Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Last edited:
Μόλις παράγγειλα τα chokes για την α400 από την briley τελικά πείρα τα non ported,το ευχάριστο ήταν ότι πήρα 6 και πλήρωσα μόνο τα 5.o_O
 
καλορίζικα,

καλά έκανες και τα πήρες απλά,όσες συγκρίσεις και όσα reviews έχω δει για Ported ήταν πέραν προσδοκιών,είχαν χειρότερο ή ίδιο αποτέλεσμα
 
Σε ευχαριστώ Παύλο,και εγώ μετά από συμβουλές από τα παιδιά στο forum αποφάσισα τα απλά και γλιτώνεις και 20 δολάρια παραπάνω το ενα.
 
Σε ευχαριστώ για την πληροφορία όπου και αν κοίταξα ρώτησα όλοι λένε ότι οι διάφορες είναι αμελητεες η καμία διαφορα .
 
Ενδιαφέρον,λογικά η κάννη μεγαλύτερου αυλού έπρεπε να βάλει περισσότερα σκαγια στον πίνακα σύμφωνα με λεγόμενα των εταιρειών αν δεν κάνω λαθος,τι choke στην benelli(εταιρια)και τι στην beretta.
 
Απο οτι εχω δει στο χαρτι,το τσοκ με πορτινγκ,υπερτερει ολων στα ετοιμα φυσσιγκια και σκαγια ψιλα,μαλλων λογο οτι τα κυαθια ειναι ακοπα.

Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω για τσοκ ported και μη, επιβεβαιώνω το καλύτερο αποτέλεσμα των ported ακόμη και μεταξύ των τσόκ ίδιας εταιρείας.
Εχω φωτογραφίες απο δοκιμές με φυσίγγια εμπορίου με το αποτέλεσμα στα ported είναι εμφανέστατα καλύτερο.
 
Last edited:
Το 4σαρηhp τησ briley. τη διαφορά εχει απο το skeet τησ beretta. για beretta a400 αξιζει η αγορα του

Ηλια αν Skeet της Beretta εννοεις το εξωτερικο με το κοκκινο δαχτυλιδι, αυτο δεν ειναι το αντιστοιχο ενος Ic... Ειναι τυπου αναποδης καμπανας, οπως το Spreader, κ εχω αρκετους φιλους που το εχουν κολλησει με ηλεκτροκοληση επανω στο οπλο τους... Κανει καλη δουλεια...

Τι μου κάνετε θα με βάλετε σε έξοδα παλι.very funny. .
Κωνσταντινε, η Α400 δεν εχει αναγκη απο τσοκ, εχει πολυ καλη βλητικη αποδοση, μην τρελαινεσαι...
 
πο οτι μπορω να καταλαβω,το θεμα της συχνοτητας εχει να κανει με την ατρακτο,αφου με ουριους ανεμους η στενη αυλοι μου δεν ειχαν απωλειες στη συγκεντρωση..xm.

Σαραντο, πρωτα χιλια ευχαριστω για τις τοσες αναλυσεις σου στον τομεα της βλητικης, βασισμενες οχι σε καποια θεωρεια αλλα σε χειροπιαστα αποτελεσματα. Επειδη εχω και εγω μια καποια τρελλα με την βλητικη, θα ηθελα αν μπορεις να αναλυσεις λιγο παραπανω την τελευταια σου φραση. Θεωρω και εγω δεδομενη τη μικροτερη ατρακτο στους διευρημενους αυλους, ποσο ομως αυτο παιζει ρολο σε ακινητο διδιαστατο στοχο?

Φιλικα
Παυλος
 
Κωνσταντινε, η Α400 δεν εχει αναγκη απο τσοκ, εχει πολυ καλη βλητικη αποδοση, μην τρελαινεσαι...[/QUOTE].Σε ευχαριστώ Άρη για τις συμβουλές έχεις δικιο,αλλά άμα βάλει κάτι μέσα η ξεροκεφαλα,άσε που είναι και μια παρηγοριά εδώ στην ξενιτια,μαζεύω εξοπλισμό μέχρι να περάσει ο καιρός και να γυρίσω στα ΑΓΊΑ ΧΩΜΑΤΑ.
 
Ηλια αν Skeet της Beretta εννοεις το εξωτερικο με το κοκκινο δαχτυλιδι, αυτο δεν ειναι το αντιστοιχο ενος Ic... Ειναι τυπου αναποδης καμπανας, οπως το Spreader, κ εχω αρκετους φιλους που το εχουν κολλησει με ηλεκτροκοληση επανω στο οπλο τους... Κανει καλη δουλεια...


Κωνσταντινε, η Α400 δεν εχει αναγκη απο τσοκ, εχει πολυ καλη βλητικη αποδοση, μην τρελαινεσαι...
ναι αρη για αυτο λεο με το Κόκκινο δαχτυλίδι. Το 4σαρι δεν τον εχω το οπλο το πηρα με 3τσοκ 1-3-5. και εχω και το skeet τησ beretta.το 4σαρι το Θέλω για το καρτερι
 
Και η benelli έχει βγάλει τσοκ διασπορας ονομάζεται ampliator spreader ραβδωτο,στη σελίδα της αναφέρει ότι στα 10 με 20 μέτρα κάνει 32% μεγαλυτερη διασπορά από τα άλλα ανταγωνιστικα τσοκ της αγορας.
 
Και η benelli έχει βγάλει τσοκ διασπορας ονομάζεται ampliator spreader ραβδωτο,στη σελίδα της αναφέρει ότι στα 10 με 20 μέτρα κάνει 32% μεγαλυτερη διασπορά από τα άλλα ανταγωνιστικα τσοκ της αγορας.

Δεν νομίζω οτι χρειάζονται τσοκ διασποράς στα Μπενέλλι.. .sarcastic.
 
Ηλια αν θες τη γνωμη μου παρε το 4αρι της Beretta το εσω-εξω... Εχω δει κ στον πινακα κ στο κυνηγι τι κανει κ δεν νομιζω οτι εχεις λογο να ψαχτεις σε αλλη εταιρια... Το ειδα κ στον Εβρο σε παπιοτουφεκιες μακρινες κ ηταν καταπληκτικο...
 
Δηλαδή κάποιος που κυνηγάει θηράματα που απαιτούν ψιλά σκαγια(τσίχλες τρυγόνια ορτυκια κλπ)Θεωρείτε πως ειναι ιδανικό ένα τσοκ φρενου..Αυτο το τσοκ που λέτε υπάρχει σε όλες τις συσφιξεις?πχ 4*,3*,2* κλπ. Και πως μπορει να το ξεχωρίσει κάποιος απο τα "απλά"τσοκ?Μπορει κάποιος γνώστης να μετατρέψει τα τσοκ του σε τσοκ φρενων?Θεωρώ οτι ειναι κάποια ευρεσιτεχνία προφανώς..Γιατί δεν το εχω ξανακούσει ποτέ.
 
Back
Top