Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Και εγώ την fabarm την 368 lion ειχα....
Δύο εμπλοκές θυμάμαι από το 2004 που την είχα μέχρι και πέρυσι.....
Η μία ήταν στο δευτετο η τρίτο φυσηγγι , γιατί έφυγα από το μαγαζι να πάω να την ρίξω με τα εργοστασιακά λαδια πανω οπως ήταν και η δεύτερη με ένα παλιο σκουριασμένο φυσηγγι .....
Σε καμια από τις δύο δεν έφταιγε το όπλο!!!
Όσο για το καθάρισμα,3-4 φορες την σεζόν....
 
για να μη πω οτι εχω καταρρίψει όλα αυτά που λες ( μετράω επίτηδες κούτες ακαθάριστος ) θα πω μόνο ότι είμαι πολύ κωλόφαρδος με τα όπλα που αγοράζω,,ελπίζω και στην L4S
Παυλο και εγώ το ελπίζω για το όπλο σου.Αν και από ότι είδα ο μηχανισμός της l4s φαίνεται πολύ προσεγμένος,στιβαρός και διαφερτικος από τα παλιά φαμπαρμ.Παντως αν η φαμπαρμ δεν κάνει εμπλοκες όπως είπα και παραπάνω είναι ίσως το καλύτερο όπλο, καθως σε όλους τους τομείς υπερέχει από τους ανταγωνιστές.Απλα η αλήθεια είναι ότι "κουβαλάει" σαν εταιρεία την ρετσίνα της εμπλοκής και αυτό οφείλεται στα παλαιότερα όπλα πιστεύω.

Υ.γ Ίσως τώρα που το ξανασκεφτομαι να ήμουν λίγο υπερβολικός και επηρεασμενος απο τις παλιές μου εμπειρίες να αδίκησα τα καινούργια fabarm...
 
Προσωπική μου άποψη να πας να τα πιάσεις! Αν το ένα το αισθάνεσαι οικείο και το άλλο όχι τότε πάρε αυτό! Αν κάτι σε χαλάει στην ομορφιά μην το πάρεις! Το όπλο πρέπει να το βολεύεσαι και να το γουστάρεις πιστεύω. Από εκεί και πέρα αν και τα δύο είναι εξίσου βολικά και όμορφα για τα γούστα σου πάρε fabarm. Έχει τρομερό ζύγισμα και θα σε βολέψει στα κυνήγια που κάνεις. Προσωπικά την θεωρώ καλύτερο όπλο στα πάντα συγκριτικά με την win.
 
Εμπλοκες παρουσιασαν οι πρωτες Fabarm.
Ειχα την euro lion.
Στην αρχη ειχα εμπλοκες.
Αλλαχτηκε ο ανορθωτης και το πλαινο λαμακι-αναστολεας της αποθηκης,με νεοτερης γενιάς και δεν ξαναεκανε ποτε οσο ηταν στα χερια μου!
Το συστημα αεριων που εχει ειναι σχετικα καθαρο....
Οι κανες τους δηλητηριο!
Λιιιγο με χαλαει το βαθυ προφιλ που έχουν.
Η I4s,που ειδα τελευταια με εντυπωσιασε απο την ποιοτητα κατασκευης της και απο τα πολυ ομορφα ξυλα της.
Συγκριτικα με την Winchester,στο αισθητικο κομματι,τη θεωρω κατα πολυ πιο ομορφη.
Πιστευω πως ουτε βλητικα ειναι ανωτερη η δευτερη.
Ουτε εχει καποιο πολυ πιο ευκολο συστημα αεριων.
Αν δεν απατώμαι,παρουσιαζει κι ενα κουνημα στην παπια....
Αν ήθελα ,τωρα,ν'αποκτησω αεριων,η l4s θα ηταν η πρωτη μου επιλογη.
 
Εμπλοκες παρουσιασαν οι πρωτες Fabarm.
Ειχα την euro lion.
Στην αρχη ειχα εμπλοκες.
Αλλαχτηκε ο ανορθωτης και το πλαινο λαμακι-αναστολεας της αποθηκης,με νεοτερης γενιάς και δεν ξαναεκανε ποτε οσο ηταν στα χερια μου!
Το συστημα αεριων που εχει ειναι σχετικα καθαρο....
Οι κανες τους δηλητηριο!
Λιιιγο με χαλαει το βαθυ προφιλ που έχουν.
Η I4s,που ειδα τελευταια με εντυπωσιασε απο την ποιοτητα κατασκευης της και απο τα πολυ ομορφα ξυλα της.
Συγκριτικα με την Winchester,στο αισθητικο κομματι,τη θεωρω κατα πολυ πιο ομορφη.
Πιστευω πως ουτε βλητικα ειναι ανωτερη η δευτερη.
Ουτε εχει καποιο πολυ πιο ευκολο συστημα αεριων.
Αν δεν απατώμαι,παρουσιαζει κι ενα κουνημα στην παπια....
Αν ήθελα ,τωρα,ν'αποκτησω αεριων,η l4s θα ηταν η πρωτη μου επιλογη.
Όχι 390?????? .yel.
 
