Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Φίλε Θεόδωρε, Με αδικείς.
Δεν θα βρεις ούτε ενα ποστάρισμα δικό μου σε αυτο το θέμα (35+ ή -) ούτε σε κάποιο άλλο σχετικό με μέτρα και ....σταθμά ή σε κόντρα για την κόντρα.
Όσο για το τελευταίο μου, ξαναδιάβασε τι γράφω και δες αν εχω εγω ή εσύ άδικο.
Παραδέχομαι πως ΥΠΑΡΧΟΥΝ φιλοι που έχουν οχι μόνο την 60 μέτρα αλλα και παραπάνω (60+) Τουφεκιά. Και το παραδέχομαι χωρις να το εχω δει, καθώς δεν εχω κυνηγήσει μαζι τους. Να ειναι καλα και μπράβο τους.
Και αν μαζι με αυτούς υπάρχει και κάποιος που τα ...12 Ευαγγέλια τα κάνει ....13 (ή αλλοιώς τα λιγότερα μέτρα τα νομίζει περισσότερα) δεν μας κλέβει το ψωμί μας.
Την ίδια ώρα γράφω πως Εγω, ΔΕΝ την έχω την Τουφεκιά αυτή.
Πιο ...πιασάρικο δεν θα ήταν να έλεγα πως εγω την ...εχω μεχρι π.χ. 55;
Που γράφω για όρια ;;; και πως σου θυμίζω τους ...35αρηδες;;;
Το μόνο σχόλιο μου ειναι, πως και που ; μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτη η τόσο σφιχτή τουφεκια στην Ελλαδα.
Τωρα σχετικά με το πως αμφισβητώ τα ΠΑΝΤΑ, που μου καταλογίζεις.
Όσακις βλέπω κάτι που το θεωρώ υπερβολικό παραθέτω με αριθμούς και με χρήση προπαίδειας του δημοτικού, απλή και κατανοητή για τον καθένα την άποψη μου και ο νοών νοήτω.
Ούτε λόγια του αέρα, ούτε αφορισμούς, ουτε μαθηματικά αξιώματα, ούτε ....βασιλικά διατάγματα.
Γιατι αν μια λανθασμένη τοποθέτηση, παραμένει χωρις αντίθετη στοιχειοθετημένη άποψη (και με καμιά 15αρια likes απο καλοπροαίρετους φίλους που δεν κατέχουν το συγκεκριμένο θέμα) τοτε αυτό αντί για καλο κάνει κακό, "στραβώνει κόσμο" που λένε στο χωριό μου.

Το οτι δε βγάζει πουθενά που γράφεις, το αντιλαμβάνομαι.
Γιατι εγω έθεσα υπόψη των φίλων κυνηγών την άποψη μου με στοιχεία, χωρις να σε διαψεύδω ή να σε αμφισβητώ και εσυ αντί να σταθείς σε αυτά που έγραψα μου απαντάς πως αμφισβητώ τα ΠΑΝΤΑ και ανήκω στην κατηγορία των ... έως 35.
Εγω Θεοδωρε σε μια κατηγορία ανήκω.
Σε αυτη του "Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ!!!!, της προόδου
Οχι σε αυτη του "Πίστευε, ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ" της Ιερας Εξέτασης.
Να μαστε καλα να τα λέμε.
Συμφωνω μαζι σου! Θα ηθελα πολλους απο αυτους τους εξηνταμετρους να ριξουν σε ενα τενεκε λαδιου στα εξηντα μετρα με ενα αεροβολο, για να δουμε ποσες φορες θα τον χτυπησουν! Μετα τα 40μ το πολυ τα πουλια πευτουν περισοτερο απο τυχη κ οχι απο καλη σκοπευση!
Για οσους δεν το εχουν καταλαβει, το ανοιχτο τσοκ γεμιζει την τζαντα, κ οι υπερβολικες συγκεντρωσεις ειναι μονο για καθιστα κ αριστους σκοπευτες!
 
