Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Και ξεχασα να τονίσω πρωσωπικα έχω δει σε θέμα τσοκ - κυνήγι - παπιά .και να βάλω κάποιες πρωσωπικες κλιμακες.

= 5-4αρι που το κυνηγάω τα πολυ απογεύματινα και τα πολύ πρωίνα επιτυχία 90/100. Το προτείνω για νέους στο υδρόβιο με Πόλες επιτυχίες, ιδικά το 4αρι.
= 3αρι για όλες της δουλειες και για τίποτα έχει πολύ συζήτηση το συγκεκριμένο τσοκ .το προτεινω σε νέους στο υδροβιο για ημερήσια όχι απόγευμα πολύ η πολύ πρωινά.

= 2αρι το κυνηγάω εδώ και μερικά χρόνια συστηματικα αφηνοντας το 3 αρι στην άκρη και μπορώ να πω είμαι πολύ ικανοποιημένος σε τουφεκιές των 25-40 μέτρων σε πολύ μεγαλο ποσοστο . Για νέους στα υδρόβια όχι μακριά και αυτά που θα πέσουν είναι τυχερά παρά θέμα ικανότητα και γνώση που έρχονται με την διάρκεια μην βιάζεσαι.

Τώρα θα πάω στον άσσο η στο εχτρα φουλ και θα δούμε πως πάει τα επόμενα χρόνια χαχαχα γέροι να είμαστε. Για τους νέους υπομονή θα μάθουμε και εμεις χαχαχαχα

Μιλάω για πρωσωπικα κυνήγια!!
ΟΧΙ φυσίγγια κ.λ.π .
ΟΧΙ τσοκ άλλες εταιρείες κ.λ.π
ΟΧΙ χαρτόνια δοκιμες κ.λ.π.

Ότι έχω στα χέρια και τι έχω δει πρωσωπικα.
 
Last edited:
Από όλα αυτά που σου έγραψα αυτό είχες να παρατηρήσεις........ Η αλήθεια είναι ότι το τρύπησαν τώρα τα 60 δεν ήταν μετρημένα με μεζούρα και έγραψα αυτό το παράδειγμα για να τονίσω το αμφίβολο αποτέλεσμα που έχεις σε αυτές τις αποστάσεις..... Τα συγκεκριμένα 7αρια ήταν nsi 206 formula και αντιστοιχούν στο νο6 στην Ελληνική αρίθμηση......έχω πάρει και φάσες σε τέτοιες αποστάσεις ....πάει ένα σκαγι στις κεφάλι ή σπάει μια φτεριυρα και πέφτει......είπαμε όμως δεν είναι ο κανόνας.....
Στα υπολοιπα συμφωνω κ για αυτο πατησα οτι μου αρεσει!
Σε πραγματα που ειμαι συγουρος θελω να διωρθωνω, γιατι τα διαβαζουν πολλοι κ διαμορφωνουν λαθος αποψεις! Α κ τα σκαγια τα ελληνικα ειναι μισο νουμερο ποιο ψιλα απο τα εισαγωγεις κ οχι ενα!.bye.
 
Στα υπολοιπα συμφωνω κ για αυτο πατησα οτι μου αρεσει!
Σε πραγματα που ειμαι συγουρος θελω να διωρθωνω, γιατι τα διαβαζουν πολλοι κ διαμορφωνουν λαθος αποψεις! Α κ τα σκαγια τα ελληνικα ειναι μισο νουμερο ποιο ψιλα απο τα εισαγωγεις κ οχι ενα!.bye.
Κι εγώ δε νομίζω ότι διαφωνούμε.......η ουσια είναι ότι οι ντουφεκιες των 60 μέτρων είναι τυχαίες.........
 