Εμπλοκες παρουσιασαν οι πρωτες Fabarm.
Ειχα την euro lion.
Στην αρχη ειχα εμπλοκες.
Αλλαχτηκε ο ανορθωτης και το πλαινο λαμακι-αναστολεας της αποθηκης,με νεοτερης γενιάς και δεν ξαναεκανε ποτε οσο ηταν στα χερια μου!
Το συστημα αεριων που εχει ειναι σχετικα καθαρο....
Οι κανες τους δηλητηριο!
Λιιιγο με χαλαει το βαθυ προφιλ που έχουν.
Η I4s,που ειδα τελευταια με εντυπωσιασε απο την ποιοτητα κατασκευης της και απο τα πολυ ομορφα ξυλα της.
Συγκριτικα με την Winchester,στο αισθητικο κομματι,τη θεωρω κατα πολυ πιο ομορφη.
Πιστευω πως ουτε βλητικα ειναι ανωτερη η δευτερη.
Ουτε εχει καποιο πολυ πιο ευκολο συστημα αεριων.
Αν δεν απατώμαι,παρουσιαζει κι ενα κουνημα στην παπια....
Αν ήθελα ,τωρα,ν'αποκτησω αεριων,η l4s θα ηταν η πρωτη μου επιλογη.
εγώ μάστορα μετά από 60+ όπλα που έχω αλλάξει πιστεύω ότι είναι ανώτερη σε δύναμη και καταβολή θηράματος η win,στον πίνακα η fabarm δείχνει καλύτερη αλλά στην κυνηγητική πράξη είναι ανώτερη η win
μιλάω για τέστ μεταξύ sx3 και fabarm 368 σκοπευτήριο πίνακα και πιατάκια και πολλές φορές σε κυνήγι όπου άλλαζαν τα όπλα χέρια μεταξύ των 2 που έκαναν το τέστ για το καλαμπούρι πιο πολύ κι όχι για κόντρα
για την l4s στα άλλα λίγο πολύ συμφωνούμε,το μόνο που διαφωνώ είναι η ποιότητα κατασκευής της,για μένα είναι πολύ χαμηλά από τα προηγούμενα μοντέλα
τα ξύλα στο όπλο που είδες δεν ξέρω αν ήταν όμορφα αλλά δεν έχουν την πυκνότητα το βάρος και την στιβαρότητα που είχαν άλλα μοντέλα ακόμα και η xlr5 η h38
όπως λέει ο φίλος Nikolasremi πιο πάνω το βλέπω κι εγώ ψεύτικο όπως όλα τα νέα όπλα
σαν ιταλίδα από ομορφιά υπερέχει της win που και αυτή κάνει περικοπές στα τελευταία της μοντέλα
το κοντάκι της l4s πες μας πως σου φάνηκε σαν αίσθηση στήσιμο άνεση
σ εμένα που την επώμισα 3 φορές σε μαγαζί μου άρεσε πολύ το κοντάκι της όχι τα άλλα της :)
 