Τα 60 μετρα ειναι εφηκτα μονο με ιδιογομοση και 5 ευρο το φυσιγγι.
Με λιγα λογια μονο με σκαγια τουνγκστειν εχεις αξιωσεις να κατεβαζεις παπια και φασες απο εκη πανω επαναλαμβανωμενα.....
Τωρα αν σε μια ολοκληρη κυνηγετικη περιοδο ντουφεκησεις 50-70 φασες μεμονομενες η μη σε αυτα τα μετρα με εμποριου ...ναι θα παρεις και 5-10 πουλια δεν το αμφηζβητω......
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω φιλε μου και δεν μιλαμε για 50 η 70 πουλια να παρεις τα 10 αλλα απο τα 10 να παρεις τα 5
 
Μιλάμε για 60 πραγματικα μέτρα ?
Και άντε εγώ λέω θα πέσει η φάσσα ..
Σε πιο γήπεδο ποδοσφαίρου θα την βρεις μετά? Δεν λέω για τσίχλα που με λίγο αεράκι θα έχει αλλάξει νόμο......Όσο μακριά τόσα ποιο πολλά χαμένα και τραυματισμένα και εμένα αυτό δεν μου μοιάζει για κυνήγι...
Εάν βγάλουν ένα σούπερ ντουπερ ντουφέκι που από μόνο του σκοτώνει στα 100 μέτρα εγώ δεν θα το αγόραζα ποτέ ,γιατί δεν είναι του στυλ μου .... Ο καθένας φυσικά μπορεί να κυνηγάει όπως θέλει και είναι σεβαστό
 
Μιλάμε για 60 πραγματικα μέτρα ?
Και άντε εγώ λέω θα πέσει η φάσσα ..
Σε πιο γήπεδο ποδοσφαίρου θα την βρεις μετά? Δεν λέω για τσίχλα που με λίγο αεράκι θα έχει αλλάξει νόμο......Όσο μακριά τόσα ποιο πολλά χαμένα και τραυματισμένα και εμένα αυτό δεν μου μοιάζει για κυνήγι...
Εάν βγάλουν ένα σούπερ ντουπερ ντουφέκι που από μόνο του σκοτώνει στα 100 μέτρα εγώ δεν θα το αγόραζα ποτέ ,γιατί δεν είναι του στυλ μου .... Ο καθένας φυσικά μπορεί να κυνηγάει όπως θέλει και είναι σεβαστό
Περί τα εξήντα μέτρα στην Φάσσα απευθύνεται κυρίως στο κάμπο και άντε σε κανένα φαγητό με όχι πολύ πυκνή βλάστηση...στην τσίχλα συμφωνώ πως είναι ελάχιστα τα καρτερία που μπορούν να είναι εφικτή η ανεύρεση του θηράματος και μόνο με σκύλο επαναφοράς να προσθέσω!
 
Μιλάμε για 60 πραγματικα μέτρα ?
Και άντε εγώ λέω θα πέσει η φάσσα ..
Σε πιο γήπεδο ποδοσφαίρου θα την βρεις μετά? Δεν λέω για τσίχλα που με λίγο αεράκι θα έχει αλλάξει νόμο......Όσο μακριά τόσα ποιο πολλά χαμένα και τραυματισμένα και εμένα αυτό δεν μου μοιάζει για κυνήγι...
Εάν βγάλουν ένα σούπερ ντουπερ ντουφέκι που από μόνο του σκοτώνει στα 100 μέτρα εγώ δεν θα το αγόραζα ποτέ ,γιατί δεν είναι του στυλ μου .... Ο καθένας φυσικά μπορεί να κυνηγάει όπως θέλει και είναι σεβαστό
Στα μερη που κυνηγαω εγω Περι και το εχω αναφερει ξανα την βρισκεις ανετα τη φασσα στα 60 μετρα χωρις σκυλο, αλλα οπως ειπες ο καθενας κυνηγαει οπως θελει;)
 
Συμφωνω μαζι σου! Θα ηθελα πολλους απο αυτους τους εξηνταμετρους να ριξουν σε ενα τενεκε λαδιου στα εξηντα μετρα με ενα αεροβολο, για να δουμε ποσες φορες θα τον χτυπησουν!
.
Τελείως διαφορετική η σκόπευση με το αεροβόλο δεν υπάρχει σύγκριση..
 
