Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Κάποια στιγμή ίσως μπω κ εγω στον πειρασμό να φτιάξω στα μέτρα μου ένα κοντακι.αλλα για να συμβεί αυτό πρέπει να κατέβω πχ Αθήνα για τα μέτρα κ συν το οποιο κόστος.μιας κ ειναι δύσκολες μέρες.προς το παρών βολεύουμε..τι να κάνουμε.σιγα σιγά όλα γίνονται..
 
Aν κ ξεφευγουμε απο το θεμα γιατι για να συγκρινουμε οπλα κ τσοκ προυποθετουμε παντα οτι το κοντακι ειναι στα μετρα μας κ εκμεταλευομαστε τα κεντρικα σκαγια της κατανομης...
θα πω κ εγω τη γνωμη μου...
Η αληθεια ειναι πως απο μικρος ειχα μια ευχερια στη σκοπευση... Κυνηγησα με αρκετα οπλα, κανενα απο αυτα στα μετρα μου ( τις περισσοτερες φορες ερχομουν εγω πανω σε αυτα, κατι το οποιο μου εχει αφησει ενα κουσουρι να γερνω λιγο παραπανω το κεφαλι τωρα) αλλα τουφεκαγα καλα, εως πολυ καλα μπορω να πω... Γενικα ειμαι κ τυχερος κ εχω σωματοτυπο που ταιριαζει στον μεσο σωματοτυπο που κατασκευαζονται τα κοντακια...
Οταν μπηκα στη διαιδικασια να φερω το οπλο στα μετρα μου, απλα με τις φλατζες αλλαγης, η διαφορα ηταν κατι παραπανω απο οφθαλμοφανης... Τουφεκαγα πολυ πιο ανετα χωρις να χανω καθολου επαφη με το στοχο, ειχα πολυ καλυτερες δευτερες κ τριτες βολες και ειδικα στις εντελως ενστικτωδεις τουφεκιες τα ποσοστα ευστοχιας ηταν εξωπργαματικα...
Τασο, αν καποια στιγμη σου μπει το μιρκοβιο, αξιζει να δεις λιγο το θεμα μετρων του οπλου σου... Μπορει να εισαι τυχερος κ οι αλλαγες να ειναι μικρες, αλλα η ευκολια κ η ευχαριστηση στην επωμιση μετα δεν περιγραφεται με λογια...
 
Φιλε Αρι αν κ βγενω εκτός θέματος.αν αγόραζα μια αριστερή καραμπίνα με φλατζες αλλαγής κλίσης.πιστευεις ότι θα μπορούσα να την φέρω έστω κ λίγο στα μέτρα μου η θα χρειαζόμουν κ πάλι κάποιες παρεμβάσεις από οπλουργο?
 
Βικτωρα τι εννοεις?
εχεις κανονική κυριαρχία χεριου ματιού κ δεν μπορεσε κανεις μεχρι τωρα να σε ελεξει κ να σου φτιαξει το κοντακι?
 
Τασο δεν μπορω να ξερω τι παρεμβασεις χρειαζεσαι σε ενα κοντακι ουτε κ εχω τις γνωσεις να το κρινω... Σιγουρα ομως πιστευω πως με ενα κλειδι, τις φλατζες και ενα χαρτονι δοκιμης θα μπορουσες οποιοδηποτε οπλο να το φερεις πιο "κοντα" σου... Αν φυσικα χρειαζεται... ;)
 
το κλειδί (το εργαλείο) για να λύσεις το κοντάκι από την βάση....(σόρυ για την παρέμβαση αλλά τα λέτε ωραία και παρακολουθώ...)
 
Βικτωρα τι εννοεις?
εχεις κανονική κυριαρχία χεριου ματιού κ δεν μπορεσε κανεις μεχρι τωρα να σε ελεξει κ να σου φτιαξει το κοντακι?

Eπωμιζω αριστερα με οπλο που εχει δεξιο κοντακι. Μαλλον ειναι σχεδον ισιο, ελαχιστα δεξιο. Αυτο που δεν εχω ειναι τα απαραιτητα "εργαλεια" για να μου φτιαξει ενας μαστορας ενα στα μετρα μου .sarcastic..
 
Ο μαστορας που εφτιαξε το δικο μου χρεωνει απο 80-120 ευρω αναλόγως της διόρθωσης κ της εργασιας που χρειαζετε στο χερι.

Σε εσας ποσα θελουν για τέτοια δουλεια?

Μιλαμε για ελεγχο στο μαγαζι έλεγχο στον πίνακα πριν μετα κ κατα την διΑρκεια της διορθωσης κ ολα αυτα εαν πραγματικα πρεπει να γινουν κ αφου ελεξει οτι εχεις δταθερη επωμιση.

Πολλους νεαρους που εχουν λαθος επομιση σε πολυ πολυ κοντινο κοντακι τους βαζει να κανουν πρωτα επομισεις κ αφου μαθουν τοτε ελεγχει εαν χρειαζετε το.οπλο αλλαγη...που πολλες φορες δεν θελει.

