Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

μήπως μπερδεύετε το porting πάνω στην κάννη με το porting στα τσοκ όπως το Υπερ τσοκ του Παπατσαρούχα που και αυτό δεν είναι τσοκ φρένου με ένα τσοκ φρένου που έχει τις τρύπες πάνω στον αυλό του ;
 
Μόνο με πρωσοπικες δοκιμές νομίζω θα βγουν συμπερασματα, πάνω σε φυσιγγια που χρησιμοποιούμε και στα όπλα μας όπου και να κοιτάξεις στο θέμα Ported vs non ported θα δεις διαφορετικές απόψεις.
 
Κύριοι προχωράμε στο θέμα μας....
Παρακολουθούμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον όλες τις απόψεις , είτε είναι εμπειρικές είτε είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες.
Μην ξεχνάμε οτι η διαφωνία κάνει όμορφες και ενδιαφέρουσες τις συζητήσεις.

Ποια διαφωνία; Ευκαιρία για μπύρες έψαχναν... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Στην κοντή κάννη στην franchi εχω παρει ενα τσοκ 3 άστρα hyperchoke απο τον Ηφαιστο! Πιστευω οτι ειναι πολυ καλη πατέντα και υπαρχει διαφορά σε σχεση με τα απλα τσοκ της franchi! Πραγματικα κανει καταπληκτικά σκοτωματα! Αυτο ειναι:

KkLQa04l.jpg
 
Παύλο ποια ειναι η γνωμη σου για αυτο το τσοκ μια που ειδα οτι κανουν και στο οπλο σου και πιστευω θα το εχεις ψάξει. βεβαια η γνωμη όλων ειναι χρήσιμη πανω σε αυτο το τσοκ,και γενικά σε ολα τα θέματα.
 
δεν το έχω αλλά έχω ακούσει ότι βγάζουν ωραία τουφεκιά - ένας φίλος από Εύβοια μου έχει τάξει του Ήφαιστου το 1* φέτος λογικά θα το πάρω όταν βρεθούμε στα κυνήγια

τα δικά μου τα ετοιμάζω και λογικά θα τα έχω μέχρι αρχές της επόμενης εβδομάδας με την μόνη διαφορά ότι οι τρύπες θα είναι πάνω στον αυλό - τελικά έπεσα μέσα στον αριθμό που σε ρώτησα πιο πάνω έλεγα 7 ή 8 ότι θα είναι και εντελώς τυχαία φτιάξαμε σχεδιάγραα με 8 σε κάθε σειρά των 3 χιλιοστών

σε κάποιον σκληρό δίσκο πρέπει να έχω παλιές μετρήσεις που είχα κάνει όταν είχα αγοράσει το όπλο αν και πιθανολογώ ότι δεν θα τις βρω ώστε να έχω σύγκριση αλλά μπορώ να βρω ξανά τα μαμα τσοκάκια για να ξαναρίξω και να συγκρίνω

ας ετοιμαστούν με το καλό και βλέπουμε
 
Στην κοντή κάννη στην franchi εχω παρει ενα τσοκ 3 άστρα hyperchoke απο τον Ηφαιστο! Πιστευω οτι ειναι πολυ καλη πατέντα και υπαρχει διαφορά σε σχεση με τα απλα τσοκ της franchi! Πραγματικα κανει καταπληκτικά σκοτωματα! Αυτο ειναι:

KkLQa04l.jpg
Το εχω και εγω στην 302 Μαζί με το κύλινδρος αυτο ειναι 5εκατ.3αρι.πραγματηκα κανουν τρομερη δουλια αυτα τα τσοκ
 
γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχουν aftermarket chokes για δίκαννο μπαϊκάλ ? γενικά είμαι της άποψης ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν και δεν χρειάζοντα ούτε ισχυρά fysiiggia ούτε να το "πολυψαχνουμε" με τα "τσοκακια". αλλα μου βάλατε ιδέες .
 
Last edited by a moderator:
ηλια το βιδωνεις στη θεση του κυλινδρου που κραταει το τσοκ??και ποσο κανει??
Οχι εκοψε την κανη 64cm.απο71 ειχα χαση τα παλια τσοκ αυτα που λεσ, και μου εκανε βολτεσ για εξωτερηκα τσοκ η μουφα εχει και αυτη πορτιγκ το κοστοσ δεν το θυμάμαι ειχα βαψη και την κανη παντοσ σε μενα το οπλο μεταμορφώθηκε βλητικα ακομα και με την μουφα σκοτώνει πολυ μακρια
 
γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχουν aftermarket chokes για δίκαννο μπαϊκάλ ? γενικά είμαι της άποψης ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν και δεν χρειάζοντα ούτε ισχυρά fysiiggia ούτε να το "πολυψαχνουμε" με τα "τσοκακια". αλλα μου βάλατε ιδέες .
Υπαρχουν, ναι για Baikal... Εγω γνωριζω για τα Carlson, δεν ξερω αν βγαζει καποια αλλη εταιρια... Το μονο που δεν ξερω ειναι αν ολα τα Baikal εχουν το ιδιο σπειρωμα... Εδω εχει καποια...
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3615
 
Back
Top