Συμφωνω μαζι σου! Θα ηθελα πολλους απο αυτους τους εξηνταμετρους να ριξουν σε ενα τενεκε λαδιου στα εξηντα μετρα με ενα αεροβολο, για να δουμε ποσες φορες θα τον χτυπησουν! Μετα τα 40μ το πολυ τα πουλια πευτουν περισοτερο απο τυχη κ οχι απο καλη σκοπευση!
Για οσους δεν το εχουν καταλαβει, το ανοιχτο τσοκ γεμιζει την τζαντα, κ οι υπερβολικες συγκεντρωσεις ειναι μονο για καθιστα κ αριστους σκοπευτες!
Με το αεροβολο που εχω 5.5 θα τον χτυπησω ολες τις φορες και ακομα πιο μακρια αλλα καμια σχεση το ενα με το αλλο, με μονοβολο αν θες στα 60 μετρα παλι τον εχουμε τον τενεκε
 
Συμφωνω μαζι σου! Θα ηθελα πολλους απο αυτους τους εξηνταμετρους να ριξουν σε ενα τενεκε λαδιου στα εξηντα μετρα με ενα αεροβολο, για να δουμε ποσες φορες θα τον χτυπησουν! Μετα τα 40μ το πολυ τα πουλια πευτουν περισοτερο απο τυχη κ οχι απο καλη σκοπευση!
Για οσους δεν το εχουν καταλαβει, το ανοιχτο τσοκ γεμιζει την τζαντα, κ οι υπερβολικες συγκεντρωσεις ειναι μονο για καθιστα κ αριστους σκοπευτες!
Θα μου επιτρέψετε να καταθέσω την άποψη μου! Όλοι μας έχουμε κάνει κάποιες πολύ μακρινές ντουφεκιες και είδαμε το θήραμα να πέφτει "ξερό" αλλά πιστεύω πως αυτό είναι θέμα κάποιων παραμέτρων όπως πχ το πολύ μεγάλο υψόμετρο που κάνει πολύ μεγαλυτερες συγκεντρώσεις,αλλά είναι και θέμα τύχης επειδή απλά πήγαν ένα ζευγάρι σκάγια σε ευαίσθητο σημείο στο θήραμα.... Προσωπικά πηρα λαγό .ε 7αρια σε κυνήγι πέρδικας σε απόσταση 60 τουλάχιστον μέτρα...... Όταν τον εγδαρα διαπίστωσα ότι είχε μόνο δύο σκάγια στην καρδιά...... .Αυτό είναι θέμα τύχης. ..... Και κάτι άλλο : πιστεύω ότι την καθ' ύψος απόσταση πολύ δύσκολα την υπολογίζουμε........ Σκεψου μια δεκαοροφη οικοδομή είναι τριαντα τρία μέτρα.....φαντάσου εκεί πάνω μια φάρσα ,ένα περιστέρι πως φαίνεται και θα καταλάβεις πόσο λάθος εκτιμαμε την απόσταση.......για τσίχλα δεν το συζητώ δεν φαίνεται καν γιατί ακούω πολλές υπερβολές νομίζει ο άλλος ότι ρίχνει στα 60 και είναι 30! Για να καταλήξω είναι γνωστό ότι πρώτα χάνεται η πυκνότητα και μετά η ενέργεια των σκαγιων με οποιοδήποτε τσοκ........οπότε τέτοιες ντουφεκιες γίνονται αλλά χωρίς επανάληψημοτητα δεν είναι ο κανόνας αλλά θέμα τυχης....
 
Συμφωνω μαζι σου! Θα ηθελα πολλους απο αυτους τους εξηνταμετρους να ριξουν σε ενα τενεκε λαδιου στα εξηντα μετρα με ενα αεροβολο, για να δουμε ποσες φορες θα τον χτυπησουν! Μετα τα 40μ το πολυ τα πουλια πευτουν περισοτερο απο τυχη κ οχι απο καλη σκοπευση!
Για οσους δεν το εχουν καταλαβει, το ανοιχτο τσοκ γεμιζει την τζαντα, κ οι υπερβολικες συγκεντρωσεις ειναι μονο για καθιστα κ αριστους σκοπευτες!

