Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

αν θες ομορφιά καλό και βολικό κοντάκι πολλή ωραία κάννη χρονοβόρο καθάρισμα παίρνεις fabarm
αν θές όπλο εργάτη κοντάκι που θα θέλει σίγουρα επέμβαση πιο απλό μηχανισμό κάννη φαρμάκι με δύναμη τουφεκιάς που δεν θα το πιστεύεις παiρνεις winchester :)
 
χρονοβόρο καθάρισμα η L4S Μάκη ; ρωτάει ένας που από το '95 κυνηγάει με αδράνεια :)
Παύλο σύνθετος μηχανισμός κι αν είσαι ψείρας όπως εγώ είναι χρονοβόρος ο καθαρισμός της.....όχι πως η win δεν με ταλαιπωρεί αλλά της έχω πάρει το κολλάει,το πιστόνι με βραστό νερό και ava γίνεται καινούργιο
αδράνεια εντάξει μιλάμε για παιχνίδι :)
 
Last edited:
τα δύσκολα ποιά είναι για να ξέρω τι να περιμένω ; think
ο κατάλληλος να απαντήσει που δεν την αλλάζει ο καθαρισμός της όμως τον κουράζει είναι ο φίλος Τάσος BIRDY θα δεί το μνμ και θα στα πεί :)
 
Last edited:
Ποιος έχει δει με τα μάτια του fabarm να κάνει εμπλοκές,χωρίς να ευθύνεται ο χρήστης της......
έχω δεί αρκετές σε μοντέλο που έφταιγε η γλώσσα και την λύση την έδωσε τότε ο Κούρκουλος κι αν θυμάμαι καλά του είχε κάνει δώρο μια καραμπίνα η fabarm
 
τα δύσκολα ποιά είναι για να ξέρω τι να περιμένω ; think
Όταν μείνει λίγο ακαθαριστη και όταν η ντουφέκια και η επομιση γίνει γρηγορα η εμπλοκή καραδοκει.
Το πρώτο μου όπλο ήταν μια fabarm lion και παθενα συχνα εμπλοκές.Το όπλο σε γενικές γραμμές δεν το αφηνα βρωμικο αλλά παρόλα αυτά στα κυνήγια έκανε τις εμπλοκουλες του στην 2η- 3η τουφεκια.Καποια στιγμή αν είχα δεθεί συναισθηματικά με το όπλο το πούλησα σε ένα φίλο σε εξεφτελιστικη τιμή.Επειτα ήρθαν και άλλες καραμπίνες στα χέρια μου οπως sx3,benelli,beretta,browning fusion evolve και δεν ξαναεπαθα εμπλοκή ποτέ μα ποτε. Επίσης ένας γνωστός μου, ποθλησε προσφατα μια fabarm titan για τον ίδιο λόγο και γενικά έχω ακούσει πολλά παράπονα για εμπλοκές από φαμπαρμ και σε συνδιασμό με την εμπειρια που έχω τα πιστεύω...
Παντως ακριβώς τον λόγο που έκανε εμπλοκη το φαμπαρμ το δικό μου...δεν τον κατάλαβα στο % ποτέ...του είχα κάνει και σέρβις και αλλαγή ελατήριων αλλά κάποιες φορές πάλι με πουλούσε.
 
έχω δεί αρκετές σε μοντέλο που έφταιγε η γλώσσα και την λύση την έδωσε τότε ο Κούρκουλος κι αν θυμάμαι καλά του είχε κάνει δώρο μια καραμπίνα η fabarm
Το ίδιο και στις 391 αν δεν κάνω λάθος είχαμε το θέμα με την γλώσσα που λύθηκε αμέσως!από τις σύγχρονες fabarm ποιες βγάζουν εμπλοκές?
 