Φίλε μου mono Papia γιατί δεν προσανατολίζεσαι σε κάποιο ποιοτικό φυσίγγι που θα σου δώσει τα μέτρα που θέλεις,γιατί και το 5 έξτρα φουλ το τερκυς και ότι άλλο διαλέξεις ένα τριάρι τσοκ με καλό φυσιγγι θα σου δώσει 5 με 10 μέτρα μετά τα 35Απο και και μετά πρέπει να πας σε 10 διαμετρημα για να πάρεις μέτρα επιπλεον.Σε αυτά τα χρόνια που κυνηγώ πίστεψε με έχω δει 60 πόντους καννες να εξευτελίζουν 76 φουλ τσοκ σε ψηλωμενα περάσματα.Και ειδικά κάτι μοντεφελτρο 30ετιας και κάτι Breda φίλων τις έχει φοβηθεί το μάτι μου
 
Για εκεί πάει η δουλειά φίλε αυτό βλέπω , έχω κάποια φυσίγγια που τα δουλεύω χρόνια και πάω καλά αλλά ξες το σύνδρομο του να δοκιμάσουμε χαχαχα και μετά γυρνάμε πάλι εκεί που ξέραμε χαχα.

Να κάνω μια ερώτηση έχω καιρό να πάρω τα μπιτουρμπο πάλι έτσι κλωτσανε όπως παλιά η ηρέμησαν λίγο ???? Θέλω να πάρω ένα κουτί έτσι για το γαμωτο με αυτά είχα πρωτοξεκίνησει με δώσανε πολλά πουλιά και μακρινές βολές αλλά πολύ κλωτσιά , με μπαίνει η περιέργεια πάλι να ρίξω μερικά όχι πολλά , η μερικά σούπερ κασια και αυτά κουδούνι το κεφαλι αλλάά πολύ συγκεντρωτικα .

Κατά εκεί θα καταλήξω με φενετε!!!!
μαζί με αυτά που ειμαι μαθημενος με την μβ36 στα πελαγκρι , αλλά δεν τα βρίσκω εύκολα τα ριμαδια.

Όποιος έχει καμία γνώμη εδώ είμαστε να τα πούμε.

Το θέμα είναι να τα βρίσκουμε γιατί μετά αναγκαστικά πάμε σε αυτά που είπα που πάντα υπάρχουν.
 
  • Like
Reactions: DrV
Για εκεί πάει η δουλειά φίλε αυτό βλέπω , έχω κάποια φυσίγγια που τα δουλεύω χρόνια και πάω καλά αλλά ξες το σύνδρομο του να δοκιμάσουμε χαχαχα και μετά γυρνάμε πάλι εκεί που ξέραμε χαχα.

Να κάνω μια ερώτηση έχω καιρό να πάρω τα μπιτουρμπο πάλι έτσι κλωτσανε όπως παλιά η ηρέμησαν λίγο ???? Θέλω να πάρω ένα κουτί έτσι για το γαμωτο με αυτά είχα πρωτοξεκίνησει με δώσανε πολλά πουλιά και μακρινές βολές αλλά πολύ κλωτσιά , με μπαίνει η περιέργεια πάλι να ρίξω μερικά όχι πολλά , η μερικά σούπερ κασια και αυτά κουδούνι το κεφαλι αλλάά πολύ συγκεντρωτικα .

Κατά εκεί θα καταλήξω με φενετε!!!!
μαζί με αυτά που ειμαι μαθημενος με την μβ36 στα πελαγκρι , αλλά δεν τα βρίσκω εύκολα τα ριμαδια.

Όποιος έχει καμία γνώμη εδώ είμαστε να τα πούμε.

Το θέμα είναι να τα βρίσκουμε γιατί μετά αναγκαστικά πάμε σε αυτά που είπα που πάντα υπάρχουν.
Περιπου ιδια λεφτα εχουν αρα καλυτερα τα nobel τα super caccia ειναι 38αρια παρε τα percorso που ειναι 36αρια
 
Έτσι θα κάνω φιλε θα πάρω ένα κουτι καβατζα τα 38 για μακρινά αν δω ότι κάνουν μαγκιες ,αλλιώς θα έχω τα συνηθως ύποπτα 36 γραμμάρια για πάντως ημερήσιο κρύο κυνήγι με μβ36 η τέκνα αλλά να σε πω δεν είμαι πολύ φαν με την τεκνα έχω χρόνια να την δουλέψω ξέρω όμως είναι πολύ καλή πυρίτιδα για κρύο κ.λ.π αλλά έχω φάει πολύ κλωτσια κάποτε γι'αυτό την αποφεύγω.
 
