Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Tα φρενατα τσοκ μπορει να εχουν τρυπες,η παραλληλους αυλους οριζοντιους για να φρεναρη το τσοκ,εχω δοκιμασει μονο φουλ οχι αλλη συσφιξη,στα ετοιμα δεν εχει αντιπαλο στα ψιλα σκαγια,χειρηζεται την ατρακτο καλυτερα απο οποιαδηποτε καννη,ειναι ιδανικο σε καποιον που δεν γεμιζει,ενα απαραιτητο εργαλειο.
Με μια μάτια μπορει να καταλάβει κάποιος οτι το τάδε τσοκ του εμπορίου ειναι φρενατο Η χρειάζεται δοκιμή στον πίνακα?
 
Τάσο δες ένα τσοκ φρένου σε κύλινδρο



τα δικά μου τα φτιάχνω με άλλη μια σειρά από τρύπες σύνολο 3 σειρές , αν παρατηρήσεις έχουν διάταξη σαν το 5αρι στο ζάρι επάνω

Τα συγκεκριμένα είναι εμπορίου Παύλο?η ειναι χειροποίητα?
Έχεις δει εμφανές αποτελέσματα σε σχέση με τα απλά τσοκ?
 
ο κύλινδρος είναι φτιαγμένος στον παπατσαρούχα - το κάτω τσοκ με την διάταξη 5ρι είναι της Rhino οπότε όπως καταλαβαίνεις υπάρχει και η πατέντα και το έτοιμο

στην δική μου περίπτωση επειδή το όπλο μου είναι του '95 με εξωτερικά τσοκ είναι αδύνατον να βρω έτοιμα από εταιρείες οπότε και τα φτιάχνω μόνος μου

δεν τα έχω δοκιμάσει δεν ξέρω τί σκάγια βάζουν θα δούμε σε λίγο καιρό που θα τα έχω πάνω στο όπλο
 
Τάσο δες ένα τσοκ φρένου σε κύλινδρο



τα δικά μου τα φτιάχνω με άλλη μια σειρά από τρύπες σύνολο 3 σειρές , αν παρατηρήσεις έχουν διάταξη σαν το 5αρι στο ζάρι επάνω

Σαν μικρογραφία του patternmaster classic μου φαίνεται
 
Φορώντας ένα τέτοιο τσοκ στο όπλο μας ειναι σαν να εχουμε κάνει πορτινγκ στις καννες..
Απο οτι λένε οι ειδικοί το πορτινγκ εκτός απο μειωμένο λακτισμα μας δίνει και καλύτερες κατανομές
...Μήπως ειναι αυτός ο λόγος?
 
Καλησπέρα σας! Θα 'ηθελα τη γνώμη σας μιας και είμαι κάτοχος ενος baikal izh 27. Σε πρόσφατη δοκιμη στα 30 μέτρα σε χαρτί με κύκλο διαμμετρου 76 εκ με τσοκ 3αρι και lambro a1 speciale 34 γρ νο 7 είχα στον κυκλο 210 σκαγια απο τα συνολικα 374. με τη δευτερη καννη και 1τσοκ η τουφεκια έφυγε πολύ πιο πάνω απο τον στοχο *60 εκατοστα περιπου.Τι συμβαίνει? δεν εχω σταθερη επωμιση, υπαχει προβλημα συγκλισης των καννων? ισχύει ότι τα τσοκ των βαικαλ ειναι πιο ανοιχτα σε συγκεντρωσεις απο οτι αναγράφουν? Ρωταω πολλά , αλλα εχω αμφιβολιες για το όπλο μου, και είναι οτι χειρότερο για το κυνήγι!!
 
Καλησπέρα σας! Θα 'ηθελα τη γνώμη σας μιας και είμαι κάτοχος ενος baikal izh 27. Σε πρόσφατη δοκιμη στα 30 μέτρα σε χαρτί με κύκλο διαμμετρου 76 εκ με τσοκ 3αρι και lambro a1 speciale 34 γρ νο 7 είχα στον κυκλο 210 σκαγια απο τα συνολικα 374. με τη δευτερη καννη και 1τσοκ η τουφεκια έφυγε πολύ πιο πάνω απο τον στοχο *60 εκατοστα περιπου.Τι συμβαίνει? δεν εχω σταθερη επωμιση, υπαχει προβλημα συγκλισης των καννων? ισχύει ότι τα τσοκ των βαικαλ ειναι πιο ανοιχτα σε συγκεντρωσεις απο οτι αναγράφουν? Ρωταω πολλά , αλλα εχω αμφιβολιες για το όπλο μου, και είναι οτι χειρότερο για το κυνήγι!!
Θα σου έλεγα να ρίξεις κάποιες βολές ακόμα να το επαλήθευσης..
Μου ακούγετε πολύ παράξενο..Ίσως έκανες βιαστική επωμιση η δεν επωμισες καλά..δυο βολές δεν λένε κάτι.Πιστευω δεν ειναι θεμα οπλου
 
