Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Το κοντακι της fabarm,ειναι...κοντακι!!
Καλο μεγεθος ,για τα δικα μου μετρα,πολυ πολυ πολυ καλη λαβη για πιστολε!!
Κι εδω υπερτερει ....
Οσους κατοχους sx και brow(ιδια φιλοσοφια και ανατομια)γνωριζω,εχουν θεμα με το κοντακι τους.
Διασταση και καστ.
Για αυτογεμη μιλαω.
Η ποιότητα,τουλαχιστον σ'αυτο που ειδα,δεν ηταν καθολου χαμηλη!
Προσεγμενο ηταν, μεσα εξω.
Σε οτι αφορα την τουφεκια...
Οι "αμερικανες"καθιερωθηκαν λογω...σκοτωματων!!
Ακομη και οπλα που στον πινακα έδειχναν μετριοτητα,στο κυνηγι ΣΚΟΤΩΝΑΝ!
Σαν πρωην κατοχος κανης tribore,μπορω μετα βεβαιοτητας να πω,πως ηταν φωτια!!
Υποψη,61 ποντους κανη με εσω εξω(+2 cm).
Τα στιβαρα και "γεματα" ξυλα,δινουν οπλα με καμια 200αρια γραμμαρια βαρος συν.
Δεν τα προτιμανε οι εταιριες.
Και λογω κοστους....
Συμφωνώ Γιάννη για το κοντάκι κι εμένα μου άρεσε πολύ
η τουφεκιά όπως λες των αμερικάνικων ναι σκοτώνει της fabarm δηλητηριάζει(τουφεκιά δηλητήριο όπως λές παραπάνω)άρα αργούν λίγο να πεθάνουν τα θηράματα να το πώ μεταφορικά και με δόση χιούμορ .sarcastic.
αυτό που λές για τον πίνακα το έχω δεί πολλές φορές να μένουν πίσω τ αμερικάνικα και κυνήγι να σε τρελλαίνουν
κάποτε ήταν επιλογή μου μια fabarm αλλά ο σύνθετος μηχανισμός με φρενάριζε
τα ξύλα τώρα πια στα όπλα μαζικής παραγωγής πιστεύω ότι είναι καθαρά και μόνο θέμα κόστους όπως και τα υλικά τους :)
 
Μολις επιστρεψω θα την παω για επισκευη και μετα θα την πουλησω να φηγει Ηλια.
Προσωπικά τα θεωρώ κατώτερα ποιοτικά τα όπλα που κοιτάς....μπες σε ξένα φόρουμ και θα το καταλάβεις μόνο και από την τιμη που πωλείται...αν θεωρείς πως φτιάχνεται να ξέρεις πως κανείς μεγάλο λάθος!
 
Προσωπικά τα θεωρώ κατώτερα ποιοτικά τα όπλα που κοιτάς....μπες σε ξένα φόρουμ και θα το καταλάβεις μόνο και από την τιμη που πωλείται...αν θεωρείς πως φτιάχνεται να ξέρεις πως κανείς μεγάλο λάθος!

Ηλια ίσως εχεις δικιο. Αλλα εγω κοιτάζω το οπλο που εχω που επιεικώς ειναι απαραδεκτο. Να μην λεω τα ιδια. Κατανταω κουραστικός. Κσι οσο αφορα την τιμξ αλλο 1000 ευρω και αλλο 1700.
 
Ηλια ίσως εχεις δικιο. Αλλα εγω κοιτάζω το οπλο που εχω που επιεικώς ειναι απαραδεκτο. Να μην λεω τα ιδια. Κατανταω κουραστικός. Κσι οσο αφορα την τιμξ αλλο 1000 ευρω και αλλο 1700.
Στην Αμερική 2200$ για αυτό επιμένω...εσύ ξέρεις καλύτερα!
 