Το biturbo ποιοτικό φυσιγγι αλλά δεν ταιριάζει σε όλα τα όπλα εμένα τα 3Αsemi magnum είναι 20αδα γύρω στα 9 με 10 ευρώ,τα πάει φοβερά η beretta 350 και δεν τα χωνεύει καθόλου η Vinci.Βασικα θέλει ψάξιμο αλλά όταν βρεις το κατάλληλο φυσιγγι να με θυμάσαι θα μεταμορφωθεί το όπλο σου..Βεβαια για τους έχοντες Remington express. Φυσιγγαρα διαλύει τα πάντα έως 45 μέτρα.Αλλα παφ και ταληρο
 
Εφόσον δεν βλέπω και πολύ φως από τα παλικάρια για προτάσεις για σφιχτό τσοκ κ.λ.π θα το γυρίσω σε πιο συγκεντρωτικα φυσίγγια όσο γίνεται με το 2αρι τσοκ που έχω .
 
Αυτο δεν ισχυει με τιποτα και αληθεια δεν μπορω να καταλαβω ποιος ειναι ο λογος που υπαρχει τοσο επιμονη με τα 35 μετρα ενω υπαρχουν απειρα παραδειγματα και βιντεακια που εχουν καταριψει παντελως αυτον τον μυθο για το οριο του λειοκανου. Επισης παρα πολλες βλητικες δοκιμες στα 50 και 60 μετρα σε χαρτονια και τενεκεδες που δειχνουν οτι εχουμε και επαρκη συγκεντρωση αλλα και διατρηση στα 50 και 60 μετρα.
Ο λογος της επιμονης φιλε Αλεξανδρε ειναι οτι ακομη και σημερα η συγκλιση των καννων στα λειοκαννα δικανα γινεται στα 35 μ.Αυτο γιατι βασει της βλητικης λειοκαννου των τελευταιων 100 χρονων αυτο ειναι το ωφελιμο ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ βεληνεκες του και αυτο δεν εχει να κανει μονο με τον μεσο κυνηγο αλλα και με την ηθικη του κυνηγιου(χαμενα θηρατα τραυματισμενα,παρεμποδιση αλλων καρτεριων κλπ)Δεν ξερω αν εχεις κυνηγησει καθολου με δικαννο αλλα στα περισσοτερα οπλα μετα τα 40 μ. αρχιζει να ειναι εμφανες.Δηλ ολο το κυνηγι παγκοσμιως ειναι στημμενο για τα 35-40μ. γιατι βασει βλητικης αυτα ειναι τα μετρα του.Αν ηταν διαφορετικα δηλ 50 η 60 να εισαι σιγουρος οτι για να πουλησουν θα μας ελεγαν οτι τα οπλα μας ειναι αχρηστα και θα επρεπε να τα αλλαξουμε με τα καινουργια Το ιδιο και για τα φυσιγγια και παει λεγοντας.Τωρα αν καποιος ειναι τυχερος και βρηκε μια καννη που σε συνδιασμο με ενα συγκεκριμενο τσοκ και καποιο Χ φυσιγγι μπορει να στειλει τα σκαγια μπροστα απο το κεφαλι της καρφιτσας (γιατι ετσι φαινεται η φασσα στα 60μ) μεγεια του και χαρα του.Αν μαλιστα μπορει και το κανει συνεχομενα τοτε μπαβο του.Αλλα αυτο ειναι εξαιρεση.Ειναι σα να λεμε οτι ο ανθρωπος τρεχει σε 10 δ τα εκατο μετρα επειδη μπορουν και το κανουν καποιοι.
 
