στα οπλα μου ανοίγει θ τουφεκια 40 πόντους πάντως...
Εγω προσωπικά δεν παρακινω κανέναν να τουφεκα ούτε μακριά ούτε κοντά αν δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα τραυματισει το θηραμα κ δεν θα το κρατήσει στα χέρια του.. .
 
Rem 1100 76cm σταθερη full λέω αυτό το οπλο γιατί ίσως είναι το μόνο απο τα παλιά με την φήμη της μακρινής κ ποιοτικής τουφεκιας ..

VS

οποιαδήποτε κάννη rem,η έστω οποιαδηποτε αλλη κάννη άλλου οπλου με βιδωμενο κάποιο απο τα σημερινά τσοκ μεγάλων αποστασεων,anaconda long,ufo και όπως αλλιώς τα λενε..

Τι πιστεύεται οτι θα γίνει και γιατι..
το σταθερο full της rem θα μπορέσει να τα φτασει?
Η μήπως η σημερινή τεχνολογία αυτών των τσοκ δεν θα επιτρέψει κάτι τέτοιο?
Και αν όντως συμβεί θα είναι μεγάλη η διαφορα?
Με λίγα λόγια για να μην σας μπερδεύω,ενα καλό full μπορεί να πλησιάσει σε αποτελέσματα όλα αυτά τα extra long range (ας τα πω έτσι) τσοκ?
Κανένα εμπορίου τσοκ δεν θα πιάσει ποτέ τον απόλυτο συνδιασμό τσοκ -αυλου - κώνου που έχει η κάνη με σταθερό τσοκαρισμα . Η σταθερή κανη είναι κατασκευασμένη εσωτερικά με γνώμονα τι τσοκ θα έχει στο τέλος .τα τσοκ είναι μαζικής παραγωγής κι όχι για συγκεκριμένο αυλό .
 
Κανένα εμπορίου τσοκ δεν θα πιάσει ποτέ τον απόλυτο συνδιασμό τσοκ -αυλου - κώνου που έχει η κάνη με σταθερό τσοκαρισμα . Η σταθερή κανη είναι κατασκευασμένη εσωτερικά με γνώμονα τι τσοκ θα έχει στο τέλος .τα τσοκ είναι μαζικής παραγωγής κι όχι για συγκεκριμένο αυλό .
Όλα σχετικά είναι, τα σταθερού τσοκαρισματος όπλα (σηνήθως παλιάς κοπής ) δεν έχουν παράλληλο τμήμα στο τσοκάρισμα. Για μένα δεν συγκρίνεται με τίποτα η τουφεκιά ενός τσοκ που την σύσφιξη διαδέχεται ένα παράλληλο τμήμα, με τσοκαρισματα που τελειώνουν με σύσφιξη.
 
Κανένα εμπορίου τσοκ δεν θα πιάσει ποτέ τον απόλυτο συνδιασμό τσοκ -αυλου - κώνου που έχει η κάνη με σταθερό τσοκαρισμα . Η σταθερή κανη είναι κατασκευασμένη εσωτερικά με γνώμονα τι τσοκ θα έχει στο τέλος .τα τσοκ είναι μαζικής παραγωγής κι όχι για συγκεκριμένο αυλό .
Τα πιο πολλα τσοκ εμποριου κατασκευαζονται συμφωνα με τον αυλο του καθε οπλου, το kicks δηλαδη ειναι στανταρ φουλ οχι απλα να γραφει φουλ και να ειναι δυο αστρα
 
Κανένα εμπορίου τσοκ δεν θα πιάσει ποτέ τον απόλυτο συνδιασμό τσοκ -αυλου - κώνου που έχει η κάνη με σταθερό τσοκαρισμα . Η σταθερή κανη είναι κατασκευασμένη εσωτερικά με γνώμονα τι τσοκ θα έχει στο τέλος .τα τσοκ είναι μαζικής παραγωγής κι όχι για συγκεκριμένο αυλό .
.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands.
.RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT.
 
Τα πιο πολλα τσοκ εμποριου κατασκευαζονται συμφωνα με τον αυλο του καθε οπλου, το kicks δηλαδη ειναι στανταρ φουλ οχι απλα να γραφει φουλ και να ειναι δυο αστρα
Δηλαδή Alex πιστεύεις ότι πχ στα browning είναι ολα 18.8 ?. Η στα SX2-3 είναι ολα 18.7 ? Η στα benelli montefeltro είναι ολα 18,3? Αμ δε.......
 
Και το μεηαλο μειωνεκτημα για μενα ειναι εκη που εχει την πατουρα μετριστε να δειτε οτι ειναι πολη ποιο φαρδι απο τπν αυλο δηλαδη παει 18,4 μετα 18,7 η φουστα γιατι κανει σκαλοπατι και ξανακληνει
Νομξζω
 
Δηλαδή Alex πιστεύεις ότι πχ στα browning είναι ολα 18.8 ?. Η στα SX2-3 είναι ολα 18.7 ? Η στα benelli montefeltro είναι ολα 18,3? Αμ δε.......
Σ'αυτο το κομματι συμφωνουμε Νικολα, οντως δεν θα ειναι ολα 18.7 μπορει να ειναι πχ 18.68 αλλα δεν το θεωρω κι τοσο σημαντικο
 
Παλικάρια μια ερώτηση από τους γνωστες.

Μετά από ψάξιμο για τσοκ , βρήκα 2 που πιστεύω είναι αξιόπιστα για μακρινές βολές μιλάω πάντα.
Το ένα είναι https://www.must-dive.gr/κυνηγι/αξε...ν/kicks-choke-baikal-12g-45081/?search=baikal αλλά λέει ότι είναι για δραμια κ.λ.π και με μπερδεύει λίγο το τι παίζει.
Και το άλλο είναι https://www.must-dive.gr/κυνηγι/αξε...a-baikal-mp153-code-black-duck/?search=baikal είναι αυτό που δεν λέει σύσφιξης και αυτό με έβαλε σε σκέψεις ???

Δουλευω τα τζεμινι όπως έχω πει αλλά ήθελα να δω και κάτι πιο καλό , έτσι νομίζω , καταλάθος έπεσα απάνω σε αυτά, γιατί δεν έβρισκα και θα εμένα με αυτά που έχω αλλά με βάλανε σε σκέψεις.

Για πείτε καμιά γνωμη ....
 
πάρε το 2ο,,,δεν λέει σύσφιξη γιατί απλά δεν είναι τσοκ σύσφιξης,,,είναι φρενάτο με το stud ring που έχει εσωτερικά στο στόμιο και θα σου δώσει αποτύπωση φουλ μέχρι τα 55 μέτρα ( σκοτώνει και πιο μακρυα ;) ),,πολύ καλ'ό δοκιμασμένο,,,το έχω στην Breda 930
 
Back
Top