Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Ηπαρχει μια συνταγη με κικς ιδιογομοση που βγαζει στα 80 μτ πανω απο 75% συγκεντρωση αλλα δεν βαρας κοντα και οχι κατι εξηδυκευμενο 36 γρ το εχουν ανακαληψει κατι φιλοι αμερηκανοι το εχω δοκημασει και εγω αλλα δεν θα το πω τωρα μολης τελοιωσει το κυνηγι θα το παρουσιασω

Να σου πω και τα Ελληνικα μαντατα πανω στην ιδιογομωση,71 καννη με 4*??
1)Στα 50μ παει μονοβολο.
2)Στα 80μ 89 διαμετρο.
34gr N5.
Ουτε κικς ουτε Αμερικανικες σαλτσες,εργοστασιακα τσοκακια.
 
Να σου πω και τα Ελληνικα μαντατα πανω στην ιδιογομωση,71 καννη με 4*??
1)Στα 50μ παει μονοβολο.
2)Στα 80μ 89 διαμετρο.
34gr N5.
Ουτε κικς ουτε Αμερικανικες σαλτσες,εργοστασιακα τσοκακια.
Ωραια φιλε μου, με το kicks τα εχω τα 100 ευκολα τοτε
 
Θελω μα κανω δοκημες πρωτα στο κανονακι και μετα μην γινει καμια παπαρια παντος εγω που τη δοκημασα επαθα πλακα στη αμερηκη εχουμε τα παντα θελω να ειμαι 100% συγουρος σε λιγες μερες θα φυγω και θα γυρισω μαρτιο οποτε το πακετο θα ειναι ετοιμο και ασφαλες για το κοινο παντος το φυσηγγι αυτο δουλευει μονο με φρενου τιπου κικς οχι ανακοντα
 
Θα συμφωνήσω με τα λεγολεγό σας ακριβώς δεν ψάχνω το υπέρ τσοκακι και σάλτσες τέτοιες όχι όχι μια χαρά είμαι το ξαναειπα,,,, είμαι υπέρ καλυμμένος με τον ρωσοποντιο που έχω χαχαχα .

Απλά θέλω μια πιο σφιχτή τουφεκιά για τα πολύ μακρινα , και πιστεύω είναι ψυχολογικο λίγο να ανεβαίνει η ψυχολογία χαχαχαχα .

Δεν με πειράζει και έξτρα φουλ το όπλο το ξέρω καλά δεν έχω θέμα στόχου κ.λ.π.
Σε 155 που είχα το kicks το lf κένταγε.απλα έφυγε τ όπλο γιατί δεν ήταν 153
 
Και όμως...υπάρχουν ντουφέκια με νορμάλ κώνους, στενούς αυλούς και σταθερά τσοκ που βγάζουν ντουφεκιές κέντημα...
Σωστά όλα τα παραπάνω που γράφεις, αλλά και η ελαστικότητα του ατσαλιού και η αρμονική διαστολή της κάννης κατά τη διέλευση της γόμωσης... παίζουν τον ρόλο τους...
Δεν διαφωνούμε σε αυτό εγωειπα ότι είναι ο συνδιασμός κώνου αυλού τσοκ και φυσιγγίου που θα δώσει το σωστό αποτέλεσμα.......δεν είναι ο διευρυμένος αυλός και ο μακρύς κώνος πανάκεια. Απλά το καθένα αποδίδει με διαφορετικά φυσίγγια και συνθήκες........ Πιστεύω όμως ακράδαντα ότι το μεταλο της κάνης δεν επηρεάζει το βλητικα αποτέλεσμα......
 
Last edited:
Ηπαρχει μια συνταγη με κικς ιδιογομοση που βγαζει στα 80 μτ πανω απο 75% συγκεντρωση αλλα δεν βαρας κοντα και οχι κατι εξηδυκευμενο 36 γρ το εχουν ανακαληψει κατι φιλοι αμερηκανοι το εχω δοκημασει και εγω αλλα δεν θα το πω τωρα μολης τελοιωσει το κυνηγι θα το παρουσιασω
Φίλε Θεοδωρε
Το φυσίγγι αυτο να το καταλάβω για τους αμερικανικούς αγριόγαλους, που περπατάνε βηματάκι -βηματάκι και οι κυνηγοί περιμένουν ακίνητοι για ώρες και πληρως καλυμμένοι στο δάσος για 2-3 πουλια τη χρονιά, με υπεσυγκεντρωμενη τουφεκιά στο λαιμό και το κεφάλι του πουλιού, με ειδικα σκοπευτικά (τηλεσκόπια, Red Dot κτλ)
Εδω που θα το χρησιμοποιήσουμε ;
Στα παπιά ή τις φάσσες που πετάνε με ταχύτητες 70-90 χιλιόμετρα την ώρα ή 20-25 μέτρα το δευτερόλεπτο;
Που μεχρι να φτάσουν τα σκάγια στα 80 μέτρα εχει περάσει χρόνος 0,30+ εκατοστά του δευτερολέπτου και το πουλί εχει προχωρήσει απο 6 - 8 μέτρα και το άνοιγμα της τουφεκιάς σου θα ειναι μόλις 75 πόντοι;
Τι πιθανότητες έχεις ακομη και αν το πουλί το βάλεις πανω σε ...σιδηροτροχιά ;
Και εστω οτι το χτυπησες. Απο αυτο το ύψος ή την απόσταση, που θα πέσει ; και πως θα το βρεις ; στους βιότοπους που κυνηγάμε (βουνά, λαγκάδια, λόγγους, βάλτους), οι περισσότεροι χωρις σκυλο εξειδικευμένο στην επαναφορά;
Καλα τα στοιχεία σου για εγκυκλοπαιδική γνώση αλλα φοβάμαι πως οι περισσότεροι που θα το χρησιμοποιήσουν, ελάχιστα πουλια θα βάλουν στην τσάντα και πολύ περισσότερα χαμένα (αν δεν έχουν παιδεία).
Σίγουρα ομως θα δούμε περισσότερα βίντεο στο ....YouTube, με τις λίγες πετυχημένες τουφεκιές.
 