Άκυρη η σύγκριση με αεροβόλο που ρίχνει ένα βλήμα μέσα από ραβδωτή κάνη με το λειόκανο και την χούφτα σκάγια. Στα 60 μέτρα σου βαράω κάλυκα από 12αρι. Η καλύτερη μου βολή με αεροβόλο είναι στα 145 μετρημένα με αποστασιόμετρο σε τενεκεδάκι μπύρας.

Δε συμφωνώ με το ότι μετά τα 40 πέφτουν από τύχη, αλλά πολλοί που λένε ότι βαράνε στα 60 μέτρα, η πραγματική απόσταση είναι τα 40...

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ τους long range shooters του φόρουμ αλλά αυτούς που συναντάς έξω στην "πραγματική ζωή" με την *** τους κάννη που κοκορεύονται ότι βαράνε... στο θεό... o_O
 
Άκυρη η σύγκριση με αεροβόλο που ρίχνει ένα βλήμα μέσα από ραβδωτή κάνη με το λειόκανο και την χούφτα σκάγια. Στα 60 μέτρα σου βαράω κάλυκα από 12αρι. Η καλύτερη μου βολή με αεροβόλο είναι στα 145 μετρημένα με αποστασιόμετρο σε τενεκεδάκι μπύρας.

Δε συμφωνώ με το ότι μετά τα 40 πέφτουν από τύχη, αλλά πολλοί που λένε ότι βαράνε στα 60 μέτρα, η πραγματική απόσταση είναι τα 40...

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ τους long range shooters του φόρουμ αλλά αυτούς που συναντάς έξω στην "πραγματική ζωή" με την *** τους κάννη που κοκορεύονται ότι βαράνε... στο θεό... o_O
.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands.
 
Κύριοι ολα τα λειοκανα ειναι κατασκευασμένα για ωφέλιμο βεληνεκές 35 μετρα,το γνωρίζετε όλοι,πέραν των μέτρων αυτών μπορεί να χτυπηθεί θήραμα με σκάγια από δεκάδες διαφορετικές αιτίες οι οποίες δεν θα είναι μόνιμα επαναλαμβανόμενες. Κυνηγώ πολλά χρόνια έχω πάρει θηράματα σε απίστευτες αποστάσεις, έχω όμως τραυματίσει ξεπουπουλιασει και χάσει εκατονταπλασιο αριθμό από αυτά που έχω χτυπήσει στις αποστασεις αυτές.Δεν νοείται σοβαρή συζήτηση για μόνιμη επιτυχή καρπωση πάνω από 40 μέτρα και ειδικά σε δισκολοκαταβλητα θηράματα
 
Κύριοι ολα τα λειοκανα ειναι κατασκευασμένα για ωφέλιμο βεληνεκές 35 μετρα,το γνωρίζετε όλοι,πέραν των μέτρων αυτών μπορεί να χτυπηθεί θήραμα με σκάγια από δεκάδες διαφορετικές αιτίες οι οποίες δεν θα είναι μόνιμα επαναλαμβανόμενες. Κυνηγώ πολλά χρόνια έχω πάρει θηράματα σε απίστευτες αποστάσεις, έχω όμως τραυματίσει ξεπουπουλιασει και χάσει εκατονταπλασιο αριθμό από αυτά που έχω χτυπήσει στις αποστασεις αυτές.Δεν νοείται σοβαρή συζήτηση για μόνιμη επιτυχή καρπωση πάνω από 40 μέτρα και ειδικά σε δισκολοκαταβλητα θηράματα
Αυτο δεν ισχυει με τιποτα και αληθεια δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι ο λογος που υπαρχει τοσο επιμονη με τα 35 μετρα ενω υπαρχουν απειρα παραδειγματα και βιντεακια που εχουν καταριψει παντελως αυτον τον μυθο για το οριο του λειοκανου. Επισης παρα πολλες βλητικες δοκιμες στα 50 και 60 μετρα σε χαρτονια και τενεκεδες που δειχνουν οτι εχουμε και επαρκη συγκεντρωση αλλα και διατρηση στα 50 και 60 μετρα.
 