Να μας πει ο Γιούρι Μάκη καλύτερα που του έχει συμβεί η για την 390 η την 391 δεν θυμάμαι το μοντέλο...και σε αρκετά ακόμα όπλα έτυχε...εμπλοκές λόγω γλώσσας!
Ηλία μας μπερδεύεις beretta η fabarm λες;;;;
στις fabarm τότε που λέω εγώ το πρόβλημα ήταν σχετικά συχνό κι εκνευριστικό στις beretta όχι τόσο συχνο απ όσο γνωρίζω :)
 
Όταν μείνει λίγο ακαθαριστη και όταν η ντουφέκια και η επομιση γίνει γρηγορα η εμπλοκή καραδοκει.
Το πρώτο μου όπλο ήταν μια fabarm lion και παθενα συχνα εμπλοκές.Το όπλο σε γενικές γραμμές δεν το αφηνα βρωμικο αλλά παρόλα αυτά στα κυνήγια έκανε τις εμπλοκουλες του στην 2η- 3η τουφεκια.Καποια στιγμή αν είχα δεθεί συναισθηματικά με το όπλο το πούλησα σε ένα φίλο σε εξεφτελιστικη τιμή.Επειτα ήρθαν και άλλες καραμπίνες στα χέρια μου οπως sx3,benelli,beretta,browning fusion evolve και δεν ξαναεπαθα εμπλοκή ποτέ μα ποτε. Επίσης ένας γνωστός μου, ποθλησε προσφατα μια fabarm titan για τον ίδιο λόγο και γενικά έχω ακούσει πολλά παράπονα για εμπλοκές από φαμπαρμ και σε συνδιασμό με την εμπειρια που έχω τα πιστεύω...
Παντως ακριβώς τον λόγο που έκανε εμπλοκη το φαμπαρμ το δικό μου...δεν τον κατάλαβα στο % ποτέ...του είχα κάνει και σέρβις και αλλαγή ελατήριων αλλά κάποιες φορές πάλι με πουλούσε.

για να μη πω οτι εχω καταρρίψει όλα αυτά που λες ( μετράω επίτηδες κούτες ακαθάριστος ) θα πω μόνο ότι είμαι πολύ κωλόφαρδος με τα όπλα που αγοράζω,,ελπίζω και στην L4S
 
Σκεφτομαι να αγορασω ενα απο τα 2 οπλα. Ποια προτιμάται; Κανω περισσότερο περπατητο κυνηγι και λιγο καρτερι.
Εγώ θα προτιμούσα και τις δύο :)
Αν κάνεις περπάτιτα αρκετη ώρα και θες ξύλινα μερη ls4 με διαφορά μπροστά εκτός από τι είναι πολύ ελαφρύ ακόμα και με 71 πόντους καλύτερο κοντάκι και ποιότητα και σε μέτρα ξεχνάς έξτρα τσοκ
Όσο για το καθάρισμα για μένα που πέρασαν από τα χέρια και η δύο εταιρείες fabarm πολύ πιο απλή και γρήγορη σε χρόνο και οποιος θέλει ας κάνει και τεστ ούτε από εμπλοκές έχει όπως έκαναν παλιότερα μοντέλα
Τελική απόφαση δικιά σου :)
 
Πάυλο όπως είπε κι ο Μάκης, η fabarm λύνεται έυκολα, αλλά πιάνει αρκετή μαυρίλα. Κι εγώ έιχα συνηθίσει με αδράνεια και στην αρχη ήταν λίγο πίκρα το καθάρισμα συγκριτικά. Αν μπεις στο τριπακι να το καθαρίζεις μετά απο κάθε κυνήγι θα σου κακοφανεί λίγο. Εγώ κάθε 3 κυνηγια κι ανάλογα αν έχω ρίξει πολλές τουφεκιές κλπ την καθαρίζω. Πιανει κάπνα η αποθήκη θέλει να βγάζεις πάντα κλειστρο κι ελατήριο επανατατικό γιατί εμποδίζει το καθάρισμα της αποθήκης. Το πιστονι καθαρίζει πανεύκολα ευτυχώς. Το ίδιο κι ο μαστος. Πολύ κάπνα πιάνει και η πάπια εσωτερικά. Θα αποζημιωθείς όμως γιατί έχεις ένα θαυμάσιο όπλο.
Για τον φίλο που έχει το δίλημμα ψηφίζω fabarm, τη θεωρώ ανώτερη.
 
Last edited:
Ηλία μας μπερδεύεις beretta η fabarm λες;;;;
στις fabarm τότε που λέω εγώ το πρόβλημα ήταν σχετικά συχνό κι εκνευριστικό στις beretta όχι τόσο συχνο απ όσο γνωρίζω :)
Στην beretta Μάκη,πάρα πολύ συχνό φαινόμενο αλλά λύθηκε εύκολα,το ίδιο ίσχυε και για την συγκεκριμένη fabarm και από τότε της βγήκε το όνομα!
 
Back
Top