Last edited:
εγώ μάστορα μετά από 60+ όπλα που έχω αλλάξει πιστεύω ότι είναι ανώτερη σε δύναμη και καταβολή θηράματος η win,στον πίνακα η fabarm δείχνει καλύτερη αλλά στην κυνηγητική πράξη είναι ανώτερη η win
μιλάω για τέστ μεταξύ sx3 και fabarm 368 σκοπευτήριο πίνακα και πιατάκια και πολλές φορές σε κυνήγι όπου άλλαζαν τα όπλα χέρια μεταξύ των 2 που έκαναν το τέστ για το καλαμπούρι πιο πολύ κι όχι για κόντρα
για την l4s στα άλλα λίγο πολύ συμφωνούμε,το μόνο που διαφωνώ είναι η ποιότητα κατασκευής της,για μένα είναι πολύ χαμηλά από τα προηγούμενα μοντέλα
τα ξύλα στο όπλο που είδες δεν ξέρω αν ήταν όμορφα αλλά δεν έχουν την πυκνότητα το βάρος και την στιβαρότητα που είχαν άλλα μοντέλα ακόμα και η xlr5 η h38
όπως λέει ο φίλος Nikolasremi πιο πάνω το βλέπω κι εγώ ψεύτικο όπως όλα τα νέα όπλα
σαν ιταλίδα από ομορφιά υπερέχει της win που και αυτή κάνει περικοπές στα τελευταία της μοντέλα
το κοντάκι της l4s πες μας πως σου φάνηκε σαν αίσθηση στήσιμο άνεση
σ εμένα που την επώμισα 3 φορές σε μαγαζί μου άρεσε πολύ το κοντάκι της όχι τα άλλα της :)
Το κοντακι της fabarm,ειναι...κοντακι!!
Καλο μεγεθος ,για τα δικα μου μετρα,πολυ πολυ πολυ καλη λαβη για πιστολε!!
Κι εδω υπερτερει ....
Οσους κατοχους sx και brow(ιδια φιλοσοφια και ανατομια)γνωριζω,εχουν θεμα με το κοντακι τους.
Διασταση και καστ.
Για αυτογεμη μιλαω.
Η ποιότητα,τουλαχιστον σ'αυτο που ειδα,δεν ηταν καθολου χαμηλη!
Προσεγμενο ηταν, μεσα εξω.
Σε οτι αφορα την τουφεκια...
Οι "αμερικανες"καθιερωθηκαν λογω...σκοτωματων!!
Ακομη και οπλα που στον πινακα έδειχναν μετριοτητα,στο κυνηγι ΣΚΟΤΩΝΑΝ!
Σαν πρωην κατοχος κανης tribore,μπορω μετα βεβαιοτητας να πω,πως ηταν φωτια!!
Υποψη,61 ποντους κανη με εσω εξω(+2 cm).
Τα στιβαρα και "γεματα" ξυλα,δινουν οπλα με καμια 200αρια γραμμαρια βαρος συν.
Δεν τα προτιμανε οι εταιριες.
Και λογω κοστους....
 
Η sx3 ηταν το μονο οπλο που το αγωρασα καινουριο και το πουλησα μετα απο ενα βαλτοκυνηγι και εχασα 400 ευρο ετσι για το γαμοτο το δικο μου ηταν απαραδεκτο σε τουφεκιες με τα μαμα τσοκ δεν σκοτονε ουτε καθηστο παπι στα 25 μετρα τετοια μουφα μηλαμε την αλλη μερα το εβαλα στο χαρτι να δω τι κανει και εφαγα ητα μεγαλη δεν το παιρνω ουτε δωρο και μην πει κανεις οτι ειναι αμερικανηκο καμια σχεση δεν εχει με τα αχρωμιοτα ερικανηκα
 
Σκεφτομαι να αγορασω ενα απο τα 2 οπλα. Ποια προτιμάται; Κανω περισσότερο περπατητο κυνηγι και λιγο καρτερι.

Να τέτοια γράφεται και μετά τους βάζετε να τσακώνονται...
Λοιπόν επειδή μας λείπουν μερικοί ακόμη για να φτιάξουμε Χωριστό Θέμα (BROWNING ΜΑXUS TEAM) να πας να πάρεις την maxus να τους τρελάνεις όλους!! .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Πέρα από την πλάκα ρίξε αν θες μια ματιά και προς τα εκεί. Έτσι και αλλιώς οι sx3 kai sx4 αντιγραφή του maxus είναι. Για την Fabarm δεν έχω άποψη αν και ήμουν και εγώ ανάμεσα στο maxus και το XLR5 προτίμησα το maxus, απλά μου έκατσε πιο καλά στο μάτι (γούστα είναι αυτά)!
 
Να τέτοια γράφεται και μετά τους βάζετε να τσακώνονται...
Λοιπόν επειδή μας λείπουν μερικοί ακόμη για να φτιάξουμε Χωριστό Θέμα (BROWNING ΜΑXUS TEAM) να πας να πάρεις την maxus να τους τρελάνεις όλους!! .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Πέρα από την πλάκα ρίξε αν θες μια ματιά και προς τα εκεί. Έτσι και αλλιώς οι sx3 kai sx4 αντιγραφή του maxus είναι. Για την Fabarm δεν έχω άποψη αν και ήμουν και εγώ ανάμεσα στο maxus και το XLR5 προτίμησα το maxus, απλά μου έκατσε πιο καλά στο μάτι (γούστα είναι αυτά)!
Πρώτα βγήκε η σχ3 απο την μαξους και ολα ειναι αντιγραφη της προηγούμενης Μπράουνινγκ
 
Back
Top