Με το αεροβολο που εχω 5.5 θα τον χτυπησω ολες τις φορες και ακομα πιο μακρια αλλα καμια σχεση το ενα με το αλλο, με μονοβολο αν θες στα 60 μετρα παλι τον εχουμε τον τενεκε
Μετρα με μεζουρα να δεις που ειναι τα 60μ επωμησε κ σκοπευσε, χωρις διοπτρα κ ακουπισμα κ αν το πετυχεις στις 10 τις 5 τοτε πηγαινε στην εθνικη ομαδα σκοποβολης!
 
Επί του πρακτεου στον κυνηγοτοπο αυτά δεν ισχύουν. Τα χαρτόνια δεν είναι θηράματα και τα βιντεάκια επιλεγμένα είναι.Εαν είσαι επαγγελματίας Σκοπευτής και έχεις φτιάξει το κατάλληλο όπλο στα μέτρα σου θα ανεβάσεις τις επιτυχίες σου 10 μέτρα επιπλέον από τους υπόλοιπους.Εγω προσωπικά έχω σταματήσει να σηκώνω το όπλο σε απαγορευτικές αποστάσεις γιατί είναι ανώφελο να ταλαιπωρώ τον εαυτό μου και να καταστρέφω θηράματα που θα μπορούσε κάποιος άλλος η και εγώ να τα συναντήσω κοντυτερα
 
Θα μου επιτρέψετε να καταθέσω την άποψη μου! Όλοι μας έχουμε κάνει κάποιες πολύ μακρινές ντουφεκιες και είδαμε το θήραμα να πέφτει "ξερό" αλλά πιστεύω πως αυτό είναι θέμα κάποιων παραμέτρων όπως πχ το πολύ μεγάλο υψόμετρο που κάνει πολύ μεγαλυτερες συγκεντρώσεις,αλλά είναι και θέμα τύχης επειδή απλά πήγαν ένα ζευγάρι σκάγια σε ευαίσθητο σημείο στο θήραμα.... Προσωπικά πηρα λαγό .ε 7αρια σε κυνήγι πέρδικας σε απόσταση 60 τουλάχιστον μέτρα...... Όταν τον εγδαρα διαπίστωσα ότι είχε μόνο δύο σκάγια στην καρδιά...... .Αυτό είναι θέμα τύχης. ..... Και κάτι άλλο : πιστεύω ότι την καθ' ύψος απόσταση πολύ δύσκολα την υπολογίζουμε........ Σκεψου μια δεκαοροφη οικοδομή είναι τριαντα τρία μέτρα.....φαντάσου εκεί πάνω μια φάρσα ,ένα περιστέρι πως φαίνεται και θα καταλάβεις πόσο λάθος εκτιμαμε την απόσταση.......για τσίχλα δεν το συζητώ δεν φαίνεται καν γιατί ακούω πολλές υπερβολές νομίζει ο άλλος ότι ρίχνει στα 60 και είναι 30! Για να καταλήξω είναι γνωστό ότι πρώτα χάνεται η πυκνότητα και μετά η ενέργεια των σκαγιων με οποιοδήποτε τσοκ........οπότε τέτοιες ντουφεκιες γίνονται αλλά χωρίς επανάληψημοτητα δεν είναι ο κανόνας αλλά θέμα τυχης....
Τα εφταρια δεν τρυπανε το δερμα του λαγου στα 60μ φιλε!
 
