Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Μια τελευταια σκεψη, και ελπιζω να συγχωρηθω για το offtopic απο τον Ηλια.

Προχτες πηγαμε 3 ατομα σε απογευματινο καρτερι, ο Ηλιας ενας απο τους 3. Εγω αρρωστος με τα δικα μου φυσιγγια, καθως επιλεγω να μην ριχνω ετοιμα στο κυνηγι συνειδητα, ο Ηλιας με αγορασμενα και ο Αντωνης, επισης με φυσιγγια εμποριου. Τρεις κυνηγοι, αρκετουτσικες βολες συνολο, και οριακες, αλλα και οι τρεις το ευχαριστηθηκαμε εξισου. Τι θελω να πω. Οτι βγαινοντας ο καθενας για κυνηγι αποζητα την προσωπικη του ευχαριστηση πρωτα, και φυσικα και της παρεας του εφοσον ειναι παρεα με ιδιες νοοτροπιες. Και στο τελος της ημερας να μοιραζεται νεες εμπειριες και συμπερασματα ακομα και με ατομα που πιθανον να μην μοιραζονται την ιδια τρελλα του για τα γεμισματα, ή τα τσοκ, ή ενα τυπο αυτογεμους.
.shake hands.
Βικ και για μένα συλλογή εικόνων και εμπειριών είναι το κυνήγι!Φυσικά και θέλω να κάνω και τις ντουφεκες ντουφεκιες μου αλλά πρωτίστως η παρέα και η παρέα στην Κρήτη είναι εξαιρετική και σας είμαι ευγνωμωνtopic.
 
.shake hands.
Βικ και για μένα συλλογή εικόνων και εμπειριών είναι το κυνήγι!Φυσικά και θέλω να κάνω και τις ντουφεκες ντουφεκιες μου αλλά πρωτίστως η παρέα και η παρέα στην Κρήτη είναι εξαιρετική και σας είμαι ευγνωμωνtopic.

Ομοιως φιλαρακι. Εχει δεν εχει πουλια, σημασια εχει το να κανεις μια εξορμηση, και να γυρισεις ανανεωμενος. Προσωπικα για μενα, τα ματσα απο θηραματα ειναι δευτερευον για μια καλη εξορμηση
 
Να πω κι εγω δυο κουβεντες ετσι χαλαρα, αυτα τα περιεργα τσοκακια φρενου δινουν πολλα περισσοτερα φιλοι μου απο οσο νομιζουμε αρκετοι και σε συγκεντρωση και σε ωφελιμα μετρα αλλα και σε δυναμη, και φιλε Κωνσταντινε ειμαι οντως αρρωστος...αν μπορουσα να βρω ενα οπλο και φυσιγγια να με φτασουν στα 100+ μετρα παλι θα ηθελα κατι παραπανω.sarcastic.
Και οι Ρεμι δεν νομιζω να βγαζουν τοσα προβληκατα που λες ουτε και να χαμπαριαζουν απο βαριες γομωσεις, αν και με εχεις παρεξηγησει λιγακι γιατι στη φασσα ριχνω 34-36-38 γραμ δεν ειναι και τιποτα τρελες γομωσεις!
Τρια χρονια παντως που εχω το οπλο το μονο που μου εχει ζητησει ειναι να το καθαριζω οπως του αρμοζει, να περνατε ολοι καλα και να απολαμβανεται τα παθη σας και δεν χρειαζονται διαμαχες χωρις λογο, ο ενας θελει να τουφεκαει στα 30 ο αλλος στα 50 και παει λεγοντας...
 
Φίλε Σταύρο ο λόγος σου είναι επιθετικός και τολμώ να πω προσβλητικός. Σε αυτό το στυλ απάντησες και στην δικιά μου δημοσίευση, αλλά το προσπέρασα.
Σαν μεγαλύτερος σου εύχομαι να ηρεμήσεις. Το έχεις ανάγκη, πίστεψε με.
Δες τα πράγματα λίγο πιο χαλαρά, δέξου ότι υπάρχει και η άλλη άποψη.
Από σεβασμό προς τους διαχειριστές και τους συνφορουμιτες το λήγω εδώ όχι από έλλειψη επιχειρημάτων πάντως.
Back to topic
 