Ο λογος της επιμονης φιλε Αλεξανδρε ειναι οτι ακομη και σημερα η συγκλιση των καννων στα λειοκαννα δικανα γινεται στα 35 μ.Αυτο γιατι βασει της βλητικης λειοκαννου των τελευταιων 100 χρονων αυτο ειναι το ωφελιμο ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ βεληνεκες του και αυτο δεν εχει να κανει μονο με τον μεσο κυνηγο αλλα και με την ηθικη του κυνηγιου(χαμενα θηρατα τραυματισμενα,παρεμποδιση αλλων καρτεριων κλπ)Δεν ξερω αν εχεις κυνηγησει καθολου με δικαννο αλλα στα περισσοτερα οπλα μετα τα 40 μ. αρχιζει να ειναι εμφανες.Δηλ ολο το κυνηγι παγκοσμιως ειναι στημμενο για τα 35-40μ. γιατι βασει βλητικης αυτα ειναι τα μετρα του.Αν ηταν διαφορετικα δηλ 50 η 60 να εισαι σιγουρος οτι για να πουλησουν θα μας ελεγαν οτι τα οπλα μας ειναι αχρηστα και θα επρεπε να τα αλλαξουμε με τα καινουργια Το ιδιο και για τα φυσιγγια και παει λεγοντας.Τωρα αν καποιος ειναι τυχερος και βρηκε μια καννη που σε συνδιασμο με ενα συγκεκριμενο τσοκ και καποιο Χ φυσιγγι μπορει να στειλει τα σκαγια μπροστα απο το κεφαλι της καρφιτσας (γιατι ετσι φαινεται η φασσα στα 60μ) μεγεια του και χαρα του.Αν μαλιστα μπορει και το κανει συνεχομενα τοτε μπαβο του.Αλλα αυτο ειναι εξαιρεση.Ειναι σα να λεμε οτι ο ανθρωπος τρεχει σε 10 δ τα εκατο μετρα επειδη μπορουν και το κανουν καποιοι.
Καπου εχεις δικιο καπου οχι, η φασσα ειναι ολοκληρο θηριο στα δικα μου ματια στα 60 μετρα και σε αρκετων αλλων επισης, ακομα και η τσιχλα μια χαρα φαινεται στο καρτερι στα 50 και 60 μετρα. Το ωφελιμο βεληνεκες του λειοκανου ειναι πολυ περισσοτερο απο τα 35 μετρα με ακραδαντες αποδειξεις αλλα θα βγουμε παλι οφ τοπικ και δεν ειναι σωστο, ενα λαγο πχ στα 35 μετρα με 8αρια τον εχεις ανετα, για σκεψου με 3αρια η 2αρια ποσα μετρα εχεις παραπανω.
 
Το οτι ενα σκαγι εχει δυναμη στα 60 μ δεν σημαινει οτι αυτο ειναι το ωφελιμο βεληνεκες.Εμεις θελουμε 4 και κατα αλλους περισσοτερα στο θηραμα.Αφου βρηκες τον τροπο να εχεις τετοια συγκεντρωση στα 60 μ εισαι τυχερος νε την καλη εννοια και παω πασο.Ο λαγος ομως δεν σκοτωνεται με 8 στα 35μ.Παλαιοτερα τουφεκισα αρκετους λαγους σε κυνηγια τσιχλας για να ξερω τι γινεται.Μια φορα τουφεκισα με ΑΖ 20 ενστικτωδικα ενα λαγο στα 15μ.Ο λαγος επεσε ξερος και εγω ετρεξα να τον παρω.Μονο που ηταν ολοζωντανος και εγω δεν ειχα μαχαιρι.Οταν τον εγδαρα δεν ειχε περασει ουτε ενα σκαγι απο το δερμα του.Ειχε μια τεραστια μελανια ολοστρογγυλη στη πλευρα απο την τουφεκια που εφαγεΕπεσε απο τη δυναμη του χτυπηματος πιθανον να ειχε και εσωτερικες ζημιες αλλα τα σκαγια δεν τον τρυπησαν.
 