Ήθελα να ρωτήσω βέβαια όποιον γνωρίζει το χαρτόνι ένα Επί ένα στα 60 μέτρα σε τι μέγεθος το βλέπει ακίνητο ,σε συνάρτηση με ένα θήραμα κινούμενο στην ιδια απόσταση
 
Τα εφταρια δεν τρυπανε το δερμα του λαγου στα 60μ φιλε!
Από όλα αυτά που σου έγραψα αυτό είχες να παρατηρήσεις........ Η αλήθεια είναι ότι το τρύπησαν τώρα τα 60 δεν ήταν μετρημένα με μεζούρα και έγραψα αυτό το παράδειγμα για να τονίσω το αμφίβολο αποτέλεσμα που έχεις σε αυτές τις αποστάσεις..... Τα συγκεκριμένα 7αρια ήταν nsi 206 formula και αντιστοιχούν στο νο6 στην Ελληνική αρίθμηση......έχω πάρει και φάσες σε τέτοιες αποστάσεις ....πάει ένα σκαγι στις κεφάλι ή σπάει μια φτεριυρα και πέφτει......είπαμε όμως δεν είναι ο κανόνας.....
 
Καλημέρα παληκάρια .

Διαβάζω πρωί πρωί με το καφεδάκι όλα αναλυτικά , και με το ζόρι κάθομαι σπίτι ,,εξω εχει κανα 7αρι μποφορ και δεν μπορω να υσηχασω,,,, σήμερα θα πηγαιναμε πολυ καλα στα καρτερία αλλα......γιατί με ταλαιπωρεί ένα κάταγμα .

Έχω θα πω της πρωσωπικες εμπηριες με 2-3-4-5 λόγια χαχαχ . Χρόνια μόνο στο παπί και με καθημερινές σχεδόν επαφές και δόξα τον Θεό πληθώρας τουφεκιας και θηραμάτων στα μεροι μας , θα πω το εξής.

Όλα αυτά τα χρόνια θυμάμαι βαριά 15-20 τουφεκιές με επιτυχία από περίπου όπως με το μάτι υπολογιζω 50 μέτρων + , αυτές είναι που πήρα και τα θηράματα.
Έχω χάσει φυσικά δεκάδες που φεύγουν τραυματισμένα από τέτοιες αποστάσεις η δεν τα βρίσκω ποτέ και τους λόγους του ξέρουμε όλοι πεφτουν μακριά κ.λ.π .

Άρα δεν είμαι υπέρ στο κυνήγι αυτό συστηματικά και να είμαι στα περάσματα με υπιους καιρούς που περνάν τα πουλιά συνήθως οριακα, προσπαθώ και πάω στα χωράφια που στρώνουν η πλαναρουν η σε νερά ανάλογος .

Απλά πλέον και γι'αυτό έθεσα το θέμα τσοκ σφιχτό καλό ποιο προτείνετε , θέλω να κυνηγάω για ημερήσια κυνήγια με φουλ η εχτρα φουλ και ας χάνω μερικά πουλιά από κοντινές από αποστάσεις χαλαλι απλά θέλω αυτό που ειναι να πέσει να πέσει σιδερωμενω τέλος και η χαρά είναι διπλή με σφιχτο τσοκ και με βολές θα το πω (οριακές σε λογικά όσο γίνεται πλαίσια) γιατί το γνωρίζουμε όλοι καλά ότι το παπι θέλει πυκνές τουφεκιές για να πεσει , χωρίς να είναι και νόμος αυτό αλλά μιλάμε για της περισσότερες φορες.

Δεν το προτείνω το σφιχτό τσοκ σε ανθρώπους που δεν είναι έμπηρη με τα υδρόβια ΠΟΤΕ. Τα τσοκ όπως κατάλαβα είναι επιπεδα θέλει χρονιά θέλει Πόλες βολές πολλές συμμετοχές πολλά θηράματα να δεις να χάσεις να πάρεις κ.λ.π ,, για να καταλάβεις πως θα βαράω που πρέπει να βαρεσω και τόσα ακόμα,,, για να σφίξω την τουφεκιά μου και να πάω για την τουφεκιά και όχι τόσο για την καρπωση , ειναι η καύλα πλέον της τουφεκιας,,, χορτασμένος πλέον από θηράματα και νούμερα το γυρίζεις έτσι εγώ έτσι το είδα πρωσωπικα φιλαράκια, και πιστεύω θα με καταλάβουν πολλοί φίλοι.

Να είστε καλά και όπως ειπε και ένας φίλος να είμαστε γεροι να τα λέμε .
 
Back
Top