Κανενας μας δεν επαθε το παραμικρο,μαθαινοντας και δοκιμαζοντας νεα προιοντα και τεχνικες(νομιμες),γυρω απο την αγαπημενη μας δραστηριοτητα!
ΕΠΑΘΕ , ΦΤΩΧΗΝΕ ! ! !
Το ακραίο ειναι ασχημο,οι εμμονές,ο ψυχαναγκασμος!
ΟΙ ΕΜΜΟΝΕΣ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ
Το ψαξιμο,η αναζητηση,η πληροφορια,η δοκιμη.....ειναι ταξιδι,ομορφο!
ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΑΛΛΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΜΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ
Το κυνηγι ειναι ακριβη ενασχοληση για μας τους" Αθηναιους",Κωνσταντινε!
Θα πληρωσουμε που θα πληρωσουμε...
Ας το κανουμε αισθανομενοι πως κανουμε το παραπανω,το καλύτερο που μπορούμε!
Στο δευτερο κομματι,ας μου επιτρεψεις να διαφωνησω!
Δεν βλεπω να εχω εμμονες,πανω στο αντικειμενο!
Το αγαπαω,μ'αρεσει,το απολαμβανω,μεγαλωσα ετσι,προσπαθω να αναλυω και να κατανοω....
Γιατι ειναι εμμονη αυτο?
Στο τριτο κομματι,επανερχομαστε στο πρωτο!
Κοστιζει!
Αφου λοιπον δεχομαι να το πληρωσω,αφου το κανω,θα προσπαθησω να το κανω καλα,οσο καλα μπορω να το κάνω!
Αν το μετρησουμε ...
Στερω απο τον εαυτο μου,ωρες πρωινου γλυκου υπνου.
Οδηγω κανα δυο ωρες.
Καυσιμα,διοδια,φθορες...
Σωματικη κοπωση,ψυχικη αν δεν βρω αυτο που προσδοκω!
Επιστροφη με...2 τσιχλες στο γιλεκο,που μου κοστισαν 4-5 κιλα μοσχαρι!:)
Αξιζει????
Το εχω σκεφτει πολλες,παρα πολλες φορες!
Για να το ξανακανω....
Μηπως τελικα,εχω εμμονη?:)
 
Μια χαρα εισαι και σκεφτεσαι. Θα θυμασαι ομως και καποιες εξορμήσεις που γύρισες καταευχαριστημένος με δυο μονο τσιχλες , Αθηναίος εισαι δεν μπορει .....;
 
Ρε παιδιά, όπως και κάθε ενήλικο, έλογο, αρσενικό homo sapiens , κάπου πρέπει να τα σπρώχνεις: σε αμάξια, φαγητά, ποτά, γυναίκες, ταξίδια, μπουζούκια, γήπεδα, τζόγο, συλλογές, ρούχα, γκάτζετς και και και....
ο κατάλογος είναι ατέλειωτος.

Κάποιοι γουστάρουν να δίνουν σε τσοκ και σιδερικά και σκυλιά. Δικά τους είναι, δεν τα παίρνει κανείς απ' τη δική σας τσέπη.
Άλλωστε άμα δεν τα δίναμε ο καθένας σε κάποια από όλα αυτά, μάλλον σε γιατρούς και σε φάρμακα θα τα τρώγαμε....

Ας το αποδεχτούμε και ας συνεχίσουμε τη ζωή μας και τη χαλαρή συμμετοχή σε ένα φόρουμ για ένα θέμα που όλοι αγαπάμε. Ανεβάζουμε πιέσεις για 1000 σοβαρά πράγματα στην καθημερινότητά μας (εγώ μόλις εκτύπωσα τα φετινά τέλη κυκλοφορίας :confused:), να φορτώνω αν ο άλλος χρησιμοποιεί τσοκ μπαϊκάλ ή ανακόντα;
 
Παίκτες η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Οι βελτιώσεις που προσφέρουν τα after market τσοκ διαφέρουν από όπλο σε όπλο, από φυσιγγι σε φυσιγγι, από νούμερο σκαγιού σε νούμερο σκαγιού.
Στο πρόσφατο κυνήγι μας στο Δ του Έβρου, τα φημισμένα after market, long range τσοκ που έχω έμειναν στην τσέπη και την θέση τους πήρε το ταπεινό 3* "μαμά". Δεν έχασα πουλιά....:)....και μου αρέσει να τουφεκάω...ψηλά :)
 
Η αλήθεια είναι πως και αυτό θέμα ψυχολογίας!Δεν θεωρώ κακα τσοκακια τα optima τα μαμά σε καμία περίπτωση,αλλά θα προτιμούσα φρενάτο σφιχτό σε τέτοιο θήραμα εάν και εφόσον οι ντουφεκες ήταν long range
εσύ έχεις γίνει πολύ φρενάτος τελευταία, τι λέει δεν σκοτώνει το εργαλείο φίλος????
 