αν θες ομορφιά καλό και βολικό κοντάκι πολλή ωραία κάννη χρονοβόρο καθάρισμα παίρνεις fabarm
αν θές όπλο εργάτη κοντάκι που θα θέλει σίγουρα επέμβαση πιο απλό μηχανισμό κάννη φαρμάκι με δύναμη τουφεκιάς που δεν θα το πιστεύεις παiρνεις winchester :)
.terror.
 
Δεν ήμουν σίγουρος για αυτό!Αστεία βλάβη αν έχεις διάθεση να ασχοληθείς με το όπλο σου!ο Γιούρι γιατί δεν απαντάει?
Απ οσο εχω διαβασει κι εδω λεω. Εμενα τοσο χρονια που την εχω... Δεν. Μεχρι 390 δεν παρουσιαζαν προβληματα με το εξολκεα
 
Απ οσο εχω διαβασει κι εδω λεω. Εμενα τοσο χρονια που την εχω... Δεν. Μεχρι 390 δεν παρουσιαζαν προβληματα με το εξολκεα
Μαριε,μεχρι ΚΑΙ την 390 ειχε ανορθωτη κυρτο.
Πολυ καλυτερο κεντραρισμα του φυσιγγιου στην θαλαμη,σχεδον μηδενικες εμπλοκες.
Οταν μιλαμε για αυτογεμη,υπαρχει το "σχεδον"....
Τωρα,ποιος προφεσσορας επανασχεδιασε το εξαρτημα αυτο.....o_O
Απο εκει και μετα,θεματακια,προβληματακια κλπ.
Το νου σου,μην φυγει η 390 απο τα χερια σου!!:)
Απο τα τελευταια μεγαλα αυτογεμη που εβγαλε η εταιρία ....
 
Δεν ήμουν σίγουρος για αυτό!Αστεία βλάβη αν έχεις διάθεση να ασχοληθείς με το όπλο σου!ο Γιούρι γιατί δεν απαντάει?
Αφού τα χουμε πει.εμπλοκη στις 391 λόγω γλωσσας.βαζεις τη γλώσσα της 390 τη κυρτή ή της 303 ή επισκευάζεται η ίδια και το πρόβλημα πααααει.αυτο όμως είναι λάθος της Μπερέτα η οποία δεν είχε λόγο να προβεί σε τέτοια αλλαγή στις α400 αυτό με τη γλώσσα δεν υπαρχει.εκεινο που έχω ένσταση και μεγάλη κιόλας είναι το κλείστρο το περιστροφικό έχοντας πια και την 350 στα χέρια μου.τα λεγε ο σοφός γέροντας αλλά ο νέος δεν καταλάβαινε.εκει υπερτερεί κατά τη γνώμη μου η 391.ακομα και στο άκουσμα όταν πατάω το κουμπί απελευθέρωσης το κλείστρο πέφτοντας δεν έχει τη δύναμη που έχει της 302 390 και 391.για μένα σαφώς καλύτερες σαν κατασκευη.η optima βλητικα όμως είναι το κάτι άλλο.αυτο είναι το μεγάλο όπλο της Μπερέτα και αυτό πουλάει όπως επίσης ότι έχει και το απλούστερο σύστημα αερίων απ' όλα τα αυτογεμη
 
Last edited:
Χερετω τους φίλους και πάλι εύχομαι καταρχήν υγεία πάνω από όλα.

Λοιπόν στο θέμα μας .
Να τα πω εξαρχής για να μην ρωτάνε η φίλοι που περιμένω κάποια συμβουλή .

Έχω μια baikal m153 έχω πάρει εδώ και αρκετά χρόνια τα τσοκ της τζεμινι το 3αρι που βγαινει και έξω 5 ποντους, και το 2 αρι που βγαινει έξω 10 πόντους δεν έχω κάποιο θέμα δόξα τον Θεό παίρνω πουλιά και μακριά και κοντά αναλογος τι θα βάλω και ποια ώρα,,,,, έχω και τα τσοκ της μάνας του που είναι μόνο για διασπορά τα έχω για τα απογεύματα η τα πολύ πρωινά!!!