δεν εχω και την πιο σταθεη επωμιση η αληθεια ειναι.Στα 15 μετρα με την πανω καννη και 1 τσοκ με τσερτιλ τεστ, η πρωτη βολη εφυγε λιγο χαμηλα απο τον στοχο, η δευτερη πανω και αριστερα και η τριτη πάνω στον στοχο και λίγο ψηλοτερα( η ιδανικότερη). Προβληματιζομαι γιατι περυσι εκανα πάλι το τεστ τσερτσιλ στα 15 μ με μονοβολα . Η κάτω καννη πήγαινε κεντρο αλλα η πάνω κάννη ψηλα και αριστερα σε όλεσ τις βολεσ εκτος μία( εριξα 8 μονοβολα με ασφαλη τερματισμο)
 
Φορώντας ένα τέτοιο τσοκ στο όπλο μας ειναι σαν να εχουμε κάνει πορτινγκ στις καννες..
Απο οτι λένε οι ειδικοί το πορτινγκ εκτός απο μειωμένο λακτισμα μας δίνει και καλύτερες κατανομές
...Μήπως ειναι αυτός ο λόγος?

http://the-reverend-fowl.blogspot.com/2012/07/turkey-kill-zone-locked-down-with-kicks.html?m=1
Τάσο αυτό είναι ειδικά σχεδιασμένο για κυνήγι αγριογαλου αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε άλλα κυνήγια, στο κείμενο εξηγεί μερικά πράγματα για το τσοκ και τη συμπεριφορά της κανης με αυτό το τσοκ.
 
Last edited:
Σαράντο ο καθένας γράφει την άποψή του, μην το παίρνεις προσωπικά.
Καλό είναι αν μπορείς εσύ και οποιος αλλος έχει πειραματιστει να βάζει και φωτογραφίες για να γίνεται πιο κατανοητος.
Αυτά που γράφει ο καθένας μας πάντως, δεν σημαίνει ότι όλοι θα τα αποδεχθουν.
 
Last edited:
Δοκιμες βασικα-Ιντερνετ για πληροφορηση και κινητρο,κατω απο αυτες της συνθηκες εχτισα αυτα που γραφω,και ειναι πραγματικα λυπηρο,οταν βλεπεις απλα να καταθετει καποιος την αποψη του.Οταν καποιος ΠΡΑΓΜΑΤΗ ασχοληθει με δοκιμες,φτανει σε ενα επιπεδο να μπορει να γνωριζει ποιος αντιθετα δεν εχει ασχοληθει με το αντικειμενο, που λεγεται βλητικη,μονο απο αυτα που γραφη.Ξερεις ακριβως το τι εχει κανει, και το τι οχι,και ειναι ενοχλητικο,οταν μπαινει μπροστα και γραφη την αποψη του ετσι στο ξεκαρφοτο,αγνοωντας αυτα που εχουν γραφτει,και αριθμοι που εχουν δωθει,και εμεσα να σε αποκαλει ψευτη.Προσωπικα οτι καθομαι και δινω πληροφοριες το κανω γιατι εν μερη και εγω εχω παρει πληροφοριες απο τα φορουμ,και θεωρω υποχρεωση μου και εγω να αφησω ενα πετραδακι στο βωμο της πληροφορησεις, μεσα στο ιντερνετ.Και αυτα που εχω δωσει και στο αεροβολο και στο πυροβολο,με εχουν ικανοποιεισει, ωστε να μην θεωρω τον εαυτο μου μονοφαγα και μισανθρωπο,οποτε εκανα και το κυκλο μου.
δεν σε καταλαβαίνω ειλικρινά που είδες το έμμεσο του ψεύτη
η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή άσχετα αν γίνεται δεκτή η όχι
αυτό τουλάχιστον λέει η λέξη <<διάλογος>>
και ο διάλογος δεν καταλήγει πάντα σε συμφωνία ;)
ως προς το θέμα πόρτινγκ έχω κάνει κι εγώ τις δοκιμές μου τελείως ερασιτεχνικές=κυνηγετικές
δέχομαι ακούω τις πιο επαγγελματικές=επιστημονικές απόψεις αλλά παραμένω κυνηγός :)
αν σε πρόσβαλα δεν έγινε ηθελημένα γιατί απλά δεν μου το επιτρέπει το ήθος μου και η πορεία μου μέσα στα φόρουμ
να είσαι πάντα καλά :)
 