Last edited:
Φίλε Θεοδωρε
Το φυσίγγι αυτο να το καταλάβω για τους αμερικανικούς αγριόγαλους, που περπατάνε βηματάκι -βηματάκι και οι κυνηγοί περιμένουν ακίνητοι για ώρες και πληρως καλυμμένοι στο δάσος για 2-3 πουλια τη χρονιά, με υπεσυγκεντρωμενη τουφεκιά στο λαιμό και το κεφάλι του πουλιού, με ειδικα σκοπευτικά (τηλεσκόπια, Red Dot κτλ)
Εδω που θα το χρησιμοποιήσουμε ;
Στα παπιά ή τις φάσσες που πετάνε με ταχύτητες 70-90 χιλιόμετρα την ώρα ή 20-25 μέτρα το δευτερόλεπτο;
Που μεχρι να φτάσουν τα σκάγια στα 80 μέτρα εχει περάσει χρόνος 0,30+ εκατοστά του δευτερολέπτου και το πουλί εχει προχωρήσει απο 6 - 8 μέτρα και το άνοιγμα της τουφεκιάς σου θα ειναι μόλις 75 πόντοι;
Τι πιθανότητες έχεις ακομη και αν το πουλί το βάλεις πανω σε ...σιδηροτροχιά ;
Και εστω οτι το χτυπησες. Απο αυτο το ύψος ή την απόσταση, που θα πέσει ; και πως θα το βρεις ; στους βιότοπους που κυνηγάμε (βουνά, λαγκάδια, λόγγους, βάλτους), οι περισσότεροι χωρις σκυλο εξειδικευμένο στην επαναφορά;
Καλα τα στοιχεία σου για εγκυκλοπαιδική γνώση αλλα φοβάμαι πως οι περισσότεροι που θα το χρησιμοποιήσουν, ελάχιστα πουλια θα βάλουν στην τσάντα και πολύ περισσότερα χαμένα (αν δεν έχουν παιδεία).
Σίγουρα ομως θα δούμε περισσότερα βίντεο στο ....YouTube, με τις λίγες πετυχημένες τουφεκιές.
Εχω ριξει κανα 50ρια τετοια σε παπια εχω παρει 10 αλλα μηλαμε για πολυ μακρια τα υποληπα φυγαν αλοβητα γιατι δεν τα πετηχα αυτα που πεσαν ηταν ξερα με απλα φυσηγγια απλα θα τα κηταγα επησης ενας φιλος απο παλιο φορουμ που εχω κρατησει επαφες πηρε 4 φασες σε κοπαδι ψυλα με μια τουφεκια οποτε νομηζω εχουν χρηση απλα πρεπει να ξερεις τη θα τουφεκησεις
Παντως δεν ειναι τιπου no limits
 
Εχω ριξει κανα 50ρια τετοια σε παπια εχω παρει 10 αλλα μηλαμε για πολυ μακρια τα υποληπα φυγαν αλοβητα γιατι δεν τα πετηχα αυτα που πεσαν ηταν ξερα με απλα φυσηγγια απλα θα τα κηταγα επησης ενας φιλος απο παλιο φορουμ που εχω κρατησει επαφες πηρε 4 φασες σε κοπαδι ψυλα με μια τουφεκια οποτε νομηζω εχουν χρηση απλα πρεπει να ξερεις τη θα τουφεκησεις
Παντως δεν ειναι τιπου no limits
Φίλε Θεωδωρε.
4 φασσες με άνοιγμα τουφεκιάς 75 πόντους δεν εχω πάρει ποτέ ακομη και σε αποστάσεις 20-25 μέτρων με ανοιχτό τσοκ που εχω ρίξει.
Μακάρι να ειναι πάντα τόσο τυχερός ο φίλος σου αλλα αν ήταν κοντα και ξαφνικά, τοτε το άνοιγμα θα ήταν ακομη μικρότερο, άρα ακομη πιο δυσκολο.
Αν ήταν μακρυά και έβλεπε, σίγουρα θα άδειαζε την καραμπίνα.
Όπως και νάχει συμφωνώ πως θέλει γνώση και κυνηγητική παιδεία η χρήση αυτού του συνδυασμού, και μακάρι να δώσει πουλια σε οσους φίλους έχουν την 60+ μέτρα τουφεκιά. Εγω, ....ΔΕΝ!!!
 