Τώρα είμαι στην πρίζα να κάνω καμιά δοκιμή για κάνα άλλο τσοκ πολύ φουλ όσο πάει γιατί είμαι λάτρης της μακριας τουφεκιας την γουστάρω την 1 καλοζυγησμενη τουφέκια.
Θα ήθελα τους γνώστες φίλους που έχει πόλους που το έχουν με τσοκ και κάνουν διάφορα πειράματα στην τουφεκια να με προτείνει κάποιο,,, πάντως από ότι είδα μπορεί να είμαι και λάθος προτιμω τα μεγάλα εκτός κανης και να έχουν τρύπες , λέω τώρα ,,, θα μας φωτίσουν η γνώστες που ξέρουν,,εγώ απλά είπαια γνώμη.

Τώρα όσο αναφορά τα τζεμινι που έχω έκανα κάποιες δοκιμές παλιότερα σε χαρτόνι αλλά δεν ξέρω και πολλά με τα τσοκ πάντως από τα μαμά άθλια της daikal πήγαν πολύ καλητερα,,, δεν είχα να συγκρίνω κάποιο από αλλο τσοκ για να δω αν υστερούν τα τζεμινι θα ήθελα καπιοςκ αν γνωρίζει κάτι ας πει 2 λόγια αξίζουν κ.λ.π???

Να είστε καλά παληκάρια και θα χαρώ πολύ να τα πούμε.
 
Χερετω τους φίλους και πάλι εύχομαι καταρχήν υγεία πάνω από όλα.

Λοιπόν στο θέμα μας .
Να τα πω εξαρχής για να μην ρωτάνε η φίλοι που περιμένω κάποια συμβουλή .

Έχω μια baikal m153 έχω πάρει εδώ και αρκετά χρόνια τα τσοκ της τζεμινι το 3αρι που βγαινει και έξω 5 ποντους, και το 2 αρι που βγαινει έξω 10 πόντους δεν έχω κάποιο θέμα δόξα τον Θεό παίρνω πουλιά και μακριά και κοντά αναλογος τι θα βάλω και ποια ώρα,,,,, έχω και τα τσοκ της μάνας του που είναι μόνο για διασπορά τα έχω για τα απογεύματα η τα πολύ πρωινά!!!

Τώρα είμαι στην πρίζα να κάνω καμιά δοκιμή για κάνα άλλο τσοκ πολύ φουλ όσο πάει γιατί είμαι λάτρης της μακριας τουφεκιας την γουστάρω την 1 καλοζυγησμενη τουφέκια.
Θα ήθελα τους γνώστες φίλους που έχει πόλους που το έχουν με τσοκ και κάνουν διάφορα πειράματα στην τουφεκια να με προτείνει κάποιο,,, πάντως από ότι είδα μπορεί να είμαι και λάθος προτιμω τα μεγάλα εκτός κανης και να έχουν τρύπες , λέω τώρα ,,, θα μας φωτίσουν η γνώστες που ξέρουν,,εγώ απλά είπαια γνώμη.

Τώρα όσο αναφορά τα τζεμινι που έχω έκανα κάποιες δοκιμές παλιότερα σε χαρτόνι αλλά δεν ξέρω και πολλά με τα τσοκ πάντως από τα μαμά άθλια της daikal πήγαν πολύ καλητερα,,, δεν είχα να συγκρίνω κάποιο από αλλο τσοκ για να δω αν υστερούν τα τζεμινι θα ήθελα καπιοςκ αν γνωρίζει κάτι ας πει 2 λόγια αξίζουν κ.λ.π???

Να είστε καλά παληκάρια και θα χαρώ πολύ να τα πούμε.
Για τι απόσταση ψάχνεις?
 
Back
Top