εσύ έχεις γίνει πολύ φρενάτος τελευταία, τι λέει δεν σκοτώνει το εργαλείο φίλος????
Εχθρός του καλού,είναι το καλύτερο...τώρα πόσο καλύτερο από την breda,δύσκολο....μόνο έναν φίλο μου με fabarm και φρενατα υπολογίζω για δυνατό αντιπαλο.yel..yel..yel.
 
Ακολουθεί....Αληθινή ιστορία...
Όσοι έχουν κυνηγίσει στο Καπανδρίτι...θα έχουν ακουστά τον "Ringo" ο οποίος κάθε φορά που παίρνει μια τσίχλα...τον ακούει το μισό βουνό να φωνάζει "α ρε Πουτ@ν@ Ringo"
O Ringo λοιπόν...κατά κόσμον Παναγιώτης είναι πολύ καλός φίλος...και κυνηγάμε στα μπασίματα παρέα.
Πέρσι λοιπόν....τον μύησα στα "φθηνά" σκοπευτικά φυσίγγια 28γρ Νο 8. αφού το κόστος ήταν για αυτόν ένα σημαντικό πρόβλημα. Γνωρίζοντας λοιπόν ότι ο Ringo είναι ένας αποκλειστικός καρτερατζής...και όσοι τον ξέρουν...ξέρουν ότι είναι ένα παρά πολύ καλό ντουφέκι στις βασιλικές βολές, θεώρησα ότι με σκοπευτικά φυσίγγια θα έκανε και την οικονομία που ήθελε...και θα είχε τα ίδια αποστελέσματα.
Όταν λοιπόν...ξεκίνησε να τουφεκά με τα σκοπευτικά φυσίγγια....αρχίσανε τα όργανα.....τα φυσίγγια δεν πάνε...τα φυσίγγια δεν κόβουν....και άλλες δικαιολογίες αφού οι αστοχίες ήταν ξαφνικά πάρα πολλές...σε εύκολα πουλιά.
Του λέω λοιπόν....Ringo.....τα φυσίγγια αυτά είναι γρήγορα...μείωσε τις προσκοπεύσεις σου από ότι θα έβαζες συνήθως!
Αποτέλεσμα.... έχει γίνει fan των σκπευτικών φυσίγγιων αφού είναι και φθηνότερα...και έχει τα ίδια αποτέλσματα.
Τι θέλω να πω....
Όταν ο σκοπευτής αλλάζει τα δικά του δεδομένα....όλα τα άλλα δουλεύουν!
Φιλικά προς όλους! nerd και μη ! :)

Το σαββατο του εδωσα να δοκιμασει το 4* geminι που εχω γιατι ειχε ακουσει καλα λογια και θελει να το αγορασει..
Του αρεσε αρκετα..
 
Η αλήθεια είναι πως και αυτό θέμα ψυχολογίας!Δεν θεωρώ κακα τσοκακια τα optima τα μαμά σε καμία περίπτωση,αλλά θα προτιμούσα φρενάτο σφιχτό σε τέτοιο θήραμα εάν και εφόσον οι ντουφεκες ήταν long range
Εμπειρίες μαζεύω και προσπαθώ να οριοθετήσω το ωφέλιμο εύρος της κάθε επιλογής μου, ώστε να επιλέγω πάντα την πιο ανοιχτή σύσφιξη σε συνδιασμό με το πιο ψηλό σκάγι.
 
Εμπειρίες μαζεύω και προσπαθώ να οριοθετήσω το ωφέλιμο εύρος της κάθε επιλογής μου, ώστε να επιλέγω πάντα την πιο ανοιχτή σύσφιξη σε συνδιασμό με το πιο ψηλό σκάγι.
Δεν το κατεκρινα Γιώργο,ακριβώς το αντίθετο!Τεράστιο θέμα η εμπειρία στο κυνήγι, σε κάνει καλύτερο!
 
Εμπειρίες μαζεύω και προσπαθώ να οριοθετήσω το ωφέλιμο εύρος της κάθε επιλογής μου, ώστε να επιλέγω πάντα την πιο ανοιχτή σύσφιξη σε συνδιασμό με το πιο ψηλό σκάγι.
Μπραβο.....ολα σε μια περιεκτική φράση.
Το ψιλότερο επιτρεπόμενο σκάγι για το θήραμα, με το ανοιχτότερο τσοκ για την αναμενόμενη απόσταση εμφάνισης.
( απο τον παραπανω συνδυασμο προκύπτει δευτερευόντως η επιλογη βάρους γόμωσης, ισως και βυσματωσης )
 
Back
Top