Μια φορα τουφεκισα με ΑΖ 20 ενστικτωδικα ενα λαγο στα 15μ.Ο λαγος επεσε ξερος και εγω ετρεξα να τον παρω.Μονο που ηταν ολοζωντανος και εγω δεν ειχα μαχαιρι.Οταν τον εγδαρα δεν ειχε περασει ουτε ενα σκαγι απο το δερμα του.Ειχε μια τεραστια μελανια ολοστρογγυλη στη πλευρα απο την τουφεκια που εφαγεΕπεσε απο τη δυναμη του χτυπηματος πιθανον να ειχε και εσωτερικες ζημιες αλλα τα σκαγια δεν τον τρυπησαν.
Μήπως" έφαγε "τον συγκεντρωτηρα κ τον "παλαβωσε"?
 
Το οτι ενα σκαγι εχει δυναμη στα 60 μ δεν σημαινει οτι αυτο ειναι το ωφελιμο βεληνεκες.Εμεις θελουμε 4 και κατα αλλους περισσοτερα στο θηραμα.Αφου βρηκες τον τροπο να εχεις τετοια συγκεντρωση στα 60 μ εισαι τυχερος νε την καλη εννοια και παω πασο.Ο λαγος ομως δεν σκοτωνεται με 8 στα 35μ.Παλαιοτερα τουφεκισα αρκετους λαγους σε κυνηγια τσιχλας για να ξερω τι γινεται.Μια φορα τουφεκισα με ΑΖ 20 ενστικτωδικα ενα λαγο στα 15μ.Ο λαγος επεσε ξερος και εγω ετρεξα να τον παρω.Μονο που ηταν ολοζωντανος και εγω δεν ειχα μαχαιρι.Οταν τον εγδαρα δεν ειχε περασει ουτε ενα σκαγι απο το δερμα του.Ειχε μια τεραστια μελανια ολοστρογγυλη στη πλευρα απο την τουφεκια που εφαγεΕπεσε απο τη δυναμη του χτυπηματος πιθανον να ειχε και εσωτερικες ζημιες αλλα τα σκαγια δεν τον τρυπησαν.
Μαλλον πρεπει να αλλαξεις οπλο τοτε κυριε Τασο
 
Μαλλον πρεπει να αλλαξεις οπλο τοτε κυριε Τασο
Μια χαρα ειναι τα περισσοτερα οπλα Αλεξανδρε.Τωρα εχω επτα και περασαν 3-4 ακομα απο τα χερια μου.Αλλα διαλεγουν φυσιγγια περισσοτερο και αλλα λιγοτερο αλλα αμα τα βρης οι διαφορες τους ειναι μικρες.Νομιζω απλα πως εμεις ξυνουμε την ψωρα μας.Και καλα κανουμε.
 
Μια χαρα ειναι τα περισσοτερα οπλα Αλεξανδρε.Τωρα εχω επτα και περασαν 3-4 ακομα απο τα χερια μου.Αλλα διαλεγουν φυσιγγια περισσοτερο και αλλα λιγοτερο αλλα αμα τα βρης οι διαφορες τους ειναι μικρες.Νομιζω απλα πως εμεις ξυνουμε την ψωρα μας.Και καλα κανουμε.
Ε ναι γουστα ειναι αυτα
 
Rem 1100 76cm σταθερη full λέω αυτό το οπλο γιατί ίσως είναι το μόνο απο τα παλιά με την φήμη της μακρινής κ ποιοτικής τουφεκιας ..

VS

οποιαδήποτε κάννη rem,η έστω οποιαδηποτε αλλη κάννη άλλου οπλου με βιδωμενο κάποιο απο τα σημερινά τσοκ μεγάλων αποστασεων,anaconda long,ufo και όπως αλλιώς τα λενε..

Τι πιστεύεται οτι θα γίνει και γιατι..
το σταθερο full της rem θα μπορέσει να τα φτασει?
Η μήπως η σημερινή τεχνολογία αυτών των τσοκ δεν θα επιτρέψει κάτι τέτοιο?
Και αν όντως συμβεί θα είναι μεγάλη η διαφορα?
Με λίγα λόγια για να μην σας μπερδεύω,ενα καλό full μπορεί να πλησιάσει σε αποτελέσματα όλα αυτά τα extra long range (ας τα πω έτσι) τσοκ?
 
Last edited:
Back
Top