Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Εγω εχω ported Carlsons και ειμαι ευχαριστημενος στο Benelli μου.
Διαφορα στον θορυβο παντως δεν εχω καταλαβει ουτε οι φιλοι μου μου εχουν πει κατι.
 
Καλησπέρα! Επειδή εχω δρομολογήσει την αγορά του beretta 692,πιστευω να την ξετελεψω ( τελειώσω ),εχει κανείς άποψη για τις τουφεκιές που βγάζει με τέτοιο κώνο προσαρμογής που εχει? η εταιρία μιλάει για 360 χιλιοστά κώνο...
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    125,7 KB · Προβολές: 21
Εχω παρει ενα τσοκ 3 αστρα απο τον
Παπατσαρουχα με porting.το θεμα ειναι οτι το porting ομως ειναι σχετικα πιο πισω απο τα briley γιατι ειναι εξωτερικο τσοκ και εχει περιθωριο..το τσοκ αυτο ειναι πολυ καλυτερο απο το απλο που φαινετε στη φωτο...
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    493,6 KB · Προβολές: 27
Γιαννη μην τιος φοβασαι τις τουφεκιες, θα ειναι πολυ καλες... Με το καλο... ;)
Τα τσοκ του Παπατσαρουχα κανουν οντως πολυ καλη δουλεια... Τα εχω δει με τα ματια μου κ τα προτεινω ανεπιφυλακτα... Απλα εδω οπβς ειπες το Porting ειναι πριν το τσοκ...
 
Για το briley diffusion τι γνώμη έχετε.
Δεν κανει πολυ μεγαλη διασπορα, ανοιγει τις ακρες της κατανομης, κραταει καλο κεντρο κ σε μεσιαες αποστασεις, δουλευει καλυτερα με φυσιγγια με πλαστικο συγκεντρωτηρα... Αν ψαχνεις ενα τσοκ που να σου δινει γρηγορη κοντινη διασπορα, καλυτερα κρατα αυτα που εχεις κ βαλε κανενα αποκεντρωτικο φυσιγγι, αν θες ενα τσοκ που να εχει καλη κατανομη κ να διορθωνει κ λιγο σε μικρες κ μεσαιες αποστασεις (πχ κυνηγι τσχιλας) ειναι ιδανικο... ;)
 
Το δοκίμασα σε τριγονι ορτικι και τσίχλα μου άφησε καλές εντυπωσεις.Εχεις δίκιο δε νομίζω να ανοίγει πολύ την τουφεκια.
 
Aρη συγνώμη που σε έχω ζαλισει με τα τσοκ,αλλά όπως λέει το σποτάκι του Hunter passion διψαμε για γνωση.Το τσοκ της beretta extended hp με το κόκκινο κολαρο skeet εδώ το αναφέρουν ως euroskeet και λένε ότι έχει αρνητική συσφιξη και βασικά κάνει την ίδια δουλειά με τα spreader,έχεις κάτι υπόψιν σου το χεις δοκιμασει.
 
Οντως ετσι ειναι τα πραγματα Κωνσταντινε, το εχουν πολλοι φιλοι μου κ το εχω προτεινει σε αλλους τοσους... Κανει πολυ καλη δουλεια κ ειναι μαλλον το πρωτο τσοκ που θα αγοραζα αν ειχα Α400 με αυτα που εχω δει...
Κ μια συμβουλη... Απο τη στιγμη που εχεις οπλο με Optima HP τσοκ, αν θελεις να παρεις εξωτερικα μην ψαχνεις πολυ, δοκιμασε τα εξωτερικα της ιδιας της Beretta και θα εκπλαγες, εχουν πανεμορφες κατανομες...
 
To skeet τησ berettaα400 το εχω και εγω κανει πολυ καλη δουλειά. μπορη καποιοσ να μου πει γιατι αυτο το οπλο βγαζει τοσο σφυχτεσ ντουφεκιεσ
 
To skeet τησ berettaα400 το εχω και εγω κανει πολυ καλη δουλειά. μπορη καποιοσ να μου πει γιατι αυτο το οπλο βγαζει τοσο σφυχτεσ ντουφεκιεσ
Το Skeet Ηλια ειναι ενα τσοκ με τουφεκια τηγανια...μεγαλη τηγανια....exciting.
 
Φίλε Σαραντο Η αλήθεια ειναι οτι δεν γνωριζω να αξιολογω την τουφεκιά στο χαρτόνι με βάση το τσοκ κ την απόσταση που ρίχνω.και Αυτό γιατί δεν πρέπει μονο η τουφεκιά να εχει ενα κέντρο χωρίς κενά,ανάλογα το θήραμα που κυνηγάμε..αλλα να ειναι κ σωστά κατανεμημένη γυρω-γυρω..(για να το πω απλά)Η βλητική κατά την γνώμη μου ειναι "ψιλά"γράμματα..Και όπως Είχε γραψει κάποτε στο Αρτεμις ο συγχωρεμενος ο Δημ.Παπαδεας δεν πρέπει να τα πολυψαχνουμε οταν "πέφτει"το θήραμα..
 
Κ.Σαραντο να σας ρωτήσω..μιας κ λέτε οτι κυνηγάτε με 870,γενικά οι επαναληπτικές ειναι γρήγορα όπλα για κάποιον που γνωρίζει καλα την λειτουργία τους?πιστεύετε οτι υπάρχει κυνήγι στο οποίο να μειονεκτεί η χραπα-χρουπα λόγω έλειψης ταχύτητας?λέγεται οτι για κάποιον προπονημενο η βολές γίνονται με ταχυτητα ημιαυτοματου όπλου..ποια η γνώμη σας?Ευχαριστω
 
Ευχαριστω,έχω ενα γνωστό μου που εχει τρέλα με τα επαληπτικα κ εχει μια 870 ξύλινη κ μια 870 συνθετική..τα ίδια λόγια μου ειπε και αυτός..θέμα συνήθειας..
 
Back
Top