Last edited:
Αφου λοιπων εχεις κανεις δοκιμες και βρηκες το πορτινγκ να μη κανει τιποτα,εγω σου χαριζω μια 391 η ΣΧ3 οπως ειναι με τη βαλιτσα της,οποια θες απο της δυο,να ριξουμε ετοιμα φυσσιγκια στα 40 μετρα 8αρι.Αμα η Γκρευστοουν καταφερει να βγαλει 5 τουφεκιες καλυτερες απο τη Μπενελλι,τα φυσσιγκια δικα σου,αμα χασεις θα χασεις τις μπυρες!Εγω λοιπων θα χασω μια καραμπινα χαλαλει σου,και θα δικαιωθεις και στο φορουμ απο τις δοκιμες που εχεις,και θα κερδισεις και μια καραμπινα.
δεν θέλω δικαιωθώ γιατί θεωρώ ότι δεν αδίκησα κανένα ούτε αδικήθηκα επίσης από κανένα
στα στησίματα αγαπητέ Σαράντο έπεσες σε λάθος άνθρωπο
μία φορά έχω κάνει για πλάκα με κάποιο φίλο και σε πολύ νεώτερη ηλικία όχι τώρα στα 56 μου
τις μπύρες τις κερνάω με μεγάλη χαρά και με σπέσιαλ μεζέ :)
λυπάμαι που το γράφω αλλά με στεναχωρούν αφάνταστα τα δυό σου μηνύματα τα οποία θεωρώ προκλητικά
αλλά πάλι οι μπύρες μπύρες :)
το κυνήγι για μένα προσωπικά και στην Ελλάδα και την τσίχλα που κυνηγώ 95% είναι διαφυγή από την καθημερινότητα αγάπη για την φύση την παρέα την φιλία
δεν θα επανέλθω
καλή συνέχεια :)
 
Και οι δυο ειστε εξαιρετοι συναδελφοι! Παρακολουθω τα γραφομενα σας παντα και σας συμπαθω πραγματικα! Πιστευω οτι ο γραφομενος λογος καμια φορα μπορει να παρεξηγηθει,και αυτο πιστευω οτι συνεβη τωρα.αν τα λεγατε αυτα απο κοντα ειμαι σιγουρος,οτι θα τα λεγατε πολυ φιλικα και σιγουρα θα γουσταρατε πολυ γιατι και οι δυο εχετε παθος με το λειοκανο οπλο.
 
Κύριοι προχωράμε στο θέμα μας....
Παρακολουθούμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον όλες τις απόψεις , είτε είναι εμπειρικές είτε είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες.
Μην ξεχνάμε οτι η διαφωνία κάνει όμορφες και ενδιαφέρουσες τις συζητήσεις.
 
Αν εννοείτε τσοκ - φρένο κάτι σαν τα comp-n-choke ή τα patternmaster , όντως βγάζουν πολύ καλές τουφεκιές , χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αυτό γίνεται γιατί φρενάρουν τον συγκεντρωτήρα όπως λένε.

Για μένα τα κριτήρια είναι : Μήκος τσοκ , μεγάλο παράλληλο , λείανση , porting κατά σειρά αξιολόγησης.
 
Σε άρθρο του ο κυπριδημος έγραφε οτι το πορτινγκ μειώνει σημαντικά την αναπηδηση την καννης-λακτισμα και οτι σύμφωνα με την δική του άποψη βελτιώνει κατά ένα βαθμό την κατανομή.Ειχε κάνει πορτινγκ σε ένα μονοκαννο 20αρι.
 
Και νομιζω σε παλιο του αρθρο, ο Χατζιωτης ελεγε οτι δεν βλεπει διαφορα βελτιωσης απο κανονοκη καννη και porting καννη....xm.
 
Back
Top