Πολυ αξιολογος ανθρωπος κ επάγγελμα τιας σωστος
 
Kurtzhaar ποιός είναι ο μάστορας σου??
(Ακούγεται αξιόλογος και τίμιος...δεν είναι κακό να γράφουμε και τα στοιχεία τους)
 
Απο Κυπρο είμαι Γιωργο.
θα ηταν ασκοπο να το γραψω.
και πρεπει να τον ρωτησω πρώτα.
Ειναι πολυ χαμηλής αυτοπροβολης ανθρωπος.
η πελατια του ειναι καθαρα απο ευχαριστημενους πελατες.
οπως λεει η καλυτερη διαφημιση
 
Χμμμμ...σαν να μου πέφτεις λίγο μακριά...χεχε...
Βέβαια λογικά θα υπάρχουν και αρκετοί συνάδελφοι που μένουν και κυνηγούν Κύπρο επομένως αν είναι σύμφωνος και ο ίδιος....δώσ'΄τον κανονικά!! ;);)

(καλή και η διαφήμιση από στόμα σε στόμα αλλά πρέπει να προβάλλονται και οι ΚΑΛΟΙ του κάθε επαγγέλματος!!)
 
Eπωμιζω αριστερα με οπλο που εχει δεξιο κοντακι. Μαλλον ειναι σχεδον ισιο, ελαχιστα δεξιο. Αυτο που δεν εχω ειναι τα απαραιτητα "εργαλεια" για να μου φτιαξει ενας μαστορας ενα στα μετρα μου .sarcastic..
Ειμαστε αδικημενοι φιλε μου..3-4 καραμπίνες υπάρχουν για αριστερόχειρες.απο δίκαννα ελαχιστα με αριστερό κοντακι.παρολο που υπάρχουν πολλοί αριστερόχειρες.κ όπως έλεγε παλιότερα ο τίτλος ενός αρθρου:και οι αριστερόχειρες έχουν ψυχή....sarcastic.
 
Tα αυτογεμη δεν με ενδιαφερουν, ευτυχως ή δυστυχως. Τα οπλα της υπογραφης μου χρησιμοποιω κυριως, αλλα το 686 που εχει αριστερο κοντακι, ειναι κοντο για τα γουστα μου, και κυνηγαω σχεδον αποκλειστικα με το αλλο, οπως και στο σκοπευτηριο.
Η κατασκευη ενος κοντακιου ειναι μονοδρομος, απλα ειναι ενα εξοδο που δυστυχως ειναι μεγαλο
 
Twra eida to topic,endeiaferomai gia ta extended ported choke ths briley (crio plus,optima hp)poia ta pleonekthmata kai poia ta meionekthmata tous enanti twn non ported ths idias etairias,thn vohteia sas parakalw.
 
Twra eida to topic,endeiaferomai gia ta extended ported choke ths briley (crio plus,optima hp)poia ta pleonekthmata kai poia ta meionekthmata tous enanti twn non ported ths idias etairias,thn vohteia sas parakalw.

Θεωρητικα τα ported μειωνουν την αναπηδηση στομιου. Απο την αλλη το καθαρισμα ειναι λιγο δυσκολοτερο και ο θορυβος της ντουφεκιας διαφορετικος. Βλητικα καμμια διαφορα. Η δικη μου συμβουλη ειναι non ported.
 
Κωνσταντινε, θεωρητικα Το Porting μειωνει την αναπηδη, βοηθα στο φαινομενο της εκρηξης στομιου κ βλετιωνει κ την κατανομη... Απο πολλους υπαρχουν ενστασεις για το κατα ποσο μπορει να δουλεψει οταν αυτο υπαρχει μετα το τσοκαρισμα ( δηλαδη στην ακρη των τσοκ) και οχι πριν απο αυτο, δηλαδη στις καννες... Υποστηριζεται οτι το Porting στις καννες ειναι πιο αποτελεσματικο...
Αν και προσωπικα δεν εχω θεμα με το θορυβο, για πολλους ειναι ενοχλητικος ο ηχος απο την τουφεκια με τσοκ Ported...
Σε οσα τσοκ εχω δει κατα καιρους, δεν παρατηρησα καμια ιδιαιτερη διαφορα στην αποδοση στον πινακα, τουλαχιτον τετοια που να μην μπορει να αποδοθει και στις αποκλισεις μεταξυ των φυσιγγιων... Ισως μονο στα πολυ "ζωηρα" φυσιγγια...
Γενικα πιστευω οτι τα τσοκ με porting δεν θα ειναι σε καμια περιπτωση χειροτερα απο τα απλα, απλα ισως οι διαφορες σε ανεση πυροβολισμου κ αποδοση να ειναι μικροτερες απο αυτς που θα περιμενε κανεις λογω τιμης...
Αν μου ειχε μπει η ιδεα να παρω τσοκ με Porting και δεν με ενδιεφερε η χρηματικη διαφορα θα τα επαιρνα κ για ψυχολογικους λογους...
 
Exw faei kolhma me ta rhmadia den kserw,gia ta benelli kai ta beretta exw parei ta spectrum ths briley kai ta extended hp apo thn beretta polly kala.Se euxaristw para polly Ari..shake.
 
Back
Top