Φιλε ποσηδονα εχεις μια ταση να αμφησβητεις τα παντα μου θυμηζεις αυτους που λενε οτι τα ορια του λειοκανου ειναι 35 μτ οποτε δεν το σηνεχηζω γιατι δεν βγενει πουθεμα
Φιλικα παντα
 
Φιλε ποσηδονα εχεις μια ταση να αμφησβητεις τα παντα μου θυμηζεις αυτους που λενε οτι τα ορια του λειοκανου ειναι 35 μτ οποτε δεν το σηνεχηζω γιατι δεν βγενει πουθεμα
Φιλικα παντα
Φίλε Θεόδωρε, Με αδικείς.
Δεν θα βρεις ούτε ενα ποστάρισμα δικό μου σε αυτο το θέμα (35+ ή -) ούτε σε κάποιο άλλο σχετικό με μέτρα και ....σταθμά ή σε κόντρα για την κόντρα.
Όσο για το τελευταίο μου, ξαναδιάβασε τι γράφω και δες αν εχω εγω ή εσύ άδικο.
Παραδέχομαι πως ΥΠΑΡΧΟΥΝ φιλοι που έχουν οχι μόνο την 60 μέτρα αλλα και παραπάνω (60+) Τουφεκιά. Και το παραδέχομαι χωρις να το εχω δει, καθώς δεν εχω κυνηγήσει μαζι τους. Να ειναι καλα και μπράβο τους.
Και αν μαζι με αυτούς υπάρχει και κάποιος που τα ...12 Ευαγγέλια τα κάνει ....13 (ή αλλοιώς τα λιγότερα μέτρα τα νομίζει περισσότερα) δεν μας κλέβει το ψωμί μας.
Την ίδια ώρα γράφω πως Εγω, ΔΕΝ την έχω την Τουφεκιά αυτή.
Πιο ...πιασάρικο δεν θα ήταν να έλεγα πως εγω την ...εχω μεχρι π.χ. 55;
Που γράφω για όρια ;;; και πως σου θυμίζω τους ...35αρηδες;;;
Το μόνο σχόλιο μου ειναι, πως και που ; μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτη η τόσο σφιχτή τουφεκια στην Ελλαδα.
Τωρα σχετικά με το πως αμφισβητώ τα ΠΑΝΤΑ, που μου καταλογίζεις.
Όσακις βλέπω κάτι που το θεωρώ υπερβολικό παραθέτω με αριθμούς και με χρήση προπαίδειας του δημοτικού, απλή και κατανοητή για τον καθένα την άποψη μου και ο νοών νοήτω.
Ούτε λόγια του αέρα, ούτε αφορισμούς, ουτε μαθηματικά αξιώματα, ούτε ....βασιλικά διατάγματα.
Γιατι αν μια λανθασμένη τοποθέτηση, παραμένει χωρις αντίθετη στοιχειοθετημένη άποψη (και με καμιά 15αρια likes απο καλοπροαίρετους φίλους που δεν κατέχουν το συγκεκριμένο θέμα) τοτε αυτό αντί για καλο κάνει κακό, "στραβώνει κόσμο" που λένε στο χωριό μου.

Το οτι δε βγάζει πουθενά που γράφεις, το αντιλαμβάνομαι.
Γιατι εγω έθεσα υπόψη των φίλων κυνηγών την άποψη μου με στοιχεία, χωρις να σε διαψεύδω ή να σε αμφισβητώ και εσυ αντί να σταθείς σε αυτά που έγραψα μου απαντάς πως αμφισβητώ τα ΠΑΝΤΑ και ανήκω στην κατηγορία των ... έως 35.
Εγω Θεοδωρε σε μια κατηγορία ανήκω.
Σε αυτη του "Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ!!!!, της προόδου
Οχι σε αυτη του "Πίστευε, ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ" της Ιερας Εξέτασης.
Να μαστε καλα να τα λέμε.
 
Τα 60+ μετρα ειναι απολυτως εφικτα με φυσιγγια εμποριου χωρις να χρειαζεται κατι ιδιαιτερο...τωρα με ιδιογομωση παμε αρκετα παραπανω στα μετρα

Τα 60 μετρα ειναι εφηκτα μονο με ιδιογομοση και 5 ευρο το φυσιγγι.
Με λιγα λογια μονο με σκαγια τουνγκστειν εχεις αξιωσεις να κατεβαζεις παπια και φασες απο εκη πανω επαναλαμβανωμενα.....
Τωρα αν σε μια ολοκληρη κυνηγετικη περιοδο ντουφεκησεις 50-70 φασες μεμονομενες η μη σε αυτα τα μετρα με εμποριου ...ναι θα παρεις και 5-10 πουλια δεν το αμφηζβητω......
 
Back
Top